Sari la conținut

Postări Recomandate

Salut. Am o nelamurire, in caz ca ma poate ajuta cineva de pe aici. Eu vreau sa vad o motocicleta, fiind in cluj. Cineva din Bucuresti vrea sa o cumpere. Putem face tranzactia asta la distanta si legal, intr-un fel in care nici eu sa nu raman fara bani nici el fara motocicleta? Eu m-am gandit ca as putea sa-i dau datele, el sa faca un contract de vanzare-cumparare acolo, sa il semneze si sa mi-l trimita. In momentul cand primesc banii, il semnez si ii trimit motocicleta si contractul semnat. Se poate face asta sau trebuie sa fim amandoi de fata cand se incheie contractul? Asta in ideea in care transportul e deja rezolvat din partea lui/are el pe cineva care poate face asta. Mersi oricui imi poate da un sfat.

Daca vrea sa o cumpere ,probabil ca trimite pe cineva dupa ea .In acest caz treaba e clara. In stilul asta am cumparat o motocicleta de pe ebay.

Daca vrea sa o cumpere la distanta iar motorul nu e de nou ,sa plateasca in avans cel putin curierul(si posta tot un curier e) tur-retur ,magazinaj,etc .

 

neamtu99

Proprietarul (ala ce-i trecut in acte) e disponibil ,in sensul ca poate fi contactat? AlinS ti-a indicat ce trebuie sa faci ,oricum treci direct la contract tip ca altul nu-i valabil decat in cadrul unui proces ca proba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din pacate, colegul de mai sus are dreptate. Acelasi lucru mi l-au cerut si mie la administratia fiscala. I-am explicat ca intermediarul nu a luat moto pe numele lui... aratandu-i toate actele si dandu-i de inteles ca nu traiesc din inmatriculari auto, mi-a recomandat sa fac un nou contract intre mine si primul proprietar de la care aveam fiscalul in original. De asemena, fiscalul in original mi l-a oprit si la drpciv, fiindca nu aveam nu stiu ce semnatura de-a vanzatorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor , vin si eu aici cu o intrebare. Vreau sa achizitionez o mobra , inmatriculata RO , pe numele unui baiat. Eu cumpar mobra de la un prieten al proprietarului din acte. Ce pasi trebuie facuti pentru a radia motoru de pe numele proprietarului si a o trece pe numele meu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai intai vezi cat de prieten e cu proprietarul, apoi vezi daca iti poate da certificat fiscal fara de care nu poti face inmatricularea, contract vanzare-cumparare, carte identitate. Semnezi contractul si ii dai banii cand iti arata toate actele pe care ti le am enumerat. Pe urma iti faci fisa inmatriculare, o vizezi la fisc dupa ce o inregistrezi pt impozit, iti faci asigurare, platesti taxa talon, taxa inmatriculare si dupa te duci la politie sa rezolvi problema finala....inmatricularea...bafta.

Sper ca nu am uitat nimic si daca am facut o atunci rog pe cineva sa ma corecteze :)

Editat de AlinS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia asta cu "prietenii" am mai patito si m-am cam ars . Am fost de tot asa , mi-a aratat cartea si a zis ca nu este nici o problema cu fiscalu si in momentu cand am vrut sa trec motoru pe mine , nu a mai fost de gasit niciunu dintre ei si am ramas cu un motor si un talon. Trebuie sa vad sa ma intalnesc cu oamenii si dupa aia daca e batem palma. Exista o vorba mare , cand te arzi cu ciorba , sufli si in iaurt ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie traduse actele indiferent de tara de provenienta. nu cred ca au valabilitate la inmatriculare acte in alte limbi, cel putin atata timp cat limba oficiala in care se intocmesc actele este romana. traducerea trebuie efectuata la un traducator autorizat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am intrebat, pentru ca in 2011 am inmatriculat un bandit tot adus din Italia si nu a trebuit sa traduc nicuun act iar sapt trecuta cand am fost la primarie(in Tecuci) sa iau in evidenta motoru(gsr) doamna de la ghiseu s-a uitat la cartea in italiana si mi-a zis ca trebuie tradusa.

uite ce zicea si un user pe forumul Iasi: Poti sa intrebi si tu la politie la inmatriculari, dar eu am ramas cu traducerea in mapa pe post de amintire ca am avut odata carte de UK la motor...

