Sari la conținut

Ucis De Motocicleta Primita Cadou


andrei_c
 Share

Postări Recomandate

si-a facut-o cu mana lui. nu inteleg ce a fost in capul lui cand a plecat sa testeze motoru :P sa vada cat poate pe stradute printre blocuri , masini , copii , stalpi , copaci ( in oras ) , probabil nu a gandit prea mult atunci sau poate nu gandea prea mult in general.pacat de el dar daca faci asa ceva ( fara carnet , fara echipament ) numai motociclist nu te numesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 104
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Multi sint cei care se mira ca la primul drum a avut tupeul sa traga tare de gaz.Ei bine,eu zic ca nu a vrut el,ci a scapat controlul.O supersportiva e docila in comenzi,dar daca gresesti nu te iarta.Am vazut om care a trecut prin gard probind o Mobra,care avea vreo 2.5 cai,atunci ce se intimpla la +100?

Din pacate,cam toti care vor motocicleta,vor sa fie cit mai tare.Daca ii explici pericolul ce-l paste iti ride in fata si te intreaba ca "daca tu poti sa o conduci,ce eu sint mai prost?"Asa ca degeaba va agitati cautind ce e de facut,ca-i in zadar.Doar motoarele mari si tari au magnet la gagici,si doar asta conteaza pt ei.

Din pacate,multi nu apuca sa simta frumusetea conducerii unei motociclete.Acest lucru se insuseste prin experienta,nu din carti.A fost tinar,si e pacat de el,dar il vor urma altii din pacate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP

 

 

Nu-l mai judecati asa aspru pe saracu baiat.A fost o clipa de inconstienta, a vrut sa vada probabil "cum trage", daca nu a mai mers pe motor pana atunci,nu avea notiunea cat de tare sa invarta de gaz.... Oricum in scoala nu te invata mai nimic.

 

:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baiatul ce a murit cu yamaha nu statea departe de mine :| a gresit ca s`a apropiat prea tare de bordura si l`a arunca de pe ea ,, Dumnezeu sa`l ierte " il cunosteam indirect :P

 

ce sa mai zici.... cred ca pana la urma nu e nimic.... doar ghinion... n-are nimic de-a face cu nimic... doar casca... daca avea casca.. dar cine nu s-a urcat un pic pe motor sa se dea pe strada lui cativa m fara casca??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P

 

Ar fi de bun simt daca si-ar da aici cu parerea DOAR cei care:

1 isi cumpara din banii lor munciti din greu Hayabuse, R6 ,Fireblade etc si le conduc FARA a depasi limitele de viteza impuse de lege si nu le tureaza niciodata mult sa nu cumva sa sune prea tare

2 cei care au comuniste care merg cu 200+ dar ei nu dau in ele pentru ca legea, precautia si instinctul de conservare nu le permite acest lucru

3 intotdeauna, chiar daca merg pana la colt dupa paine poarta toate echipamentele de protectie

4 care mai intai au cumaprat toate echipamentele de protectie apoi motorul

5 cei care cel putin o data au luptat (pe viata si moarte) pt supravietuire ca sa poata vb despre selectie naturala

6 cei care nu au gresit niciodata la volan sau la ghidon

7 cei care niciodata in viata lor nu au facut niciun act de teribilism mai mult sau mai putin constient de consecinte...

8 cei care nu au mers niciodata niciun metru fara casca de protectie

9 cei care au visat la un motor mare dar si au luat prima data unul mic pe considerente de siguranta si nu altele

.......

.......

.......

.......

Mai scrie cineva?????

Eu de unul nu....dacat RIP.....sa-i fie tarana usoara....... :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi de bun simt daca si-ar da aici cu parerea DOAR cei care:

1 isi cumpara din banii lor munciti din greu Hayabuse, R6 ,Fireblade etc si le conduc FARA a depasi limitele de viteza impuse de lege si nu le tureaza niciodata mult sa nu cumva sa sune prea tare

2 cei care au comuniste care merg cu 200+ dar ei nu dau in ele pentru ca legea, precautia si instinctul de conservare nu le permite acest lucru

3 intotdeauna, chiar daca merg pana la colt dupa paine poarta toate echipamentele de protectie

4 care mai intai au cumaprat toate echipamentele de protectie apoi motorul

5 cei care cel putin o data au luptat (pe viata si moarte) pt supravietuire ca sa poata vb despre selectie naturala

6 cei care nu au gresit niciodata la volan sau la ghidon

7 cei care niciodata in viata lor nu au facut niciun act de teribilism mai mult sau mai putin constient de consecinte...

