Sari la conținut

15 Ani ..scuter


tudorik92
 Share

Postări Recomandate

sal......scuze daca sa mai deschis subiectul si nu am vazut....eu am 15 ani...un aprilia sr50 inregistrat la primarie. Daca ma opreste politia si nu am 16 ani ce imi poate face? :moto: pls ajutatima....se poate ajunge la dosar penal sau chestii dinastea? :rock: :wink: :lol: :D

post-20581-1182975327_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu mai bine astepti inca cateva luni (si te dai doar pe strazile care merg putin masini) ?

 

da... se poate ajunge si la dosar penal (defapt ii amenda penala, care se va scrie in dosarul tau penal cand implinesti 18 ani)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu iti face griji tudorik ca nici eu nu am 16 ani(mai am putin :moto:) si ma plimb cu rs-u de 50 de voie...trebuie sa respecti regulile de circulatie(sa nu faci pe smecheru si faci sprinturi printre masini)si sa mergi cu echipament si nu pe opresc!Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AnDreas01 zici tu zici...dar nu da odata ghinionul peste tine doamne fereste sa te opreasca...atunci cum o mai scoti la capat! eu zic sa stati in banca voastra pt k mai e putin timp pana o sa puteti circula regulamentar!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca porti casca, vesta noaptea, circuli regulamentar nu are de ce sa te opreasca. si eu am tot 15 ani si m-a oprit un politist (eram fara casca am plecat pana la magazin), i-am aratat actele de la scooter, mi-a zis sa port casca si m-a lasat sa plec.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ramane totusi marele risc ... al unui accident ... atunci vei avea intradevar probleme ... amenda penala .... si iti va dauna la o viitoare obtinere de permis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-a spus un politist ca intra si proprietarul scuterului, dc scuterul nu-i al tau, sau parintii dc scuterul este pe numele tau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tudorica .... stai linistit atata timp cat nu ai buletin cel mai rau lucru care il poti pati e sa te duca nenea politistu la mamica de urechi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tudorica .... stai linistit atata timp cat nu ai buletin cel mai rau lucru care il poti pati e sa te duca nenea politistu la mamica de urechi

pai daca are 15 ani io zic ca are buletin :moto:

oricum acuma depinde si peste ce politist dai

daca circuli regulamentar si ai echipament io zic ca nu te opreste asa ca are el chef :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ....io am avut de la 13 ani un piaggio si ( cu pedale ) ,ma oprit de multe ori politia...( fara casca sau cu 2 pe el ) nici odata nu ma intrebat cati ani am......numa cel mai rau ....mi-o skos bujia si a trebuit sa merg pe jos pana acasa... !

 

...logic ....dak mi limitat la 45 de km/h shi nu necesita permis......ar trebui sa merg si eu k toti copii de nici 10 ani care merg cu bicicleta pe strazi si nu au 14ani !dak gresesc....sfatuiti-ma :moto: :rock: :wink: !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ha ha :moto: si tu unde stai? in oarja city (sau ma rog pe unde erai atunci). La mn la tara se mai int asta...n-aveam far pe bicicleta si ne desumfla rotile :rock:

 

Aceeasi problema pe topicul asta. Nici eu n-am 16 ani :wink: Am stat si m-am gandit...concluzia: nu circula pe strazile mari, eu am facut-o doar de cateva ori, nici urma de politie la mine in oras. Sa ai casca si toate actele in regula si nu cred ca te opreste.

 

La faza cu buletinul, la aceeasi scuza m-am gandit si eu(sa zic ca l-am uitat acasa). Si daca prin absurd te trimite acasa sa-l iei. Atunci ce mai faci? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai zmeii lu' tata...n-ar fi mai bine sa lasati voi tampeniile si sa asteptati pana impliniti varsta legala? Nu de alta da' legea a fost si ea facuta cu un scop. Ce pretentii sa mai aveti cand da unu' peste voi ca nu v-a acordat prioritate daca si voi sunteti in aceeasi oala cu el (adica INCALCATI LEGEA). Si in plus avem si asa destule probleme in trafic cu motocicletele din cauza conservarilor ca sa mai avem si grija voastra. Personal am caftit deja 2 scuteristi care mergeau de parca le apartinea strada si promit ca nu ma voi opri la astia doi. Deci aveti doua optiuni: ori respectati legea, asteptati sa impliniti 16 ani si pe urma circulati REGULAMENTAR, ori va feriti cat puteti sa-mi iesiti in cale pentru ca va promit o bataie sora cu moartea la cea mai mica sicana pe care s-ar intampla sa mi-o faceti, fie din prostie, fie din necunoasterea regulilor de circulatie. Si daca cumva mi se pare ca aveti fata de pustani, dupa ce va bat chem si politia sa va intrebe de acte.