Asa ca decat sa pierzi banii aia mai bine faci un plin la motor dupa ce il inmatriculezi si ii dai pedala..

Nu mai zic ca initial am sunat la Inmatriculari ca a trebuit sa merg la Piatra Neamt sa rezolv situatiunea (inca am domiciliul stabil pe jud Neamt) si ei mi-au zis ca imi tre traducere. Cand am ajuns acolo ofiterul de la birou care mi-a verificat actele a zis "probabil colegii mei au inteles gresit, numai la masini e nevoie de traducere..." :eek: :eek: :eek:

Singura idee care mi-a trecut prin minte atunci a fost..."76 ron=X litri benzina pierduti" Viata e frumoasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa-mi spuneti daca demersurile in vederea obtinerii certificatului de autenticitate RAR pot fi facute si de catre o terta persoana (o alta pers. decat solicitantul din acte ), fara a exista vreo procura notariala. Sau este obligatorie prezentarea procurii ?

Multumesc anticipat.

Editat de marius_florin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU TREBUIESC TRADUSE ACTELE



am mai avut un post mai sus dar vad ca degeaba. actele se traduc doar pentru auto doarece au taxa de prima inmatriculare si le cere la finante actele traduse pentru plata taxei. la motociclete in vederea inmatricularii nu cer actele traduse :mexicanwave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa-mi spuneti daca demersurile in vederea obtinerii certificatului de autenticitate RAR pot fi facute si de catre o terta persoana (o alta pers. decat solicitantul din acte ), fara a exista vreo procura notariala. Sau este obligatorie prezentarea procurii ?

Multumesc anticipat.

se poate cand suni sa faci programare te intreaba cine vine si dai numele persoanei care merge si cnp-ul.

ar fi bine sa o ai inscrisa la fisc.

eu ieri am scapat re rar dupa 2 respingeri(din cauza tobei .. care saraca e originala, dar spaga nu le dau da-i boalei)

LUNI MERG SA DEPUN ACTELE LA POLITIE SI GATAAAA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. In urma cu ceva vreme, am avut ceva probleme cu politia pentru scuterul meu Aprilia de 125, ce a fost inmatriculat pe primarie. Continuarea banuiesc ca o stiti. In fine, nu este important asta. Intrebarea mea este cum pot sa il inmatriculez, ca motocicleta, cum mi s-a spus sa o fac daca vreau sa mai circul cu el, in lipsa actelor? Adica am o carte de identitate in care capacitatea inscrisa este de 50cmc si contractul de vanzare cumparare. Cam atat. Scuterul nu a fost furat, a fost verificat de politie. Si mai am si foaia de la RAR, cand am fost dus la verificat de catre politie, verificare ce s-a facut in baza seriei de pe sasiu, de unde reiese ca scuterul este de 150cmc. Eu stiu de cat este, adica de 125, pentru ca i-am pus personal motor nou pe el de pe un alt scuter de 125. Deci ce trebuie sa fac ca sa intru in legalitate cu el? Ce acte trebuie sa obtin?

 

Multumesc frumos!!! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai cartea originala de italia , o poti traduce si te poti duce la rar si ti se v-a scoate carte pe ro. dar costa ceva. Daca ai doar un certificat de inregistrare pe primarie nu ai ce face cu el pt ca practic nu ai nici-un act pe scuter exceptand un contract de vanzare-cumparare. La primarie il inscrii doar cu o declaratie ca nu e furat si cu seriile scuterului. Intereseaza-te la RAR cel mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai cartea originala de italia , o poti traduce si te poti duce la rar si ti se v-a scoate carte pe ro. dar costa ceva. Daca ai doar un certificat de inregistrare pe primarie nu ai ce face cu el pt ca practic nu ai nici-un act pe scuter exceptand un contract de vanzare-cumparare. La primarie il inscrii doar cu o declaratie ca nu e furat si cu seriile scuterului. Intereseaza-te la RAR cel mai bine.

