Sari la conținut

Postări Recomandate

Eu am cumpărat în martie a.c. o motocicletă şi am făcut CVC în 3 exemplare. Vînzătorul mi-a dar ulterior certificatul fiscal şi fişa de înmatriculare. Cînd am fost la mine la Primărie să o iau în evidență acolo mi-au spus că s-a modificat legislația şi ca acum se fac 5 CVC, un exemplar îl opreşte la Primăria vînzătorului, pe altul îți dă un nr. de înreg. iar pe ăsta cu număr îl opreşte la Primăria ta (a cumpărătorului). Pînă la urmă au acceptat aşa că nah, sînt frumos.

 

Care este exact legea nu o ştiu, dar e bine să întrebi la unu de-ăsta cu acte auto ca să fii super lămurit.

 

Dacă s-a schimbat iarăşi ceva de atunci pînă acum, cer scuze pentru dezinformare.

Editat de zĂŽmbesc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu se trimite nici un rahat intern.

Am cumparat motocicleta pe 9 mai si am terminat pe 24 mai cu tot circul.

Am procedat exact ca si pana acum. Stat vreo ora pe la primarie la vanzator sa-mi de-a fiscal (ba nu merge imprimanta, ba nu merge nu stiu ce). Stat vreo jumate de ora pe la primarie la mine ca sa o trec la impozit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

La aceste taxe nu cumva se adauga si taxa certificat de inmatriculare - 37 lei ?

 

Multumesc,

A fost menționată de cosmin tudor pe pagina anterioară, la punctul 7 din postul kilometric.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, sa fac un rezumat pentru: INMATRICULARE MOTOCICLETA ADUSA DIN GERMANIA:

 

1 - din germania am venit cu brif mare, brif mic, factura si constract de vanzare-cumparare

2 - in tara trebuie tradus: factura + contract de vanzare cumparare. Dar factura este cea mai importanta. Pret: 75 lei.

3 - am mers la RAR, am platit 360 lei pentru ITP, identificare si autenticitate. Trebuie sa ai toate actele la tine, nu sunt importante traducerile.

4 - am mers la directia de taxe si impozite, am luat-o pe numele meu: toate actele traduse, buletin, copie dupa toate actele, cerere completata de la ei, fisa de inmatriculare facuta la un chiosc.

5 - am mers la ANAF si am depus toate actele pentru certificat prin care rezulta "ca nu datoreaza taxa pe valoarea adaugata in Romania". La fel: copie dupa toate actele, mai putin cele de la RAR. Puteti merge aici si inainte sa o luati pe numele vostru la directia de taxe si impozite.

6 - am facut asigurare la motocicleta, in vederea inmatricularii.

7 - am mers la CEC si am platit taxa de inmatriculare 60 lei si taxa de talon 37 lei.

8 - m-am dus la inmatriculari in Pipera, am depus dosarul si am platit 17 lei pentru placuta de numar. Foarte importanta factura si certificatul de TVA ;) . Daca depui actele pana in ora 13, iei numarul in aceeasi zi, daca nu, a doua zi.

 

Total costuri: aproximativ 181 euro.

Editat de Ravenitza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scump... Probabil atat m-a costat si pe mine dar n-am socotit.

Declaratie am scris pe una din multele foi, asta pt ca nu am avut placuta de inmatriculare din tara de origine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

+declaratie despre cum a intrat mobra in tara, pe roti, pe platforma etc

Adevarat. Te pune sa o scrii la ghiseu pe o coala alba. Eu am avut si copie dupa talonul remorcii si nu a avut nevoie de ea.

» Post actualizat in 15 Jun 2016 06:52

Scump... Probabil atat m-a costat si pe mine dar n-am socotit.

Declaratie am scris pe una din multele foi, asta pt ca nu am avut placuta de inmatriculare din tara de origine.

Agree! Pretul total poate sa difere in functie de valoarea asigurarii, pe mine si cea mai ieftina m-a rupt la portofel...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia e singura declaratie pe care am dat-o, ca a intrat in tara fara placuta, nu m-a intrebat nimeni daca pe roti, platforma, in zbor sau am venit cu ea in buzunar.

Asigurare parca 220 lei/6 luni am platit la Euroins, stiu ca am facut-o cu 31 decembrie ca altfel era scump, mult mai scump - mobra avea rar in 27 noiembrie 2015 si am inscris-o inainte sa expire autenticitatea, spre sfarsit de ianuarie 2016, ma tot jucam insa cu rca-ul sa vad cat costa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partea cu 5 contracte am mai auzit-o ... Dar eu am facut contractul in 2 exemplare si nici o problema... La primarie nu m-a intrebat nimeni de sanatate, cu privire la cele 5 contracte... Am mers cu copie dupa contract si fisa de inmatriculare... Luat in evidenta, achitat, stampilat fisa si plecat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Factura...motocicleta era noua sau luata de la dealer? Altfel, daca o cumperi de la persoana privata, ce document prezinti?

