Sari la conținut

Simson


satana pe mobra
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Il faci singur. Niste piele sintetica neagra si un snur si ai rezolvat problema.

 

Sau aÂşa: cauți conductor de aluminiu izolat care să aibă cu totul vreo 5 mm diametru Âşi îl îmbraci în piele de 0,5 mm, pe care o lipeÂşti cu prenadez Âşi o presezi între două scândurele dedicate acestui nobil scop (vezi desenul).

Conductorul de aluminiu are avantajul că odată ce i-ai dat forma exterioară a cutiilor laterale, o păstrează Âşi le montezi mai uÂşor.

 

post-59949-0-34415800-1330332303_thumb.jpg

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau aÂşa: cauți conductor de aluminiu izolat care să aibă cu totul vreo 5 mm diametru Âşi îl îmbraci în piele de 0,5 mm, pe care o lipeÂşti cu prenadez Âşi o presezi între două scândurele dedicate acestui nobil scop (vezi desenul).

Conductorul de aluminiu are avantajul că odată ce i-ai dat forma exterioară a cutiilor laterale, o păstrează Âşi le montezi mai uÂşor.

 

post-59949-0-34415800-1330332303_thumb.jpg

 

 

multumesc pentru idee amandurora :cheers:

Editat de BLACK SPIDER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In perioada cand se fabrica, legislatia rutiera(URSS) nu accepta un Nipru solo! Evident ca trusa de scule se afla in atas, nu erau necesare cutii suplimentare. Totusi unele modele mai noi cu seaua lunga exista o caseta sub aceasta in care puteai pune diverse.. In general la drumuri scurte(de oras) nu este necesar sa ai "atelierul" la tine, verificarile si intretinerea regulata te scutesc de necazuri.

Superficialitatea in reparatii este cel mai mare dusman al posesorului de "comunista". La inceputuri aveam o teama cand plecam la drumuri lungi(citisem prea multe pe forum) caram cu mine un arsenal intreg de piese si scule, apoi usor am renuntat.. o cheie de bujie si inca cateva scule imi asigura linistea cu toate ca nu le-am folosit niciodata(la drum).

confirm sub sea la Model 157 solo am o cutiuta de plastic, ea impreuna cu gaurile in cadru de prindere nu se regaseste si la modelele dedicate atasului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna Dl-lor!

foarte frumos asamblarea Calului Troian de''studenti'',vopsitul tot F.frumos prin''studente''

 

În urma unor insuccesuri aferente, mă văd nevoit să renunț la proiect pe termen nedeterminat.

Adică până mâine.

 

 

Off-topic

 

MEGALOMANĂE, megalomanii, s. f. 1. Faptul de a fi megaloman (1). 2. Stare psihică patologică întâlnită în unele boli mintale și manifestată prin delir de grandoare, asociat cu delir de persecuție. – Din fr. mĂŠgalomanie.

 

MEGALOMANĂE s.f. Grandomanie. (Med.) Nebunie care constă în obsesia măririi, a gloriei, a grandorii. [Gen. -iei. / < fr. mĂŠgalomanie, cf. gr. megas – mare, mania – nebunie].

 

Vreau să mulțumesc public tuturor celor care m-au susținut în demersul meu.

Astăzi 29 februarie 2012, declar oficial închise lucrările de re-împiciorogare ale Calului Troian - Simson AWO 425 Sport din 1961.

 

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În urma unor insuccesuri aferente, mă văd nevoit să renunț la proiect pe termen nedeterminat.

Adică până mâine.

 

 

 

 

Astăzi 29 februarie 2012, declar oficial închise lucrările de re-împiciorogare ale Calului Troian - Simson AWO 425 Sport din 1961.

 

 

frumoasa jucaria,felicitari :cheers:

 

ce moto mai urmeaza?ca asta e boala grea..e greu pina faci prima ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În urma unor insuccesuri aferente, mă văd nevoit să renunț la proiect pe termen nedeterminat.

Adică până mâine.

 

 

 

 

Vreau să mulțumesc public tuturor celor care m-au susținut în demersul meu.

Astăzi 29 februarie 2012, declar oficial închise lucrările de re-împiciorogare ale Calului Troian - Simson AWO 425 Sport din 1961.

 

 

Felicitari domnule.Urmatorul proiect care este?:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari domnule.Urmatorul proiect care este?:cheers:

 

RT-ul. Mă mut la MZ, migrația politică, ce să-i faci, că e la modă!

Sau poate un IJ 49.

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumoasa jucaria,felicitari :cheers:

 

ce moto mai urmeaza?ca asta e boala grea..e greu pina faci prima ;)

va salut ,a iesit foarte misto simsonu dar tacanitul ala de la supape este enrvant rau mai strangeti supapepe alea ca la turatie da an nas,eu personal din cate simsonuri am avut nici unu nu tacanea asa de tare si mai exista riscul sa sara vrun arc prin chiuloasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În urma unor insuccesuri aferente, mă văd nevoit să renunț la proiect pe termen nedeterminat.

