Sari la conținut

Cablu ambreiaj


Postări Recomandate

thx baieti am rezolvat la un tip Cristi din giulesti de unde am luat un cablu cu tot cu camasa de Jawa, a costat 150k. S-a potrivit cablul, am tinut camasa veche, asa ca cine e interesat de o camasa cu reglaj pe ea de Jawa, i-o fac cadou :blink:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am rezolvat la un tip Cristi din giulesti de unde am luat un cablu cu tot cu camasa de Jawa

Pe Cristi asta il mai cheama si Tunaru (cel de care-ti spuneam mai sus) si e foarte cunoscut pentru ca e principalul furnizor pentru cei care au comuniste in zona Bucurestiului. Bine ca s-a potrivit dar sa-l ungi bine si sa nu stea strangulat daca vrei sa te tina :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca s-a potrivit dar sa-l ungi bine si sa nu stea strangulat daca vrei sa te tina :blink:

Nu face coturi.. e camasa veche care a stat pe loc, nici nu am miscat-o. De uns nu l-am uns pentru ca mi s-a parut ca era el gresat... daca e, cred ca il dau jos, si il ung cu ceva.. ce imi recomanzi?

A, si as mai avea o intrebare... e ceva rugina pe lant, cu ce e cel mai bine sa o curat si pe urma cu ce il gresez si de unde iau mai eftin, ca am vazut la motomania spray de lant in jur de 400k...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... e ceva rugina pe lant, cu ce e cel mai bine sa o curat si pe urma cu ce il gresez si de unde iau mai eftin, ca am vazut la motomania spray de lant in jur de 400k...

daca nu vrei sa iei spray-uri pt. curatat poti sa o faci cu o perie si motorina.spray gasesti si la statia de metrou Romana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

so.. m-am mai dat un pic cu ea ieri si azi, dar aseara, in timp ce eram pe langa municipal, iarasi mi s-a rupt de tot, de data asta cu tot cu pastila care se prinde in bratul ala de la cutie.

asa ca cu chiu cu vai - multumesc mult inca o data motoristului cu o honda vfr parca cu b-90-ewb, care m-a ajutat - am tras-o pe dreapta, am fost la cristi am luat cablu din nou si l-am schimbat. Nu stiu daca am facut bine de data asta pentru ca l-am gresat cu spray de lant, ca asta aveam la indemana...

Oricum, intrebarea ramane, de ce se tot rup astea asa usor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eh... nu.... :cheers:

intr-un capat are plumb, in celalalt e gol, n-are nimic, deci ar trebui cositorit si in consecinta ingrosat pe toata lungimea unde se poate misca capatul mobil ca sa tina mai bine?

oricum, daca s-a rupt dupa nici 300km, e clar ca nu prea e facut sa tina, si tot la unul original trebuie sa ma indrept... bummer

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu e vorba de original-neoriginal , problema e blocajul mecanic care taie cablul. daca iti faci un cablu intai il bagi pe camasa si dupa aia ii pui bumbul la celalalt capat, fix cu fludor. Nu cere cine stie ce efort si un cablu de 17 euro plus tva nu e cu nimic mai breaz decat unul de 4500 lei din targ plus juma de ora de munca, bagat pe camasa veche daca mai e inca buna.

 

Eu am avut ca alternativa sa astept 2-3 saptamani comanda pt un cablu original 14 euro+tva sau sa-mi fac altul pana a doua zi cand vroiam sa plec la drum. De cca 7000 km am acelasi cablu si n-are nimic :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Hristos a inviat!

 

Eu, o repet, sunt un mare incepator, adica tot incep sa pricep chestii tehnice, cu ajutorul vostru. Uite ce-am mai patit: la o verificare, asa, doar de forma, am avut surpriza :lol: sa constat ca (,) cablul de ambreiaj, exact unde e chestia aia de reglat, de langa maneta, unde il potzi vedea... are vreo 4-5-(!)6 firicele d-alea de otzel rupte. Motocicleta e, cum scrie acolo-n stanga - Virago250. Intrebare: unde gasesc eu un cablu din-asta, adica e vreun loc in tot Bucurestiul asta unde pot gasi unul original (mie-mi place treaba sa fie treaba)? Si daca e, dupa stiintza voastra, asta se cumpara cu tot cu camasa sau asa, "naked"? Asta saracul si-a facut datoria, zic eu, moto implineste 10.000 facuti numa-n oras, adica... intelegeti. (Ce mare-i Bucurestiu' asta... :lol: ). A, si mai e ceva. Mi-a spus un meshter ca e prost gandita toata treaba din fabrica, ca are prea multe coturi traseul cablului, adica 3 dupa calculele mele. Sa-l rog pe ala de l-o pune pe cel nou (ca io nu ma pricep :lol: ) s-i faca traseul mai highway, asa?

