Sari la conținut

Accident In Constanta - 28.08.2007


ZX-R
 Share

Postări Recomandate

nu ma va dati cu presupusul din auzite!!!!!!!!!!!!!!!!!!! nu stiu ce si cum.. pe neptun a zis ca nu avea viteza. nici asta nu stiu cat de adevarat e. am vazut motorul , capacul telefonului care era plin de sange si viziera castii care era lovita in partea stanga si scria pe ea nolan.. dar nu mai dati cu presupusul aiurea .. nu era singur ,baiatul cu care era este inca in soc ,cand isi va reveni va spune el daca considera ca asta tre sa faca.

 

DUMNEZEU SA IL ODIHNEASCA!

 

 

reformuleaza .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 166
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Toti motociclistii sunt vinovati. .ever. Nu conteaza, casca, skilul, conservarii. Ai cazut, esti vinovat. Daca ai cap sub casca, judeci, si te feresti. Daca instinctele iti domina rationalul, atunci be my guest la ruleta ruseasca.

din pacate asa e. Noi ne-am ales cu ce ne deplasam pe strazi. Si e frumos ca ai demaraj mai ceva ca lamborghini. deci atentie la riscurile asumate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de cand intorc capul dupa motoare, pe toti posesorii de kawa zxr6-7 din CT i-am vazut fara echipament, in tricou, cu minim 70-80 prin oras.(doar cei pe care i-am vazut eu, sa nu-mi sariti in cap acum)

 

 

@13 Todesengel : motorul prea puternic l-a ucis. fie-ti scarba de cei care-si racesc gura de pomana.

 

odihneasca-se in pace oricum, nu merita nimeni asemenea pedeapsa, dar o gasesti atunci cand o cauti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e cel mai nasol sa faci polemici pe seama cuiva care nu mai e printre noi si n-am sa fac asta, dar trebuie remarcate niste aspecte care, intelese cum trebuie, te vor face sa fii mai atent cu viata ta, motociclistule.

 

@13 Todesengel : marea majoritate a accidentelor, indiferent cu ce sunt soldate si indiferent din vina cui s-au produs (legal sau moral), sunt de fapt o conjunctura de circumstante: daca ar fi sa analizezi in amanunt fiecare "daca" al fiecarui accident vei gasi o multime de variabile : daca s-ar fi asigurat, daca pomul ar fi stat la locul lui pe margine, daca nisipul n-ar fi fost pe trasa ideala sau daca n-ai fi avut viteza, sunt cauze care, cumulate, duc la accidente.

Sunt multi nebuni si inconstienti pe sosele, multe gropi, jeg pe strazi si nu tine totul de noroc sau ghinion dar dintre toate circumstantele producerii unui accident sunt cateva care puteau fi controlate de catre tine, cel implicat si nevinovat ... iar daca poti sa tii contde ele, chiar daca nu scapi basma curata, macar poti reduce urmarile, pagubele sau poti scapa totusi cu viata.

Nu poti generaliza ca "motoristul e de vina" cred ca expresia e mai mult retorica, dar ca motorist te intereseaza pielea ta si de asta trebuie sa tii macar tu cont cum eviti sa-ti creezi circumstantele pentru un accident, de ex. viteza, chiar daca idiotii iti taie calea sau pietonii trec strada urcandu-se pe tine. Aici gresesc cei mai multi si in special neexperimentatii, ignori importanta lucrurilor care tin in mod direct de tine. E un lucru pe care tu il hotarasti, viteza cu care mergi.

 

In cazul baiatului, dumnezeu sa-l ierte, viteza si lipsa de experienta nu i-au dat nici o sansa, nu a decedat nici din cauza motorului prea puternic, nici din cauza idioatei ci din cauza vitezei nu prea mari dar suficiente . Idioata de la volan e 100% vinovata pentru producerea accidentului, indiscutabil, dar pentru ea tot accident se numeste indiferent cine a murit sau nu, a produs un accident stupid cu o inconstientza de neiertat, dar odata produs n-avea cum sa controleze sau sa minimalizeze efectele lui, motoristul ar fi putut si era in interesul lui s-o faca, a fost alegerea lui sa mearga mai tare decat ingerul lui pazitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e cel mai nasol sa faci polemici pe seama cuiva care nu mai e printre noi si n-am sa fac asta, dar trebuie remarcate niste aspecte care, intelese cum trebuie, te vor face sa fii mai atent cu viata ta, motociclistule.