 

Bun, sa fac un rezumat pentru: INMATRICULARE MOTOCICLETA ADUSA DIN GERMANIA:

 

1 - din germania am venit cu brif mare, brif mic, factura si constract de vanzare-cumparare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Factura...motocicleta era noua sau luata de la dealer? Altfel, daca o cumperi de la persoana privata, ce document prezinti?

Buna, da, motoreta a fost luata de la un dealer, moto rulata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ATENTIE! Good news everyone! :rock:

 

La achizitionarea unui autovehicul SH care a fost deja inmatriculat in Romania (implicit a primit Certificatul de autenticitate al vehiculului emis de Registrul Auto Român), nu mai este necesara verificarea acestuia printr o programare la RAR, in urma careia se obtinea certificatul de autenticitate care mai tarziu se depunea impreuna cu toate actele la Inmatriculari Auto.


"Mai pe scurt": dupa ce primiti toate documentele necesare de la vanzator, mergeti direct sa platiti taxele si pe urma la inmatriculari auto (un functie de judetul de care apartineti).

In continuare este necesar RCA valid pe numele noului posesor, valabilitate minim 6 luni.

Puteti confirma aceste informatii la Inmatriculari Auto (in functie de judetul de care apartineti) - 021.232.48.28 pentru Bucuresti.

 

Mai multe informatii despre documentele necesare, AICI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ATENTIE! Good news everyone! :rock:

 

La achizitionarea unui autovehicul SH care a fost deja inmatriculat in Romania (implicit a primit Certificatul de autenticitate al vehiculului emis de Registrul Auto Român), nu mai este necesara verificarea acestuia printr o programare la RAR, in urma careia se obtinea certificatul de autenticitate care mai tarziu se depunea impreuna cu toate actele la Inmatriculari Auto.

 

...................................

 

Mai multe informatii despre documentele necesare, AICI.

De unde ai luat informatia? Ca din link nu reiese...

 

m) Certificatul de autenticitate al vehiculului emis de Registrul Auto Român, cu excepţia autovehiculelor destinate competiţiilor sportive şi a vehiculelor istorice;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde ai luat informatia?

caz concret

de la ghiseu de la inmatriculari....

luni facut autenticitate la RAR, (vehicul SH, inmatriculat deja in RO) azi mers la inmatriculari, nu a mai trebuit autenticitatea, bani aruncati pe geam...........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta vroiam si eu sa va spun. In link apare ca doar anumite categorii de auto/moto. Acum e un prieten la rar sa si faca autenticitatea si l am sunat sa întrebe inainte sa plătească. La rar Târgoviște nu stiu ca nu mai e nevoie... . O sa l rog cand se duce la ghișeul de înmatriculari sa întrebe încă o data

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la RAR aia o sa-i faca autentificarea...., ei nu o sa zica ca nu trebuie, ...ca e pe bani :)

doara tu mergi la ei si soliciti un serviciu!

....poate vrei sa duci acasa acel certificat si sa-l inramezi...

pe ei nu-i intereseaza ca mai trebuie sau nu la politie!

il fac ca-l soliciti tu si e pe bani!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as avea nevoie de putina indrumare,sunt cel putin confuz iar peste 2 zile am programare la rar

Situatia mea e in felul urmator:

Am cumparat de la cineva din oradea o motocicleta adusa din germania.In urma cumpararii am primit brif mare + cel mic si contractul de vanzare cumparare.Cel care mi-a vandut-o a avut grija sa-i scoata 2 randuri de numere rosii,dar nu mi-a oferit certificat fiscal pe motiv ca el nu a luat-o in evidenta la primarie si nu ar fi necesar in cazul asta

Tot el mi-a recomandat sa fac act de vanzare -cumparare direct cu neamtul pentru a nu mai exista intermediari si alte dureri de cap

Mentionez ca pe cartea motocicletei sunt 2 stampile care certifica ca au fost scoase 2 randuri de numere rosii