8 cei care nu au mers niciodata niciun metru fara casca de protectie

9 cei care au visat la un motor mare dar si au luat prima data unul mic pe considerente de siguranta si nu altele

 

1. Ai uitat un criteriu, care cred ca e un pic mai important decat aberatiile cu teribilismul, comunistele si selectia naturala: sa mergi doar daca ai permis.

2. Majoritatea poarta casca oriunde ar merge - pe drumuri publice. Daca plimb motocicleta in curtea proprie fara casca, asta e numai treaba mea.

 

 

Omu a mers pe drumuri publice fara permis si fara casca, lucrurui care NU se fac niciodata, nu in ultimul rand pentru ca sunt ilegale.

 

Pacat pentru om, nu il conosc si poate ca era OK. Compasiunea pentru astfel de oameni e o optiune personala, in schimb exista motive de ingrijorare mult mai simplu de explicat: astfel de oameni pot lua cu ei un pasager sau un pieton care pot fi eu, nevasta-mea sau fi-mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat examenul moto.....nu cred sincer ca scoala de soferi sau permisul de conducere l-ar fi salvat....sau ar fi prevenit ceva.....acel poligon care se executa in timpul examenului si care se exerseaza in timpul scolii pe niste motoare "aranjate" nu cred ca iti da multe informatii despre ce inseamna mersul cu motorul.

Poate poate o cazatura mai mica in trecut......dar din pacate nu toti avem sansa de a fi " preveniti "astfel....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP pentru cetateanul care a murit.

 

cu toate ca NU era motociclist (si nu avea echipament cand "testa puterea" animalului) , mi se face mila de ai lui cand ma gandesc la creieri .

 

macar nu a suferit, ca alte cazuri de motociclisti prudenti experimentati, care mor in chinuri si suferinta ucisi de conservari :P (vezi recent fazek).

 

:P :(

 

Am dat examenul moto.....nu cred sincer ca scoala de soferi sau permisul de conducere l-ar fi salvat....sau ar fi prevenit ceva.....acel poligon care se executa in timpul examenului si care se exerseaza in timpul scolii pe niste motoare "aranjate" nu cred ca iti da multe informatii despre ce inseamna mersul cu motorul.

Poate poate o cazatura mai mica in trecut......dar din pacate nu toti avem sansa de a fi " preveniti "astfel....

 

pentru aia e prevederea cu limitarea puterii , pentru ca macar putin sa te ajute sa castigi experienta pe motoare mai domoale :| ... ca suntem mai multi care am dat examenu (culmea tot in poligon) si unii ori s-au asezat pe comuniste, ori pe stradale mai cuminti, ori s-au nascut cu acceleratia in CAP si nu la mana dreapta, sau mai rau, intre craci , cum se poarta vad ca mai nou cu toate testele astea de putere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P dar din pacate greseli d genul asta fac din c in c mai multi incepatori...eu unu,cand aud cate un amic k vrea neaparat vitezana,shi nu "d-aia mica" il iau la o tura cu motorul meu...shi am grija sa-l fac sa inteleaga k shi 50 cp sunt f multi cateodata...mai ales la inceput...EU unu ma inscriu in categ cu permis,casca tot timpul(macar) shi motor luat din banii mei...nu ai lĂş mama shi tata...asa k..cred k ma inscriu in categ postata mai sus...inkat sa-mi fie permis sa-mi dau cu parerea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baiatul ce a murit cu yamaha nu statea departe de mine :| a gresit ca s`a apropiat prea tare de bordura si l`a arunca de pe ea ,, Dumnezeu sa`l ierte " il cunosteam indirect :P

 

Mare greseala !!!!

