Sari la conținut

Busteni 23.08.2007


sinaia_zx6r
 Share

Postări Recomandate

Toti suntem niste baieti buni (sau fete, dupa caz). Si Ramaru era un baiat bun, dar neinteles, si de vina a fost anturajul.

 

Ma doare in basca cat de bun baiat crezi ca era, faptele sunt destul de clare: a omorat o femeie si a bagat un baiat in spital un baiat din vina lui, deci nu e deloc baiat bun. Baietii buni nu fac asa ceva, retarzii sau maniacii o fac. End of story.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 192
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Toti suntem niste baieti buni (sau fete, dupa caz). Si Ramaru era un baiat bun, dar neinteles, si de vina a fost anturajul.

 

Ma doare in basca cat de bun baiat crezi ca era, faptele sunt destul de clare: a omorat o femeie si a bagat un baiat in spital un baiat din vina lui, deci nu e deloc baiat bun. Baietii buni nu fac asa ceva, retarzii sau maniacii o fac. End of story.

 

 

 

nu am jignit pe nimeni si nici nu o voi face, pentru ca totusi nu mi-a dat nimeni dreptul de a-i judeca pe altii.. cu totii gresim, fie ca greselile noastre sunt minore sau majore.. si bineinteles ca toti avem dreptul la o parere si e normal sa ramai cu parerea ta. n-am incercat nici macar o clipa sa fac pe altii sa creada altceva.. doar am considerat ca am ceva de spus. si citez, "end of story" pentru mine. nu are rost sa mai spun ceva pentru ca oricum oamenii vor ramane la fel.. cu prejudecati. nimeni nu va sti cum ii va fi sfarsitul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bah da ai draq suntetzi unii , de parca nu atzi depasit 60 in oras. bai mai intai judecatzi-va pe voie , am intzeles un post atzi spus parerea poate si avetzi dreptate da unii au o probleme . gasitzi-va o slujba.

nu se shtie niciodata cand itzi sare unu in fatza si-l omori nu din vina si o sa se gaseasca careva sa te faca criminal si ca se pise pe tine sa vedem cu te simti.

adevaru e ca toata vina apartzine motociclistului da unii exageratzi , de parca voi in primii 2 ani atzi avut motor de 125 si atzi mers in primu an si cu 10 km mai putzin decat limita normala. hai sa fim seriosi

tot timpul o sa moara motocilcisti pt k dasta si sunt motociclisti sa se simta liber si deaia exista vitezane sa mearga cu viteza . asta insemana un risc . daca nu voia viteza nu isi lua ss.

exisat si pietoni care se avanta pe trecerea aia fara nici un fel de jena , nu toti soferii sunt atenti in momentul ala si o pot comite. asta tzine si de tine , de cat tzi la viatza ta. io pe trecere nu trec ca nesimtitu , daca vad o masina care merge tare il las sa treaca , imi fac simtita prezentza si abea cand vad k opresc tre si tot ma uit dupa motoare care vin printre masini.

inchdetzi topicul k asta ma enerveaza pe mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

normal.. cum se intampla in Romania noastra "draga".. toti isi scot ochii fara sa stie prea multe detalii... daca e sa va luati dupa ce auziti la televizor e clar.. reporterii intotdeauna exagereaza numai ca sa para stirea mai captivanta.

am citit tot ce s-a scris in topic-ul asta si probabil o sa-mi sariti in cap, dar sincer nu ma intereseaza aspectul asta.

motociclistul era un bun prieten si nu era nici retardat, nici handicapat precum afirmau multi. era un baiat bun care a muncit mult sa-si cumpere motorul acela, nu avea parinti cu bani.. probabil ca a fost mai important sa traiasca acea clipa de nebunie la maxim .... a contat se pare mai mult decat viata lui.. de multe ori, din pacate, anturajul te strica foarte mult si ar trebui sa le dea de gandit "prietenilor" sai cu motoare, cei din busteni ma refer, cu care era in aseara si care l-au convins sa iasa la o tura care i-a fost fatala. si normal ca nu l-a obligat nimeni.. asta i-a fost destinul.

avea 22 de ani si avea carnetul de mai mult de 3 luni de zile, nu era primul motor pe care il avea. in momentul accidentului avea casca, dar nu sunt sigura ca avea si echipament. o mare prostie.. probabil s-au intrecut in gasca, care sa fie mai grozav si cum orgoliile sunt mari... cineva intotdeauna sfarseste rau... daca era unul dintre prietenii vostri sunt sigura ca nu ati mai fi fost asa de recalcitranti.

multi in zona asta se cred grozavi si-si tureaza motoarele alea si merg cu niste viteze mari, desi e un oras mic si statiune pe deasupra. a devenit mai mult un trend sa ai motor.. si acum multi isi iau numai ca sa se dea extraordinari. poate e o pasiune, poate e o obsesie... o fi puternica senzatia pe care ti-o da.. o fi ca un drog, chiar nu stiu... nu ma pricep la motoare, nici nu imi plac si nici nu m-as sui pe asa ceva.

