Sari la conținut

Accidente Cu Scooteru


*adytza*
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 508
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Unul ca asta trebuie batut chiar de scuteristi, ptr exemplu sa vada ca nu toti suntem la fel. Chiar acum doua zile sa bagat un scuterist in fata mea, si cand am ajuns in dreptul lui si iam zis ce face esti nebun vrei sa murim amandoi ''cica se grabesti ca nu intram eu in el stie el ce face''. Cred ca mai mult 50% numai nebuni pe scuter chiar si oameni mai in varsta, ca daca are scuter face ce vrea nu sta el dupa masini semafoare (le ocoleste pe trotuar). Era mai demult unul sa ma bage in fata masini, ma luam dupa el si am crezut ca sa asigurat dar el nici nu sa uitat, bine ca am vazut eu la timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unul ca asta trebuie batut chiar de scuteristi, ptr exemplu sa vada ca nu toti suntem la fel. Chiar acum doua zile sa bagat un scuterist in fata mea, si cand am ajuns in dreptul lui si iam zis ce face esti nebun vrei sa murim amandoi ''cica se grabesti ca nu intram eu in el stie el ce face''. Cred ca mai mult 50% numai nebuni pe scuter chiar si oameni mai in varsta, ca daca are scuter face ce vrea nu sta el dupa masini semafoare (le ocoleste pe trotuar). Era mai demult unul sa ma bage in fata masini, ma luam dupa el si am crezut ca sa asigurat dar el nici nu sa uitat, bine ca am vazut eu la timp.

 

reply... concluzie. asigura-te tu. nu ala din fata. Era vina ta daca intra cineva in tine. Ai gija la prosti, ca sunt multi ...

Cam mult offtopic.... scuzati. :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu accident din pacate , nu ma asteptam sa fie asa rapid , dar asta e sunt soferi idioti .

Mergeam cu 40-50km la ora aveam in fata mea un fiat 500 de epoca (masina micuta caraghioasa) , fiatul pune frana puternic pt-ca in fata lui sare un pieton mai dobitoc sa traverseze strada pe zebra, pun si eu frana si mai puternic ( deh kymco are frani excelente) si din spate idiotul cu un renault megan masina de familie nu reuseste sa opresca intra in mine , ma izbeste de ala din fata (fiat 500) si dupa ajung cu scuteru sub megane.

Eram cu prietena pe scoter , ea a avut ceva probleme , eu practic dupa accident nu aveam nimic ,nici macar o zgarietura , a inceput sa ma doara gatul dupa cateva ore de la smucitura ,noroc ca am scapat fara probleme grave amandoi.

Cam cum arata scooterul acum:

dsc00475cs0.th.jpg dsc00476xb9.th.jpg dsc00478ul8.th.jpg dsc00481uc7.th.jpg

 

Puteam sa evit daca aveam distanta mai mare intre mine si fiat , acum am ramas cu sechele , cand franez ma uit tot timpul sa nu am un idiot in spate , merg la distanta de 2x care e normala ... asa e dupa ce faci bucati un scooter nou nout.

Momentan mi-am luat un yamaha mbk 50cc , sa ma mai bazai pana se termina vara , poate la anul sar si eu la o cilindrata mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu accident din pacate , nu ma asteptam sa fie asa rapid , dar asta e sunt soferi idioti .

Mergeam cu 40-50km la ora aveam in fata mea un fiat 500 de epoca (masina micuta caraghioasa) , fiatul pune frana puternic pt-ca in fata lui sare un pieton mai dobitoc sa traverseze strada pe zebra, pun si eu frana si mai puternic ( deh kymco are frani excelente) si din spate idiotul cu un renault megan masina de familie nu reuseste sa opresca intra in mine , ma izbeste de ala din fata (fiat 500) si dupa ajung cu scuteru sub megane.

Eram cu prietena pe scoter , ea a avut ceva probleme , eu practic dupa accident nu aveam nimic ,nici macar o zgarietura , a inceput sa ma doara gatul dupa cateva ore de la smucitura ,noroc ca am scapat fara probleme grave amandoi.

Cam cum arata scooterul acum:

dsc00475cs0.th.jpg dsc00476xb9.th.jpg dsc00478ul8.th.jpg dsc00481uc7.th.jpg

 

Puteam sa evit daca aveam distanta mai mare intre mine si fiat , acum am ramas cu sechele , cand franez ma uit tot timpul sa nu am un idiot in spate , merg la distanta de 2x care e normala ... asa e dupa ce faci bucati un scooter nou nout.

Momentan mi-am luat un yamaha mbk 50cc , sa ma mai bazai pana se termina vara , poate la anul sar si eu la o cilindrata mai mare.

