Sari la conținut

Ij (izh)


Vizitator moto_comuniste
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am si eu o intrebare la voi... ce anvelopa pot monta maxim pe un Ij Jupiter 4 pe spate... ma refer la latime.

Si a doua... de ce nu prea se gasesc anvelope pe 18?

Prima interbare: cat incape :lol:

A doua intrebare: de aia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Eu am de 4.00 X 18 acum pe IJ si ramane loc destul. Un prieten a montat un 4.50 X 18, cramponat daca are vreo importanta si abia mai baga cate un deget intre cauciuc si bascula. Daca pui cauciuc lat iar acesta nu este moale cand este desumflat, apare o problema: in caz ca faci pana nu poti scoate roata decat daca demontezi sistemul pinion + saboti. Cu alte cuvinte scoti axul rotii dar trebuie sa desfaci lantul, sa eliberezi tijele care actioneaza frana si sa dai jos capacul ala de aluminiu, care contine pinionul si sabotii de frana. Nu este mare lucru dar mai ai ceva de munca pe langa motocicleta.

 

Cauciucuri rusesti gasesti la Dany si la Gaspar, vezi ca se fabrica si niste modele de 4.00 X 18, e posibil sa-ti poata aduce. Mai poti incerca sa cauti cauciucuri second de firma dar majoritatea sunt prea uzate si la preturi maricele.

 

Numai bine!

 

Asta este 4.00 X 18

 

 

Editat de Andrei_D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare la voi... ce anvelopa pot monta maxim pe un Ij Jupiter 4 pe spate... ma refer la latime.

Si a doua... de ce nu prea se gasesc anvelope pe 18?

iti donez un cauciuc de 160/18, l-am avut pe o vitezana, nu prea mai are carne pe el, dar sa incercci daca iti intra merge.

 

4.5 cam cat inseamna... eu am 110x80 pe 18... oare mai mult?

4.5x25.4=114.3mm, deci este mai mult dar nu cu foarte mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am facut o fapta buna.Un pretin m-a rugat sa-l ajut cu dubita mea sa aduca acasa o achizitie,pestrita.Si pentru ca am fost baiat bun m-am ales cu un atas fain,asa cum are Pedro la IZH-ul lui.Morala?E bine sa faci fapte bune pentru ca nu te pedepseste Dumnezeu intodeauna.te mai si rasplateste.Toate bune.Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti donez un cauciuc de 160/18, l-am avut pe o vitezana, nu prea mai are carne pe el, dar sa incercci daca iti intra merge.

 

 

4.5x25.4=114.3mm, deci este mai mult dar nu cu foarte mult.

 

Pai ok... dar daca nu intra... te superi daca il trimit inapoi... ca nu am ce face cu el... sau il donez mai departe?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ok... dar daca nu intra... te superi daca il trimit inapoi... ca nu am ce face cu el... sau il donez mai departe?

-de 110 am avut si eu , 120 probail ca intra la linita iar mai mare nu cred ca merge , o sa frece in burduf si in lant.

-pentru guma de 160.....tre sa modifici tot acolo !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut...

poti modifica cadrul si bascula si poti sa pui acolo ce vrei,,,,

imaginatie,flex si discuri sa ai,piese de schimb inca se mai gasesc si sant ieftine,spor la treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,,,

 

ca sa mearga motoreta corect tre sa tii cont de 2 factori :

-centrul de rulare al rotii spate trebuie sa fie in linie cu cel de la roata fata

-pinionul de la motor si cel de pe roata la fel aliniate ca sa nu ai surprize,

oblic nu cred ca o sa mearga

in rest poti le poti combina cum vrei tu, spor la treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia pare sa fie roata auto...?

Asa ceva chiar nu vreau, vreau una fat dar nu patrata.

nu pare chiar e..........nu stiu daca sa inventat pana akm roata patrata........si nici nu cred ca se va putea vreodata(ar sfida logica)poza e pusa ca sa ai dupa ce te inspira

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare prieteni ...(sper sa nu iau warn) am si eu nevoie de cpacul protector al contactului din far de la un izh 56 daca are cineva si se incurca de el, sau de unde pot cumpara?....am sa pun poza ,numai ca asta este deteriorat si un element lipsa. Numai bine!

post-16980-1265634369_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...