nu ii iau apararea pentru ce a facut, pentru ca a fost vina lui... e inadmisibil sa circuli cu o asemenea viteza, mai ales in oras. probabil ca nu se astepta la asa ceva... chiar nu am habar.

nici nu stiu care e de fapt adevarul, cum s-a intamplat exact.. pentru ca lumea intotdeauna tinde sa exagereze.. cert e ca asta le-a fost destinul. in loc sa stam sa-i judecam pe altii (nu ma refer neaparat la cazul de fata) ar trebui sa invatam din greselile lor si sa avem grija sa nu se mai repete. poate ca voi cei care aveti motoare ar trebui sa ii mai domoliti pe prietenii vitezomani ca astfel de incidente sa nu se mai intample. nu stiu cat or sa invete din asta cei care au fost acolo... cat o sa tina.. o luna, doua... si pe urma poate or s-o ia iar de la capat.. si iar o sa aiba cineva de suferit. inconstienta se plateste.

cat despre pietonii de pe trecere... imi pare nespus de rau pentru mama care a murit si pentru copilul ranit care va avea de tras toata viata. daca e adevarat ce s-a afirmat, cum ca s-ar fi intors din drum.. mi se pare o mare prostie din partea lor. instinctul de supravietuire te indeamna sa te indepartezi de pericol nu sa te duci in mijlocul lui. dar in fine, nu am fost acolo... cum multi dintre voi nu ati fost.. asa ca nu puteti sa afirmati tot felul de lucruri.

asta a fost... au murit oameni... o sa-mi lipseasca un prieten bun si Dumnezeu sa-i ierte pe toti decedati!

am scris acest post ca sa va ofer si o alta perspectiva, a cuiva care stie mai multe despre ce a fost. si poate ar trebui sa incetati cu jignirile... ca nu se stie ce ne asteapta pe fiecare din noi... totul in viata se plateste! sunt convinsa de asta.

Condoleante ambelor familii. O sa ne lipsesti Andrei!

 

 

Suntem satuli draga mea de scuze si baieti buni.

Am o rugaminte la tine . Dute la familia celor doi nevinovati si explicale asa cum iti permiti sa ne explici noua ,cat de bun baiat era handicapatul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca o mica paranteza....cate accidente n-ar fi avut loc daca in primii 2 ani se respecta limita de 25KW ? ar trebui respactate niste limite chiar daca nu ar fi legea asta.sunt de parere ca daca ar arde politia tot ce misca sa nu mearga cu numerele ascunse si sa resprecte limita de 25kw multi ar mai fi printre noi acum pe 2 roti

Editat de Geo_pitesti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am intors de la o imormantare este pentru a 2-a oara cand particip la imormantarea unui motociclist.

Hai sa tratam pe fond un accident?

Si eu sunt suparat pe cele intamplate si pe urmarile acestui accident dar asta nu inseamna ca trebuie sa folosesc toate cuvintele urate si sa jignesc pe toata lumea.

Respect toti motociclisti indiferent din ce zona provin si ce motoare conduc, spun asta sa inteleaga toata lumea ca violenta genereaza violenta.

Cineva spunea ca avem o asociatie doar cu numele si asa este nu poti naste un copil de 20 de ani educat, la casa lui si cu un viitor splendid in fata. Cati dintre voi ati pus umarul acolo? de ce nu veniti cu idei inovatoare care sa stopeze numarul accidentelor.

 

Nu mai este dictatura fiecare cumpara ce motor vrea, de cati bani are, in functie de cum il sfatuiesc prietenii, de ce ii este recomandat de cel care aduce motoare din germania ori italia, ori de reprezentantul respectivei firme in romania.

Nu se mai vand 125, 250 se vand doar 600-1000 si se vand poate 3-5 motoare pe zi. Varsta noilor posesori de rachete este intre 18-28 de ani.

Cresc numarul motoarelor si implicit numarul accidentelor si din pacate numarul celor grave din pricina multilor cai putere care sunt greu de stapanit.

Experienta se capata atunci cand faci km multi km. De unde experienta la 18-23-25 de ani cand in romania sunt sezoane si de 4-5 luni. Daca ai mers pe Cheia de 2 ori pe an si ai ajuns acasa ai experienta?

 

Putem spune lucruri importante si fara sa folosim un limbaj de cartier....

Va astept pe www.asociatiamotociclistilor.ro acolo stim cine vorbeste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am intors de la o imormantare este pentru a 2-a oara cand particip la imormantarea unui motociclist.

Hai sa tratam pe fond un accident?

Si eu sunt suparat pe cele intamplate si pe urmarile acestui accident dar asta nu inseamna ca trebuie sa folosesc toate cuvintele urate si sa jignesc pe toata lumea.