 

Si scuterul nu ti-l face fraieru cu meganu?? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor jeeze! Mai usor cu flamatul, puneti-va in locul meu, am spus si eu o viteza in jur de 70km/h desi cred ca erau mai degraba 45-60 dar adrenalina ma facea sa cred ca mergeam mai repede.

 

@Rolly : Eu am peste 5000 km experienta in condus scutere, m-am dat cu tot felul de scutere pana in 200cc, cand am intrat in dacie eram la inceput si da atunci era vina mea 100%. Dar a2a oara nici tu nici nimeni nu ar fi putut face ceva, mai aleas ca nu cunosteam scuterul bine, frana prea puternica pe fata etc.

 

@cosminake : Esti cumva un taran ignorant? Nu ma judeca, ca tu de ai fi fost in locul meu pe alt scuter nu pe al tau erai deja mort prietene, si nu veni la mine cu "copil prost", coeficientul meu de inteligenta e mult mai ridicat ca al tau, am vrut doar sa impartasesc cateva intamplari, ori ma sfatuiesti ori taci nu imi adresezi injurii.

 

@ionutz100cc: De ce o stric? Explica, dimpotriva, nu o stric, o fac mai buna, daca sti ce fac eu pt scuteristi din alba si cum promovez una-alta.

 

@mugurg: Nu voi avea nevoie din fericire :D, chiar am vrut sa donez eu dar am 16 ani si nu am voie. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cosminake : Esti cumva un taran ignorant? Nu ma judeca, ca tu de ai fi fost in locul meu pe alt scuter nu pe al tau erai deja mort prietene, si nu veni la mine cu "copil prost", coeficientul meu de inteligenta e mult mai ridicat ca al tau, am vrut doar sa impartasesc cateva intamplari, ori ma sfatuiesti ori taci nu imi adresezi injurii.

 

 

prietene esti prost ... eu am facut 5000 km pe jos in ultimu an ... dc spui tu ca-i asa mare experienta nu stiu ... in fine e viata ta, mi se rupe, la cat de prost esti chiar nu-i mare pierdere daca-ti spargi creierii pe sosea ...

 

km la bord

masina : 150.000 +

scuter : 3000(fara nici un eveniment )

motor : doar scoala vreo 100 cred (la 100.000) o sa pot spune ca nu mai sunt incepator ....

 

 

PS : taran igorant e tactu care te lasa sa fii asa prost si nu-ti da o bataie buna, sa-ti vina mintea la cap ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor jeeze! Mai usor cu flamatul, puneti-va in locul meu, am spus si eu o viteza in jur de 70km/h desi cred ca erau mai degraba 45-60 dar adrenalina ma facea sa cred ca mergeam mai repede.

 

@Rolly : Eu am peste 5000 km experienta in condus scutere, m-am dat cu tot felul de scutere pana in 200cc, cand am intrat in dacie eram la inceput si da atunci era vina mea 100%. Dar a2a oara nici tu nici nimeni nu ar fi putut face ceva, mai aleas ca nu cunosteam scuterul bine, frana prea puternica pe fata etc.

 

@cosminake : Esti cumva un taran ignorant? Nu ma judeca, ca tu de ai fi fost in locul meu pe alt scuter nu pe al tau erai deja mort prietene, si nu veni la mine cu "copil prost", coeficientul meu de inteligenta e mult mai ridicat ca al tau, am vrut doar sa impartasesc cateva intamplari, ori ma sfatuiesti ori taci nu imi adresezi injurii.

 

@ionutz100cc: De ce o stric? Explica, dimpotriva, nu o stric, o fac mai buna, daca sti ce fac eu pt scuteristi din alba si cum promovez una-alta.

 

@mugurg: Nu voi avea nevoie din fericire :P, chiar am vrut sa donez eu dar am 16 ani si nu am voie. :D

 

Mamaaa...5000 km iti dai seama cati ai zici ca spui de 500.000.... pai aia 5000 eu i-am facut in 2 luni fara nici un incident. Iar despre scuter ,daca spui ca nu "il cunosteai" foarte bine, de ce ai apasat ca taranu frana fatza ? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu accident din pacate , nu ma asteptam sa fie asa rapid , dar asta e sunt soferi idioti .

Mergeam cu 40-50km la ora aveam in fata mea un fiat 500 de epoca (masina micuta caraghioasa) , fiatul pune frana puternic pt-ca in fata lui sare un pieton mai dobitoc sa traverseze strada pe zebra, pun si eu frana si mai puternic ( deh kymco are frani excelente) si din spate idiotul cu un renault megan masina de familie nu reuseste sa opresca intra in mine , ma izbeste de ala din fata (fiat 500) si dupa ajung cu scuteru sub megane.

