Sari la conținut

Postări Recomandate

fratele meu cand si-a inmatriculat motociclizda nu a dat numarul vechi pt. ca la fostul proprietar ii trebuia placuta ca sa isi pastreze numarul.

i-a rugat frumos si a fost ok

cazul tau e mai aparte.. dar nu cred ca asta ar fi o problema f mare. oricum la identificare in CIV gasesc tot ce trebuie serie cadru/motor. Le explici frumos situatia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Un lucru este sigur......la politie cand o sa o inmatriculezi, nu esti obligat sa duci placuta veche de inmatriculare.

Asa credeam si eu dupa primele doua inmatriculari...La a treia mi-au cerut placutele si n-au vrut in ruptul capului sa-mi ia documentele pana nu predam placutele...

 

Cel mai bine dai telefon la politie si te lamuresc ei..

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Placuta e proprietatea vechiului proprietar, a platit-o.

Nu este adevarat. E proprietatea lui daca si-a rezervat numarul in momentul in care a facut fiscalul, iar el nu a facut asta pentru ca nu mai vroia numarul!

 

Si presupun ca-ti vei duce mobra la autentificare pe remorca.

Nu, nu o voi duce pe remorca! Imi pun un carton si imi iau toate actele la mine! "Ce vrei domne, mi-a cazut pe drum in drum spre RAR" nu cred ca o sa am probleme

 

la identificare nu cred ca se sinchiseste nimeni de numar mai departe mult noroc!!!

Am sunat la RAR acu, trebuie neaparat numerele de la politie nu improvizatii sau eu stiu ce! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ceva timp se gasea cererea aia de inmatriculare cu o casuta speciala in josul paginii in care decalarai ca nu ai placuta de inmatriculare ,pierduta ,furata,deteriorata.Nu stiu daca mai este de actualitate.

 

La RAR nu stiu sa-ti zic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un lucru este sigur......la politie cand o sa o inmatriculezi, nu esti obligat sa duci placuta veche de inmatriculare.

M-am uitat pe actele necesare pentru inmatriculare si scrie ca trebuie predate si numarele ( acum nu stiu care e mai exact situatia)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa ma duc la Politie in Pipera si o sa vad ce se poate face! Mai mult ca sigur trebuie sa ma duc la Ploiesti dupa din pacate ( mi-a zis proprietarul vechi ca ma ajuta daca e ceva) ! Ma multumesc ca nu am cumparat o mobra din Satu Mare sau Timisoara ! :)) Multumesc pentru raspunsuri



Vezi ca sunt persoane/firme care se ocupa de procedurile de inmatriculare...contra cost bineinteles. Sigur au ei o solutie pt tine...

Am vorbit cu cineva care face asta si mi-a zis ca situatia asta e un pic cam complicata si ca o sa se intereseze! Ideea e ca de RAR nu trec !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am facut 2-3 inmatriculari auto si 1 de moto si nu am predat niciodata placutele la politie, deci nu cred ca e o problema. la rar nu ar trebui sa il ceara, unele mobre vin pt prima inmatriculare si nu au numere. la politia din prahova nu poti merge tu sa ceri numar ci vechiul proprietar. eu zic sa demarezi toate procesele si doar daca intampini probleme sa rogi vechiul proprietar sa iti ia placuta, pt. care va avea nevoie de talon in original.

Editat de xmarius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat pe actele necesare pentru inmatriculare si scrie ca trebuie predate si numarele ( acum nu stiu care e mai exact situatia)

Crede-ma ca si daca o sa te duci cu ea in brate o sa te puna sa o arunci personal la cosul destinat lor....eu m-am dus fara ea si nu a fost nici un fel de problema in toamna anului trecut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau cel mai simplu vb cu fostul proprietar sa scoata alt numar si gata

Cum scoate el alt fara nici un act ? Talonul, cartea si toate cele sunt la mine! Trebuie sa ma duc acolo cu el sa declar furtul/pierderea ca mai apoi peste 2 zile lucratoare sa ma duc iar sa ridic placutele! E lucru dracu !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut,am vandut o motocicleta la un baiat din Dambovita,in drum spre casa la fel ca si la tine,a pierdut nr,cand a ajuns acasa m-a sunat si i-am spus sa imi aduca cartea si talonul,a doua zi a venit la mine a adus actele,eu am fost la politie,le-am spus ca am pierdut nr si in doua ore mi-a scos altul si gata.Deci vb cu fostul propietar,iti scoate alt numar si gata,cel mai simplu.

Editat de dany2012
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca o rezolv mai simplu ! Am vorbit cu cineva care e cat de cat in domeniu si mi-a zis ca as putea sa ma duc la orice sectie de politie din jur (cu toate actele la mine) si sa declar furtul numerelor si imi dau ceva de mana cu care trec si de rar si de politie fara probleme! Sper sa reusesc! Am fugit la sectie! Multumesc mult pentru raspunsuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vorbesti cu fostul proprietar sa-si faca rezervare pentru numar ca a vandut motocicleta dar vrea sa-si pastreze placile, costa vreo 12 ron / an.

tu te prezinti la politie cu copia dupa respectiva chitanta.

nu uita sa bifezi in contractul de v/c ca fostul proprietar si-a pastrat placile.

 

dupa 1 an pierde rezervarea si nu mai costa nimic pe nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La politie in Pipera trebuie sa predai numarul vechi. Cel putin asa era in 2012 cand am inmatriculat eu motorul. Mi-a zis tanti de acolo de la ghiseu sa nu vin cu mobra ca imi vor lua numarul vechi si va trebui sa las motorul la ei in curte.

La RAR nu mai tin minte.

 

Numerele rosii in schimb nu se mai lasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti trebuie certificatul vechi, nu mai dezinformati! Daca printr-o anumita metoda ai "reusit" tu sa inmatriculezi fara, desi nu cred, nu inseamna ca asa vom face toti.

Normal ca se elibereaza altul, dar nu te scuteste sa il predai pe cel vechi semnat de fostul proprietar cu mentiunea "instrainat catre......".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este adevarat. E proprietatea lui daca si-a rezervat numarul in momentul in care a facut fiscalul, iar el nu a facut asta pentru ca nu mai vroia numarul!

Mai documenteaza-te. Eu vorbeam de placuta in sine, nu de numarul ala de inmatriculare. Plus ca n-are nicio treaba fiscalul cu numarul de inmatriculare. Institutii diferite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...