Respect toti motociclisti indiferent din ce zona provin si ce motoare conduc, spun asta sa inteleaga toata lumea ca violenta genereaza violenta.

Cineva spunea ca avem o asociatie doar cu numele si asa este nu poti naste un copil de 20 de ani educat, la casa lui si cu un viitor splendid in fata. Cati dintre voi ati pus umarul acolo? de ce nu veniti cu idei inovatoare care sa stopeze numarul accidentelor.

 

Nu mai este dictatura fiecare cumpara ce motor vrea, de cati bani are, in functie de cum il sfatuiesc prietenii, de ce ii este recomandat de cel care aduce motoare din germania ori italia, ori de reprezentantul respectivei firme in romania.

Nu se mai vand 125, 250 se vand doar 600-1000 si se vand poate 3-5 motoare pe zi. Varsta noilor posesori de rachete este intre 18-28 de ani.

Cresc numarul motoarelor si implicit numarul accidentelor si din pacate numarul celor grave din pricina multilor cai putere care sunt greu de stapanit.

Experienta se capata atunci cand faci km multi km. De unde experienta la 18-23-25 de ani cand in romania sunt sezoane si de 4-5 luni. Daca ai mers pe Cheia de 2 ori pe an si ai ajuns acasa ai experienta?

 

Putem spune lucruri importante si fara sa folosim un limbaj de cartier....

Va astept pe www.asociatiamotociclistilor.ro acolo stim cine vorbeste.

 

<small>--- Mesaj completat în 24 Aug 2007 17:54 -------------</small><br/>M-am intors de la o imormantare este pentru a 2-a oara cand particip la imormantarea unui motociclist.

Hai sa tratam pe fond un accident?

Si eu sunt suparat pe cele intamplate si pe urmarile acestui accident dar asta nu inseamna ca trebuie sa folosesc toate cuvintele urate si sa jignesc pe toata lumea.

Respect toti motociclisti indiferent din ce zona provin si ce motoare conduc, spun asta sa inteleaga toata lumea ca violenta genereaza violenta.

Cineva spunea ca avem o asociatie doar cu numele si asa este nu poti naste un copil de 20 de ani educat, la casa lui si cu un viitor splendid in fata. Cati dintre voi ati pus umarul acolo? de ce nu veniti cu idei inovatoare care sa stopeze numarul accidentelor.

 

Nu mai este dictatura fiecare cumpara ce motor vrea, de cati bani are, in functie de cum il sfatuiesc prietenii, de ce ii este recomandat de cel care aduce motoare din germania ori italia, ori de reprezentantul respectivei firme in romania.

Nu se mai vand 125, 250 se vand doar 600-1000 si se vand poate 3-5 motoare pe zi. Varsta noilor posesori de rachete este intre 18-28 de ani.

Cresc numarul motoarelor si implicit numarul accidentelor si din pacate numarul celor grave din pricina multilor cai putere care sunt greu de stapanit.

Experienta se capata atunci cand faci km multi km. De unde experienta la 18-23-25 de ani cand in romania sunt sezoane si de 4-5 luni. Daca ai mers pe Cheia de 2 ori pe an si ai ajuns acasa ai experienta?

 

Putem spune lucruri importante si fara sa folosim un limbaj de cartier....

Va astept pe www.asociatiamotociclistilor.ro acolo stim cine vorbeste.

 

 

Stai asa sa inteleg de fapt ce incerci sa spui (ca vad ca esti un tip destul de cult).

Sa inteleg ca nu are rost sa il criticam ,sa il jignim,etc pt ca nu il cunoastem SI mai important pt ca nu ii cunostem victimile.

DAR , te intreb eu pe tine (si te rog ,raspunde-mi concret si fara acolisuri) ,daca cei doi,erau copilul si sotia ta, ne-ai mai fi rugat acum ,aici, sa purtam discutia intr-un mod civilizat???

 

daca tot intentionati sa inchideti acest topic, inchideti-l pt ca respectivul NU MERITA atentia noastra si nu pt ca degenereaza spre adevar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu fac parte din alta specie si-ti spun clar ca daca era familia mea la mijloc imi parea rau ca a disparut inainte sa dea ochii cu mine. Din fericire nu este familia mea acolo si nimeni din cei pe care ii iubesc dar sunt om si nu pot ramane indiferent la nenorocirile care se intampla in jurul meu.

Vreau sa ajut aceasta comunitate si nu am nimic impotriva celor care critica, traim in democratie si poate asta inseamna sa ne exprimam liber dar nu intr-un discurs plin cu injuraturi si jigniri aduse celor in viata si care nu ajuta la nimic.

Ce castigi atunci cand injuri o alta persoana care isi exprima o parere?

Pe cel vinovat de accident il poti mustra in fel si chip, il poti injura, ii poti face ce crezi de cuvinta.