 

@13 Todesengel : marea majoritate a accidentelor, indiferent cu ce sunt soldate si indiferent din vina cui s-au produs (legal sau moral), sunt de fapt o conjunctura de circumstante: daca ar fi sa analizezi in amanunt fiecare "daca" al fiecarui accident vei gasi o multime de variabile : daca s-ar fi asigurat, daca pomul ar fi stat la locul lui pe margine, daca nisipul n-ar fi fost pe trasa ideala sau daca n-ai fi avut viteza, sunt cauze care, cumulate, duc la accidente.

Sunt multi nebuni si inconstienti pe sosele, multe gropi, jeg pe strazi si nu tine totul de noroc sau ghinion dar dintre toate circumstantele producerii unui accident sunt cateva care puteau fi controlate de catre tine, cel implicat si nevinovat ... iar daca poti sa tii contde ele, chiar daca nu scapi basma curata, macar poti reduce urmarile, pagubele sau poti scapa totusi cu viata.

Nu poti generaliza ca "motoristul e de vina" cred ca expresia e mai mult retorica, dar ca motorist te intereseaza pielea ta si de asta trebuie sa tii macar tu cont cum eviti sa-ti creezi circumstantele pentru un accident, de ex. viteza, chiar daca idiotii iti taie calea sau pietonii trec strada urcandu-se pe tine. Aici gresesc cei mai multi si in special neexperimentatii, ignori importanta lucrurilor care tin in mod direct de tine. E un lucru pe care tu il hotarasti, viteza cu care mergi.

 

In cazul baiatului, dumnezeu sa-l ierte, viteza si lipsa de experienta nu i-au dat nici o sansa, nu a decedat nici din cauza motorului prea puternic, nici din cauza idioatei ci din cauza vitezei nu prea mari dar suficiente . Idioata de la volan e 100% vinovata pentru producerea accidentului, indiscutabil, dar pentru ea tot accident se numeste indiferent cine a murit sau nu, a produs un accident stupid cu o inconstientza de neiertat, dar odata produs n-avea cum sa controleze sau sa minimalizeze efectele lui, motoristul ar fi putut si era in interesul lui s-o faca, a fost alegerea lui sa mearga mai tare decat ingerul lui pazitor.

asa e... :bounce: :D :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg fraza "constientizarea soferilor ca exista motociclisti pe strada" ?

mam tot gandit oare in vremurile de inceput ale motociclismului cand vedeai 10 motociclete intrun an pe strada, soferi erau constienti ca exista motociclisti

 

E foarte simpla. Soferii NU SUNT obisnuiti sa se asigure CU ADEVARAT in zonele de cedeaza. O privere fugara te poate apara de impactul cu o masina, dar este insuficienta cand este vorba de un motor "care vine tare" (desi NU AR TREBUI!). Nimeni nu respecta la volan timpii de semnalizare la schimbarea benzilor, a directiei de mers etc. Cartea spune 50m de cand pui semnalul pana incepi manevra. Sunt satul cate masina vad in trafic care pun semnal cu 1 secunda inaitne sa inceapa manevra sau chiar dupa. Hai nu 50, dar si 20-30m ar fi suficienti ca sa nu omori un motociclist.

 

In ceea ce priveste "pionieratul motociclismului" ... e o comparatie nefericita. Motoarele erau mai slabe, masinile erau mai slabe. Motoarele erau infinit mai putine iar pe Stefan cel Mare in Bucuresti se circula parfum. Intr-un trafic infernal cum este in ziua de astazi atentia trebuie sa fie inzecita si regulile mult mai atent respectate. Din pacate totul a devenit o jungla in care vehiculele cu 4 roti au atuul.

 

Daca motociclistii nu tin la viata lor si nu se asigura de 10 ori mai atent, cine sa aibe grija de ei? Cei care pun semnal dupa ce intorc? Ma indoiesc...

 

In cazul de fata, femeia a fost vinovata. Insa lipsa de experienta a motociclistului este posibil sa fi fost un factor hotarator in alegerea facuta. Poate unul mai experimentat ar fi ales o alta manevra, poate ar fi franat mai eficient ... poate ... poate.

 

Totusi e pacat ca nu se invata din greselile altora. Simtim atat de acut nevoia sa experimentam pe pielea noastra chiar cu riscul major. :D Ma intristeaza enorm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e cel mai nasol sa faci polemici pe seama cuiva care nu mai e printre noi si n-am sa fac asta, dar trebuie remarcate niste aspecte care, intelese cum trebuie, te vor face sa fii mai atent cu viata ta, motociclistule.