Eram cu prietena pe scoter , ea a avut ceva probleme , eu practic dupa accident nu aveam nimic ,nici macar o zgarietura , a inceput sa ma doara gatul dupa cateva ore de la smucitura ,noroc ca am scapat fara probleme grave amandoi.

Cam cum arata scooterul acum:

dsc00475cs0.th.jpg dsc00476xb9.th.jpg dsc00478ul8.th.jpg dsc00481uc7.th.jpg

 

Puteam sa evit daca aveam distanta mai mare intre mine si fiat , acum am ramas cu sechele , cand franez ma uit tot timpul sa nu am un idiot in spate , merg la distanta de 2x care e normala ... asa e dupa ce faci bucati un scooter nou nout.

Momentan mi-am luat un yamaha mbk 50cc , sa ma mai bazai pana se termina vara , poate la anul sar si eu la o cilindrata mai mare.

 

bine ca nu ai patit nimic ca saracu scuter e indoit din toate partile....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu accident din pacate , nu ma asteptam sa fie asa rapid , dar asta e sunt soferi idioti .

Mergeam cu 40-50km la ora aveam in fata mea un fiat 500 de epoca (masina micuta caraghioasa) , fiatul pune frana puternic pt-ca in fata lui sare un pieton mai dobitoc sa traverseze strada pe zebra, pun si eu frana si mai puternic ( deh kymco are frani excelente) si din spate idiotul cu un renault megan masina de familie nu reuseste sa opresca intra in mine , ma izbeste de ala din fata (fiat 500) si dupa ajung cu scuteru sub megane.

Eram cu prietena pe scoter , ea a avut ceva probleme , eu practic dupa accident nu aveam nimic ,nici macar o zgarietura , a inceput sa ma doara gatul dupa cateva ore de la smucitura ,noroc ca am scapat fara probleme grave amandoi.

Cam cum arata scooterul acum:

dsc00475cs0.th.jpg dsc00476xb9.th.jpg dsc00478ul8.th.jpg dsc00481uc7.th.jpg

 

Puteam sa evit daca aveam distanta mai mare intre mine si fiat , acum am ramas cu sechele , cand franez ma uit tot timpul sa nu am un idiot in spate , merg la distanta de 2x care e normala ... asa e dupa ce faci bucati un scooter nou nout.

Momentan mi-am luat un yamaha mbk 50cc , sa ma mai bazai pana se termina vara , poate la anul sar si eu la o cilindrata mai mare.

 

 

bine ca esti sanatos, da-l dracu de fier ca se indreapta ... Bafta

 

 

PS: baietii, MARE ATENTIE, se moare pe capete, imi e frica sa-mi iau motor, da il iau si ma plimb in fata blocului sa fiu safe :D...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mamaaa...5000 km iti dai seama cati ai zici ca spui de 500.000.... pai aia 5000 eu i-am facut in 2 luni fara nici un incident. Iar despre scuter ,daca spui ca nu "il cunosteai" foarte bine, de ce ai apasat ca taranu frana fatza ? :D

sa vada daca mai merge :P)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum nu mai am nimic , ms pt incurajari :D a trecut , bine ca nu am patit nimic si nici nu a fost vina mea ... astept bani de la asigurari pe el.

 

Mare atentie la sinele de tranvai sunt moarte curata mai ales daca e ud pe jos , nu franati sau accelerati cand treceti peste ele si ideal unghiu cu care le abordati sa fie cat mai mare, era sa cad de vreo 2 ori dar am reusit sa redresez.

 

Pt. copii idioti si inconstienti care merg pe scooter si cu pasager: Doamne fereste sa vezi cum iti ia persoana iubita cu salvarea de la un accident de genul cum l-am avut eu , nevinovat fiind tot parca ma simteam vinovat ... e un sentiment urat , nu vreau sa ma gandesc sa fie ceva mai grav, uneori e bun un accident usor , te face sa intelegi cam cum sta treaba in trafic . Nu mai zic sa-ti vezi scooteru pt care am muncit facut bucati , ma doare inima si acum cand ma gandesc , chit ca stiu ca o sa primesc valoarea lui integrala.