Intrebarea mea e.. Este ok sa fac cum mi-a fost recomandat,adica contract direct intre mine si neamt? Acele numere rosii scoase ma vor incomoda cu ceva la inmatriculare?Exista alta solutie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A inmatriculat cineva mobra sau masina depasind termenul de 30 de zile si cu rubrica "instrainat catre" din talon completata? Au fost probleme?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as avea nevoie de putina indrumare,sunt cel putin confuz iar peste 2 zile am programare la rar

Situatia mea e in felul urmator:

Am cumparat de la cineva din oradea o motocicleta adusa din germania.In urma cumpararii am primit brif mare + cel mic si contractul de vanzare cumparare.Cel care mi-a vandut-o a avut grija sa-i scoata 2 randuri de numere rosii,dar nu mi-a oferit certificat fiscal pe motiv ca el nu a luat-o in evidenta la primarie si nu ar fi necesar in cazul asta

Tot el mi-a recomandat sa fac act de vanzare -cumparare direct cu neamtul pentru a nu mai exista intermediari si alte dureri de cap

Mentionez ca pe cartea motocicletei sunt 2 stampile care certifica ca au fost scoase 2 randuri de numere rosii

Intrebarea mea e.. Este ok sa fac cum mi-a fost recomandat,adica contract direct intre mine si neamt? Acele numere rosii scoase ma vor incomoda cu ceva la inmatriculare?Exista alta solutie?

 

a mea e luata tot asa, acum vreo 2-3 luni.

 

despre CVC:

are CVC in germana pe care m-am trecut eu direct la cumparator. cum intermediarul nu figureaza niciunde, nu are de ce scoate fiscal. motocicleta nu a fost vreodata a lui in acte.

 

despre CIV si numere rosii:

nu am nicio stampila pe CIV pentru numerele rosii. mai ales ca nu trebuie sa arati CIV ca sa primesti numere rosii. ciudat ca tu ai.

mie ca sa imi dea numere rosii a fost nevoie sa ma duc personal, ca proprietar, cu CVC pe care eram trecut eu. in principiu nu poti inmatricula ceva ce nu e al tau. ma intreb cum a reusit intermediarul tau sa scoata numere rosii, daca el nu apare in acte. e ceva ciudat la tine, sau pur si simplu sunt alte reguli in Oradea.

ai voie maxim trei randuri de numere rosii. daca nu termini formalitatile pana expira, o duci cu platforma pe unde mai ai treaba cu ea. din fericire doar la RAR trebuie dusa fizic, in rest plimbi doar actele.

 

despre impozite locale:

la impozite locale trebuie sa o declari in 30 zile de cand ai luat-o (adica data de pe CVC). altfel exista o amenda. mai poti da de vreo inspectoare draguta care sa ia in calcul data eliberarii CIV si 30 zile din momentul ala, si sa scapi de amenda pe ideea ca e luata din Germania si e adusa in tara mai recent de 30 zile. daca si data CVC si data CIV sunt cu peste 30 zile in urma, ori inchide tanti ochii, ori ai o amenda garantata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a mea e luata tot asa, acum vreo 2-3 luni.

 

despre CVC:

are CVC in germana pe care m-am trecut eu direct la cumparator. cum intermediarul nu figureaza niciunde, nu are de ce scoate fiscal. motocicleta nu a fost vreodata a lui in acte.

 

despre CIV si numere rosii:

nu am nicio stampila pe CIV pentru numerele rosii. mai ales ca nu trebuie sa arati CIV ca sa primesti numere rosii. ciudat ca tu ai.

mie ca sa imi dea numere rosii a fost nevoie sa ma duc personal, ca proprietar, cu CVC pe care eram trecut eu. in principiu nu poti inmatricula ceva ce nu e al tau. ma intreb cum a reusit intermediarul tau sa scoata numere rosii, daca el nu apare in acte. e ceva ciudat la tine, sau pur si simplu sunt alte reguli in Oradea.

ai voie maxim trei randuri de numere rosii. daca nu termini formalitatile pana expira, o duci cu platforma pe unde mai ai treaba cu ea. din fericire doar la RAR trebuie dusa fizic, in rest plimbi doar actele.

 

despre impozite locale:

la impozite locale trebuie sa o declari in 30 zile de cand ai luat-o (adica data de pe CVC). altfel exista o amenda. mai poti da de vreo inspectoare draguta care sa ia in calcul data eliberarii CIV si 30 zile din momentul ala, si sa scapi de amenda pe ideea ca e luata din Germania si e adusa in tara mai recent de 30 zile. daca si data CVC si data CIV sunt cu peste 30 zile in urma, ori inchide tanti ochii, ori ai o amenda garantata.

El s-a dus si a scos numere rosii in baza unui contract de vanzare cumparare facut intre el si neamt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...