Furia este un sentiment care face parte din viata noastra, si eu sunt furios pe cel vinovat dar sunt mai furios pe fenomen. Nu mai suport imormantarile.

Un nick in spatele caruia te ascunzi te face mai responsabil?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu fac parte din alta specie si-ti spun clar ca daca era familia mea la mijloc imi parea rau ca a disparut inainte sa dea ochii cu mine. Din fericire nu este familia mea acolo si nimeni din cei pe care ii iubesc dar sunt om si nu pot ramane indiferent la nenorocirile care se intampla in jurul meu.

Vreau sa ajut aceasta comunitate si nu am nimic impotriva celor care critica, traim in democratie si poate asta inseamna sa ne exprimam liber dar nu intr-un discurs plin cu injuraturi si jigniri aduse celor in viata si care nu ajuta la nimic.

Ce castigi atunci cand injuri o alta persoana care isi exprima o parere?

Pe cel vinovat de accident il poti mustra in fel si chip, il poti injura, ii poti face ce crezi de cuvinta.

Furia este un sentiment care face parte din viata noastra, si eu sunt furios pe cel vinovat dar sunt mai furios pe fenomen. Nu mai suport imormantarile.

Un nick in spatele caruia te ascunzi te face mai responsabil?

 

 

Din pacate ,nu numai ca nu te face mai responsabil, ci iti ofera oportunitatea de a calca stramb fata de cei ce nu stiu cu adevarat cine esti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vorba aia veche , cica 1 + 1 = 2 , nu conteaza bai fratzilor ca a fost sau nu motociclist ,astronaut,cascador, etc a omorat o mama shi a schilodit un copil fizic precump shi psihic shi cine shtie daca ishi mai revenii vreodata.ESTE UN CRIMINAL !!! Sa spun sincer parerea mea shi ceea ce simt, daca era neam cu mine, nici nu ma duceam la inmormantarea lui!Nu merita sa fie compatimit, nu merita jelit.(am 10924385024958 de draci) a distrus o familie nenorocitul asta!

Editat de IrONy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei care il plangeti pe handicapatul ala ,sunte-ti sub orice critica.

Sper ca a murit in chinuri.

Motociclistii p... mele. Omorati oameni nevinovati si incepeti topicul cu saracutul de el,nevinovatul,etc..a calcat si el NUMAI 2 oameni pe trecerea de pietoni si ,sa moara saracul ,sa nu aibe ocazia de a mai omora 2-3 maine sau poimaine.... Hal de motociclisti ce sunteti astia care ii plangeti pe criminalii astia infantili.

 

Sa va fie rusine.

 

A scapat ieftin. Daca as fi tatal si sotul femeii, as fi la parnaie acum.Norocul lui ca a murit.

 

 

 

Scoala veche.....sau scoala putina?Vezi ce faci cu gramatica!? :smoke:

 

--- Mesaj completat în 24 Aug 2007 19:48 -------------

Suntem satuli draga mea de scuze si baieti buni.

Am o rugaminte la tine . Dute la familia celor doi nevinovati si explicale asa cum iti permiti sa ne explici noua ,cat de bun baiat era handicapatul tau.

 

 

Scrii mult si citesti putin...... :ok: :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scoala veche.....sau scoala putina?Vezi ce faci cu gramatica!? :agree:

 

 

hehe. Aa intrebam cand o sa apara un agarici care sa comenteze asupra gramaticii mele...

 

si iata-l.

 

Acesta este un site al si pt motociclisti. Daca esti profesor ai limbii romane ,cauta un alt forum caci ai nimerit gresit.

Scriu cum pot si pe cat pot de bine dupa 10 ani de Romania, in idea ca pe unii chiar ii ajuta atidudinea cat si cunostintele mele despre motociclism SI NICIDECUm cunostintele mele despre gramatica limbii romane.

Dar cum unii ca tine nu au cunostinte destule despre problemele in cauza (motociclismul), de ce sa nu discutam gramatica sau orice alt subiect in care excelezi dupa 4 clase terminate. Of. E ok,te inteleg. Nu sunt suparat,ofensat sau deranjat. Clowni sunt peste tot si nu numai la circ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ danoprea, domne shi dumneata esti profesor?! daca da, posteaza pe forumul gramaticii limbii romane, aici este vorba de accidente , motociclism , nu de nivelul ridicat/scazut al gramaticii fiecaruia dintre noi.Asa ca "da-te deshtept" in alta parte,in materie de motociclism jos palaria pt Old school,este unul dintre motociclishtii de la care chiar potzi invatza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@danoprea: ba cap de stanca toata lumea scrie aici despre evenimentele intamplate iar tu te gasesti sa faci un posting special in care te iei de greseli gramaticale de parca cei doi ar fi singurii care mananca cratime si litere iar tu marele.. lingvist.

