Sari la conținut

Postări Recomandate

Daca sunt 2 cvc-uri pt acelasi bun se anuleaza cel mai recent cred. Dar oricum e o problema destul de serioasa, chiar penala am impresia. Poate sa il rupă in fata ta pe al lui, dar tot a figurar inmatriculata de el. Si la ce o mai duci tu la RAR, daca are CIV deja? Ca acolo pt asta te duci....

EDIT: si CVC cu neamtul cum iti face? Are la el mai multe in alb, face la toata lumea? Suna ciudat

EDIT 2: totul tine si de cata incredere ai in intermediar. Daca iti e prieten sau il stii prin prieteni apropiati care garanteaza pt el macar verbal...

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca sunt 2 cvc-uri pt acelasi bun se anuleaza cel mai recent cred. Dar oricum e o problema destul de serioasa, chiar penala am impresia. Poate sa il rupă in fata ta pe al lui, dar tot a figurar inmatriculata de el. Si la ce o mai duci tu la RAR, daca are CIV deja? Ca acolo pt asta te duci....

EDIT: si CVC cu neamtul cum iti face? Are la el mai multe in alb, face la toata lumea? Suna ciudat

EDIT 2: totul tine si de cata incredere ai in intermediar. Daca iti e prieten sau il stii prin prieteni apropiati care garanteaza pt el macar verbal...

 

 

am vrut sa iau in toamna o masina de la CLUJ cu aceeasi situatie. Omul vroiam sa mi faca un CVC fictiv intre mine si neamt direct (avea mai multe tipizate la el :)))) ca sa nu mai figureze la impozit cu masina.

 

 

Acelasi lucru a patit un prieten care a luat o masina din Targoviste. Samsarul nu a vrut sa o mai bage la fiscal si au facut ceva ultimul cumparator - neamt si samsarul era doar un fel de sofer . L-au chemat parca la inmatriculari sa dea o declaratie ca el a adus masina parca ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine mi-a adus-o mie nu mi-a aratat ca ar avea mai multe la el in alb, sau ca ar avea si el unul deja completat. Dar poate asa se practica la astia. Cert e ca nu i-a scos numere rosii deloc.

Si întrebarea ramane: daca are CIV, la ce o mai duci la RAR?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A inmatriculat cineva mobra sau masina depasind termenul de 30 de zile si cu rubrica "instrainat catre" din talon completata? Au fost probleme?

Da, de mai multe ori, nici o problema la inmatriculare. Buba e daca nu o declari la impozit sau te opreste pe strada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca nu e ok... Mai ales ca are trecut pe brief numerele rosii... Ori numere rosii nu poti scoate decat din judetul de domiciliu a noului proprietar... Cel mai simplu e sa iti dea fiscal vanzatorul din Ro... Intr-o zi ar trebui sa resolve cu fiscalul... El a depus deja la inmatriculari un contract de vanzare cumparare cu neamtul... Ca sa nu ai dureri de cap dupa mai bine sa iti faca un fiscal ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, de mai multe ori, nici o problema la inmatriculare. Buba e daca nu o declari la impozit sau te opreste pe strada.

corect!

la primarie la impozit te amendeaza cu o suma modica daca nu o declari in 30 de zile

la inmatriculari la politie nu se intampla nimic

esenta e sa nu te opreasca in trafic, ca atunci iti ia talonul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce am auzit la ghiseul de langa, poate nu chiar corect, suma aia modica e intre 70 si 270 ron. poate stie cineva sumele corecte din surse oficiale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost cineva recent la directia venituri sector 2, Bucuresti? Trebuie sa mergi cu noaptea`n cap ca sa fii printre primii?

eu. am fost ieri. la gara Obor, unde iti pun viza pe fisa de inmatriculare

am ajuns pe la 11 si am luat bon de ordine pentru ambele sedii de acolo. am terminat pe la 12.40.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Ilfov , saptamana trecuta, am platit 100 lei amenda pentru nedeclarare in termen

Wow, la mine la sectorul 3 a fost o suma modica, nici nu imi mai aduc aminte: 20-30 lei.

 

A fost cineva recent la directia venituri sector 2, Bucuresti? Trebuie sa mergi cu noaptea`n cap ca sa fii printre primii?

La sectorul 3 si cred ca e valabil peste tot, la prima ora este FULL intotdeauna. M-am dus de 3 ori cu treaba si mereu dimineata de la 8 la 11 este full, dupa ora 11-12 insa sunt cateva persoane. Toata lumea tre sa ajunga si la munca, batranii vin cu noaptea in cap inainte sa deschida, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in sectorul 2 vezi ca ai anaf in piata la obor (la etajul 2), la gara obor unde e mereu full si putin mai jos, pe aceeasi strada pe langa scoala Ferdinand

 

 


» Post actualizat in 14 Jul 2016 13:06

Wow, la mine la sectorul 3 a fost o suma modica, nici nu imi mai aduc aminte: 20-30 lei.

Din pacate da, 100 de lei si mi-a dat direct chitanta nu si proces verbal cum imi dadeau la sector 2. Asta compenseaza impozitele mai mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in sectorul 2 vezi ca ai anaf in piata la obor (la etajul 2), la gara obor unde e mereu full si putin mai jos, pe aceeasi strada pe langa scoala Ferdinand

 

 

» Post actualizat in 14 Jul 2016 13:06

Din pacate da, 100 de lei si mi-a dat direct chitanta nu si proces verbal cum imi dadeau la sector 2. Asta compenseaza impozitele mai mici.

 

la obor unde era lejer mereu nu mai au program pentru persoane fizice.