 

Multumesc anticipat, forte!

 

P.S. E ok ca n-am mai facut topic nou, nu? Adica c-am scris tot aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu cablu (sufa de otzel) cata vrei, si asa n-am ce face cu ea, am luat prea multa ca sa sustzin un cablu extern de retea. Mi-am facut 2 cabluri de frana si ma tin fara probleme. Iti dau si 2 capse de bicicleta, iti dau si fludor gros, problema e ca-ti trebuie un pistol sau ciocan de lipit puternic, sa poti incinge fieru' ala nenoricit. poti incerca la flacara de la aragaz cu succes.

In principiu operatiunea e urmatoarea: se ia cablul, se da cu smirghel pe distanta cat va intra in capsa, se baga intr-un decapant sau daca ai sacaz si mai bine, il manjesti cu sacaz si-l incingi. Dupa aia il bagi in capsa, strangi capsa nitel cu un patent (cu partea de taiere de la el), il incingi la aragaz si tii fludorul pe el, acesta se va depune singur exact pe zonele decapate. Il mai strangi o data si repeti operatiunea sa se reaseze fludorul, si ai terminat.

Il treci prin camasa, marchezi pe unde trebuie sa fie capatul celalalt si repeti operatiunea. Voila, cablu nou de ambreiaj

... si potzi sa-l si vinzi cu 10 Euro la leneshi :lol:

 

Zici daca mai ai nevoie :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci foarte frumos! Pana sa apelez la "artificii" astept insa frumos ziua de maine, cand tot crestinu se-apuca de munca, sa ma duc la service Yamaha sau alte magazine, poate reusesc sa-l gasesc original, asa ar fi cel mai frumos. Dar daca nu si nu, am sa te contactez sa facem treaba. Multumesc inca o data! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata dragii mosului, am rezolvat-o. Nu v-ati prea dat voi interesu' (sa fie asta doar pt. ca n-am facut topic separat :lol: ?), da' m-am descurcat si multumesc celor care s-au rugat zi si noapte pentru succesul meu :lol: . Asadar am gasit cablul "genuine product" de la service Yamaha Otopeni, adica fix de la ma-sa din Japan, pretz - 9 iepuroi. Maine munca!

 

Sanatate tuturor si grije la cable! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata dragii mosului, am rezolvat-o. Nu v-ati prea dat voi interesu' (sa fie asta doar pt. ca n-am facut topic separat  :lol:  ?), da' m-am descurcat si multumesc celor care s-au rugat zi si noapte pentru succesul meu  :lol: . Asadar am gasit cablul "genuine product" de la service Yamaha Otopeni, adica fix de la ma-sa din Japan, pretz - 9 iepuroi. Maine munca!

 

Sanatate tuturor si grije la cable!  :lol:

Bune preturi au astia mai nene cred ca o sa le fac si eu o vizita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda... :huh: . Cum spuneam... am luat cablu de la Official Yamaha Service. Ce frumos suna acum doo zile. Astazi suna altfel, numa' bine nu. Aflati dragii mei, ca (,) cablul original luat de la mai-sus-mentionatii, "genuine" intra-adevar, este IDENTIC cu cel vechi, atata doar, ca-i lipsesc nici mai mult nici mai putin de 10 cm, cu alte cuvinte ma ... pe el. Maine am sa ma duc pana la dansii sa l-il fac guler, dupa care voi urma traseul Obor - luat cablu de otzel + "chestie" d'aia mica de spitza de bicla - apoi un preten care sa "sudeze" cumva asta pe cablu - garaju unde zace mititica parasita. Si-asa am sa merg vreo doo saptamani pana comand altul probabil DIN ALTA PARTE.

 

Si m-am gandit sa postez ca sa stie si Doamne-fereste urmatorii avizati. Era un topic p-aici cu cat de nashpa e Yamaha Otopeni. Nu vreau sa subscriu la nimic, doar sa stiti. In capul meu doar atat e: Cum potzi sa te numesti service oficial autorizat, sa ai incerederea mea, de care sa te bucuri exact pana-n momentul in care ajung eu sa constat, plin de vaselina, ca...

 

Ma rog. Sunt sigur ca a fost doar o greseala la mijloc pe undeva. Da' e normal? O fi...

 

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...