Sari la conținut

Jawa


CrazYRaveN
 Share

Postări Recomandate

toata treaba e din avans, platine, si ambielajul ala "jmecher" care nu suporta abatere mai mare de 1 sutime de mm :kick: ..... OARE RD-urile de 350 de ce mortii lor merg?! :crack:

...si la ce piese "NOI" de jawa se gasesc...

EU ZIC DOAR : "NO COMMENT" :crack:

 

 

tu stiai ca rd-urile in majoritatea lor au aprindere pe platini din fabrica??? desigur ca nu, dealtfel nici sa repari un motor sau sa-l modifici cum trebuie nu!!! stii care e "the golden rule of tuners"??? schimba un singur lucru odata, asta e Gabi!!! eu una iti spun sigur ce are nepra ta de se strica: avansul mult prea mare si compresia la fel! oare e greu sa pui avansul cu greutatile desfacute un pic mai jos decat normal si garnituri mai groasre la ci lindrii? in cazul tau se pare ca da.... ambielajul ala suporta mult, mult mai mult de o sutime de mm, dealtfel nici nu ai cum sa pui avansul la mai putin de 0.05 mm cu un ceas comparator BUN clasic. cu unul digital POATE ai rabdarea sa il scoti la 0.03 cu motorul nou, adica fara jocuri in rulmenti, bolturi, ambielaj...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

care ii frecventa?50 Hz?poate o prind si eu. :kick: :crack:

Buna chestie.Mi-a placut.Cu regrete frecventa e mai mare de 50 de depanatori murdari si plini de nervi,lunar si la mia de km.

 

--- Mesaj completat în 15 Dec 2007 09:15 -------------

eu am avut una uzata in ULTIMUL HAL de uzura cu care am facut 16.876 de km in cap. urmatorul proprietar a mai scos 11.244 de km din ea. ulei sintetic in amestec, Repsol full-synt 2t, uleiul cel mai prost in cutie a fost liqui-moly 80(85)w90 in cutie si avansul reglat la 500 km cel mult. incalzita vara pe loc cel putin 5 minute, iarna (chiar si la -20 de grade) 15 si mers usor in primii 5 km inca mai ducea dupa aia tot timpul 80 kmh real cu pasager. pe ceasul ei arata 85+ un pic kmh. jawa nu e proasta. prosti sunt posesorii care nu stiu neam sa le repare, chiar daca li se pare ca sunt mari experti.

 

jawa 350 TS (638)

Pentru pasagerii de profesie am numai cuvinte de lauda in ce priveste cunostintele tehnice.De aceea le urez sa mearga o vesnicie cu motocicleta ce necesita un mic reglaj de avans la cite 500km.

A remarca stimata pasagera ca eu nu-i numesc prosti pe cei ce conduc motorul mai sus amintit ci pasionati si nici nu-i blamez pe cei ce nu stiu sa le surubareasca.Fiecare cu ale lui.Vrei sa mergi la drum cu 5kg de scule ,cirpe si rudotel?E alegerea ta sa traiesti in secolul XX.Da de ceva vreme am trecut in secolul XXI.In rest bafta(ca va trebuie)si manuale de reparatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

<small>--- Mesaj completat în 15 Dec 2007 09:15 -------------</small><br/>

Pentru pasagerii de profesie am numai cuvinte de lauda in ce priveste cunostintele tehnice.De aceea le urez sa mearga o vesnicie cu motocicleta ce necesita un mic reglaj de avans la cite 500km.

A remarca stimata pasagera ca eu nu-i numesc prosti pe cei ce conduc motorul mai sus amintit ci pasionati si nici nu-i blamez pe cei ce nu stiu sa le surubareasca.Fiecare cu ale lui.Vrei sa mergi la drum cu 5kg de scule ,cirpe si rudotel?E alegerea ta sa traiesti in secolul XX.Da de ceva vreme am trecut in secolul XXI.In rest bafta(ca va trebuie)si manuale de reparatie.

Mann da-ne tu bani si ne luam Honda Hornet si scapam de probleme...oricum super multumit de jawa...abia astept primavara... salutare!!

Editat de Comyny
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mann da-ne tu bani si ne luam Honda Hornet si scapam de probleme...oricum super multumit de jawa...abia astept primavara... salutare!!

 

 

daca nu stam pe motoare ...stam pe net...ia uitati la astia daca nu au zapada.....