Drive safe :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mamaaa...5000 km iti dai seama cati ai zici ca spui de 500.000.... pai aia 5000 eu i-am facut in 2 luni fara nici un incident. Iar despre scuter ,daca spui ca nu "il cunosteai" foarte bine, de ce ai apasat ca taranu frana fatza ? :D

 

 

iti spun eu ca daca mergi numai in oras cu scuterul nu ai cum sa faci mai mult de 5000 de km pe an ,daca iesi la drum lung e altceva ... eu am mers numai in oras cu scuterul ptr ca nu tragea ca sa ies afara din oras ... si am mers f. mult ... in fiecare zi ... doar iarna l-am tinut in garaj si am facut 4600 km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mamaaa...5000 km iti dai seama cati ai zici ca spui de 500.000.... pai aia 5000 eu i-am facut in 2 luni fara nici un incident. Iar despre scuter ,daca spui ca nu "il cunosteai" foarte bine, de ce ai apasat ca taranu frana fatza ? :D

 

Citeste de ce inteligentule, daca nu puneam era mai grav, am atins putin, deoarece frana spate nu prindea foarte bine si ma loveam mai tare, si nu am apasat ca taranu, poate tu esti de la tara. Ai facut 5k km in 2 luni fara incident? Eu am facut peste 5k km in 4 luni in oras cu scuter limitat inclusiv rodajul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citeste de ce inteligentule, daca nu puneam era mai grav, am atins putin, deoarece frana spate nu prindea foarte bine si ma loveam mai tare, si nu am apasat ca taranu, poate tu esti de la tara. Ai facut 5k km in 2 luni fara incident? Eu am facut peste 5k km in 4 luni in oras cu scuter limitat inclusiv rodajul.

[/quote

 

Si vezi ca eu am pana acum 25000km(in 2 ani....de la 15 ani am scuter) prima oara cu scuter chinezesc am facut 15000 si restu cu un gilera dna ..asa ca numai vb tu... in toti km astia am cazut de 2 ori si nu din vina mea... nu ma consider expert... dar mai bine taci :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citeste de ce inteligentule, daca nu puneam era mai grav, am atins putin, deoarece frana spate nu prindea foarte bine si ma loveam mai tare, si nu am apasat ca taranu, poate tu esti de la tara. Ai facut 5k km in 2 luni fara incident? Eu am facut peste 5k km in 4 luni in oras cu scuter limitat inclusiv rodajul.

[/quote

 

 

 

Hai fratilor ziceti toti cati km aveti la activ :D si de cati ori n-ati cazut... Offfffffff topic.Va rog terminati,chiar nu ne impresioneaza un "0" sau un 2 si 3 de "0"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si la mine a fost o data din vina mea primul accident.

 

Apai de tot asa se raspunde pe forumul acesta, daca ne povesteste o intamplare si restu sar cu "sfaturi" de genul "esti prost mai bine esti pieton" "tactu sa-ti dea o bataie sa-ti revii" atunci se duce de rapa, prima data cand am intrat pe forum am facut un Fan Club Piaggio vazand ca nu aparea, apareau doar Gilera Aprilia Yamaha si inca cateva si am facut dupa care vine cineva, ma abordeaza cu "Ba (cuvant urat) nu vezi ca este", am dat search inainte dar daca tot este de ce nu a fost editat primul post sau sa fi fost informat intr-un mod mai "placut", mai civilizat. In fine am lasat-o sa treaca de la mine dar pe zi ce trece vad fel si fel de useri care se injura pe forum, vorbest "fara perdea" etc. Avand in vedere ca nu am scuterul decat din Aprilie si m deja peste 5.000 km mi se pare mult, mie personal fata de prietenii mei care au mult mai putin, nu am spus ca ma cred expert, Nu sunt dar sunt mai experimentat, voi in loc sa intrebati "ce ai patit", "ce a patit scuterul" voi ati inceput sa injurati, Sa stiti ca daca ma injurati "imi vine mintea la cap". Acum presimt ca v-oi mai i injurat de vreo cateva ori dar acesta e [ i]Motociclism.ro[/i].

 

 

KiLLaH

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

KiLLaH...iti zic eu ce e de vina: atitudinea ta...ghinionul tau ca ai facut accident. Imi pare rau pentru tine, si mie mi se putea intampla si altuia, asta a fost ghinion...dar cand vorbesti cum vorbesti...nu mai zic nimic ca o sa fie o injuratura. Deci nu ne pasa ce spui tu, esti un copil inconstient si Doamne fereste o sa te vedem peste 1 an la sectiunea Accidente sa dam cu RIP-uri ca nu ai gandit.

 

Stai in casa si joaca-te cu aciton-man...acolo e lumea ta, poti sa faci ce vrei acolo, dar pe strada, e viata ta in joc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recunosc am fost inconstient dar acum sunt atent, si nu nu ma duc in casa sa ma joc cu "Action Man" :D nu ma pasioneaza si nu m-o pasionat niciodata.