 

@13 Todesengel : marea majoritate a accidentelor, indiferent cu ce sunt soldate si indiferent din vina cui s-au produs (legal sau moral), sunt de fapt o conjunctura de circumstante: daca ar fi sa analizezi in amanunt fiecare "daca" al fiecarui accident vei gasi o multime de variabile : daca s-ar fi asigurat, daca pomul ar fi stat la locul lui pe margine, daca nisipul n-ar fi fost pe trasa ideala sau daca n-ai fi avut viteza, sunt cauze care, cumulate, duc la accidente.

Sunt multi nebuni si inconstienti pe sosele, multe gropi, jeg pe strazi si nu tine totul de noroc sau ghinion dar dintre toate circumstantele producerii unui accident sunt cateva care puteau fi controlate de catre tine, cel implicat si nevinovat ... iar daca poti sa tii contde ele, chiar daca nu scapi basma curata, macar poti reduce urmarile, pagubele sau poti scapa totusi cu viata.

Nu poti generaliza ca "motoristul e de vina" cred ca expresia e mai mult retorica, dar ca motorist te intereseaza pielea ta si de asta trebuie sa tii macar tu cont cum eviti sa-ti creezi circumstantele pentru un accident, de ex. viteza, chiar daca idiotii iti taie calea sau pietonii trec strada urcandu-se pe tine. Aici gresesc cei mai multi si in special neexperimentatii, ignori importanta lucrurilor care tin in mod direct de tine. E un lucru pe care tu il hotarasti, viteza cu care mergi.

 

In cazul baiatului, dumnezeu sa-l ierte, viteza si lipsa de experienta nu i-au dat nici o sansa, nu a decedat nici din cauza motorului prea puternic, nici din cauza idioatei ci din cauza vitezei nu prea mari dar suficiente . Idioata de la volan e 100% vinovata pentru producerea accidentului, indiscutabil, dar pentru ea tot accident se numeste indiferent cine a murit sau nu, a produs un accident stupid cu o inconstientza de neiertat, dar odata produs n-avea cum sa controleze sau sa minimalizeze efectele lui, motoristul ar fi putut si era in interesul lui s-o faca, a fost alegerea lui sa mearga mai tare decat ingerul lui pazitor.

Adevar graiesti .

RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni,imi pare rau ca atat de multi pleaca dintre ce vii,dar s se pare ca pentru unii motorul e o prelungire a organului sexual si poate ca tocmai acestia se duc mai repede pe lumea cealalta.Eu am avut motor pe vremea lu' Ceasca (Jawa de 350)si la cat de firav eram si aia era prea mult pentru mine.E adevarat,erau alte vremuri si se circula altfel,masini putine,motoare si mai putine.Imi doresc din tot sufletul sa-mi cumpar un motor(posibilitati ar fi)dar de cand citesc forumul asta,creierul bate inima.Sper ca intr-o buna zi sa mai pot face pasul asta inca o data.Odihneasca-se in pace cei ce pleca da langa noi si pe cei vii sa-i apere Dumnezeu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca incep sa le fac educatie cu bata, cam cat mi-ar lua pana ash aduce

pe drumul cel drept macar un sfert din soferii din B ???

 

luni i-am luat usha lu unu....

azi

era sa intre o cretina in mine...idioata depasea in intersectie, pe

contrasens, shi tot ea facea scandal.

 

ori ma dau pe RUDOTEL, ori incep sa-i strang de gat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de 2 ore a murit un prieten in sebes ..in judetul alba cu un zx6 rosu ..viteza mult prea mare in oras a incercat sa evite un biciclist ce ia iesit in fata si a intrat in stalp..a murit pe loc

se intampla zi de zi ...deja mi`am scos motorul la vanzare si vreau sa`mi iau fara acte sa ma dau doar pe circuit si un cross pentru dealuri

R.I.P .. toti au fost baieti buni in felul lor si nu merita nimeni sa moara ! la 20 de ani..cand viatza iti e inainte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate e sinistru ce spun dar, daca se mai moare asa o sa ramanem fara motociclisti in tara.Daca se duc aproape 2 pe zi................................?

