Sari la conținut

Postări Recomandate

Salut, vand si eu un xt de 125 si sunt putin nedumerit de responsabilitatile mele ca vanzator.

Dilema mea este legata de fisa de inmatriculare si despre fiscal.

Deja am scos fiscalul dar se scoate mobra din evidenta dupa ce duc si contractul. Intrebarea mea este daca e nevoie sa-l aduc in original sau daca e destul o copie in ideea ca sa las originalul cumparatorului atunci cand facem contractul.

Intrebarea 2 este despre fisa de inmatriculare. Am vazut ca sunt formulare pe net in format .doc .pdf etc. Presupun ca este responsabilitatea cumparatorului sa completeze fisa aceea si nu a mea ca vanzator?

 

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

contractul nu e intr-un singur exemplar... e in 2 sau 3, nu mai retin exact. unul e la tine, si 1-2 la cumparator. oricum se poate face in N exemplare... dar costa suplimentar.

oricum la adm. financiara nu iti opresc originalul, in cel mai rau caz fac o copie.

fisa de inmatriculare e pt cumparator, pt ca el o (re)inmatriculeaza, logic...

a trecut un an, am cam uitat care e procedura de vanzare-cumparare la moto. eu am facut toata hartogaraia la un birou de acte (rulota) la Udriste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

contractul nu e intr-un singur exemplar... e in 2 sau 3, nu mai retin exact. unul e la tine, si 1-2 la cumparator. oricum se poate face in N exemplare... dar costa suplimentar.

oricum la adm. financiara nu iti opresc originalul, in cel mai rau caz fac o copie.

fisa de inmatriculare e pt cumparator, pt ca el o (re)inmatriculeaza, logic...

a trecut un an, am cam uitat care e procedura de vanzare-cumparare la moto. eu am facut toata hartogaraia la un birou de acte (rulota) la Udriste.

Asa este, multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)))

E o combinatie de taxe, CRED

Timbrul (taxa) verde este o taxa care se aplica la achizitia de electrocasnice, din cate stiu, si care este destinata reciclarii electrocasnicelor vechi/ casate.

Timbrul de mediu este o taxa care se aplica la inmatricularea/ transcrierea anumitor tipuri de autovehicule si care finanteaza mai multe programe de mediu, printre care si RABLA.

 

Din fericire pentru noi, timbrul de mediu nu se aplica motocicletelor, INCA.

DEci, niciuna din cele doua taxe nu sunt aplicabile motocicletelor... Lucky us...

:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Am si eu o dilema si va rog sa ma ajutati.

 

Vreau sa cumpar o motocicleta care a fost adusa acum trei ani in romania.

Propietarul a fost cu ea la rar, i a facut carte si autentificare( care a expirat intre timp) dar nu si talon!

 

Acum intrebarile sunt:

1. Pot sa o aduc in bucuresti( pe remorca) , motocicleta se afla in judetul focsani, si sa merg cu ea la autentificare? Avand in vedere ca nu are itp si asigurare.

2. Se mai poate face inca o autentificare?

3. Imi trebuie fiscal? Avand in vedere ca nu este inmatriculata.

 

Multumesc anticipat

Editat de danalarm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Am si eu o dilema si va rog sa ma ajutati.

 

Vreau sa cumpar o motocicleta care a fost adusa acum trei ani in romania.

Propietarul a fost cu ea la rar, i a facut carte si autentificare( care a expirat intre timp) dar nu si talon!

 

Acum intrebarile sunt:

1. Pot sa o aduc in bucuresti( pe remorca) , motocicleta se afla in judetul focsani, si sa merg cu ea la autentificare? Avand in vedere ca nu are itp si asigurare.

2. Se mai poate face inca o autentificare?

3. Imi trebuie fiscal? Avand in vedere ca nu este inmatriculata.

 

Multumesc anticipat

 

 

carte tehnica are la motocicleta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Am si eu o dilema si va rog sa ma ajutati.

 

Vreau sa cumpar o motocicleta care a fost adusa acum trei ani in romania.

Propietarul a fost cu ea la rar, i a facut carte si autentificare( care a expirat intre timp) dar nu si talon!

 

Acum intrebarile sunt:

1. Pot sa o aduc in bucuresti( pe remorca) , motocicleta se afla in judetul focsani, si sa merg cu ea la autentificare? Avand in vedere ca nu are itp si asigurare.

2. Se mai poate face inca o autentificare?

3. Imi trebuie fiscal? Avand in vedere ca nu este inmatriculata.

 

Multumesc anticipat

 

Trebuie sa mergi cu ea la RAR pt autenticitate si itp daca acesta a expirat.