 

Nu am carte de Italia... Eu am luat scuterul de la un prieten care l-a luat de la cineva din Craiova... Atata mi-a putut spune despre el. Mai multe nu stie nici el. Scuterul a fost inregistrat pe primarie de prietenul meu, eu l-am luat asa de la el, am schimbat doar numele si am circulat asa pana m-a oprit politia si m-a dus cu el la verificat de unde a iesit ca e mai mare de 50 cmc, mi-au facut dosar pentru conducerea unui autovehicul neinmatriculat si cu nr fals etc. Dar politistul mi-a spus ca pot folosi foaia eliberata de cei de la rar, unde scrie capacitatea s-a, pentru a-l putea inmatricula...

 

Haidati, chiar nu s-a confruntat nimeni cu o astfel de problema???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

In urma cu aprox 2 luni am cumparat o mobra noua. Dealer-ul de la care am luat-o mi-a oferit urmatoarele acte:

 

- factura fiscala

- chitanta

- carte identitate omologata RAR

- certificat garantie

- certificat conformitate EEC

 

Ma adresez catre voi cu urmatoarea intrebare: Ce acte imi mai sunt necesare pentru inmatricularea mobrei?

 

Multumesc anticipat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai ai nevoie de o fisa de inmatriculare vizata la administratia fiscala de care apartii,chitanta de 37lei contravaloare talon,la CEC sau BRD,chitanta de 60 lei la posta sau administratia financiara,si copii xerox dupa carte identitate si factura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca am cumparat o motocicleta inmatriculata in Romania,cu ITP expirat trebuie sa fac ITP-ul neaparat la RAR cand merg la autentificare? se leaga cineva daca am toba sport?(ma rog...e prea mult spus sport..e moto de 125..e o toba care suna mai gros putin,nu chiar asa a drujba :) ..) si aveti idee cat costa toata treaba cu RAR,ITP,inmatriculare,tot ca sa o pot scoate pe strada?..Multumesc anticipat! ..poate a mai fost discutat dar nu am citit toate cele 77pagini :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca am cumparat o motocicleta inmatriculata in Romania,cu ITP expirat trebuie sa fac ITP-ul neaparat la RAR cand merg la autentificare? se leaga cineva daca am toba sport?(ma rog...e prea mult spus sport..e moto de 125..e o toba care suna mai gros putin,nu chiar asa a drujba :) ..) si aveti idee cat costa toata treaba cu RAR,ITP,inmatriculare,tot ca sa o pot scoate pe strada?..Multumesc anticipat! ..poate a mai fost discutat dar nu am citit toate cele 77pagini :cheers:

itp-ul ti-l fac si cei de la rar dar ar fi mai bine sa-l faci in alta parte inainte sa te duci la RAR pentru autenticitate. ITP-ul ti-l elibereaza altii fara probleme dar cand ajungi la RAR ar fi bine sa corespunda tot, lumini culoare toba cauciucuri ca cei de la rar chiar daca ai doar autenticitate se uita la tot din cate stiu eu.

 

  • intocmire acte vanzare-cumparare = 45 RON
  • RCA = 171 RON / 6 luni (Carpatica sau care e mai ieftin)
  • ITP = 100 ron (daca nu are, evident)
  • autentificare = 98.20 RON
  • taxa talon = 37 RON (la CEC)
  • taxa de inmatriculare = 52 RON (la Financiar – cel putin eu acolo am platit)
  • taxa numere (la intamplare) = 17 RON
  • xerox + eventual aranjare dosar politie ~= 20 RON

Dupa linkul de aici am inmatriculat doua moto fara probleme http://brian.serveblog.net/ro/2011/07/31/ghid-cumparare-motocicleta-sh-inmatriculata-in-ro/

 

Spor

Editat de varg-voshod
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...