Sari la conținut

Simson


satana pe mobra
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

textolit se gaseste la caroserie de trabant,asa ca sariti pe trabantul lui Etarulescu si luatii o usa :D

 

probabil ca gasesti testolit la trabant dar nu asa gros incat sa poti face din el bucsi pt telescoape

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Material gasesc, dar aveam sperante sa exista un set complet de reparatie..

Probabil are uzura peste tot unde se poate in furca. Bucsele alea se poate scoate/monta cu scule semi-modeste sau este necesar ceva mai profi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Material gasesc, dar aveam sperante sa exista un set complet de reparatie..

Probabil are uzura peste tot unde se poate in furca. Bucsele alea se poate scoate/monta cu scule semi-modeste sau este necesar ceva mai profi?

 

nu iti trebuie nu stiu ce scule profii sa scoti bucsile afar.la mine bucsile au un capac deasupra lor pus si stemuit cu" dalta" din fabrica zic dalta ca aveau niste urme mici drepungiulare am pilit un pic umarul am luat capacele jos si au iesit bucsile. am montalt bucsile cele noi si am stemuit capacele la loc cu un dorn.simplu ca buna ziua.acum tu faci cum vrei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de informatie. Pana la urma trebuie desfacut intai ca sa vad ce bube are.

 

 

nici o problema te voi ajuta de cate ori imi vei cere ajutorul.sa fi sanatos si bafta in ceea ce faci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal

de curand am achizitionat un buson mai deosebit si destul de rar folosit la motocicletele simson

un buson similar dar cu diametrul mai mic a fost folosit la motoreta simson SR 2E(simsoneta)

busonul in cauza o sa-l folosesc probabil pe AWO T

post-46887-0-10845500-1328307793_thumb.jpg

post-46887-0-57943000-1328307843_thumb.jpg

Editat de jack0088
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal

de curand am achizitionat un buson mai deosebit si destul de rar folosit la motocicletele simson

un buson similar dar cu diametrul mai mic a fost folosit la motoreta simson SR 2E(simsoneta)

busonul in cauza o sa-l folosesc probabil pe AWO T

 

frumos jenule asfel de busoane erau montate pe simson sr 2(shull)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu iti trebuie nu stiu ce scule profii sa scoti bucsile afar.la mine bucsile au un capac deasupra lor pus si stemuit cu" dalta" din fabrica zic dalta ca aveau niste urme mici drepungiulare am pilit un pic umarul am luat capacele jos si au iesit bucsile. am montalt bucsile cele noi si am stemuit capacele la loc cu un dorn.simplu ca buna ziua.acum tu faci cum vrei

Salve! E dubios ce zaci matale aici. Stii ca ma sperii usor.Bucsele astea au cota de presare.Sau stau asa ca fraierele? Intorci telescopul si ele cad,sau cum? Eu stiu ca tre sa vii cu o anumita scula si sa le bati afara.Cu aceeasi scula le bagi inapoi pa alea noi.Eu cred ca daca joaca si nu e cota de presare acolo ele nu-si mai fac treaba.Telescopul fata de Simsonas e greu de facut.Dar odata facut belea el se va comporta ani multi uimitor de bine.Ca o comparatie sunt cu muuuuult mai tari decat alea de CZ Sport(am mers ani multi cu CZ-ul).In nici un caz ele nu te vor face de ulei pe nas la drum greu,cum fac alea cehoslovace.Cam asta ar fi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde fac si eu rost de o cheie de AWO?

 

eu am luat doua de pe ebay,9 euro bucata, ambele cu transport si taxe bancare undeva la 28 de euro parca au costat.

 

eu am luat doua de pe ebay,9 euro bucata, ambele cu transport si taxe bancare undeva la 28 de euro parca au costat.

 

varianta mai ieftina e prin petcudan55 cind mai face alte comenzi.

post-20619-0-95331000-1328433263_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am luat doua de pe ebay,9 euro bucata, ambele cu transport si taxe bancare undeva la 28 de euro parca au costat.

 

 

 

varianta mai ieftina e prin petcudan55 cind mai face alte comenzi.

 

Aici e vorba și de feeling. Eu trimit lista în Germania lui Gunther, el face rost de piese, le trimite, eu le primesc, fack recepția și le plătesc.

Drept pentru care, am să-l rog să accepte ca la botez, Simsonul meu să poarte numele "Gunther - The Trojan Horse", și el să fie unul dintre nași, alături de Ninel, Bandit, Dany_oldmoto etc.

 

PS. Nu mai contați pe mine și vă rog să nu mai insistați. Nu mai aduc piese din export decât doar pentru mine și pentru sufletul meu, dat fiind faptul că doresc ca în viitorul apropiat, să devin un bulangiu absolut independent din acest punct de vedere, ceea ce vă doresc și vouă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

PS. Nu mai contați pe mine și vă rog să nu mai insistați. Nu mai aduc piese din export decât doar pentru mine și pentru sufletul meu, dat fiind faptul că doresc ca în viitorul apropiat, să devin un bulangiu absolut independent din acest punct de vedere, ceea ce vă doresc și vouă.

 

 

super tare :lol: bulangiu independent :laugh:

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am luat doua de pe ebay,9 euro bucata, ambele cu transport si taxe bancare undeva la 28 de euro parca au costat.

 

 

 

varianta mai ieftina e prin petcudan55 cind mai face alte comenzi.

Te-au costat 28 de e, adica 2x9 e bucata plus 10 transport. Daca era cu transfer bancar, mai erau fo 18 euroi. ÂŞi când zici că faci poza la Âşaua aia spate la M, aÂştepți să vină era glaciară?

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ÂŞi când zici că faci poza la Âşaua aia spate la M, aÂştepți să vină era glaciară?

 

Când o veni era glaciară, îmi trimite și mie copia după CI, să-i fac niște acte cu un om.

 

Până una, alta, mai dau câte o cârjă Calului Troian.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum pot sa demontez cadranul de pe vitezometru ?, nu functioneaza inregistratorul de km ci doar imi arata viteza, vreau sa vad daca se poate repara..

post-12587-0-08261000-1328509889_thumb.jpg

Editat de BLACK SPIDER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum pot sa demontez cadranul de pe vitezometru ?, nu functioneaza inregistratorul de km ci doar imi arata viteza, vreau sa vad daca se poate repara..

post-12587-0-08261000-1328509889_thumb.jpg

 

Eu n-am putut scoate acul Âşi doar l-am vopsit alb, am cârpit cadranul cu negru mat pe unde era cazul, am galvanizat carcasa Âşi i-am lipit un inel cromat nou pe exterior.

Înainte să-l desfac, arăta bine Âşi viteza, Âşi km parcurÂşi.

Cred că trebuie să apelezi la un ceasornicar să-ți depreseze acul. Atenție mare că sub cadran, e un arc fin (spirala lui Arhimede) care aduce acul la zero.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atenție mare că sub cadran, e un arc fin (spirala lui Arhimede) care aduce acul la zero.

 

Multumesc de sfat, am o cunostinta ceasornicar sa vedem ce poate face, daca nu o sa-mi arate doar viteza

 

am terminat roata fata

post-12587-0-66782300-1328521500_thumb.jpgpost-12587-0-29363300-1328521633_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...