 

A gresit pt ca :

 

1. sa crezut smecker

2. habar n-avea ce inseamna o motocicleta supersport

3. a uitat ca casca uneori salveaza viata

4. a uitat ca betonul este mai tare decat omul !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

RIP Nimeni nu merita asa soarta, nimeni !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Motocicletele nu omoara oameni, iresponsabili omoara oameni !!!

 

 

PS. Era sa uit de carnet !!

 

Avem nevoie de asa ceva ??? Eu zic ca nu :( ca oricum suntem asa de rapizi ca nu ne prinde politia, eventual o pozna, o perete, masina, gard ......

 

 

NU FACETI ACCIDENTE PE DRUMURILE PUBLICE !!! CIRCULATI PE TROTUAR !!!

 

:P

 

 

Asfalt uscat si multa bagare de seama

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti care-i culmea?Il stiam,era un tip super linistit si de treaba,nu genul care sa se dea in spectacol.Dar observ ca exact acesta e genul de oameni care,calare pe un motor puternic si lovit de betia cailor putere si a libertatii ce o simti acolo "sus",isi intind limitele uneori prea mult,mult prea mult.E ca un fel de transa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pun verdicte pe forumul asta mai ceva ca la Inalta Curte de Casatie si Justitie. Hai sa analizam un pic situatia. E selectie naturala sau nu?

 

Se da una bucata R6 in mainile unui copil de 20 ani. Spun copil pentru ca la 20 de ani esti departe de a fi matur. Se spune ca noi barbatii nu ne maturizam niciodata. Acum e vina lui ca nu s-a informat cu privire la pericole? E vina lui ca desi poate a fost informat nu a respectat sfaturile primite de la prieteni sau citite pe net?

 

Va cer sa va amintiti cum erau noptile de asteptare a unui nou motor? Emotiile si transpiratiile...Eu stiu si zambesc in amintirea lor.

 

Pustiul a vazut fiara in fata, s-a suit sau nu cu gandul sa accelereze rau si a platit pretul suprem. A gresit grav, dar a platit destul, mai mult decat destul, pentru ca voi, zei ai tastaturii, sa pronuntati verdicte pe viata altora!

 

Nu doresc nimanui sa treaca prin experienta pierderii cuiva apropiat, desi ni se intampla tuturor la un moment dat. Un pusti de 20 de ani a murit, pentru el s-a terminat totul, poate chiar si pentru parintii lui, lasa-ti-l sa doarma sub pamant!

ai perfecta dreptate man....pretul platit de el este mult mai mare decat ar fi meritat...comentariile celorlati sunt in plus...trebuie trase doar invatamintele de catre cei care isi vor lua prima motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul si primul rand "Odihneasca-se in pace" si condoleante familiei !!!

 

Citesc 10 pagini, ca inca o data sa vad cum in loc de pareri, exprimari de regrete si condoleante, se denatureaza in polemici ca apoi sa devina atac la persoana. Orice discutie ar trebui sa fie constructiva atata timp cat nu se depasesc niste limite, dupa aceste limite devine barfa ieftina.

 

Imi pare rau, prea rau, pentru viata unui om, care, culmea, avea doar 20 de ani, o viata inainte, un vis si un destin. Imi pare rau ca betia bucuriei, dorintza de a "calari" pe toti acei cai putere, i-a umbrit precautia si gandirea si si-a permis o "tura" pe motor, fara carnet, fara casca, fara protectii, si nu in ultimul rand, fara sa isi ia si mintea cu el.

 

Pentru toate aceste greseli, a platit suprem, nu putea plati mai mult.

Da, sunt de acord, a gresit, dar lasati-l sa se odihneasca, sfaturile de dupa sunt "frectii" ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce sa intampla a fost o TRAGEDIE[/color] nu mai vorbiti de parinti selectie naturala sau inconstienta.....n-a avut permis n-a avut asta este (avea dreptate cine scria cum e cu datu examenului faci 3 opturi si o mana intinsa si asta este....).Sincer nici io n-am avut permis cind mi-am luat primu motor dar asa s-a nascut pasiunea . Din cate am citit aici majoritatea il condamna dar ce ati zice sa incercam sa-l intelegem....doar si noi am avut candva 20 de ani (io am 25), am citit mai devreme : "ca vroia sa faca pe smecheru si sa aghete femei si nu mai stiu io ce" bravo lui....pacat ca s-a sfarsit asa.... ca noi nu ne-am luat motoare sa fim fraieri si sa navem femei nu?