Iti trebuie contract vanzare - cumparae si fiscal de la vanzator daca acesta l-a declarat la finante.

Si eu am o motocicleta la vanzare cu RAR efectuat dar actele nu au fost inanintate pt inmatriculare, astfel cumparatorul poate fi primul in cartea de identitate.

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare !

vreau sa vand o motocicleta ,caruia ii am toate actele si contractul de v-c cu fostul proprietar , insa nu am fiscalul fostului proprietar si am nevoie de el (fostul proprietar si a schimbat nr de telefon ) . cam ce ar trebuii sa fac pt a pune mana pe fiscalul ala ?

multumesc

Editat de cpt towlie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se afla "decat" in Judetul focsani Vrancea, sau in orasul Focsani?

 

Uite un numar de telefon de la o firma din Bragadiru care se ocupa cu inmatriculari. Suna si te lamuresc ei.

 

UNIC AUTO

 

E luat de pe google, nu sunt actionar acolo.

Editat de tibirec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa dai de fostul proprietar.... sau sa-l dai in judecata, in cel mai rau caz. e o procedura (nu stiu cum se numeste, dar stiu pe cineva care a facut asta) prin care il citeaza pe fostul proprietar sa se prezinte cu fiscalul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

carte tehnica are la motocicleta?

Din ce mi-a spus la telefon are urmatoarele acte:

- acte de proveninenta.

- carte romaneasca, in alb - fara proprietar

- autenticitate expirata

 

 

Trebuie sa mergi cu ea la RAR pt autenticitate si itp daca acesta a expirat.

Iti trebuie contract vanzare - cumparae si fiscal de la vanzator daca acesta l-a declarat la finante.

Si eu am o motocicleta la vanzare cu RAR efectuat dar actele nu au fost inanintate pt inmatriculare, astfel cumparatorul poate fi primul in cartea de identitate.

Toate cele bune!

Daca nu este trecuta la finante la el, si totusi i-a facut rar-ul, pot sa o inmatriculez fara fiscal de la el?

 

Multumesc

 

Are carte, dar motorul e in "judetul focsani" si acolo nu a reusit nimeni sa ajunga.

On topic: se face autentificare noua.

Se face de catre el sau o fac eu la Bucuresti?

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Daca nu este trecuta la finante la el, si totusi i-a facut rar-ul, pot sa o inmatriculez fara fiscal de la el?

 

 

 

Se face de catre el sau o fac eu la Bucuresti?

 

1. RAR-ul nu are nicio legatura cu fiscalul. RAR verifica daca motocicleta este ok mecanic si daca nu este furata, finantele se asigura ca platesti impozit pe ea si ca au unde sa trimita amenzile, daca e cazul. Pentru inmatriculare ai nevoie de fiscal si contract de vanzare-cumparare. In acest fel vechiului proprietar i se "sterge" motocicleta de la impozit si se adauga la impozitul tau.

 

2. Autenticitatea o poate face oricine. Pe certificatul de autenticitate nu scrie numele vreunei persoane. Normal ar fi ca autentificarea sa o faca vechiul proprietar, inainte de a vinde motocicleta, pentru a demonstra cumparatorului ca aceasta nu este furata. Insa, de multe ori, autentificarea se face de catre cumparator, dupa cumparare, ca asa e pe la noi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asigura-te ca sunt ok actele...mi se pare dubios sa dai 100 RON pe autentificare si apoi sa platesti carte (care stiu ca nu elibereaza daca nu platesti si restul de omologari) cam 400 RON.

De aici a plecat si suspiciunea mea... Faci rar, carte, autenticitate si nu faci talon!

Ar fi doua supozitii:

1. A adus-o doar pentru revanzare

2. Are probleme la fisc - inregistrare pentru impozite. Din cate am inteles eu cu ce acte are mai trebuia doar fiscal si depunerea actelor pentru inmatriculare.

 

Sincer sper sa fie varianta 1 corecta. Imi place motorul si chiar vreau sa-l iau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As mai avea o concluzie:

Daca a trecut de rar ( eliberare carte si autenticitate ) teoretic motocicleta este legala - nu este furata singura problema ar fi fiscalul noului proprietar.

 

P.s. - anul acesta am inmatriculat o masina adusa de un samsar din germania si am reusit sa o inmatriculez fara fiscal. L-a cerut la Bragadiru dar cu "insistente" l-a luat in evidenta sa pot depune actele la politie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Imi cer scuze in avans daca repet intrebare. Vreau sa imi cumpar motociclrta din Italia, daca se fac mentiunile de radiere pentru export, mai pot veni pe ea de acolo? Daca nu ce solutii imi dati sa pot veni calare. Va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...