Si te-ai gasit si de cine sa te iei, iti recomand un post al lui Old_school AICI in care sigur nu ai sa inveti gramatica, dar vei invata ce este aceea experietna de viata, bun simt, motociclism si OM.

 

@cineva_undeva: care nu stiu de ce am senzatia ca esti tipa, poate ma insel (dar nu conteaza oricum), iti lipseste cel putin 90% din materia cenusie necesara sa poti procesa acest eveniment. Abtine-te. "Baietii buni", dupa cate se vede, de atata timp incoace omoara oameni nevinovati.

 

@restu.. : Mai oameni nu va agitati iar intr-un borcan la care nu se uita nimeni.La ce bun polemici, iar?

 

Au murit. O sa moara in continuare. Intelegeti ca nu aveti ce face. Sunt gramada care aproba ce se scrie pe forum, ca ei nu fac si nu vor face, si dupa o vreme ii vezi la stiri.

 

Este un risc ca oricare altul sa mergi pe strada si sa fi spulberat de un motor, sau o masina, sau orice altceva.

Sa nu exageram cu: vai imi e frica sa mai las copilu afara. Copilu poate sa crape si daca se impiedica de asfalt si da cu mufa in canal pe strada, la fel cum poate muri si de mana unui dobitoc pe strada.

 

Ca sa nu mai zic, motorul ala urla ca dracu; daca esti bou si nu il auzi inseamna ca nu prea tii la siguranta ta cand treci strada. El e bou, dar nu fi si tu prost.

 

Idiotii care au motoare puternice sunt in viata si vor fi in continuare, se vor inmulti vor scadea si tot asa.

 

Gata ca oricum batem campii cu gratie.

 

p.s. danut, am scris bineeee?

 

Mesaj completat în 24 Aug 2007 20:14

 

ah.. a iesit mustul de inteligentza de pe forum ca voiam sa il intreb daca are habar de etimologia prorpiului nume.

 

propun inchiderea topicului.

 

p.s. exista un cuvant, scris ca oricare altul neevidentiat mai sus, in care am omis litera "i", cine gaseste cuvantul.. castiga o.. cratima in dintzi..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara cuvinte.. nici nu stiu cu ce sa incep dar ce este scandalos este faptul ca nu potzi sa mai emitzi o parere fara sa fii pus la zid sau sa-ti bage unii sau altzii dejtu n`poponeata. imi e sila sa va bucuratzi ca a murit si daca nu ar fi murit il omoratzi voi, niste retarzi probabil la fel ca si omul pe care il judecatzi.

cu siguranta trebuie facute demersuri pentru a se respecta limitarea mobrelor pentru incepatori, defapt ` is a must` daca vrem sa nu ne scuipe lumea`n cap la semafor, si de ce nu, noi sau familiile noastre sa nu fim pusi in fata unei asemenea tragedii.

1. daca mergem in grup si deskidem gazu asta se keama liniutza?

2. nu uitatzi ca au skimbat directia de mers pe trecere, sunt ferm convins ca si voi verii` lui rossi in situatia asta limita cand hotarasti sa eviti pe o parte si ei sa rasgandesc si itzi sar in fata nu prea mai e cale de intors kiar si la volanul unei masini.

poate si voi atzi fost in situatia in care atzi ratat vre-o trecere de pietoni pe gaz.

sa nu ma intelegetzi gresit nu ii tzin partea nu sunt de acord cu ss conduse de copii fara minte, teribilismu accentuat, anturajele de baetzi trendy si inconstienti.

cum facem sa evitam pe viitor lucruriile astea, asta trebuie sa fie tema pentru acasa nu, cum sa te iei in gura cu unu sau alta pe seama unor morti.

numai discutii- discutii nimic concret totzi vreti o skimbare dar nimeni nu face nimic (si cazul meu) io zic sa dam anunt `TURMA CAUTAM CIOBAN` si poate se skimba ceva.

RIDE SAFE si cat de echipatzi posibil pe soarele asta.

Dumnezeu sa-i ierte!

 

 

:agree:

 

 

normal.. cum se intampla in Romania noastra "draga".. toti isi scot ochii fara sa stie prea multe detalii... daca e sa va luati dupa ce auziti la televizor e clar.. reporterii intotdeauna exagereaza numai ca sa para stirea mai captivanta.

am citit tot ce s-a scris in topic-ul asta si probabil o sa-mi sariti in cap, dar sincer nu ma intereseaza aspectul asta.

motociclistul era un bun prieten si nu era nici retardat, nici handicapat precum afirmau multi. era un baiat bun care a muncit mult sa-si cumpere motorul acela, nu avea parinti cu bani.. probabil ca a fost mai important sa traiasca acea clipa de nebunie la maxim .... a contat se pare mai mult decat viata lui.. de multe ori, din pacate, anturajul te strica foarte mult si ar trebui sa le dea de gandit "prietenilor" sai cu motoare, cei din busteni ma refer, cu care era in aseara si care l-au convins sa iasa la o tura care i-a fost fatala. si normal ca nu l-a obligat nimeni.. asta i-a fost destinul.