 

si asta nu se plange de japa :http://www.youtube.com/watch?v=z_yMkx3XbDk&feature=related

 

si asta e pe 1/2 jawa...cz 175

 

cred ca e mai fain asa decat cu discutii: sa fie japoneza...sa fie comunista...alea...alea...cea mai buna e aia pe care o ai...no' ase!

Editat de calin_cz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mann da-ne tu bani si ne luam Honda Hornet si scapam de probleme...oricum super multumit de jawa...abia astept primavara... salutare!!

Sincer sa fiu nu am vrut,din delicatete,sa abordez problema banilor.Iti urez sa te bucuri de motorul tau la primavara si sa gasesti resurse financiare pentru ce-ti doreste inima.Mult noroc si asfalt uscat. :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sa fiu nu am vrut,din delicatete,sa abordez problema banilor.Iti urez sa te bucuri de motorul tau la primavara si sa gasesti resurse financiare pentru ce-ti doreste inima.Mult noroc si asfalt uscat. :kick:

Mann mersi fain :crack: ...

 

--- Mesaj completat în 16 Dec 2007 11:23 -------------
Uite si o poza cu aprinderea de pe mein jawa..

post-16215-1197797012_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hopa! Ai corcit-o putin cu o asiatica. Buna treaba cu ansamblul ala, magnetou-alternator. Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mann mersi fain :kick: ...

 

<small>--- Mesaj completat în 16 Dec 2007 11:23 -------------</small><br/>Uite si o poza cu aprinderea de pe mein jawa..

@Comyny: Salutare. Ce aprindere e aia de pe jawa ta? ca as fi si eu interesat sa-mi pun asa ceva. Cam cat ar ajunge asa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Comyny: Salutare. Ce aprindere e aia de pe jawa ta? ca as fi si eu interesat sa-mi pun asa ceva. Cam cat ar ajunge asa ceva?

aprindere de ducati,cea care se foloseste pe modelele noi de jawa,si care e super!!!!!!!Ajunge pe la 150-200 de euro

dar eu spun ca se merita,asa ca si a mea va primii una noua!!! :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aprindere de ducati,cea care se foloseste pe modelele noi de jawa,si care e super!!!!!!!Ajunge pe la 150-200 de euro

dar eu spun ca se merita,asa ca si a mea va primii una noua!!! :kick:

 

supeerb! :crack: si de unde as putea procura una? ca la mine am pe platini, modelul vechi. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Comyny: Salutare. Ce aprindere e aia de pe jawa ta? ca as fi si eu interesat sa-mi pun asa ceva. Cam cat ar ajunge asa ceva?

Mi-ai luat vorba din gura.Si eu sunt interesat pentru ca Jawa nu am aruncat-o la gunoi ci o pastrez si chiar vreau sa o imbunatatesc.Multam. :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-ai luat vorba din gura.Si eu sunt interesat pentru ca Jawa nu am aruncat-o la gunoi ci o pastrez si chiar vreau sa o imbunatatesc.Multam. :kick:

 

Bravo ca inca esti interesat de ea. Eu deocamdata atat am si vreau sa o aduc intr-o stare cat se poate de buna. Bineinteles in limita bugetului disponibil. :crack: Sunt curios de unde as putea sa fac rost de asa o aprindere. Sau macar ceva electronic care sa-si faca treaba mai bine ca cea care o am pe platini. Ca la 150 de euro cam tre sa strang cureaua. Poate ca se merita, dar parerea mea e ca e destul de scumpa. Oricum asfalt uscat(char daca abia din primavara) :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!Mann eu aprinderea asta am luat-o SH de la un tip din Buc..Ce pot sa spun e ca se merita pt ca ai scanteie egala pe ambii cilindrii, si asta se cunoaste la cum trage + ca ai o viteza mult mai mare cam cu 10-20 km.Chiar merita!!!Uiti ca mai ai aprindere pe motoreta.Acum nu stiu sa va dau prea multe detalii pt ca nu am facut prea multi km cu ea pt ca deocamdata jawa e radiata,dar asa mi-a zis tipul de la care am luat-o (sooper serios :kick: ).La primavara fac actele la ea si ii dau drumu pe sosea si va dau mai multe detalii.Pana atunci bagati ochil pe siteul asta http://www.powerdynamo.biz/eng/systems/7150/638main.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo ca inca esti interesat de ea. Eu deocamdata atat am si vreau sa o aduc intr-o stare cat se poate de buna. Bineinteles in limita bugetului disponibil. :kick: Sunt curios de unde as putea sa fac rost de asa o aprindere. Sau macar ceva electronic care sa-si faca treaba mai bine ca cea care o am pe platini. Ca la 150 de euro cam tre sa strang cureaua. Poate ca se merita, dar parerea mea e ca e destul de scumpa. Oricum asfalt uscat(char daca abia din primavara) :crack:

