Sari la conținut

PETRECERE DE MOTOCICLISTI


Axa cu Scame
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 295
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Baaaaaaaa! Ma doare capu'! Rau! Nici nu vad unde bag cablu USB in aparat foto! Faza super tare cand am pleca din Etrusco: eram multi in taxi, inclusiv Bogdan in portbagaj. I-am lasat pe toti unde trebuia si, cand ajungem la mine, facea vreo 40-45.000. Vreau sa-i las 60.000 la care taximetristul face: "Bai, i-am dus si pe aia in portbagaj....Imi lasi 100!" La care eu normal ii raspund "Sa mori tu?!" El: "Ori imi lasi 100 ori nu imi lasi nimic!"......Si acum sunt bucuros ca am venit acasa pe gratis!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

una peste alta, eu nu mai vin la aceasta intalnire pentru ca:

1 - ati condus (unii cam tare) dupa ce ati baut.

2 - ati mers fara casca

3 - ati huiduit pe baietii cu masinile.

NU am nimic impotriva manifestarilor de genul asta, dar in nici un caz nu vreau sa se asocieze imaginea motociclistilor cu betivii, sau cu inconstientii care merg fara casca.

Iar mie mi-a parut cam de (cuvant urat) ca au venit niste oameni pasionati de masini, si au fost tratati cu poponeata, cand cei care s-au dus cu motorul la intalnirile lor au fost primiti cel putin ok.

 

Una peste alta poate am inteles eu gresit scopul intalnirii dar sunt oricum impotriva teribilismelor de 3 lei.

 

Sorin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu comentez ceea ce a zis Sorin, dar eu unul nu mai vin cu motorul. Data trecuta a fost OK sa las motorul acolo, garantia lui Ady "Cum il lasi asa il gasesti!" se pare ca a functionat doar o data. Niste oameni de bine (nu stiu cine) s-au gandit sa mute motoarele din curte -> afara. Eu in general sunt prevazator, asa ca am pus lantul pe roata, respectiv am legat roata de toba. Cineva (nu stiu cat de beat) a dat motoreta de 350 de kile jos de pe cricul central si a incercat sa o impinga cu antifurt cu tot ceva mai incolo. Prima chestie mi-a futut etrierul pe spate. Multumesc, oricum trebuia schimbat, nu? B) dupa care a lasat motocicleta pe cricul lateral. PAI BINE MAESTRE, ORICARE AI FOST TU, CREZI CA EU NU STIAM SA O PUN PE CRICUL LATERAL? daca am facut un efort sa o pun pe central nu l-am facut degeaba. Motorul meu nu e Mobra, are 350 de kile si daca terenul e un pic inclinat si se apleaca prea tare, cricul ala lateral pocneste ca o scobitoare. Asta e una la mana. A doua e asa: motorul meu are cilindrii orizontali si toti cu capatul pe partea stanga. Tot pe stanga se inclina si cand e asezata pe cricul lateral, iar dintr-o greseala de proiectare, daca e lasata peste noapte pe lateral imi ineaca toate bujiile. Si scoate un fum dup-aia de ma vad aia de la Greenpeace tocmai din Alaska.

 

Deci ca sa concluzionez: fiecare motor are chichitele lui si nu zic ca toata lumea le stie, sau ca toata lumea trebuie sa le stie, dar: CARE MAI PUI MANA PE MOTORUL MEU FARA SA MA INTREBI TE IMPUSC FARA DREPT DE APEL! Si daca supravietuiesti te mai impusc o data! :what:

Ca un astfel de pus mana ma costa destul!

 

OK, acum ca mi-am expus problema, voi lua si masuri sa nu se mai repete. Nu mai vin pe motor. Vin cu masina, vin cu reatebeu, sau pe jos in masura in care timpul permite.

 

Va salut,

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorine, cu tot respectul pentru parerea ta, eu nu consider ca frumuseii veniti acolo cu masinutele alea tunate aparusera numai pt ca voiau sa vada mai multe brand-uri de motociclete. Daca aveau cu adevarat (scuzati) coitze, nu umblau cu numerele acoperite numai pe o stradutza laterala. Si de ce crezi ca au venit tocmai acolo? NUmai asa, ca le era Theodor Sperantia in drum? Si demarajele cu lasat de gume pe asfalt de ce crezi ca le-au facut? Pt ca nu e nevoie sa-ti mentii echilibrul atunci cand umbli pe 4 roti... If you ask me, aia aveau cel putin doua capete pt penal...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baietii cu masinile au venit cu ganduri cat se poate de prietenoase. Pe cativa dintre ei ii stiam de la actiunea pentru Roro. Au vrut sa ne invite la o actiune de-a lor de pe la Ploiesti (parca). Una peste alta nimeni nu a vrut provocari si, eu unul, nu imi amintesc sa fi fost huiduiti. Si nu stiu la ce poponeata te referi tu. Eu am fost si am vorbit cu ei si nu sunt eu rupt din cer dar nu cred ca baietii mi-au confundat fatza cu poponeata!

