Sari la conținut

Jawa


CrazYRaveN
 Share

Postări Recomandate

Are cineva idee ce bord s-ar mai putea potrivii la jawa 350??? Caut unul in disperare si ma gandeam sa pun de altceva,am avut unul de honda,dar s-a dus.Am vrut sa pun unul de jawa,nu gasesc,iar la gaspar e scump in draci :cheers: . Ma poate ajuta cineva??? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Are cineva idee ce bord s-ar mai putea potrivii la jawa 350??? Caut unul in disperare si ma gandeam sa pun de altceva,am avut unul de honda,dar s-a dus.Am vrut sa pun unul de jawa,nu gasesc,iar la gaspar e scump in draci :cheers: . Ma poate ajuta cineva??? :cheers:

salutari

Am unul de honda cx...nu prea am cand sa-l duc la posta...nu-mi tre dacat o bere poate odata.....daca trece vre-un cunoscut prin sibiu...

 

 

Salutari...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutar

 

Da-mi o adresa sa incerc sa o pun pe posta...cand reusesc(serviciul)

Salutari..

Salut! Trimite-i un PM lui CrazyRaven cu nr de telefon ca sa vorbiti in legatura cu pretul si locul in care sa te intalnesti cu cunostinta mea :wave: .Eu sunt un prieten de-al lui si am pe cineva in sibiu care ar putea sa se intalnesca cu tine sa-i dai bordul. :cheers: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva poze cu platoul de la Jawa 350 cu senzori 012 in loc de platini, senzori 012 (tip VW), delcou VW broasca cu senzor 012. Maine si un videoclip, ca nu-i de "treaba" cel facut cu mobilul.!!! :cheers:

post-9405-1204829847_thumb.jpg

post-9405-1204829911_thumb.jpg

post-9405-1204829933_thumb.jpg

post-9405-1204829955_thumb.jpg

post-9405-1204829966_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pretul si cand va fi disponibil in cele 2 locatii din Bucuresti? Mai precis, aruncati o reclama. Modulele de Dacie si Olcit mi-au facut viata usoara la 5 motociclete+3-4 montate pe la altii. Se disting prin simplitate si rezistenta!

 

Inca ceva la senzorul cel ce inlocuia platina de Dacie v-as ruga sa puneti niste dimensiuni sa ne dam seama daca incape in platoul de NIpru/Ural.

Multumesc, si mult succes in continuare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...profilul camei asigura o sensibilitate suficienta pentru a preciza cu acuratete momentul aprinderii sau este nevoie de o piesa cu un alt profil cu treceri mai nete?

...la chestii cu senzori hall sau inductivi se folosesc armaturi magnetice cu profile cu tranzitie brusca ca sa minimizeze erorile de pozitie relativa...

Oricum este o chestie foarte interesanta daca o pun in practica cei de la Gotronic...

Un senzor inductiv de LADA este in jur de 400.000!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu profilul camei este important, aici, ci magnetizarea camei care este pe axul alternatorului. Ptr. asta trebuie facute : Una saiba de cupru de cca 1...2 mm grosime (alama sau aluminiu) intre cama si sistemul de prindere si un surub din alama (nemagnetic) ptr. strangerea camei.!!!! In rest totul este mai mult decat ok.!!! (cu precizia)

Editat de gotronic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ooo, atunci e clar!Magenti de hard disk in canal frezat , lipiti cu ceva adeziv adevarat si servus!

 

NUUUUUUU. Nu trebuie nimic. senzorul are magnet incorporat. El "scaneaza" forma camei si "da" scanteie "cand trebuie".!!!!! Este ffff precis. !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ooo, atunci e clar!Magenti de hard disk in canal frezat , lipiti cu ceva adeziv adevarat si servus!

 

 

intensitatea campului magnetic deregleaza avansul... (odata cu cresterea turatiei motorului creste si tensiunea din rotor, implicit si intensitatea campului magnetic...) de aceea trebuie campul izolat sau inchis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NUUUUUUU. Nu trebuie nimic. senzorul are magnet incorporat. El "scaneaza" forma camei si "da" scanteie "cand trebuie".!!!!! Este ffff precis. !!!!

ceva gen elice de avion cu doua paletute, de plastic, la 180 de grade, si doua capse prinse in capete :wave: works? si pe mine ma bate gandul sa pun asa ceva pe jawalau, da intai sa ma rezolve asta de mai sus(aka c0zmin) cu neste acte :cheers: asadar, un pret, si ce contine pachetul, daca se poate, ar fi perfect :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca aplicam kitul de aprindere de la Gotronic(care nu costa o avere) si cu modelul de "tabla" de la c0zmin din paginile anterioare, am scapat de reglajul de avans si implicit mai prelungim vietile motoarelor de Jawa 350.