avea 22 de ani si avea carnetul de mai mult de 3 luni de zile, nu era primul motor pe care il avea. in momentul accidentului avea casca, dar nu sunt sigura ca avea si echipament. o mare prostie.. probabil s-au intrecut in gasca, care sa fie mai grozav si cum orgoliile sunt mari... cineva intotdeauna sfarseste rau... daca era unul dintre prietenii vostri sunt sigura ca nu ati mai fi fost asa de recalcitranti.

multi in zona asta se cred grozavi si-si tureaza motoarele alea si merg cu niste viteze mari, desi e un oras mic si statiune pe deasupra. a devenit mai mult un trend sa ai motor.. si acum multi isi iau numai ca sa se dea extraordinari. poate e o pasiune, poate e o obsesie... o fi puternica senzatia pe care ti-o da.. o fi ca un drog, chiar nu stiu... nu ma pricep la motoare, nici nu imi plac si nici nu m-as sui pe asa ceva.

nu ii iau apararea pentru ce a facut, pentru ca a fost vina lui... e inadmisibil sa circuli cu o asemenea viteza, mai ales in oras. probabil ca nu se astepta la asa ceva... chiar nu am habar.

nici nu stiu care e de fapt adevarul, cum s-a intamplat exact.. pentru ca lumea intotdeauna tinde sa exagereze.. cert e ca asta le-a fost destinul. in loc sa stam sa-i judecam pe altii (nu ma refer neaparat la cazul de fata) ar trebui sa invatam din greselile lor si sa avem grija sa nu se mai repete. poate ca voi cei care aveti motoare ar trebui sa ii mai domoliti pe prietenii vitezomani ca astfel de incidente sa nu se mai intample. nu stiu cat or sa invete din asta cei care au fost acolo... cat o sa tina.. o luna, doua... si pe urma poate or s-o ia iar de la capat.. si iar o sa aiba cineva de suferit. inconstienta se plateste.

cat despre pietonii de pe trecere... imi pare nespus de rau pentru mama care a murit si pentru copilul ranit care va avea de tras toata viata. daca e adevarat ce s-a afirmat, cum ca s-ar fi intors din drum.. mi se pare o mare prostie din partea lor. instinctul de supravietuire te indeamna sa te indepartezi de pericol nu sa te duci in mijlocul lui. dar in fine, nu am fost acolo... cum multi dintre voi nu ati fost.. asa ca nu puteti sa afirmati tot felul de lucruri.

asta a fost... au murit oameni... o sa-mi lipseasca un prieten bun si Dumnezeu sa-i ierte pe toti decedati!

am scris acest post ca sa va ofer si o alta perspectiva, a cuiva care stie mai multe despre ce a fost. si poate ar trebui sa incetati cu jignirile... ca nu se stie ce ne asteapta pe fiecare din noi... totul in viata se plateste! sunt convinsa de asta.

Condoleante ambelor familii. O sa ne lipsesti Andrei!

 

 

bah da ai draq suntetzi unii , de parca nu atzi depasit 60 in oras. bai mai intai judecatzi-va pe voie , am intzeles un post atzi spus parerea poate si avetzi dreptate da unii au o probleme . gasitzi-va o slujba.

nu se shtie niciodata cand itzi sare unu in fatza si-l omori nu din vina si o sa se gaseasca careva sa te faca criminal si ca se pise pe tine sa vedem cu te simti.

adevaru e ca toata vina apartzine motociclistului da unii exageratzi , de parca voi in primii 2 ani atzi avut motor de 125 si atzi mers in primu an si cu 10 km mai putzin decat limita normala. hai sa fim seriosi

tot timpul o sa moara motocilcisti pt k dasta si sunt motociclisti sa se simta liber si deaia exista vitezane sa mearga cu viteza . asta insemana un risc . daca nu voia viteza nu isi lua ss.

exisat si pietoni care se avanta pe trecerea aia fara nici un fel de jena , nu toti soferii sunt atenti in momentul ala si o pot comite. asta tzine si de tine , de cat tzi la viatza ta. io pe trecere nu trec ca nesimtitu , daca vad o masina care merge tare il las sa treaca , imi fac simtita prezentza si abea cand vad k opresc tre si tot ma uit dupa motoare care vin printre masini.

inchdetzi topicul k asta ma enerveaza pe mine

 

Mah ...numai imbecili si imbecile... pacat de acea femeie care a murit si nu a apucat sa fie prezenta la casatoria propriului copil ... :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat cineva nu intelege diferenta dintre o liniuta un oras pt. a impreisona pi.zdele si o liniuta afara unde riscul e al tau(sau aproape), nu are rost sa-i plangem pe cei care risca viata altora.