 

Ciao

Editat de Wolfman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am tot 15 ani , si merg pe scuter , am avut si accident si nu mi-au facut nimic (dosar penal) ,zbierau la mine , ''dak stiu ca imi trebe 16 ani , si curs , si inmatriculare '' , m-a oprit politia de multe ori , ma cam cunosc toate echipajele ,:moto:

 

Ce-i care m-au oprit , si mi-au dat drumu fara amenda , si cu amenintare ca data vitoare o sa-mi dea , cand m-am intalnit cu ei , se uita la mn mai stramb asa , dar nu m-au oprit ,

 

 

P.S. - oricum imi sta inima cand ii vad in fata , etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt tudorik.... era echipat politaiu k cheie de bujii? :wink: :lol: :lol: Pt Wolfman... si daca odata cu actele ii controleaza si certificatu' medico legal pt bataia primita? :moto: N'o sa mai fie asa de frumos nu? Iar pentru initiatorul topicului si eu mi-am luat scuter tot la 15 ani... dar am circulat k el pe la tara pana cand am implinit 16 ani. Acum nu stiu cum este politia la tine in oras... in unele zone sunt mai intelegatori in altele mai ai dreaq. Sincer nu te sfatuiesc sa circuli k el decat prin zone rurale stradute fara trafic intens iar daca totusi te avanti prin zonele intens circulate(de obicei sunt supravegheata de pol) poarta echipament(casca manusi vesta pt noapte) si respecta intocmai regulile de circulatie k sa nu le dai motiv de control etc. Iar daca tot te opresc cred k vor fi mult mai intelegatori daca te vad circuland regulamentar decat in cazul in care faci slalom printre masini, conduci cu viteza mare, la semafor te urci pe trotuar k sa nu prinzi rosu etc. Numai bine si mult noroc! :rock: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate Ktm geo dar dak porti echipament(eu port casca,manusi si geaca chiar dak e cald nu plec fara ele urmeaza si ghete ca acum 2 sap am avut picioruin gips :moto: )eu unu nu am mai avut rabdare pt ca imi plc foarte mult sa merg cu motocicleta...bafta la toti care nu aveti varsta!:rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yo frec scuterul de la 12 ani :lol: ( dar prin fata casi si niste drumuri laturalnice). De la 14 ani ma dau cu el linistit

pe toate drumurile inclusiv pe dn1 :moto: ma oprit de cateva ori un politzai ca nu avam casca, in rest toate bune si frumoase :rock: :wink: .

Daca nu vreti sa aveti probleme cu nenea politaiu purtati casca si mergeti cu farurile aprinse :D aa si respectati regulile de circulatie.

Asfalt uscat si salutari cu farul :lol: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum e o politia pe la voi , dar aici in Bacau e super , super , super dura.Aici te opreste chiar daca mergi legal doar de dragu de ati verifica actele , sa vada daca ai 16 ani , curs de legislatie.Nu scapa nici un scuter sa nu fie verificat si daca nu are numar , ti-l comfisca si il iei inapoi numai dupa ce vii cu namarul.

 

Ps:Faza cu cumfiscatul scuterelor n-am crezut-o pana cand 2 prieteni de ai meu au patit-o.

 

Asfalt uscat si salutari cu faru'! :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mers de la 14 ani cu Runneru si inainte am mai avut alte scutere....Nu ai treaba...nici eu nu am avut....pana cand am facut accident...a fost mai greu da a trecut..

Ejti un ciumegos...care se mai compara cu tine

Da`le experiente de la tine sa faca si ei la fel

care este

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-a oprit un politist....si zice el "pff....ce fac io cu tine ma....ca tu nu ai nici 16 ani...zic io pai mai am cateva luni...pai da, da nu ai 16 ani, zi tu ce sa iti fac....dupa ce am vb cu el ( defapt m-am milogit) Am plecat..."

 

A fost el baiat bun ca daca nu aveam Dosarelu facut......

Acum sincer cand sunt cu moto si ii vad pe scuteristi ca se baga pe rosu ca sunt vraijte cu regulile de circulatie...parca i-as bate putin la cat am invatat io ptr permis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Costy zice foarte bine, riscul este mare ca sa dai peste un politist care sa nu aiba chef sa te inteleaga, si atunci apar probleme.

 

Iar o amenda penala pentru asa ceva iti aduce ponoase pentru intreaga viata.

 

Mersul pe scuter/motor este intr-adevar o placere, dar merita sa-ti faci praf multi ani de viata pentru o plimbare?

 

Si mai spun ceva... Ok, sa spunem ca daca ai casca si numar nu te opreste nimeni (cu toate ca nu e asa, pe mine ma opresc foarte des, cu toate ca sunt legal).

 

Si hai sa spunem ca nu faci greseli si nu lovesti pe nimeni...

 

Dar daca te accidenteaza cineva, ce faci?

Ca-ti vor cere actele atunci si... oops!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...