Sper ca saptamana viitoare sa primesc bobina dubla de Dnepr.............

 

--- Mesaj completat în 08 Mar 2008 23:47 -------------
Am gasit niste lucruri interesante cu privire la Jawa, le gasiti aici:

http://www.powerdynamo.biz/eng/systems/7150/300main.htm

 

 

--- Mesaj completat în 09 Mar 2008 10:47 -------------
:cheers:

M-am gandit ca poate va sunt de ajutor fisierele comprimate din atasament.................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care are de vanzare un pinion de transmisie primara de Jawa 350 ca nu reusesc sa-mi inchid motorul, tot cautand blestematia aia de piesa. Mentionez ca pinion uzat am si eu dar daca tot am schimbat tot ce se putea schimba as vrea ca si pinionul asta sa fie ok, deci as dori sa fie intr-o stare cat mai buna. Daca aveti si un ceas de kilometraj functional tot de Jawa este si mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care are de vanzare un pinion de transmisie primara de Jawa 350 ca nu reusesc sa-mi inchid motorul, tot cautand blestematia aia de piesa. Mentionez ca pinion uzat am si eu dar daca tot am schimbat tot ce se putea schimba as vrea ca si pinionul asta sa fie ok, deci as dori sa fie intr-o stare cat mai buna. Daca aveti si un ceas de kilometraj functional tot de Jawa este si mai bine.

 

 

am eu.... nu-mi trebe bani... da-mi un add pe mess si vorbim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca aici: 0744472055 - Gaspar

sau la Yahoo messenger ID: danytunky

este acum pe messenger

 

Il stiu pe Gaspar, doar stau in acelasi oras cu el dar de o luna tot cauta nenorocitul ala de pinion si nu-l gaseste. Am sa incerc id-ul pe care mi l-ai dat. Multumesc.

 

 

am eu.... nu-mi trebe bani... da-mi un add pe mess si vorbim

 

Id-ul e cel din profil?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

AUZITI "CEHILOR" , dar despre Jawa 350 tip-354 din anul 1960 ce parere aveti? :rusinica: e buna ? e rea? este "exploatabila"? adica mai gasesti vreo piesa pt. ea? si daca da, UNDE? eventual cateva pareri ale unor proprietari de "354-uri" (ogari) ar fi binevenite :crack:

 

CIAO!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu privire la cablul de frana.......iti poti confectiona unul si singur si nu te ajunge la mai mult de 10 lei.......gasesti si teaca si cablu mai gros la piata unde vand meseriasii piese de scootere.

 

Cu privire la piesele de Jawa, daca esti din apropiere de granita, poti merge la unguri si gasesti 2 magazine la Szeged pline cu piese de Jawa si la preturi f bune. Ex: Alezat cilindrii; pistoane, segmenti, bolti noi totul la 40 euro(10.000 forinti), au acolo fabrica de pistoane, iar alezatul cilindrilor se face cu simt.........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AUZITI "CEHILOR" , dar despre Jawa 350 tip-354 din anul 1960 ce parere aveti? :rusinica: e buna ? e rea? este "exploatabila"? adica mai gasesti vreo piesa pt. ea? si daca da, UNDE? eventual cateva pareri ale unor proprietari de "354-uri" (ogari) ar fi binevenite :crack:

 

CIAO!

modelul 354 nu este Ogar ci Kejvacka.Jawa tip 12 sau 18 sau 158 a fost numita si Ogar pentru ca productia acestui model s-a desfasurat in uzina fostei firme moto Ogar.Ogarul are roti pe 19,furca telescopica cu burdufuri si suspensie spate cu jambe plonjoare.Jawa 354 are roti pe 16,furca telescopica cu amortizare hidraulica si bascula pe spate.a fost produsa incepand cu anul 1954.

modelul de 250 din care a derivat Ogarul s-a numit Perak[tip 11]si a fost produs incepand cu 1946.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...