Imi mentin parerea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Daca Dumnezeu poate, i-l va ierta. Femeia, Dumnezeu sa o ierte si sa o odihneasca in pace. Initial nu am vrut sa postez dar nu m-am putut abtine. Voi credeti ca a invatat cineva ceva din acest accident produs de niste nenorociti care se cred motociclisti? NIMIC. Tot felul de scuze puerile, nici macar copii de 10 ani nu le accepta. Ai omorit un om, ai schilodit un copil, pe TRECEREA DE PIETONI voi nu realizati gravitatea faptei. Ca a murit si el, a platit cu viata. Asta nu alina cu nimic pe cel care-si plinge sotia si se chinuie cu copilul, si pe copilul marcat pe viata. Alo!!!! domnilor motociclisti aspiranti ai vitezelor spre supersonic, in zona trecerilor de pietoni, piete, zone aglomerate pietonal se circula cu o viteza la limita evitarii oricarui pericol. O viteza care sa-ti poata permite oprirea in orice moment. Ia mai cautati prin ABCedar pe acolo, caci in memorie nu se vede a fi. Nu scrie nicaieri o VITEZA anume. Exceptie se face unde exista indicator care reglementeaza viteza la o anumita valoare. (Care de regula este ignorata iar in cazul cind cineva o respecta primeste o sacosa de injuraturi.) Alta cauza a accidentului, ANTURAJUL, "PRIETENII". Nu au fost prieteni cei care l-au indemnat la o asa "plimbare" nebuna prin localitate. Oare au liniste acum cind stiu ca au murit 2 oameni? Alta cauza, lipsa de experienta, lipsa de autocontrol, lipsa de educatie rutiera, lipsa respectului fata de el insusi. Pacat, era tinar. Asfalt uscat numai sub roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amin.

 

Mai bine beai o bere decat sa scrii chestiile astea, pierdeai vremea mai util.

Se stiu lucrurile astea. le stiu cu totii. crezi ca ii intereseaza? Nu va mai agitati cu sfaturi. Nu are cine sa le vada si cine sa le percuteze.

 

p.s. oh.. daca as fi admin! dar nu cred k is suficient de .. pasionat. Hai trageti apa.. :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspuns la unul din PM'urile primite :

 

Revin.

Revin pt ca stateam si ma gandeam la oful tau. La faptul ca eu ma pis sau mai stie eu ce pe 'el' si ca familia lui o sa intre sa vada.

SPER sa intre sa vada, si daca nu au timp,poate le trimite careva un mesaj din partea mea cum ca fiul lor handicapat mental pe care l-au crescut intrun mod total eronat a luat viata unui om , a distrus un copil pe veci si a ruinat o familie. Sunteti f creduli si f usor influentabili legat de tot ce se scrie pe forum si nu luati viata in piept decat cand ajungeti in situatii de acest gen ,...................si nici atunci.

Sa scriu ca imi pare rau ca amurit idiotul? Sa fiu poet si sa va povestesc pe forum cate am vazut si cate am auzit in 25 de ani de motociclism? Daca murea singur,poate mi-ar fi parut rau pt rau si familia lui care sufera dupa greseala sa, dar in cazul de fata ,nu imi pare rau. Rau ar fi fost daca idiotul ramanea in viata dupa accident.Si te rog credema ca daca ramanea in viata ,acum eram la spital sa ii urez 'de bine'. Cred ca faptul in sine ca a murit un motociclist va marcheaza pe f multi dintre voi atat de mult incat nu mai va folositi creierul ca atare. E UN CRIMINAL FRATE... A OMORAT UN OM care nu vroia sa moara. A SCHILODIT nenorocitul un copil caruia nu ia dat el viata. MA PIS PE EL SI PE TOT CE A FOST EL si pe oricare altul care este sau va fi ca el. Poate ca nu are familia lui nici o vina si nu spune nimeni ca nu au dreptul sa sufere, DAR sa sufere ,pt ei au adus pe lume acest criminal. Si daca am cum sa dau de ei sa le transmit aceste randuri ,fi sigur ca o voi face.

Ma uit, citesc si ma minunez la atitudinea unora. RIP,RIP,RIP. Sacacul de el. Condoleante familiei si asa mai departe.Vreti sa invatati ceva din aceste 15 pagini de RIP'uri? O sa invatati fix 0. Daca nu stiati sa scrieti R.I.P. ,acum stiti. Asta pt ca multi dintre voi sunteti la fel de idioti ca idiotul care a murit. Pe acest forum sunt cativa care intradevar au ceva in cap si care incearca sa va explice, sa va indrume. Dar NUuuuuuuu, ...... hai mai bine sa facem balci, sa dam in sus si in jos cu RIPuri si lacrimi ,sa ne tavalim in sentimente ,doar doar mai vine un prost care este de acord si voila: va-ti facut un prieten nou cu care sapt viitoare ve-ti iesi pe serpentine: unul cade in prapastie si altul ia capul si piciorul a doi oameni cu el la plimbare.