Nu veti da cu R.I.P.-uri pe forum pentru ca nu mi se va intampla nimic grav, pentru ca totusi gandesc si stiu in trafic unde sa ma bag si cum, sa nu credeti ca sunt un "psihopat " care merge cu 80 la ora pe langa taxiuri sau ma bag in fata la tiruri s.a.m.d daca asa a fost impresia care v-am lasat-o imi pare rau dar nu sunt asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recunosc am fost inconstient dar acum sunt atent, si nu nu ma duc in casa sa ma joc cu "Action Man" :D nu ma pasioneaza si nu m-o pasionat niciodata.

Nu veti da cu R.I.P.-uri pe forum pentru ca nu mi se va intampla nimic grav, pentru ca totusi gandesc si stiu in trafic unde sa ma bag si cum, sa nu credeti ca sunt un "psihopat " care merge cu 80 la ora pe langa taxiuri sau ma bag in fata la tiruri s.a.m.d daca asa a fost impresia care v-am lasat-o imi pare rau dar nu sunt asa.

 

ciudat tocmai impresia asta ai lasat-o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUTAREEE SI EU AM ,,CAZUT" CU AL MEU, ADIK AM AVUT ACCIDENT, A INTRAT un autobuz in mine :D :P :D , 2 tije in picior, umar dislocat, arcada sparta, julituri si mai multe dar na ce sa ii faci II DAM INAINTE :D:d:d: :P :D :P :) :) :(

post-31463-1218609875_thumb.jpg

post-31463-1218610139_thumb.jpg

post-31463-1218610164_thumb.jpg

post-31463-1218610189_thumb.jpg

Editat de marik44
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUTAREEE SI EU AM ,,CAZUT" CU AL MEU, ADIK AM AVUT ACCIDENT, A INTRAT un autobuz in mine :cheers: ;) :) , 2 tije in picior, umar dislocat, arcada sparta, julituri si mai multe dar na ce sa ii faci II DAM INAINTE :P:d:d: :D :burnout: :burnout: :burnout: :friends: :friends:

Poate cumperi si tu o casca mai calumea,decat rahatul ala chinezesc.Bafta la recuperare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUTAREEE SI EU AM ,,CAZUT" CU AL MEU, ADIK AM AVUT ACCIDENT, A INTRAT un autobuz in mine :cheers: ;) :) , 2 tije in picior, umar dislocat, arcada sparta, julituri si mai multe dar na ce sa ii faci II DAM INAINTE :P:d:d: :D :burnout: :burnout: :burnout: :friends: :friends:

 

recuperare linistita si grabnica... da detalii sa evitam si noi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Pana la urma am patit-o si eu...

Pe scurt...accidentul a avut loc in localitatea Adjud, judet Vrancea intr-o intersectie nesemaforizata...eu pe banda 1 cu 40 la ora, pe banda 2 alta masina...si din sens opus o dacie 1310 care vrea sa vireze la stanga.

Masina de la banda 2 de pe acelas sens cu mine opreste pt a da prioritate daciei....cu toate ca dacia 1310 nu avea prioritata ca venea din sens opus si vira la stanga....eu nu observ si...a intrat in mine in partea stanga spate...scuterul cade...eu la fel pe spate....ma ridic...sunt ok si merg la politie impreuna cu soferul daciei...in fine....cel cu dacia primeste amenda 150 lei, suspenda permisul 2 luni....

Daca ar fi ceva de invatat din asta, pot sa zic ca trebuie sa fim mult mai prudent cand ne aproprem de o intersesctie semaforizata sau nu....in care avem prioritate...ca sunt unii care vor sa dea prioritate altora...doar asa sa zica ca fac un bine si nu se gandesc la ceilalti participanti la trafic din lateral sau spate...

 

 

Cam asta este...si am cateva nelamuriri:

1. Am primit o copie a procesuliui verbal, o copie a asigurarii de la cel cu dacia si o autorizatie de reparatii...si mi s-a spus ca trebuie sa merg la BCR asigurari...intrebare:ce tre sa fac acolo, care sunt pasii?Daca pot sa recuperz banii sau se repara? Scuterul nu are nimic spart...este doar zgariat pe ambele parti si oglinda dreapta...astea fiind trecute si in autorizatia de reparatii...

2. Pe autorizatie este trecuta si casca de protectie ca fiind crapata chiar daca ea este doar zgariata...ca am inteles atunci cand lovesti casca de asfalt intr-un accident este bine sa o arunci si sa cumperi alta...pot sa recuperez banii pe casca?

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...