 

SA ARUNCE PRIMU PIATRA CARE N-A CONDUS IN VIATA LUI FARA CASCA SAU PERMIS MASINA SAU MOTORU SAU CE O FI....SAU CA NU I-A CRESCUT INIMA-N PIEPT CIND SE UITA O GAGICA DUPA EL CIND MERGEA CU MOTORU.....ASA ATI SPUS ACESTE LUCRURI DE PARCA AR FI RELE

 

Nu l-am cunoscut dar imi pare rau pt. ce i sa intamplat.....dupa parerea mea a fost un motociclist......daca a reusit sa intre in posesia unei astfel de motociclete .......

Nu stiu daca a primit-o sau daca si-a cumparat-o , dar daca a primit-o inseamna ca cineva ii stia dorinta daca si-a cumparat-o si-a implinit singur dorinta....da......cred ca a fost un motociclist........NU-L MAI JUDECATI....INTELEGETI-L

 

R.I.P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce sa intampla a fost o TRAGEDIE[/color] nu mai vorbiti de parinti selectie naturala sau inconstienta.....n-a avut permis n-a avut asta este (avea dreptate cine scria cum e cu datu examenului faci 3 opturi si o mana intinsa si asta este....).Sincer nici io n-am avut permis cind mi-am luat primu motor dar asa s-a nascut pasiunea . Din cate am citit aici majoritatea il condamna dar ce ati zice sa incercam sa-l intelegem....doar si noi am avut candva 20 de ani (io am 25), am citit mai devreme : "ca vroia sa faca pe smecheru si sa aghete femei si nu mai stiu io ce" bravo lui....pacat ca s-a sfarsit asa.... ca noi nu ne-am luat motoare sa fim fraieri si sa navem femei nu?

 

SA ARUNCE PRIMU PIATRA CARE N-A CONDUS IN VIATA LUI FARA CASCA SAU PERMIS MASINA SAU MOTORU SAU CE O FI....SAU CA NU I-A CRESCUT INIMA-N PIEPT CIND SE UITA O GAGICA DUPA EL CIND MERGEA CU MOTORU.....ASA ATI SPUS ACESTE LUCRURI DE PARCA AR FI RELE

 

Nu l-am cunoscut dar imi pare rau pt. ce i sa intamplat.....dupa parerea mea a fost un motociclist......daca a reusit sa intre in posesia unei astfel de motociclete .......

Nu stiu daca a primit-o sau daca si-a cumparat-o , dar daca a primit-o inseamna ca cineva ii stia dorinta daca si-a cumparat-o si-a implinit singur dorinta....da......cred ca a fost un motociclist........NU-L MAI JUDECATI....INTELEGETI-L

 

R.I.P.

 

Personal inteleg tot ce spui. Nu inteleg insa cum poti sa iesi cu un avion sub qur cand nu ai habar cum se conduce. Nu inteleg cum poti sa pui in pericol si viata altora. Acum s-a sfarsit doar cu un deces, dar daca lovea pe altul sau pe altii? Pe cei care-i omoara pe altii (din dorinta de a parea mai smecheri) ii numim criminali. Cei care sfarsesc in modul asta cum se numesc?

Nu cred ca mai e cazul sa rascolim greselile unora sau ale altora. Din p meu de vedere as face un topic separat, cu cei care sunt inconstienti. Si l-as numi simplu: INCONSTIENTA UCIDE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate accidente de genul acesta vor mai fi. Si cred ca vor fi mult mai multe decat pana acum. Pentru ca numarul posesorilor de moto este in crestere, normal va creste si numarul inconstientilor care au moto.

 

Stau si ma ingrozesc de ce vad la mine in oras, in acest an. Plin de copii pe motoare (majoritatea vitezane) fara casca, fara echipament (ieri era unu in slapi, short si tricou pe un BMW, ii drept purta casca), cu pasager si asta complet lipsit de orice protectie, facand curse probabil tot pentru a vedea sau a arata cu trage fiara. Anii trecuti nu i-am vazut pe acesti indivizi, din acest motiv spun ca numarul accidentelor de acest gen se vor inmulti.

