Sari la conținut

Postări Recomandate

daca tot o inmatriculezi si etc...iti mai trebuie nr provizoriu? Numarul permanent ti-l da in 2 ore de cand ai depus actele pt inmatriculare

daca citeai tot...filozof ramaneai....am precizat ca motorul a ramas in casa, FARA NR DE INMATRICULARE (mi l-a luat fostul proprietar la scurt timp dupa achizitie findca era preferantial si avea un permis de trecere la aeroport pe nr ala)...cum vrei sa merg la rar cu ea ptr identificare fara numar????pe platforma nu o sui,e mai scump de cat un provizoriu.plus ca e deranj mare....si e si grea a draq de manuit ( 280kg -diversion 900s...iar eu sunt trestie in vant)

Editat de mad_max_86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca citeai tot...filozof ramaneai....am precizat ca motorul a ramas in casa, FARA NR DE INMATRICULARE (mi l-a luat fostul proprietar)...cum vrei sa merg la rar cu ea fara numar????pe platforma nu o sui,e mai scump de cat un provizoriu.plus ca e deranj....si e si grea a draq de manit ( 280kg -diversion 900s...iar eu sunt trestie in vant)

 

 

numerele provizorii le poti lua doar daca motorul a fost radiat.

 

si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine cu numarul pastrat de vechiul proprietar si am o chitanta ca si-a pastrat numarul la drpciv. chiar sunt curios daca imi este suficienta la inmatriculare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai chitanta care atesta ca vechiul proprietar si-a pastrat nr, nu e nevoie sa mergi cu nr vechi dupa tine pt inmatriculare. Nici eu nu am avut nevoie de el cand fostul proprietar si-a pastrat nr vechi de la motorul meu. Faptul ca nu vrei tu sa mergu cu platforma la identificare nu inseamna ca nu te primesc aia la identificare daca nu ai tabla veche ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

numerele provizorii le poti lua doar daca motorul a fost radiat.

 

si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine cu numarul pastrat de vechiul proprietar si am o chitanta ca si-a pastrat numarul la drpciv. chiar sunt curios daca imi este suficienta la inmatriculare

mie nu mi-a dat nimic la mana...mi l-a cerut (insistent chiar,ca deja isi inmatriculase cand m-a sunat alt motor pe nr ala si trecusera abia 20 zile de la cumparare) si a trebuit sa i-l dau

Editat de mad_max_86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si a trebuit sa i-l dau

Nu a trebuit sa i-l dai fara chitanta aia. Incearca sa dai de el sa iti dea o copie macar dupa chitanta vietii, nu iti trebuie musai originalul (mie imi trimisese o poza pe mail ce am imprimat-o si a fost ok)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ titishor ai idee daca e suficienta chitanta la drpciv? mi-a mi-a zis un politist ca nu este suficienta. Ca nu trebuia sa i dau inapoi numarul deloc...

 

si practic la inmatriculare imi trebuie cartea, certificat autenticitate, talon, chianta aia pt numar, fisa de la impozit si cam atat, nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu in septembrie mi-am inmatriculat motorul meu si am dat chitanta aia si a fost ok. Initial nici pe aia nu o aveam, dar mi-a zis de la ghiseu sa imi trimita ala copia si ca e ok. Si l-am sunat, i-a facut poza si mi-a trimis-o pe mail.

 

si practic la inmatriculare imi trebuie cartea, certificat autenticitate, talon, chianta aia pt numar, fisa de la impozit si cam atat, nu ?

+ asigurarea in baza inmatricularii, si cererea aia ce trebuie completata, si parca atat. Nu mai tin minte daca mai erau si alte chestii


» Post actualizat in 29 Mar 2016 12:02

Am si eu o intrebare. Imi expira ITP-ul si trebuie sa il reinnoiesc la inceputul lunii aprilie. Problema este ca la blocul de comenzi de pe ghidon imi lipseste butonul cu care apring/sting faza scurta. Acum este blocata comanda pe ON, deci am mereu faza scurta aprinsa cand pun contactul, se stinge doar cand opresc contactul. Nu am probleme de genul a merge fara lumini sau asa mai departe.