Cat despre fazele cu mers fara casca si viteza nu pot sa spun decat: Cei mai mari dusmani ai barbatului se numesc ALCOOL si ANTURAJ. Cel mai grav este cand astia doi se intalnesc! B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

kali sper ca nu esti domnisoara blonda cu cu motor rosu ca sa-mi para rau ca ti-am facut cu mana cand ai plecat.

sa-ti explic pe puncte sa-ti fie foarte clar:

1 aia care au venit cu masinile, au in comun cu noi o pasiune pentru viteza. ei o manifesta putin altfel, dar eu inainte de motor am avut (si am) masina. nu-i tunata, da nu asta conteaza, nici alea nu prea erau. oamenii nu au venit pentru ca vroiau sa vada branduri, de-aia se duc la reprezentata, au venit pentru ca simpatizeaza fenomenul moto, iar unii din noi, i-au tratat cu poponeata.

daca veneau pusti de pe strada dintr-un sat si intrebau cat baga nu-i alungai asa, in schimb pe astia i-ai si etichetat tu repede.

2 Inainte de a le numara coitzele gandeste-te cati din ei au venit cu masinile alea tunate la inmormantarile motociclistilor.

3 compara numarul masinilor cu numere acoperite cu cel al motoretelor cu numere indoite.

4 demaraje au facut cum si voi ati facut, numa ca la ei se poate sa si scartzaie. esti invidioasa ?

5 nici una din actiunile lor (din ce-am vazut eu, si eram destul de treaz) nu a fost de penal. nu din punct de vedere legal. Insa a lasa pe cineva beat si fara casca sa se dea cu motorul poate fi penal.

Te rog frumos sa intelegi ca raspunsul meu se adreseaza strict la ce-ai comentat nu la persoana ta. deci nu e personal.

Sorin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hellryder, sau mai misto hellyrider:D

1 "motoul meu nu e MOBRA" adica ce vrei sa zici? noi astia cu mobre avem motoare de (cuvant urat) ?

2 de berile alea bagai azi benzina si scapai si cu etrier.

3 citez din zicalele de la popasul de la benzinarie de la cheia "oricum cu spatele nu franez" cui nu-i trebe placute pe spate nu-i trebe nici etrier, nu ne face penoi B)

 

Sorin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E scris de mine. De ce? Ma rog, nu iti bate capul ca sigur ai treaba la intalnirea puritanilor si deja foarte multi dintre noi suntem daramati psihic de decizia ta de a nu mai vani la aceasta intalnire. Iar, in cazul meu, fata aia pe care o banuiai tu ca fura tastaturi se duce sa aduca bere cand ii e sete lui Don Leoncio! B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa te chem la o intalnire a puritanilor sa vad daca te tine sa bei cu noi (lasi motoru acasa),

referitor la ce face domsoara... ai baut apa dupa bairava se pare.

 

Sorin

 

P.S. si apropo, puritanii au fost azi la plimbare. voi ?

Editat de sorin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....ai baut apa dupa bairava se pare.

 

o sa te chem la o intalnire a puritanilor sa vad daca te tine sa bei cu noi (lasi motoru acasa),

 

Eu in primul rand nu beau apa si, doi, cu bairava nu ma cunosc asa ca.....

Aaaa si nu beau cu puritanii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La o scurta analiza a intalnirilor, umila mea parere este ca:

1 locatia este total improprie acestor chestii, fiind intr-o zona foarte dens populata : pana la urma cineva va sesiza circa de politie cum ca este zgomot de motoare, zgomot de petrecere, se fac manevre auto-moto care pun in pericol circulatia auto/moto si a pietonilor (vezi viteze > 100 km/h), imposibilitate de oprit la timp si in siguranta, scartiaituri si frane si demaraje, diverse demonstratii, etc. Va fi foarte simplu: baietii vor veni (garcea) si vor cauta sa dea una-o suta de amenzi (toate absolut legale), ai nostri o sa sara, se va gasi un idiot (oarecum matol) sa-i injure, si sa-i inbranceasca, instant vor apare 2-3 Mercedes Vito / VW Transporter => mascati, si se va trece la o simpla actiune cat se poate de clasica. Bataie in toata regula, nasuri / buze / arcade sparte si de-o parte si de alta, ochi umflati. Partea de acte se va rezolva prin Procese Verbale de contraventie bazate pe 'enspe litere de 'enspe legi (toate absolut bazate si reale).

