Sari la conținut

Detinatori de Suzuki Hayabusa


emylyo

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Base "e legenda" nu a mai navigat cam de mult.

Am 14 ani de functie...20 de mare. Asta este... A muncit ptr fiecare lucru pe care-l am...

In viata merita sa iei ce e bun... Asa se zice.

Si datul pe 2 roti e o smecherie...mai mica pentru unii...o realizare pentru altii.

Fiecare cu cat e luminat.

Zile bune in continuare si sanatate.

Multumesc asemenea!...Iar daca si Capitanul face de cart, atunci...carturi usoare!

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, editie limitata... tragi alta culoare si pui premium de 1000 euro pe emblema de Anniversary Edition. Doamne ajuta ca s-a inventat marketingul.

Urmeaza sa lanseze si varianta cu controlul tractiunii, care e oferita momentan numai pentru piata japoneza ca o editie limitata. :) Probabil ca o vor prezenta oficial saptamana asta la salonul EICMA din Milano.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Maine plec la 'Stambul pentru 2 zile, apoi vine partea cu China si minunea aia de insula plutitoare.

Zile bune si nu uitati, cand iarna e grea, va doare capul ;) Cel mai bun tratament! Palinca de cirese rece (-12 C) stinsa cu o bere rece la +4 C.

In cinstea voastra si sa ne auzim sanatosi :)

 

Ps: si daca cineva nu a bagat de seama... Cele mai populare cuvinte din zilele noastre... Nu sunt scrise in DEX din pacate...dar le stie tot romanul. "Made in China" ...

 

.

 

.

Editat de CaptainBusa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urmeaza sa lanseze si varianta cu controlul tractiunii, care e oferita momentan numai pentru piata japoneza ca o editie limitata. :) Probabil ca o vor prezenta oficial saptamana asta la salonul EICMA din Milano.

Sa te auda Cei de Sus :) Sa fie lansat modelul cu tractioncontrol si pe piata din Europa. Posesorii modelului 2013 vor regreta ca nu au mai asteptat 1 an. Pe de alta parte nu e o solutie sa stai pe tusa ca anul ce vine poate apare ceva mai upgradat, asa nu iti mai cumperi motor (poate in 2015 apare cu motorizare 1500 cmc etc.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TCS-ul probabil ca o sa-l vada, dar se prea poate sa fie dotata si cu un "anti slip clutch" ca tot e pe piata... Nu sunt orbi Japsi, ca altii il au pe motoare de ceva vreme. ;)

Editat de CaptainBusa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Mai este loc de un Haya_noob pe aici? De ieri sunt posesorul unui Hayabusa 2oo1 gri-albastru (nu sunt fan :albastru: dar parca ii sta bine..) . Am mai avut inainte Sport-Touringuri de 600 si bobber de 650. Eram chitit sa-mi iau ceva e minim 1000 sa-mi faca viata de tourer mai usoara. Dupa o cercetare intensa in domeniu a ramas sa aleg intre Thunderace si Hayabusa, alegand-o pe cea din urma din cauza (dar nu numai :P) consumului crescut de ulei la Thunderace,cauzat de materialul prost din care este facuta camasa pistonului.
Acuma urmeaza sa fie verificata pana in sange si pusa la punct pana in primavara, iar apoi dumnezeu cu mila. :D
Iata si o poza cu " Le Bette" :

 

post-15704-0-21825900-1385815696_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc! Si eu va doresc si mai multi km fara probleme si necazuri :P

Azi am iesit la o tura de juma' de ora, dar nu ma incumet sa o las in curbe pe frigu asta, asa ca doar am "testat aerodinamica motocicletei" . Nu cred ca trebuie sa va explic la ce viteze ajunge si cat de rapid, deocamdata e infricosatoare situatia :))

Am sa incep sa ma uit dupa cauciucuri pentru sezonul urmator. Voi ce gume recomandati? Tin sa mentionez ca mobra va face ture mai lungi si activitate de oras, iar sesuni de tip circuit mai rar...

Am apasat ceva butonase pe bord dar numa trip1, trip2, si km totali imi arata. Busele din gen. 99-03 au indicator de consum?