Doamne apara-i si apara-ne!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce sa intampla a fost o TRAGEDIE[/color] nu mai vorbiti de parinti selectie naturala sau inconstienta.....n-a avut permis n-a avut asta este (avea dreptate cine scria cum e cu datu examenului faci 3 opturi si o mana intinsa si asta este....).Sincer nici io n-am avut permis cind mi-am luat primu motor dar asa s-a nascut pasiunea . Din cate am citit aici majoritatea il condamna dar ce ati zice sa incercam sa-l intelegem....doar si noi am avut candva 20 de ani (io am 25), am citit mai devreme : "ca vroia sa faca pe smecheru si sa aghete femei si nu mai stiu io ce" bravo lui....pacat ca s-a sfarsit asa.... ca noi nu ne-am luat motoare sa fim fraieri si sa navem femei nu?

 

SA ARUNCE PRIMU PIATRA CARE N-A CONDUS IN VIATA LUI FARA CASCA SAU PERMIS MASINA SAU MOTORU SAU CE O FI....SAU CA NU I-A CRESCUT INIMA-N PIEPT CIND SE UITA O GAGICA DUPA EL CIND MERGEA CU MOTORU.....ASA ATI SPUS ACESTE LUCRURI DE PARCA AR FI RELE

 

Nu l-am cunoscut dar imi pare rau pt. ce i sa intamplat.....dupa parerea mea a fost un motociclist......daca a reusit sa intre in posesia unei astfel de motociclete .......

Nu stiu daca a primit-o sau daca si-a cumparat-o , dar daca a primit-o inseamna ca cineva ii stia dorinta daca si-a cumparat-o si-a implinit singur dorinta....da......cred ca a fost un motociclist........NU-L MAI JUDECATI....INTELEGETI-L

 

R.I.P.

 

 

Am inteles despre ce vb !!!!!

 

 

Ai perfecta dreptate !!! :scratch:

 

Imi arunc carnetul in foc, casca dau la niste boschetari, ca nu am nevoie.

 

De acum incolo nu am nevoie de niciuna, ca doar sunt baiat de baiat, si nu mi se poate intampla nimic !!!

 

Tu ai idee ce inseamna a fi motociclist ??? Cred ca nu, dar asta nu este locul unde sa-ti explicam acest lucru. (oricum nu cred ca ai fi in stare sa intelegi )

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:scratch: :) RIP :) :)

Cuvintele sunt de prisos, si toate comentariile sunt absolut sterile, ca sunt pro, ca sunt contra, nu cred sa rezolve ceva.

 

Acum doua saptamani in poligonul din gheorgheni se dadea un tip cu o busa alba, fara numar, fara casca.. a dat cateva ture prin poligon dupa care a iesit pe strada, prin poligon se dadea linistit, ca nici nu avea pe unde sa-i dai gaz.. cand a iesit pe strada.. nu mai stiu. Sper sa nu citim de el pe aici prea curand.

 

ATENTIE CEI FARA CARNET! Daca da unu peste voi din vina lui tot voi sunteti buni de plata.. puteti sa aveti B-ul.. ca sa conduci motor trebuie A-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum cativa ani cand am facut eu scoala nici cum sa franezi ca lumea nu te invatau. Am facut opturi, mers in linie dreapta, semnalizat cu mana intinsa(!), chestii f valabile acu 40 de ani. Minsk de 125. Pot sa spun ca scoala nu m-a ajutat cine stie ce, dar evident ca e mai bine decat nimic! mai ales daca nu ai mai mers pana atunci. Cred ca mai intervine la un moment dat si confortul psihic pe care ti-l da carnetul ala, ca nu stai sa vezi daca e vreun politist care sa te ia in balon pt conducere fara permis. Indiferent de motor, cred ca la inceput se cere paranoia in oras si mers incet.

Din pacate, suntem tentati sa vedem ce poate motorul. Cine isi ia motor care merge 200, nu se va calma pana nu va merge cu 200.

 

Bietul baiat.

Odihneasca-se in pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...