Adică până mâine.

 

 

 

 

Vreau să mulțumesc public tuturor celor care m-au susținut în demersul meu.

Astăzi 29 februarie 2012, declar oficial închise lucrările de re-împiciorogare ale Calului Troian - Simson AWO 425 Sport din 1961.

 

29 Februarie ...inseamna ca sa nascut in an bisect si va imbatrani mai incet ca celelalte si il veti sarbatorii o data la 4 ani :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În urma unor insuccesuri aferente, mă văd nevoit să renunț la proiect pe termen nedeterminat.

Adică până mâine.

 

 

 

 

Vreau să mulțumesc public tuturor celor care m-au susținut în demersul meu.

Astăzi 29 februarie 2012, declar oficial închise lucrările de re-împiciorogare ale Calului Troian - Simson AWO 425 Sport din 1961.

 

 

Felicitari!

sanatate si putere de munca ca sa mai puteti finaliza cat mai multe praiecte de restaurare!

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau să mulțumesc public tuturor celor care m-au susținut în demersul meu.

Astăzi 29 februarie 2012, declar oficial închise lucrările de re-împiciorogare ale Calului Troian - Simson AWO 425 Sport din 1961.

 

Faina treaba, succes pe mai departe......

 

 

 

Intrebare: Simson AWO-S poate sa aiba jante de aluminiu ? pentru ca o janta de-a mea de tabla la sablare s-a cam deteriorat si am cumparat alta de pe ebay dar este din aluminiu, are acceasi forma si vanzatorul mi-a spun ca este originala....!!!??? si nu stiu ce sa fac, sa caut alta de tabla.. :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: Simson AWO-S poate sa aiba jante de aluminiu ? pentru ca o janta de-a mea de tabla la sablare s-a cam deteriorat si am cumparat alta de pe ebay dar este din aluminiu, are acceasi forma si vanzatorul mi-a spun ca este originala....!!!??? si nu stiu ce sa fac, sa caut alta de tabla.. :what:

 

Original erau din tablă. Pentru Calul Troian am vrut să cumpăr jante noi, cromate. Dealer-ul din Germania mi-a zis că cele cromate sunt de slabă calitate (italiene parcă) și mi-a recomandat de aluminiu. Și de aluminiu am luat.

 

Ce e cu bujia aia pe cadru la minutul 1:40? :lol:

 

Ca Simsonul meu nu are.....

 

Simsonul meu are aprindere stereo sau duală.

- o aprindere cu bobină ca la MZ (fișa care iese de sub rezervor)

- aprinderea originală (fișa care iese din carter)

Merg amândouă brici, dar nu simultan.

Când merg pe bobină, fișa de la magnetou stă în stand-by pe bujia de rezervă de pe cadru, ca să nu intre mizerie în ea. Era acolo o gaură cu filet de 18 pentru priza de ataș și am vrut s-o umplu.

Când merg pe apriderea cu magnetou, fișa de la bobină o spânzur undeva sub rezervor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Original erau din tablă. Pentru Calul Troian am vrut să cumpăr jante noi, cromate. Dealer-ul din Germania mi-a zis că cele cromate sunt de slabă calitate (italiene parcă) și mi-a recomandat de aluminiu. Și de aluminiu am luat.

 

 

Atunci o s-o pastrez, o s-o vopsesc ca si pe cealalta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super! Scârțâie anvelopele-alea de parc-au fost date cu sacâz :P! Eu unul aÂştept să văd turele pe Âşosea Âşi să-l aud cum face la aer "verde".

 

ÂŞi-acum îmi pare rău că nu l-am filmat sau fotografiat pe taică-meu, când eram în clasa a patra, cum făcea pe ATV-ul (pe-atunci zis "buggy" sau "002", că încă nu se inventase acronimul ăsta searbăd) făcut din fier vechi Âşi motor de Mobră liniuțe pe lungimea coridorului de la demisolul Clubului Copiilor 4. ÂŞi ce fum! ÂŞi ce gălăgie! :moto:

 

 

Adrian%25201_1_21.jpg

 

 

Asta-i jucăria (pe care încă o am!), ăla e subsemnatul, pe terenul cu iarbă este acum o clădire mare Âşi urâtă, iar colțul de clădire din partea dreaptă a pozei este fostul Club. Azi nu mai Âştiu ce este.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De doua zile ma uit la filmulet... pacat ca "stopcadrul" nu ma ajuta la detalii.

 

Felicitari!!!

 

Mulțumesc. Spune ce detalii vrei Âşi pun niÂşte poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Spune ce detalii vrei Âşi pun niÂşte poze.

Ha, ha... pai vreau tot, vederi de ansamblu si detalii! Si nu atat pentru mine, cat penrtu posesorii de Simson, cei care admira frumosul tau exemplar. Apoi poate o sa-l vedem aievea la vreo adunare de comuniste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...