Cate motoare se cumpara intr-o zi?Hai ca o iau razna!Doamne fereste sa se ajunga acolo,dar ar trebui sa se faca o statistica si de acest fel,poate ii mai domoleste pe unii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce sai mai domoleasca... in alba iulia is cel putzin 6 cu R1 care merg cu A`1a tot drumul si fara casca si care nu stiu ce poate motorul ala fiind primul lor motor ..si alba iulia e un oras ff mic.

hai sa`mi iau si eu R1 ca e frumos si am auzit ca e tare..ca doar ce dreaqu si eu merg cu dacia blana si am pe ea toba (o tabla ca un scoc ) si filtru de aer. pacar ca multi nu realizeaza la ce pericole se expun.. eu stiu ca nu pot sa merg incet oricat mi`as impune asta ..si asa mai bine imi vand motoru si ma dau pe dealuri si pe circuit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se potolesc, o saptamana, doua... Dupa aia uita si o iau de la capat. Sau, la unii e mai ciudat, eu sunt linistit de fel. Eh, cand sunt suparat, merg mai tare ca oricand... Nu pot sa-mi explic de ce, dar nici nu pot altfel. Pur si simplu imi vine sa trag de gaz cat poate motoreta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l odihneasca!!!Dar parerea mea sincera, chiar daca sunt si eu incepator este ca ar cam fi timpul sa iesim in fata si sa facem ceva.Toate accidentele se intampla dupa parerea mea din vina si a celor cu 2 roti dar si a celor cu 4.La noi e adrenalina care ne impinge sa bagam mana in gaz un pic mai mult decat este cazul(mai ales intr-un oras ca Bucurestiul),iar a celor cu 4 roti vina este ca inca nu s-au obisnuit cum zicea si cineva mai sus cu noi.Trebuie facuta o campanie DE URGENTA si zic eu ca trebuie apelat la sprijinul televiziunii si a mass-media in general.Eu sunt dispus sa merg la o televiziune si sa incerc sa cer ajutor in aceasta problema, dar am nevoie de ajutor.UNA e sa merg eu un motoris alta e sa mergem 100.

Editat de KVL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iata ce spune presa locala (nu ca adevarul ar fi in mana ei, dar macar sunt mai informati decat noi):

 

http://www.telegrafonline.ro/1188421200/ar...e_neatente.html

 

...cu asta s-au cam spulberat cateva mistere si s-au "anihilat" cateva posturi prin care motociclistul era invinovatit intru totul; o fi fost el incepator si curajos, insa se pare ca nu a fost vina lui.

 

RIP-urile nu-si au rostul, nu le citeste nimeni apropiat decedatului. Nu mi-o imaginez pe mama sa inlacrimata si indoliata rasfoind paginile internetului... Cine vrea sa-si exprime condoleantele o poate face in gand sau la inmormantare, parerea mea.

 

Later Edit: inainte de a fi motociclist, baiatul asta a fost sofer 4-5 ani.

Editat de quick_5hifter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

catre toti retardatii care nu au motor sau nu au avut in viata lor si isi pun ideile pe acest forum rugaminteamea e sa se abtina. Nu aveti nici o treaba cu subiectul. vorbiti din imaginatie sau din frustrarea ca la semafor vine pash-pash un motociclist printre masini in fata. sau pentru ca de la semafor pleaca primu. as vrea sa vad si eu un accident grav in care un motociclist la 3 km la ora trecand finutz printre masini ... moare ca ... puii mei nici nu imi imaginez.

toti obositii de conservari care si-au luat carnetul te miri pe unde si habar nu au unde sunt oglinzile retrovizoare la masina, si mai ales la ce folosesc si cand se folosesc, vin sa dea pareri "iluminante" despre un motociclist care a murit din vina altcuiva. aceasta vina se poate concretiza cu un verdict de "omor din culpa" deoarece george mergea legal, pe mijocul benzii, masina a facut o manevra gresita si mai ales prea aproape de el si mai departe dezastrul. prietenii lui l-au vazut zburand si zdrobindu-se de o masina parcata.

 

nu am absolut nici o problema cu cei care mor pe mana lor. dumezeu sa-i odihneasca in pace. au facut ce au vrut ei. vrea sa mearga tare, sa vada unde sunt limitele.. stie riscul si daca cade si pateste ceva e treaba lui. la fel e si la conducatorii auto.

dar sa ma omoare altu asta kiar nu pot fi deacord. fie ca sunt cu masina fie ca sunt cu motoreta.

si cu atat mai mult nu suport sa vad ca toata lumea acuza pe saracul om care a platit cu viata faptul ca s-a aflat pe aceeasi strada cu acel sofer a carui unica justificare e.. nu am vazut, nu am observat, am iesit cam mult...

