Sari la conținut

Ij (izh)


Vizitator moto_comuniste
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cateva cuvinte despre rulmentii pe care sta ambielajul la IJ Planeta:

 

- cei rusesti costa 35 de lei si stiti care e calitatea lor. Dimensiunile sunt 25 x 52 x 18 (d x D x l). Cu alte cuvinte, sunt serie N 2205 si dupa cum stiti, aceasta serie inseamna ca rolele sunt fixate pe inelul interior, au colivie de tabla iar camasa exterioara a rulmentului poate fi scoasa in ambele parti.

 

- rulmentii romanesti de Barlad (URB) serie N 2205 costa 40 de lei bucata si dupa aspect par a fi mult mai bine prelucrati decat cei rusesti.

 

Eu am cumparat astazi doi rulmenti serie NJ 2205. Ati observat ca seria contine un "J", ceea ce inseamna ca rolele sunt fixate pe camasa exterioara a rulmentului si ca inelul interior iese numai intr-o singura parte, pe partea cealalta avand un "umar". Acest "umar", in timpul functionarii ambielajului, nu-i permite acestuia sa se deplaseze lateral, deci nu-i permite sa frece de peretii carterului de aluminiu (problema destul de intalnita la unele IJ-uri)

 

Cei pe care i-am cumparat eu, cred ca sunt printre cei mai ieftini. Firma este TMB, am cautat pe internet si vad ca este o firma chinezeasca dar finisarea rulmentilor este foarte buna. Au costat 54 de lei bucata si sunt serie NJ 2205 EM (adica cu colivie de bronz, ceea ce inseamna mai putin zgomot in functionare si o frecare redusa intre role si colivie). Acelasi tip de rulment la SKF costa aprox 120 de lei bucata si inteleg ca ar mai fi niste rulmenti (nu cunosc firma), cu aceleasi calitati, la pretul de 80 de lei. Sunt sigur ca orice firma de rulmenti din lume produce si vinde seriile de mai sus, dar eu cunosc doar preturile pe care vi le-am scris.

 

 

 

Am scris cele de mai sus, fiindca eu , anul trecut, am dat 70 de lei pe doi rulmenti rusesti, crezand ca nu gasesc in alta parte rulmenti mai buni / mai ieftini / mai scumpi. Daca mai este cineva care nu stie, acum are de ales. La randul meu, eu am aflat de la Pedro.

 

PS: Am incercat sa fac niste poze mai proaste dar nu am reusit. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva cuvinte despre rulmentii pe care sta ambielajul la IJ Planeta:

 

- cei rusesti costa 35 de lei si stiti care e calitatea lor. Dimensiunile sunt 25 x 52 x 18 (d x D x l). Cu alte cuvinte, sunt serie N 2205 si dupa cum stiti, aceasta serie inseamna ca rolele sunt fixate pe inelul interior, au colivie de tabla iar camasa exterioara a rulmentului poate fi scoasa in ambele parti.

 

- rulmentii romanesti de Barlad (URB) serie N 2205 costa 40 de lei bucata si dupa aspect par a fi mult mai bine prelucrati decat cei rusesti.

 

Eu am cumparat astazi doi rulmenti serie NJ 2205. Ati observat ca seria contine un "J", ceea ce inseamna ca rolele sunt fixate pe camasa exterioara a rulmentului si ca inelul interior iese numai intr-o singura parte, pe partea cealalta avand un "umar". Acest "umar", in timpul functionarii ambielajului, nu-i permite acestuia sa se deplaseze lateral, deci nu-i permite sa frece de peretii carterului de aluminiu (problema destul de intalnita la unele IJ-uri)

 

Cei pe care i-am cumparat eu, cred ca sunt printre cei mai ieftini. Firma este TMB, am cautat pe internet si vad ca este o firma chinezeasca dar finisarea rulmentilor este foarte buna. Au costat 54 de lei bucata si sunt serie NJ 2205 EM (adica cu colivie de bronz, ceea ce inseamna mai putin zgomot in functionare si o frecare redusa intre role si colivie). Acelasi tip de rulment la SKF costa aprox 120 de lei bucata si inteleg ca ar mai fi niste rulmenti (nu cunosc firma), cu aceleasi calitati, la pretul de 80 de lei. Sunt sigur ca orice firma de rulmenti din lume produce si vinde seriile de mai sus, dar eu cunosc doar preturile pe care vi le-am scris.

 

 

 

Am scris cele de mai sus, fiindca eu , anul trecut, am dat 70 de lei pe doi rulmenti rusesti, crezand ca nu gasesc in alta parte rulmenti mai buni / mai ieftini / mai scumpi. Daca mai este cineva care nu stie, acum are de ales. La randul meu, eu am aflat de la Pedro.

 

PS: Am incercat sa fac niste poze mai proaste dar nu am reusit. :)

ai dat mult pe rulmenti.anul trecut cu 60 de lei am luat si cei 2 rulmenti cu role[nemtesti si nu China] si rulmentul cu bile 6304.eu am luat de la un magazin specializat pe rulmenti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce strangere ar trebui sa aiba boltul in umerii pistonului, la IJ?

 

La mine, cu pistonul rece, boltul se invarte liber, nu are joc.

 

M-am uitat la umerii pistonului si vad ca nu au gauri pentru ungere, ceea ce inseamna ca in mers boltul nu are voie sa se invarta in piston fiindca neavand ungere ar capata joc prea repede.

 

MZ-ul, spre exemplu, are gauri de ungere in umerii pristonului, adica cu pistonul dilatat boltul se invarte fara sa cauzeze uzura.

 

Va multumesc!