 

Acolo am fost cand am vandut si cumparat masina si de fiecare data am ajuns la 8.15-8.20 si la 8.45 plecam. Totul mergea super repede si nu erau foarte multe persoane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre autenticitate: http://www.servicii-inmatriculare.ro/autenticitate-rar-nu-este-obligatorie/

Acu' asta e un site neoficial, dar face referire la OUG nr. 41/ 2016. Poibil insa sa se propage modificarile legislative mai anevoios spre toti Garcea & Robi din teritoriu... Parca am fi in America, cu legislatie diferita in fiecare dintre state! X-(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am vazut si eu aici...

 

http://www.4tuning.ro/legislatie-auto/cand-cumperi-o-masina-nu-mai-trebuie-sa-mergi-la-rar-autentificarea-seriilor-nu-mai-e-obligatorie-31234.html?utm_source=Newsletter__Newsletter_4Tuning.ro&utm_medium=yahoo.com&utm_campaign=newsletter_312606

 

 

De cand intra totusi in vigoare? In mai am inmatriculat o motocicleta, a fost nevoie de RAR. Acum ar trebui sa o trec pe a doua pe numele meu (e inscrisa deja la financiar) - astept sa vad ce au astia de gand...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!

Am si eu nevoie de un sfat,poate a mai fost cineva in aceeasi situatie si ma poate ajuta cu o informatie.

Am achizitionat acum 3 saptamani o motocicleta pe care inca nu am inmatriculat-o pe numele meu.Din nefecirire acum 2 zile am fost implicat intr-un accident rutier iar eu sunt cel pagubit.Intrebarea este cine este considerat propietar si poate merge la asigurari pentru dauna,cine este pe certificatul de inmatriculare,sau eu care am contract de vanzare cumparare intre mine si persoana din talon?

 

Va multumesc si scuze daca sunt offtopic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu esti considerat proprietar, dar atentie sa ai la tine contractul de vanzare cumparare etc, actele care dovedesc tranzactia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de fiecare data cand ma confrunt cu autoritatile de stat, imi spun ca o sa plec negresit din Romania si nu ma voi mai intoarce niciodata. e asa o cretinatate totul incat Kafka ar fi invidios...

 

deci ca sa pot depune dosarul pentru permis cat. A, pe langa actele clasice trebuiesc doua taxe platite: taxa de examen: 5-6 lei care sa plateste (atentie) NUMAI la administratia financiara unde ai domiciliu (eu il am in IF dar locuiesc in BUC deci va dati seama) iar taxa de emitere permis NU se mai plateste la CEC de o saptamana ci la Posta.....si am impresia ca nici la Posta nu merge daca sunt din Ilfov (n-am reusit sa platesc de dimineata pentru ca la cele 4 oficii la care am mers era absolut FULL de batrani si asistati social care isi luau alocatiile si ajutoarele).

 

Doamne apara si pazeste. Cred ca lucrurile astea sunt o pedeapsa suficient de rea incat atunci cand comiti vreo contraventie in trafic, sa nu mai primesti puncte ci cate un task dintr-asta: "avertisment + sa platesti doua taxe random"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

taxele alea care nu se mai platesc la cec se pot plati la orice oficiu postal, nu conteaza domiciliul, contra sumei de 5 ron taxa de mandat postal. iti arata cei de acolo ce date trebuie sa treci, tocmai ce au primit tabelul cu conturile trezoreriei in care se face viramentul.

ca idee, pentru inmatriculare se poate plati si direct la ghiseu taxa aia care nu se mai plateste la cec. posibil si la permise?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

taxa pentru examen / inmatriculare, care merge la taxe locale, se poate doar unde vrea primaria. pe tabelul pe care l-am vazut eu sunt trecute doar sectoarele, nu si Ilfovul.

taxa aia care nu se mai plateste la CEC si trebuie sa ajunga la trezorerie ar trebui sa se poata plati si prin transfer bancar, o sa intreb maine dimineata cand ajung in Pipera (sper ca pentru ultima oara)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

taxele alea care nu se mai platesc la cec se pot plati la orice oficiu postal, nu conteaza domiciliul,

ultima oara cand am incercat sa achit o amenda de circulatie mi s-a spus ca nu se poate (!!!). Adica daca am CI-ul pe Ilfov, pot sa platesc doar la anumite sucursale....

Ma duc acum la pranz la Posta sa vad daca pot sa platesc macar taxa pentru eliberare permis.

Problema e ca cealalta taxa de examen de 5 lei trebuie s-o platesc la ANAF Ilfov care e la cucurigu fata de mine.

 

Nu cred sa mearga prin online banking (totusi!) si oricum, cum demonstrezi ca ai platit ca sa atasezi la dosar?

 

p.s: maine dimi ma duc si eu in Pipera sa-mi depun dosarul si sa dau sala (sper!)

Editat de Costin Nitsoc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ultima oara cand am incercat sa achit o amenda de circulatie mi s-a spus ca nu se poate (!!!). Adica daca am CI-ul pe Ilfov, pot sa platesc doar la anumite sucursale....

Ma duc acum la pranz la Posta sa vad daca pot sa platesc macar taxa pentru eliberare permis.

Problema e ca cealalta taxa de examen de 5 lei trebuie s-o platesc la ANAF Ilfov care e la cucurigu fata de mine.

 

Nu cred sa mearga prin online banking (totusi!) si oricum, cum demonstrezi ca ai platit ca sa atasezi la dosar?

 

p.s: maine dimi ma duc si eu in Pipera sa-mi depun dosarul si sa dau sala (sper!)

 

 

indiferent cum platesti , te putem ruga, sa intrebi la Pipera maine daca era ok plata online + copie extras de cont ? Asta ca sa stim si noi pe viitor :) Multumim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...