2 Toate motoarele au fost parcate ABSOLUT ILEGAL, perpendicular cu trotoarul. De aceea acel baiat simpatic a notat toate numerele de inmatriculare, si sa va asteptati la o cascada de amenzi ABSOLUT LEGALE.

3 Pizza este foarte buna, pacat ca se face acolo (dpdv al nostru).

4 Preturile sunt OK.

 

Important:

1 Nu vreau sa apar ca un spargator de manifestatie

2 Vreau insa sa fim mult mai inteligenti decat ei, si sa dejucam planurile lor de a instaura (si consolida ) un stat politienesc.

3 Libertatea clasica pe oriunde in lume a motociclistului aici poate deriva absolut gratuit in acte / actiuni / inactiuni care pot fi lesne incadrate in diverse articole si paragrafe ale diverselor legi, si culmea, orice instanta din lume le va da dreptate.

4 Superioritatea individuala se manifesta prin cumpatare, adaptarea usoara la situatii neprevazute, incadrarea in norme de trai civilizate, integrarea sociala, capacitatea de a actiona si reactiona in cadrul social / legal, si prin alte 1000 de chestii pe care nici nu le stiu si nici nu stau acum sa le scot de prin diversele lucrari.

 

Ce cred ca trebuie facut:

1 De urgenta toata lumea sa se apuce sa scotoceasca dupa o alta locatie care sa respecte un numar de cerinte corecte si concrete. (o sa le gandim pe indelete)

2 Tot noi sa mergem sa le verificam pe toate ce vor fi propuse.

3 Sa incercam sa aflam si punctele slabe ale locatiei (si ale noastre) si sa aflam cum putem combate / indrepta aceste vulnerabilitati.

4 Sa incercam sa ne cunoastem. In primul rand, sistemul de a te recomanda cu porecle si nik-name-uri este demn de elevii in prima adolescenta care apar barbati cu armata facuta in forum, dar de fapt inaltica brazii cu mucii pe piept. (fenomenul este international, nu numai la noi). Aceasta atitudine nu este demna de oameni maturi, cu permis de conducere, cu activitati zilnice respectabile si care constientizeaza viata in general.

5 Si alte chestii care sa ne faca sa transformam intalnirile noastre din potential stresante in potential folositoare. Spuneti-le voi.

 

mai bagati si voi ca mi-a amortit spatele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 locatia este total improprie acestor chestii,...

2 Toate motoarele au fost parcate ABSOLUT ILEGAL, .

3 Pizza este foarte buna, pacat ca se face acolo (dpdv al nostru).

4 Preturile sunt OK.

1. locatia nu este improprie de a bea bere, a te intalni cu prietenii si a manca o pizza.(intr-adevar f. buna)

ca se gasesc unii sa sa se dea fara casti, bauti sau sa faca demonstratii o sa suporte consecintele(persoanele de fata se exclud B) ), iar despre galagie e problema patronului sa se descurce cu reclamatiile.

La a doua intalnire pot spune ca a fost mai putina galagie decat data trecuta.

2. ai dreptate, asa ca o sa le parcam altfel. e loc destul si pe trotuar.

3. si 4. sunt de acord cu tine..

P.S. la Everest cum e ca pietonii abia mai pot trece pe trotuar?...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 nici una din actiunile lor (din ce-am vazut eu, si eram destul de treaz) nu a fost de penal. nu din punct de vedere legal. Insa a lasa pe cineva beat si fara casca sa se dea cu motorul poate fi penal.

