Sari la conținut

Accident pe Apusului 12.01.2005


SVR
 Share

Postări Recomandate

Daca e vorba de recurs (nu ai spus ce s-a intamplat in apel si nu cred ca s-au solutionat asa repede ambele cai de atac) nu ai de facut decat caile extraordinare de atac care au o sansa redusa de succes.

Ar fi trebuit sa ai expert-parte la expertiza. Il platesti tu, dar merita banii mai ales ca se poate intelege bine cu expertul numit de instanta si asta creeaza un canal util pentru ... diverse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 112
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pt despaguburi cerute, mai ales pt cele morale, instanta nu da niciodata cat ai cerut... :|

Sunt de acord cu tine. Dar de aici si pana la a o absolvi de vina e cale lunga........

 

--- Mesaj completat în 24 Oct 2007 12:51 -------------

Daca e vorba de recurs (nu ai spus ce s-a intamplat in apel si nu cred ca s-au solutionat asa repede ambele cai de atac) nu ai de facut decat caile extraordinare de atac care au o sansa redusa de succes.

Ar fi trebuit sa ai expert-parte la expertiza. Il platesti tu, dar merita banii mai ales ca se poate intelege bine cu expertul numit de instanta si asta creeaza un canal util pentru ... diverse.

Noi am facut apel dar, cand ne-am prezentat la instanta judecatoarea ne-a spus ca tocmai s-a schimbat legea si ca nu mai avem ca si cale de atac decat recursul. Asa am intrat direct in recurs care s-a judecat la primul termen la care a venit si ea, fiindca la primele doua termene ea nu s-a prezentat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat! Timp si nervi pierduti. Mai stiu un caz in care judecatorul a dat castig celeilalte parti la un dosar care primise deja de la Curtea Suprema o hotarare finala si irevocabila.

 

1. Mai poti face ceva? Recurs sau sa o dai in judecata iarasi?

2. Daca pui in balanta nervii si timpul pierdut cu satisfactia ca "s-a facut dreptate", a meritat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa atat timp, nopti nedormite si nervi consumati, o caramida este insuficienta.

Nu am fost si nu sunt de acord cu asemenea metode. PUNCT

 

Din ultimele date pe care le am se pare ca ea a castigat invocand art47 CP care se refera la cazul fortuit. Pe scurt s-a intamplat cam asa. La primul termen de apel si eu si ea am facut apel insa instanta a transformat apelul in recurs motivand ca s-a schimbat legea. Deci am pierdut o cale de atac importanta. La termenul urmator ea nu s-a prezentat invocand ca nu are aparator. Se prezinta cu acelasi aparator la al doilea termen si depune si motivele de recurs. Noi cerem un termen scurt sa luam la cunostinta dar judecatorul (am uitat sa va spun ca s-a schimbat completul de judecata in momentul in care a venit cu avocat!) a spus ca dosarul se afla in stare de judecata si ca trebuie sa citim pe hol motivele ei de recurs (ne-a dat 10 min) si apoi sa ne formulam apararea. N-am putut sa facem mai nimic asa in graba deci, am intrat si ne-am prezentat motivele de recurs fara sa avem posibilitatea sa combatem motivele lor. Apoi dosarul a ramas in pronuntare pentru saptamana urmatoare. Si asta a fost tot recursul!

Avocatul meu crede ca s-a schimbat completul de judecata, ordinul venind de sus, pentru ca cel vechi nu a vrut sa dea o sentinta favorabila ei, desi probele de la dosar o incrimineaza clar pe ea, dar eu nu pot sa demonstrez treaba asta. Am rugamintea daca cineva ma poate ajuta cu sfaturi legate de o posibila cale de atac extraordinara sa ma contacteze pe privat. Stiu ca voi sunteti le fel de indignati ca si mine dar metode de rezolvare cu "caramida" nu isi au rostul aici.

