Sari la conținut

Simson


satana pe mobra
 Share

Postări Recomandate

Somewhere in time, [...] "dar din dar se face rai".

Cutia e a ta.

 

:eek:!!!

 

Domnule, ne-a-nmuiat fie dezghețul, fie nostalgia. Numa' melancolie să nu fie. Mulțumesc frumos pentru gest Âşi fier! Între timp am reuÂşit să ajung Âşi-acasă cules cu maÂşina de Ovidiu (pe la 22:00, că ieri la ora asta - a postării - eram undeva între Universitate Âşi Unirii, la pas lejer) Âşi m-am apucat să studiez cu el Âşi cu taică-meu cutia. În concluzie, îmi place la nebunie!

 

Iar sudurile pe care le are nu mă sperie câtuÂşi de puțin. Tinichigerie persuasivă cu cratime ("închide-te-n mă-ta-n [...] !!!") facem cât de cât. Balamaua pare oricum mai solidă decât ce-a fabricat cehul pentru Jawă, iar amplasarea ei pe verticală (Âşi înspre sensul de mers al motocicletei) o fereÂşte probabil mai bine de scurgerile Âşi vaporii corozivi dintr-un acumulator normal. În cazul în care mă decid să o montez Âşi să găsesc că ar fi o idee bună să pun acumulatorul în ea, sunt convins că încape unul de felul ăsta pus pe verticală Âşi legat bine. Am făcut măsurători (cu scala unei busole Sport 4, că nu-mi mai găsesc riglele iar "Âşubleta" e departe) Âşi văd că s-ar potrivi la marele fix în compartimentul dedicat al cutiei.

 

Totodată, o mică joacă în Photoshop mă însuflețeÂşte să cred că unghiul dinspre Âşa al rezervorului meu este acelaÂşi cu unghiul dinspre motor al cutiei (dacă o voi putea monta aÂşa): o subtilă diagonală dinspre ghidon înspre roata spate, exagerând desigur proporțiile. Dar mai vedem :). Am reuÂşit să-i trimit un mesaj Âşi lui ro nin, cel care mi-a dat indirect ideea, cerându-i sfaturi la montaj. Rău e să n-ai motocicleta-n față! Mai mult mă-ngrijorează că s-ar putea să-mi trebuiască Âşi-o stângă :P.

 

Gata, continuăm pe viitor la secțiuni mai nipriste. Sănătate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Postez Âşi eu un link cu o cerere pentru posteritate. :)

Salve! Prietene,lasa-mi o adresa si un telefon ca sa-ti trimit o pereche de cutii complete de Simson,sa faci ce vrei cu ele. Te costa doar transportul cu Urgent Curier,alte pretentii nu sunt.Adrian Rosca,Barlad,Vaslui.

Editat de simson simson
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar de astea ce zici?

 

post-59949-0-71682700-1330062736_thumb.jpg post-59949-0-51318000-1330062745_thumb.jpg post-59949-0-62488300-1330062754_thumb.jpg

 

Pentru cutia stângă, îți recomand să-l întrebi pe Danny, zăcământ nesecat de piese de Simson.

Foarte frumos au iesit piesele vopsite. La vara ma reprofilez pe vopsele cu intaritor. Adio emaur :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar de astea ce zici?

 

post-59949-0-71682700-1330062736_thumb.jpg post-59949-0-51318000-1330062745_thumb.jpg post-59949-0-62488300-1330062754_thumb.jpg

 

Pentru cutia stângă, îți recomand să-l întrebi pe Danny, zăcământ nesecat de piese de Simson.

Foarte frumoasa lucrarea de vopsitorie, cat a costat si unde ati facut-o?

Editat de etarulescu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar de astea ce zici?

 

post-59949-0-71682700-1330062736_thumb.jpg post-59949-0-51318000-1330062745_thumb.jpg post-59949-0-62488300-1330062754_thumb.jpg

Nu mai zic nimic, că nu am ce. Treabă de... femei :crack:! Mi-e milă de muÂştele care se vor da cu cracii-n sus tot încercând să aterizeze pe vopseaua aia! Iar de crom nu mai zic.

 

Anul trecut am pus la punct partea de furtun (care fâsâia prin toate părțile) a compresorului meu, făcut din butelie de Rabă Âşi compresor de combină frigorifică românească. Anul ăsta intenționez să trec motoru-i pe trifazic, aÂşa cum a fost el de fapt conceput să funcționeze. Asta îmi va da presiune mai mare, susținută mai mult timp, ca să-mi pot vopsi tinichelele mai cu luciu. Chiar Âşi fără upgrade-urile astea, am reuÂşit să scot pe ultima fază a vopsirii Zetei (aripă față, de pildă) niÂşte straturi tare frumoase. Dar până la a rivaliza cu munca profesionistului e cale... bătută :P.

 

 

Prietene, lasa-mi o adresa si un telefon ca sa-ti trimit o pereche de cutii complete de Simson,sa faci ce vrei cu ele.

Hai că s-a zăpăcit întreg forumul de tot :laugh: ! Adrian, eÂşti un mare domn! Ăi-am trimis adineauri un mesaj privat Âşi aÂştept cu nerăbdare răspunsul dumitale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumoasa lucrarea de vopsitorie, cat a costat si unde ati facut-o?

M-au costat doar materialele (vopsele, diluanți, chit etc.), pregătirea a făcut-o Corcodel, vopsirea Silviu, la un service în PloieÂşti al cărui patron mi-e dator vândut: s-a însurat cu o studentă de-a mea.

 

... și dungile le-am trasat eu.