 

Seara faina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.

Am apasat ceva butonase pe bord dar numa trip1, trip2, si km totali imi arata. Busele din gen. 99-03 au indicator de consum?

 

Seara faina!

Nu au indicator de consum.Sunt generatia cu procesor de 18 biti cele de 32 au in soft si aceasta optiune pana in 2007, o data cu gen.2 au pierdut aceasta functie .Nu stiu L4 daca o are... Editat de TNG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Salutare tuturor... m-am intors temporar ptr 2 saptamani... mai sus aveti magaoaia intr-o poza. :))

 

Iar mai jos...ca sa nu raman dator...o intoarcere cu frana de mana trasa ;)

 

 

 

 

Zile faine...



 

 

 

 

 

332m/60m/30m... insula cu elice

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa incep sa ma uit dupa cauciucuri pentru sezonul urmator. Voi ce gume recomandati? Tin sa mentionez ca mobra va face ture mai lungi si activitate de oras, iar sesuni de tip circuit mai rar...

Am apasat ceva butonase pe bord dar numa trip1, trip2, si km totali imi arata. Busele din gen. 99-03 au indicator de consum?

 

Seara faina!

 

salve....si bine ai venit!!!

eu merg pe diablo rosso 2 de doua schimburi..si sunt multumit!!!...dar evident discutia despre gume si uleiuri e interminabila...deruleaza si tu in urma topicul si o sa afli tot felul de pareri!

exista indicator de consum mediu..nu si instant.. pentru fiecare trip!!

bafta!!

:cheers:

Editat de 0ctav
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Sa traiesti Capitane!

Ce urme de anvelope ai lasat cu frana de mana!

 

:)) sa traim... sa traim... bine ;)

 

Ce sa fac... era ud pe jos... si "driftul" e destul de mare.

 

Salutari din Huludao... se pare ca o sa fim prinsi pe aici de Craciun si Anul Nou...

 

Zile bune tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

servus! am urmarit multe din topicurile de aici si dupa mii de pagini citite pe acest forum si citeva din uk si australia sunt mai confuz decit am fost vreodata cu privire la urmatorul motor pe care il voi cumpara. Am nevoie de citeva lamuriri va rog ! In special apreciez ajutor din partea propietarilor de 1100 xx blackbird care au trecut la busa, si asta pentru ca daca nu ai mers cu xx nu ai cum sa iti imaginezi cit de fantastic poate sa fie .Am vazut multe comentarii care este clar ca erau scrise de oameni care nu mersesera cu modelul la care faceau referire sau care ajung sa spuna ca motorul lor este cel mai bun fiind destul de clar ca acela este singurul motor cu care au mers vreodata.Asta mi se pare destul de trist. Blackbirdul meu are aproape 15 ani .Se apropie timpul de ceva mai nou .Am avut destule motoare din categorii diferite si ocazia sa fac citeva schimburi cu prieteni detinatori de altele sa ajung la concluzia ca nu ma mai inetereseaza decit hipersport(busa ,1100xx ,zx14). Busa e pe primul loc. Imi pot permite so o iau de noua si asta imi si doresc .Din ce m-am documentat pina acum singurele puncte slabe la busa sunt frinele si vibratiile .Cred ca ar fi mai corect sa spun ca sunt mai slabe decit la 1100xx si nu in general. Nu imi fac nici un fel de griji referitor la frine.Daca investesc intre 1000 si 1500 euro in ele nu am cum sa nu le fac absolut criminale(nu am nevoie de abs chiar nu vad rostul la acest gen de motoare). Ce ma face sa am mari nedumeriri este faptul ca este evident ca busa are ceva vibratii de care nu se poate scapa sub nici o forma. I special de la 4500 la 5000 rpm. Nu imi place ideea de a cumpara un zx14 sub nici o forma motiv pentru care ma rog la dumnezeu ca ma puteti convinge ca as putea sa traiesc cu acele vibratii si nu o sa fiu nevoit sa o vind rapid cu atit mai mult cu cit in acel caz singura optiune care imi ramine esta kawa. Blackbirdul este lipsit de orice fel de vibratii i orice conditii de exploatare si asta este unul din lucrurile care imi place cel mai mult (pe linga putere , proectie la vint, confort,frine ...........)Singura data cind am avut vibratii a fost cind sa stricat intinzatorul de la distributie si am crezut ca mor de nervi cit de neplacut a fost pina mi-a venit piesa pe comanda. Anul asta m-am trezit cam tirziu sezonul s-a cam incheiat dar pina in primavara sper sa ma lamuresc cum sta treaba si intrun final poate gasesc un propritar de busa care e dispus sa iesim la o plimbare si sa face schimb pentru 10-15 minute sa ma lamuresc daca o sa am o busa sau nu . Stiu ca majoritatea motoarelor au vibratii nu sunt complet dus cu pluta ,as putea chiar spune ca acel buzz de la r1 chiar la intrarea in banda de putere imi place la nebunie si poate chiar la fel de mult vibratiile de la cbr f4 carburatie de la 7000rpm in sus..ce ma pune pe ginduri esta ca la busa este aparent ca vibratiile apeb in jur de 4500rpm care pentru mine este cam pe unde stau cind mi-a cam ajuns bitaiala si vreau sa ma calmez pentru o vreme si cam pe unde as vrea sa fiu in zona de comfort sau cruise.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut 2 xx pe o perioada de 6 ani si busa gen 2 si actual busa gen1.