Ma scuzi ca te intreb, dar de unde pana unde ai scos ca "mersul pe strazi cu numarul mascat", cursele ilegale pe strazi (am aflat abia ieri care gashca venise, ca vineri plecasem mai devreme) nu sunt ilegale si nu sunt penale ? S-avem pardon. La fel si circulatul cu numere indoite. Dar daca te straduiesti un pik, la un moto nu e greu sa-i vezi nr. Pe cand o masca ascunde totul :laugh: N-am nimik cu baietii "tunatzi", nu ma uit cu fundul la ei, insa pe majoritatea din Buc ii stiu de la curse. Am zis, majoritatea. Si din acea majoritate, majoritatea lor sunt baietei de bani gata, cu fitze si aere. Parerea mea si-atat. Iar seara in oras, daca dai de ei, joaca ori leapsha ori liniutza cu tine, vrand-nevrand :laugh:

 

Mai mult, de unde pana unde a lasa pe un om sa se urce pe moto poate fi PENAL ?? De unde ai mai scos-o ? Sa fim seriosi, nu suntem kinderi de gradinitza sa nu discernem. A, da, daca-l vad pe un amic/prieten ca se urca beat, il dau jos si-l leg pana ii trece alcoolul. Dar daca ala e dus si mai e si violent iar eu nu-i pot face fatza, pana mea, il las in plata Domnului. Cel mult mai incerc sa-i fur cheia de contact :lool: Insa nu e caz penal ca eu nu reusesc sa-l dau jos de pe motor. E major, face cum doreste. Daca atat il duce capul, poate s-o mierleasca si maine, cand bea singur de se face muci si se urca pe moto si-o arde cu 200km/h. La fel si treaba cu casca. Esti prost, platesti. Mergi fara casca, platesti. Si apropos de casca, mergeam pe Natiunile Unite la intoarcere si ma depaseste un kinder de 16 ani (am aflat la STOP cand l-am prins) cu cel putin 100 la ora, pe un CBR de 125 de care tragea in draci. Cand l-am intrebat de ce nu poarta casca mi-a zis franc: ca nu vrea, ca e mai shmecher asa si ca a vazut si motociclisti "de-ai nostri" cum merg fara casca, asa ca sa nu-i tin eu predica. Nice, nu ? B)

 

Parerea mea.

 

P.S. Ca sa nu ma intrebi daca si eu eram fara casca, beat, etc, afla ca nici macar 100 m nu merg fara casca, nu iau pasager fara casca, vineri n-am baut strop de alcool (niciodata nu beau cand stiu ca trebuie sa conduc) si tin la "cauciuce" incat sa nu demarez in tromba. A, da, am parcat ilegal ca trotuarul era prea inalt sa o sui. Sa vina amenda :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, majoritatea comentariilor sunt pertinente, atat pro cat si contra.

Merg totusi pe ideea ca asocierea persoanelor este un lucru ce tine de fiecare, si respect decizia oricui de a nu mai veni, sau de a veni.

Personal sustin aceste intalniri, si in acelasi timp zic sa cautam o locatie mai buna.

Pana la urma conteaza ce fel de compromis acceptam, avand in vedere ca probabil nu o gasim ceva mai ieftin si mai bun ca locatie.

 

Referitor la cei cu masinile, mie mi s-a parut intrarea lor cam brutala. Cred ca daca veneau linisit si claxonau prieteneste era mai bine. Altfel, nu ma deranjeaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorinele, mama,

Sa saluti pe cineva face parte din buna crestere.

 

Nu sunt eu domnisoara blonda care a plecat pe motor rosu, eu am plecat cu taxiul. B) Cand am zis de penal ma refeream la faptul ca mersul cu masina neinmatriculata (sau cu numere cum le aveau acei flacai) se incadreaza la penal, as far as I know. In plus, nici inainte si nici acum, dupa ce am luat permis categ A, nu mi-au placut cei care etaleaza fitze de 2 bani. Indiferent ca sunt pe 2 sau pe 4 roti.

 

Admit ca este posibil sa fi gresit atunci cand mi-am emis parerea legata de ei. Daca tu ii cunosti, foarte bine. Te priveste direct si personal. Ca au respect pt motociclisti, iarasi e foarte bine. Si sa stii ca, printre altele, nu accept sugestii de la oricine. Iar tu te incadrezi perfect in decorul pe langa care trec fara sa dau atentie.

 

Cu respect si asfalt uscat,

 

K.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am zis de penal ma refeream la faptul ca mersul cu masina neinmatriculata (sau cu numere cum le aveau acei flacai) se incadreaza la penal, as far as I know.

 

Ain't that cute... but it's wroong ! (si zici ca tocmai ai luat carnetu' ? B) )

 

Se lasa cu retinere de talon si optional suspendare permis. Daca masina nu e deloc inmatriculata, e penal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...