 

Iar de crom nu mai zic.

 

Nu e crom. E o vopsea de jante de Audi cu cod "8Z8".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut ca un dobitoc peste pozele pe care-mi aminteam să le mai fi văzut. De unde până unde am rămas cu ideea de crom pe rezervor - nu Âştiu. Poate de la restul pieselor cromate văzute pe motocicletele prezentate tot în topicul ăsta :). Pardon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-au costat doar materialele (vopsele, diluanți, chit etc.), pregătirea a făcut-o Corcodel, vopsirea Silviu, la un service în PloieÂşti al cărui patron mi-e dator vândut: s-a însurat cu o studentă de-a mea.

 

... și dungile le-am trasat eu.

 

 

 

Nu e crom. E o vopsea de jante de Audi cu cod "8Z8".

 

 

Buna Dl-lor!

foarte frumos asamblarea Calului Troian de''studenti'',vopsitul tot F.frumos prin''studente''

doar gesturile d-voastra sunt de invidiat :o

 

Salve! Prietene,lasa-mi o adresa si un telefon ca sa-ti trimit o pereche de cutii complete de Simson,sa faci ce vrei cu ele. Te costa doar transportul cu Urgent Curier,alte pretentii nu sunt.Adrian Rosca,Barlad,Vaslui.

 

 

:peace: si d-voastra,cu stima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Pun o poza cu''calutul''meu, care nu are totul original, dar ma straduiesc si inca mai lucrez la el.

PM: A-si avea nevoie de un ceas de kilometraj, daca are cineva! :)

 

post-68231-0-11959200-1330198687_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Pun o poza cu''calutul''meu, care nu are totul original, dar ma straduiesc si inca mai lucrez la el.

PM: A-si avea nevoie de un ceas de kilometraj, daca are cineva! :)

 

 

 

Ce magnetou ai folosit pentru producerea curentului ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia legatura cu userii simson_simson si CUXI. Ei au de vanzare ceasuri de Simson.

 

 

cu Dl.CUXI am vorbit la telefon si din pacate si dansul cauta!! nu are de vinzare :smoke: !

 

de scuter piagio-yamaha

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai zic nimic, că nu am ce. Treabă de... femei :crack:! Mi-e milă de muÂştele care se vor da cu cracii-n sus tot încercând să aterizeze pe vopseaua aia! Iar de crom nu mai zic.

 

Anul trecut am pus la punct partea de furtun (care fâsâia prin toate părțile) a compresorului meu, făcut din butelie de Rabă Âşi compresor de combină frigorifică românească. Anul ăsta intenționez să trec motoru-i pe trifazic, aÂşa cum a fost el de fapt conceput să funcționeze. Asta îmi va da presiune mai mare, susținută mai mult timp, ca să-mi pot vopsi tinichelele mai cu luciu. Chiar Âşi fără upgrade-urile astea, am reuÂşit să scot pe ultima fază a vopsirii Zetei (aripă față, de pildă) niÂşte straturi tare frumoase. Dar până la a rivaliza cu munca profesionistului e cale... bătută :P.

Sunt compresoare foarte bune insa la frigider au nevoie de presiune mare dar debit foarte mic deci pentru vopsit nu este in regula deoarece nu vei avea presiune constanta am avut si l-am dus la fier vechi

Numai bine

 

 

Hai că s-a zăpăcit întreg forumul de tot :laugh: ! Adrian, eÂşti un mare domn! Ăi-am trimis adineauri un mesaj privat Âşi aÂştept cu nerăbdare răspunsul dumitale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pfuai cate se pot face cu un strung amarat :yikes:.arata super :ok: .cu clestele ala indreptati liniile? :D

 

Ca să fiu obiectiv, lucrarea a ieșit cam de nota 8. În poze arată bine, dar dacă te uiți mai de aproape, mai sunt mici defecțiuni, fire de praf etc.

Cu cleștele m-am gândit că aș avea dreptul să-i strâng de ouă, pe Corcodel și Silviu, pentru fiecare defect care se vede de la mai mult de un metru.

 

Din punctul de vedere al mărimii spațiului dintre fălci, cleștele e absolut compatibil cu ce m-am gândit eu să fac.

 

post-59949-0-55842000-1330270436_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu cleștele m-am gândit că aș avea dreptul să-i strâng de ouă, pe Corcodel și Silviu, pentru fiecare defect care se vede de la mai mult de un metru.

Si in paharul ala adunati zeama rezultata dupa stoarcere?! :scratch:

Vai domnu', dar nu doare?! :crack:

Editat de ivan_pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si in paharul ala adunati zeama rezultata dupa stoarcere?! :scratch:

Vai domnu', dar nu doare?! :crack:

 

Contra unei taxe, se poate practica o anestezie locală, opțional, la cererea beneficiarului.

 

am crezut ca se gaseste in tara pe undeva , sau se poate adapta de la ceva...unu il am si in stare buna

 

M-aș mira. Dar nu e exclus să aibă cineva vreun keder original.

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca să fiu obiectiv, lucrarea a ieșit cam de nota 8. În poze arată bine, dar dacă te uiți mai de aproape, mai sunt mici defecțiuni, fire de praf etc.

Cu cleștele m-am gândit că aș avea dreptul să-i strâng de ouă, pe Corcodel și Silviu, pentru fiecare defect care se vede de la mai mult de un metru.

 

Foarte tare asta domn' profesor. Deci vom pune Âşnurul la expoziție cam la 1.2 m wink.gif să moară concurența

 

post-28174-0-53550900-1330281109_thumb.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...