Sunteti sub orice critica .Sunteti idioti.

 

Unii dintre voi ia-ti fost prieteni si va-ti dus la inmormantare. Eu nu cred ca parintii mei ar fi venit la inmormantarea mea daca ar fi aflat ca am omorat 2 oameni nevinovati. DAR ,cum suntem crescuti, asa ne traim vietile.

Editat de old school
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiiti care-i partea nasoala: ca noi restul avem de suferit

stateam la semafor si unu langa mine din masina striga

"fira-ti ai dracu' de c*c*ti, stati in (cuv. urat) mea acasa nu mai omorati oameni pe sosea" si-mi decoreaza viziera cu o flegma dupa care demareaza in tromba.

 

eu...eu plec capul si ii dau dreptate intr-o oarecare masura, el nu stie ca motorul meu nu depaseste suta/h si ca desi pare mare (am auzit si "ia uite motocicleta cu 2 motoare) nu fuge mai tare ca o sportiva de 250cm. el vede un alt motociclist, un viitor criminal, si in mintea lui o alta racheta ce zboara pe bulevard.

 

sper ca maine nu voi (vom) primi o piatra in timp ce merg(em) linistit(i), cu 40/h in oras

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiiti care-i partea nasoala: ca noi restul avem de suferit

stateam la semafor si unu langa mine din masina striga

"fira-ti ai dracu' de c*c*ti, stati in (cuv. urat) mea acasa nu mai omorati oameni pe sosea" si-mi decoreaza viziera cu o flegma dupa care demareaza in tromba.

 

eu...eu plec capul si ii dau dreptate intr-o oarecare masura, el nu stie ca motorul meu nu depaseste suta/h si ca desi pare mare (am auzit si "ia uite motocicleta cu 2 motoare) nu fuge mai tare ca o sportiva de 250cm. el vede un alt motociclist, un viitor criminal, si in mintea lui o alta racheta ce zboara pe bulevard.

 

sper ca maine nu voi (vom) primi o piatra in timp ce merg(em) linistit(i), cu 40/h in oras

 

Dap... este nasol cand se generalizeaza... indiferent in care tabara te afli.

Pai ce motor ai bre de nu prinde suta ? :agree: In fine, am inteles ideea... eu nu am injurat prea multi... poate pe ala cu Aprilia RS 50 (modificata) care facea ture e trotuar unde se jucau copiii, unul dintre ei fiind al meu. De fapt l-au vazut multi c-am scris pe blog despre el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aaaaa..a fost greu de citit,dar nu am vrut sa scap vreun "post".cum a spus cineva mai sus exista cateva persoane care au o gandire corecta si au perceput cum trebuie perceputa nenorocirea asta,doar vreo doi sau trei de la care am avea de invatat ceva.in rest numai lingvisti si prieteni retarzi ca si criminalul.si o ultima idee...sa stai la munte si sa iubesti viteza pe linie dreapta??asta spune pt multi "pasiunea" pe care o avea pt motociclism!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma uit pe strada si trec ceva motorete este sambata si este ceva normal.

Viteza lor este si ea una cat se poate de normala si acest lucru ma bucura.

Echipamentul este si el prezent si asta ma bucura si mai mult.

Tind sa cred ca aceasta saptamana neagra a fost varful ororilor petrecute intre motociclisti si ca acum o sa avem o linie descendenta.

 

Pe situl asociatie sunt inscrisi doar 78 de membri si acest lucru ma ingrijoreaza. Toti vrem un cioban la aceasta turma dar multi nu gasesc timp sa se inscrie acolo si ma intreb de ce?

Pe acel site trebuie sa-ti dai numele intreg si alte date sa stim cine esti si am hotarat asta sa putem responsabiliza persoanele care au ceva de spus.

Din cate vad asta sperie si mai sunt care incearca sa se inscrie tot ca pe un site oarecare, tin sa va anunt ca nu veti reusi sa ramaneti acolo.

Din saptamana care urmeaza se vor stab si formele de cotizatie care este simbolica dar care poate asigura un fond minim pentru inceperea demersurilor catre institutiile statului.

Fara implicarea voastra nu avem forta, fara bani nu poti face nimic, tot ce se face acum este pe baza de voluntariat si acest voluntariat stiti toti cum este (cand este timp si cand ai fonduri) nu te poti dedica unei acctiuni cu burta goala trebuie sa mananci si atunci trebuie sa produci.

 

Suntem optimisti si cred ca din sezonul ce urmeaza o sa avem un cuvant important de spus dar si o responsabilitate foarte mare.

 

Va multumesc si pt faptul ca au aparut comentarii in care se folosesc cuvinte normale.

Va multumesc !!!!!!!!!!1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...