 

Treziti-va!

pe strada sunt si motociclisti care au drept la intreaga banda pe care circula, au drept la viata. si faptu ca dormi la volan si faci o "perla" te poate costa libertatea domnule conservar.

si sunt convins ca nu vrei sa vezi un copil borshind sange pe toate orificiile si pe masa plangand pe culuarele spitalelor..sau a pompelor funebre.

 

mai in scurt am sa trag niste concluzii cu ce doream sa transmit:

1. nu mai vorbiti despre lucruri care nu le cunoasteti. (habar nu aveti in ce circumstante a murit baiatul asta.

habar nu aveti cine era, ce fel de om era, n-ati skimbat vreodata o vorba cu el, nu stiti cum e pe motor, nu respectati motociclistii ca participanti cu drepturi egale la trafic.)

2. in egala masura si motociclistii si automobilistii alearga mai repede de cat ar trebui. ambele tabere isi testeaza bolidul la limite. motociclistii nu exceleaza la acest capitol. incercati sa va detasati de impulsul de moment de a incerca sa arati ca masina ta merge mai tare ca un motor. nu faci decat sa il faci sa se simta in pericol pe motociclist si va dori sa mearga mai repede sa scape de nebunu care ruleaza ori prea aproape, ori pe aceeasi banda, ori cate si mai cate situatii. m-am saturat de cate ori mergeam legal cu 50 si vine un "meseriash" cu loganu lui sa imi arate ce frumos poate sa vina tare din spate si sa se bage in fata mea sa frneze apoi. sa nu zic de cei care ocolesc gropi fara sa tina cont de ce e in stanga sau in dreapta.

motociclistii s-au adaptat la trafic incercand sa iasa mereu un pic in fata ca sa aiba "loc liber" sa nu stea in unhiul mort al unei masini sau in dreptul unui "pilot" care face slalom pe benzi.

3. nu va mai cacati pe voi cu lipsa de experienta si cu motoreta prea agresiva.

accidentul nu are nici una din aceste cauze. nu s-a produs in urma pierderii controlului motoretei si baiatul a facut singurul lucru care l-a putut face la o asemenea "surpriza" ... a franat pana la impact.

4. catre automobilisti: exista si participanti mai mici ca voi pe care ar trebui sa-i cautati in oglinzile retrovizoare ca sa nu-i gasiti intinsi pe asfalt. ganditi-va ca soferii de tiruri au grija la randul lor de voi, care sunteti mai mici ca ei, si nu va strivesc ca pe niste furnci.

5. motociclistii desi par dezinvolti si uneori foarte increzatori si "bagareti" in trafic, sa stiti ca un motociclist are ult mai multe emotii cand circula pe strada, stiind ca el e cel mai mic si ca ... daca se intampla ceva , el are cel mai mult de suferit, si e cu ochii in 4 sa nu cumva sa pateasca ceva. nu putem spune acelasi lucru despre toti conducatorii auto in skimb. pentru ca unii dorm cu okii deschisi pur si simplu. trec fara sa isi dea seama pe rosu, nu cedeaza trecerea, nu sunt atenti la pietoni, nu se asigura , parcheaza aiurea, se baga peste trafic desi ar trebui sa cedeze trecerea, sa se asigure, etc.

 

zic asta pentru ca sa fiti atenti la motociclisti macar pe jumatate pe cat sunt atenti motociclistii la voi.

in felul asta nici nu vom realiza cand nu vor mai fi folosite

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SPER CA MACAR ACUM PRIETENII LUI GEORGE CARE AU CAM ACELAS STIL DE CONDUS SI CAM ACEIAS EXPERIENTA SA SCHIMBE CEVA ........................

R.I.P...............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sorin_crivat, trecand peste partea cu cretinii, crezi ca acestuia i se mai intampla tragedia daca era pe un motor mai linistit, AVEA EXPERIENTA IN TRAFIC si ceva zeci de mii de km in spate facuti? Majoritatea celor de aici spun ca nu, sau ca erau mult mai multe sanse sa nu. Viteza (ca nu mergea legal, asta s-a lamurit) si lipsa de experienta in evitarea obstacolelor/pericolelor ce apar zilnic l-au condus , din pacate, acolo unde e acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu celor spuse de Thomas.... si cred ca nu sunt singurul care va face asta!

@Sorin_crivat: chiar ca crezi ca cei pe care tu ii numesti retardati vor intelege ceva? Nu... tocmai ptr ca sunt retardati, asa cum ai zis... In rest, numai de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...