Editat de SVR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:blbl: :D

Nu am fost si nu sunt de acord cu asemenea metode. PUNCT

 

Din ultimele date pe care le am se pare ca ea a castigat invocand art47 CP care se refera la cazul fortuit. Pe scurt s-a intamplat cam asa. La primul termen de apel si eu si ea am facut apel insa instanta a transformat apelul in recurs motivand ca s-a schimbat legea. Deci am pierdut o cale de atac importanta. La termenul urmator ea nu s-a prezentat invocand ca nu are aparator. Se prezinta cu acelasi aparator la al doilea termen si depune si motivele de recurs. Noi cerem un termen scurt sa luam la cunostinta dar judecatorul (am uitat sa va spun ca s-a schimbat completul de judecata in momentul in care a venit cu avocat!) a spus ca dosarul se afla in stare de judecata si ca trebuie sa citim pe hol motivele ei de recurs (ne-a dat 10 min) si apoi sa ne formulam apararea. N-am putut sa facem mai nimic asa in graba deci, am intrat si ne-am prezentat motivele de recurs fara sa avem posibilitatea sa combatem motivele lor. Apoi dosarul a ramas in pronuntare pentru saptamana urmatoare. Si asta a fost tot recursul!

Avocatul meu crede ca s-a schimbat completul de judecata, ordinul venind de sus, pentru ca cel vechi nu a vrut sa dea o sentinta favorabila ei, desi probele de la dosar o incrimineaza clar pe ea, dar eu nu pot sa demonstrez treaba asta. Am rugamintea daca cineva ma poate ajuta cu sfaturi legate de o posibila cale de atac extraordinara sa ma contacteze pe privat. Stiu ca voi sunteti le fel de indignati ca si mine dar metode de rezolvare cu "caramida" nu isi au rostul aici.

:D , Razvane, sa sti ca suntem langa tine si .... asteptam solicitarile tale.

sper sa se termine cu bine.

daca te gandesti la un miting ceva, sau D Diaconescu eu pot sa strang cateva motoare sa facem putina galagie.

Sa auzim de bine, pe curand. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 13 ianuarie 2006 se fac 3 ani de la accident. Mai sunt vreo 2 luni pana atunci. Chiar atat de "penala" este justitia romana ??? ;) Omule, eu spun asa... Daca te mai freaca astia mult prin tribunale si nu-ti va da nimeni castig de cauza, apeleaza la caramida aia aminitita mai sus, macar cu atat sa te alegi, 'tu-i mama ma-sii de viata nenorocita ! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 13 ianuarie 2006 se fac 3 ani de la accident. Mai sunt vreo 2 luni pana atunci. Chiar atat de "penala" este justitia romana ??? ;) Omule, eu spun asa... Daca te mai freaca astia mult prin tribunale si nu-ti va da nimeni castig de cauza, apeleaza la caramida aia aminitita mai sus, macar cu atat sa te alegi, 'tu-i mama ma-sii de viata nenorocita ! :ok:

Da pe 12 ian 2008 se fac 3 ani. Daca nu gasesc un motiv pentru una din caile de atac extraordinare procesul se va oprii aici pentru ca solutia data de instanta de recurs este definitiva. Dupa cum vedeti si voi asa se face dreptate in RO daca apelezi la caile legale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum, dupa ce ai trecut prin toate astea, mai ai la fel incredere in DREPTATE si ADEVAR? Oare nu era mai simplu daca o luai deoparte si, frumos, ii explicai ca o rogi sa iti repare motocicleta, ca altfel s-ar putea ca Doamne Doamne sa o vada si sa trimeata un motociclist sa o calce pe strada si in Anglia si in Congo si oriunde pleaca ea??? Oricum timpul nu e pierdut si sper ca cineva acolo sus sa nu lase lucrurile neterminate...(nu intelege gresit, nici eu nu sunt deacord cu actiunile gen "caramida")

 

Apreciez foarte mult rabdarea si bunul simt de care dai dovada dar cred ca le irosesti pe cine nu trebuie. Si eu imi doresc o tara in care la cel mai mic incident sa sara toata lumea, sa te ajute, sa fie amabili, daca e cazul salvarea sa apara in 3 minute iar cel care se considera vinovat sa te sune in fiecare zi sa te intrebe daca esti ok si cum sa te ajute in continuare... Poate astea se intampla in alta parte, dar nu la noi... Sunt unii care se cred mai presus de muritorii de rand si problema nu e ce ai patit tu, problema e ca putea sa fie ceva mult mai grav iar toti cei implicati sa se comporte la fel..

 

Iti urez succes in continuare si sper ca, intr-un fel sau altul, sa recuperezi timpul, banii si nervii investiti in tr-o problema ce trebuia sa se solutioneze in 5 minute... Viata e prea scurta sa o pierzi prin salile de judecata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...