Deci pot spune ca le cunosc pe fiecare destul de bine mai ales ca am vre-o 27 ani de moto.

Xx-ul a fost o frumoasa experienta din viata mea este un motor care mi-a lasat o amintire placuta. Dar poti merge linistit pe busa fara sa-ti para rau.

Toate motoarele vibreaza,si xx si busa stai linistit si zx 14.

Cat despre frane,cu placute care trebuie eu nu am avut niciodata sentimentul ca nu tin,este drept nu folosesc busa in regim de pista,eu fac turing.

Legat de tehnologia cu care vine busa nu este factor de comparatie cu XX-ul.

Daca vrei turing,cuplu,putere,eu iti recomand sa mergi pe Hayabusa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut 2 xx pe o perioada de 6 ani si busa gen 2 si actual busa gen1.

Deci pot spune ca le cunosc pe fiecare destul de bine mai ales ca am vre-o 27 ani de moto.

Xx-ul a fost o frumoasa experienta din viata mea este un motor care mi-a lasat o amintire placuta. Dar poti merge linistit pe busa fara sa-ti para rau.

Toate motoarele vibreaza,si xx si busa stai linistit si zx 14.

Cat despre frane,cu placute care trebuie eu nu am avut niciodata sentimentul ca nu tin,este drept nu folosesc busa in regim de pista,eu fac turing.

Legat de tehnologia cu care vine busa nu este factor de comparatie cu XX-ul.

Daca vrei turing,cuplu,putere,eu iti recomand sa mergi pe Hayabusa.

George, eu am mers pe 2 Buse modele dupa 2008, dintre care una a fost a ta. Busa ta care e acum la Laur nu vibreaza, cand am discutat despre asta (pentru ca da, si pe mine ma enerveaza vibratiile la Busa) ai zis ca ai schimbat ceva pe la ambreiaj, plus ca are mansoane si capete de ghidon schimbate.

 

Cealalta Busa 2008 cu care am mers mi-a amortit mainile de la vibratii in 10 minute, am zis ca n-o sa imi iau Busa niciodata din cauza asta.

 

Se pare ca omul are aceeasi problema...

 

...............

Te inteleg perfect, am mers destul pe XX si foarte putin pe Buse, dar partea cu vibratiile e nasoala. Insa daca ai posibilitatea sa o duci la TNG dupa ce o iei eu cred ca te scapa de vibratii!:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare cu norocul lui... nu gasesti doua motociclete la fel.

 

Tudor cand s-a urcat anul trecut pe Busa mea... jura ca e pe alt motor... :)

 

Cipri cand s-a dat pe a lui Emil... era incantat de modelul 2001, desi Busa lui e model 2009 sau 2010

 

Asa ca cine vrea Busa... isi ia Busa... nu gaseste scuze.

 

Salutari de departe si iarna blanda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...