Sari la conținut

Jawa


CrazYRaveN
 Share

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 2,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

E GATA s-a rezolvat cu inmatricularea, totul a mers ca pe roate, cei de la fisc si-au reparat greseala dar banii de inmatriculare tot mi-au luat, militianu de la ghiseu nu a avut ce se mai zica la dosarul meu complet si m-a invitat sa imi iau placutza piste 2 ore ceea ce am si facut.....

 

Intre timp am primit 1 stator cu "-" la masa, releu aveam (la fix mi-a incaput in cutia bateriei) si am trecut pe "-" instalatia , am schimbat si periile am mai curatat 1 data rotorul si l-am testat, surpriza fiind ca aveam tensiune "citibila" martorul de incarcare de stingea cuminte la otzara de turatii peste relanti ceea ce ma bucura enorm.

Azi am montat si numerele si am ars 2 litre de benzin facand furori prin centrul Brasovului probabil din cauza norului care ma urma peste tot :) gata la urmatoare alimentare trecem pe ulei antifumaraie.

 

Intrebare pt Adrian, cand ai avut dinamul pe - releul de incarcare avea 2 bobine? daca da martorul ti se stingea aproape la relanti dupa care se aprinde la turatie mai mare pana cupla si bobina a 2 si se stingea iar? la mine asa se intampla dar atata timp cat imi incarca bateria si nu ma lasa in drum nu ma supar :blink:

 

Sper sa ii fac niste poze "Ivankai" ceva mai proaspete sa le inramez ca doar e am insemnat calendarul pentru aniversarea dansei de la renastere..

 

SA auzim numai de bine si asfalt uscat tuturor

post-56432-1286829271_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fie intr-un ceas bun si sa te poarte sanatos multi ani!

O intrebare: La ce ulei te referi cand spui ca scoate mai putin fum? Vreau si eu sa incerc.

 

 

Multam sa fie, iar uleiul cu pricina il gasesti aici http://www.unimotors.ro/Piese-universaleAc...9095554350c47a2 cu detalii, bineinteles nu fac reclama dar a fost primul gasit pe goagal si chiar intentionez sa il incerc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ai grija ca daca schimbi raportul la pinioane astfel risti sa fuga cu viteza a III-a cu 120km/h si dupa ce dai a VI-a sa scada treptat pina la 80-90km/h, iar cu pasager sansa sa sara de 100km/h este ~0. Poate numai daca maresti raportul de compresie, maresti cilindreea, sau aduci alte imbunatatiri motorului vei reusi sa beneficiezi de plusul de viteza dat de un pinion mai mare.

Asa ca mai gindeste-te! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai grija ca daca schimbi raportul la pinioane astfel risti sa fuga cu viteza a III-a cu 120km/h si dupa ce dai a VI-a sa scada treptat pina la 80-90km/h, iar cu pasager sansa sa sara de 100km/h este ~0. Poate numai daca maresti raportul de compresie, maresti cilindreea, sau aduci alte imbunatatiri motorului vei reusi sa beneficiezi de plusul de viteza dat de un pinion mai mare.

Asa ca mai gindeste-te! ;)

in legatrura cu raportul la pinioane exact asa sa intamplat cand de curiozitate am pus unul de 19 urias era exact asa sa intamplat .. da nu stiu daca e adevarat da auzisem ca la jawele cu ataj e de 15 pinionul si la solo e de 17 iar eu am de 15 si avuse ataj jawa .. de asta ziceam .. ca viteza mare nu trebe ca merge destul de bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abia acum m-am dumirit, fiindca ori tu scrii in dialect, ori io-s mai slabut la limba gramatica!

Cred ca original la Jawa fara atas este pinionul de 17, asa ca ala de 19 cred ca scoate fulgii din biata capra! Miine o sa numar dintii la pinion si-o sa-ti zic, dar nu cred ca am vreun pinion rezerva de 17...asa ca mai insista! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

Urați-mi suces!!! AcuÂşi mă apuc s-o desfac pt ptima dată....

 

Are cineva - am înțeles că există - set complet simeringuri ?

Rulmenți, poate găsesc pe la magazinele de piese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urați-mi suces!!! AcuÂşi mă apuc s-o desfac pt ptima dată....

 

Are cineva - am înțeles că există - set complet simeringuri ?

Rulmenți, poate găsesc pe la magazinele de piese.

semeringuri gasesti la danyy eu am luat un set aveam nevoie pt furca si am luat un set ..si nu ii scump..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

AAH DECI NU POT SĂ CRED AÂŞA CEVA !!!!!!!

 

Mi s-a blocat în mers un rulment de pe ambielaj. N-am descoperit problema decît după ce am desfăcut tot motorul. Logic. Apoi oricum trebuia să refac motorul în carcasa cu seria Âştanțată în acte aÂşa c-am mai desfăcut un motor de rezervă cu ceva probleme la cutie. Am zis că pun ambielajul direct, fără să mai desfac piesa centrală. Dar... de curiozitate am desfăcut-o. ÂŞi.... SURPRIZĂ !!! RULMENĂII ERAU ÂŞI ACEIA mai VARZĂ!!!

 

Aaah! acum de unde iau un ambielaj BUN? Are cineva? Sau unde găsesc presă de 10 tone? ÂŞi apoi ceas comparator... toată distracția...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine ce ulei pune la amestec si in ce cantitate ? Eu ma gandeam sa cumpar 2L de ulei Yacco MVX 500 semi-sintetic care costa 79 de lei.Intrebarea este,se merita sa pun la Jawa un ulei semi-sintetic avand in vedere ca o sa pun set motor nou,si nu numai ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

Se găsesc în orice bazar sticluțe de ulei pt. 2T. RoÂşu la culoare, sau verde... prețul variază între 7-11 lei pe jumătate de litru.

Scrie la manual cît se pune (rația 1:40) - calculele le faci tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca nu prea se merita un ulei de 79 lei ..eu folosesc castrol care este 18 ron .. si parca nici din ala de bazar nu as pune la 7 lei producatorul in carte recomanda castrol2T si merge foarte bn cu el ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si eu pana acuma am folosit tot Castrol TT(25 lei) si Mobil 1 2t racing parca ,era mineral (20 lei).Mie mi-a spus un prieten ca ar fi mult mai ok daca as folosi ceva semi-sintetic.Iar in cutie am inteles ca cel T90 iarasi nu e ok , m-am gandit sa pun ulei de cutie pentru logan,75 W 80 APi GL-4,ar fi ok ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urați-mi suces!!! AcuÂşi mă apuc s-o desfac pt ptima dată....

 

Are cineva - am înțeles că există - set complet simeringuri ?

Rulmenți, poate găsesc pe la magazinele de piese.

 

 

in foto se vede setul de semeringuri.

15 lei setul complet,in set sint si de la telescoape fata.

 

danytunky yd.mes sau 0740848790

post-20619-1290979731_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...