Editat de Andrei_D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general strangerea boltului in piston e de 2-3 sutimi. Asta o stiu dintr-o carte veche despre motociclete. La IJ-ul unui prieten a trebuit sa incingem bine pistonul nou sa intre boltul nou in el. Baiul e ca dupa o depresare acum nu mai strange deloc. Piston de pufulet... Am luat si un piston vechi de IJ si in asta boltul nou are strangere buna. Deci si in cazul tau ar trebui sa ai strangere. Probabil cu un bolt nou rezolvi problema. Daca comanzi de la Dany, verifica intai lungimea inainte sa il bagi la loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum reglez frana fata la Planeta5 ? Nu tine aproape deloc. Daca strang un pic piulita intizatoare de la cablu, unde intra in tambur, tine mai bine dar roata se invarte infranata . Inca nu am desfacut roata dar am zis mai intai sa fac o intrebare. :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma baieti am o veste buna si una rea m-am hotarat sa vand motoru de ij 5 pt ca am gasit altu destul de ieftin dau si piese cereti si va zic preturi instaltia e pe 6v ca nu dau dinamu de buldozer in rest preturi mici si piese c\ok am un carb k 68 nou de vanzare e la gaspar 100 de ron il dau cu 70 de ron deci va hotarati si imi ziceti ce vreti piese din motor si va dau si preturi

Mesaj completat

uitati piesele cu carbu mikuni pe care il folosesc momentan nus ce model este si am pus si adaptarea facuta este defapt galeria originala prinsa pe cea de ij 56 umpic cam rudimentar dar isi face treaba foarte bine sa dea domnul sa se incalzeasca o data ca inebunesc in casa pe frigu asta

Mesaj completat

zicetimi ce credeti si vand aproape orice piesa din motor de ij sau motoru cu totu ne intelegem la preturi si alte piese gen cupla roata spate rezervoru capacu cu ferodouri cu tot fata si alte piese intrebati tre sa strang neaparat 450 ron

salut! as vrea sa stiu daca vinzi cilindri si chiuloasele si la ce pret?

multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand se aprinde? sau ce alt rol are martorul de ulei de pe bordul Planeta 5 ? Cand e slab amestecul sau cand? avand in vedere ca de presiune la ulei nici vb ?! :)

Mesaj completat

Sorry baieti pt intrebarile mele stupide dar mai bine intreb si invat decat sa ma dau mecanic si sa umblu cu motorul in sacose pe la mecanici. Deci ce dreak imi semnalizeaza martorul de ulei ? e clar ca o problema la ulei ! Dar care? din cutie? din amestec :) ?din furca ? ;) din ..salata ?! :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca posesori de P5 sunt lipsa la apel,ma risc io sa-ti zic ca martorul de ulei iti semnalizeaza ca nu iti merge incarcarea.E un motor in 2timpi,ce drac de presiune de ulei sa-ti arate?In principiu sunt 2 becuri martor la comuniste,unul rosu ptr. incarcare si unul verde ptr. cand cutia de viteze e in punctul mort adica pe liber.

Asteapta si alte pareri ca eu nu sunt vreun cunoscator in P5,e doar o idee generala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E ok, ai perfectă dreptate. La P5 mai sînt încă trei becuri pe rîndul al doilea, unul pentru semnalizare, altul pentru poziție Âşi fază scurtă, al treilea pentru fază lungă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca posesori de P5 sunt lipsa la apel,ma risc io sa-ti zic ca martorul de ulei iti semnalizeaza ca nu iti merge incarcarea.E un motor in 2timpi,ce drac de presiune de ulei sa-ti arate?In principiu sunt 2 becuri martor la comuniste,unul rosu ptr. incarcare si unul verde ptr. cand cutia de viteze e in punctul mort adica pe liber.

Asteapta si alte pareri ca eu nu sunt vreun cunoscator in P5,e doar o idee generala.

Trebuia sa citesti printre randuri faza cu presiunea la ulei !!!!!!!!!!!!!! Intre timp m-a lamurit un user. Dar e greu sa spui -Becul de la ulei se aprinde cand nu mai ai ulei in cutie !!..si atat :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuia sa citesti printre randuri faza cu presiunea la ulei !!!!!!!!!!!!!! Intre timp m-a lamurit un user. Dar e greu sa spui -Becul de la ulei se aprinde cand nu mai ai ulei in cutie !!..si atat :wacko:

Ei bine, aici m-ai pierdut Âşi pe mine... unde ai tu bec de ulei la Planeta 5?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei bine, aici m-ai pierdut Âşi pe mine... unde ai tu bec de ulei la Planeta 5?

Ce vorbesti frate, eu deja sunt in bezna totala.

O nelamurire am si eu fratilor,,,,,,, cind mi-se aprinde becul de la uleiul din grupul conic ca nu pot sa-mi dau seama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce vorbesti frate, eu deja sunt in bezna totala.

O nelamurire am si eu fratilor,,,,,,, cind mi-se aprinde becul de la uleiul din grupul conic ca nu pot sa-mi dau seama.

Ăie ți se aprinde cînd e lumina lui mai puternică ;) Aaa, tu ai grup piramidal, mi-am adus aminte :wacko: E aprins mereu, dar nu semnifică nimic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de la o simpla intrebare sa ajuns la un cacao.nu mai poti sa intrebi ceva ca gata toti te iau la misto sau fak bascalie

 

 

Si....tu pana la urma de care ai? Piramidala,conica,sferica?

 

Sau o fii o fii bec de side-stand :wacko:

 

p.s: qe lymbaj volozesti....voarte vain!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...