E un gagiu care aduce de afara(de la fabrica JAWA),tot ce inseamna piese noi(tipla),pt jawele noastre.Cozmin va poate da numarul lui de telefon,sa il contactati.Credeti-ma se merita!! de exemplu un kit de carburator este doar vreo 15-20 de lei noi :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E un gagiu care aduce de afara(de la fabrica JAWA),tot ce inseamna piese noi(tipla),pt jawele noastre.Cozmin va poate da numarul lui de telefon,sa il contactati.Credeti-ma se merita!! de exemplu un kit de carburator este doar vreo 15-20 de lei noi :crack:

Mann tipul e Gaspar si cred ca il stiu toti :kick: . E adevarat mie mi s-au adus toate piesele pe care le-am comandat in tipla....Banuiesc ca se stia de el :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK. Acum am si eu o intrebare. Care dintre aceste sisteme de aprindere electronica e mai bun?

Chiar sunt decis sa fac o modificare in sensul asta, dar am ramas putin in ceata . Rog pe cei mai initiati sa dea cateva detalii.

 

Intre : http://www.imfsoft.com/hardware/products/j...nt-ignition.asp

 

 

Si : http://www.powerdynamo.biz/eng/systems/7150/638main.htm

 

:kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mann tipul e Gaspar si cred ca il stiu toti :crack: . E adevarat mie mi s-au adus toate piesele pe care le-am comandat in tipla....Banuiesc ca se stia de el :crack:

 

 

si pe bielele de la ambielajul meu scrie jawa 350 (care l-am cuparat de la el) si e ok, pistoane si garniturle insa nu au fost originale... garniturile nu se potriveau perfect... doar cu modificari si pistoanele... la stangu i-a sarit un stift de segment dupa 300 km

 

--- Mesaj completat în 17 Dec 2007 15:05 -------------

OK. Acum am si eu o intrebare. Care dintre aceste sisteme de aprindere electronica e mai bun?

Chiar sunt decis sa fac o modificare in sensul asta, dar am ramas putin in ceata . Rog pe cei mai initiati sa dea cateva detalii.

 

Intre : http://www.imfsoft.com/hardware/products/j...nt-ignition.asp

Si : http://www.powerdynamo.biz/eng/systems/7150/638main.htm

 

:kick:

 

 

ca aprindere evident ce-a de la imfsoft. Are avans variabil (consum mai mic, putere mai mare, fiabilitate crescuta) cu posibilitate de reglare de la un pc. Cea de la powerdynamo are avans fix (ca sistemul de platini), insa e bunicica pt dinamul ala... renunti la alternatorul de jawa.

 

eu unul as opta pt cea de la imfsoft... o s-o ochipez si pe a mea cu asa ceva :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mann mersi fain :kick: ...

 

<small>--- Mesaj completat în 16 Dec 2007 11:23 -------------</small><br/>Uite si o poza cu aprinderea de pe mein jawa..

Salut. Piesa exterioara este rotorul, ce diametru are? Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca aprindere evident ce-a de la imfsoft. Are avans variabil (consum mai mic, putere mai mare, fiabilitate crescuta) cu posibilitate de reglare de la un pc. Cea de la powerdynamo are avans fix (ca sistemul de platini), insa e bunicica pt dinamul ala... renunti la alternatorul de jawa.

 

eu unul as opta pt cea de la imfsoft... o s-o ochipez si pe a mea cu asa ceva :crack:

 

Mersi mult cozmine! La asa ceva ma gandeam si eu. Dar cu partea financiara.... :crack: poate pe la vara. :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult cozmine! La asa ceva ma gandeam si eu. Dar cu partea financiara.... :crack: poate pe la vara. :kick:

 

 

era cineva pe forum care cica le-ar aduce la pretul de pe site, fara drum... intr-un topic de genul "cdi sau tci pe comuniste"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine zis raven sarbautori fericite si fara ficati umflati si toate cele bune ,,ca de asfalt uscat nu poate fi vorba ca ninge ,,,, toate bune

 

Sarbatori fericite la toti si nu uitati ca rusoaicele se simt mai bine forjand prin zapada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...