 

Credeti ca as intampina probleme la itp din cauza ca imi lipseste butonul ala (se vede clar ca lipseste butonul, e gaura in blocul de comenzi)?


» Post actualizat in 31 Mar 2016 16:18

Asa arata. Credeti ca as avea vreo problema?

post-90874-0-65779600-1459441026_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Scuze daca a mai fost deschis un topic identic dar, pentru ca sunt nou, nu am reusit sa il gasesc (mea culpa daca nu am cautat minutios)

 

Am o problema un pic mai complicata si as dori ajutor.

In toata aceasta poveste sunt implicate trei persoane: eu si cei doi vechi proprietari ai unei motociclete. Am cumparat anul trecut motocicleta de la persoana B care, la randul ei, cumparase motocicleta de la persoana A. De cand s-a facut vanzarea intre persoanele A si B eu am un exemplar al contractului v-c dar nu s-a mentionat in talon ca motocicleta a fost instrainata catre persoana B. De asemenea persoana A a eliberat fiscal motocicleta, care a fost inregistrata fiscal de catre persoana B.

In mai putin de 30 de zile de cand a cumparat motocicleta, persoana B mi-a vandut mie motocicleta printr-un contract de vanzare-cumparare si mi-a eliberat fiscal motocicleta. Din nou, in talon nu se mentioneaza ca s-a instrainat catre mine motocicleta. Acest lucru se intampla la sfarsitul lunii Iulie 2015. Pe 3 August eu am plecat din tara si am revenit acum cateva zile. Si de aici incep intrebarile:

 

1. Deoarece am intarziat atat cu luarea in evidenta a motocicletei pot sa o mai trec fiscal pe numele meu? Platesc retroactiv, platesc amenda, nu-i problema, dar vreau sa stiu daca o mai pot lua fiscal.

2. Deoarece nu este scris pe talon ca a fost instrainata de la persoana A, care acum locuieste in Australia, catre persoana B, de care nu stiu cum sa dau, si nici de la persoana B catre mine, pot sa inmatriculez motocicleta pe numele meu?

3. Dupa ce iau motocicleta in evidenta fiscala pot face asigurare RCA pentru motocicleta si sa circul cu ea pana aflu daca pot sa o inmatriculez pe numele meu sau nu?

 

Am ITP valabil pana in luna August anul acesta., daca ajuta cu ceva.

 

As dori raspunsuri cat mai concrete va rog.

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

1.Da, platesti retroactive si amenda. Fara probleme.

2.Da, chiar daca nu e trecut pe talon. (poti tu sa rezolvi asta, oricum...)

3.Da.

Toate raspunsurile sunt in cunostinta de cauza, te poti baza 100%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cam in aceeasi situatie sunt si eu.

Cel mai bine e sa suni la administratia fiscala de care apartii.

 

/index.php?/topic/736032-acte-incurcaturi-si-nebuneli/

 

Teoretic nu conteaza daca pe talon scrie catre cine a fost instrainata. Dupa ce ai luat fiscalul de la vanzator, motocicleta era musai sa o iei la tine pe ROL in max. 30 de zile...

 

Apropo, ce inseamna "fiscal" in cazul de fata?

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. daca nu o declari la fiscal in termen de 30 de zile platesti o amenda de ~30 lei. nu-i cine stie ce, stai linistit

2. tu nu ai treaba cu persoana A, las-o sa stea linistita la canguri, poti sa inmatriculezi linistit motocicleta atata timp cat ai contract de V-C cu persoana B si fiscalul de la persoana B. dupa ce o bagi la fiscal, ii faci asigurare, mergi la rar pentru autentificare si apoi mergi la politie sa termini procesul si sa iei numerele.

3. asigurarea se face in vederea inmatricularii, pe seria de sasiu. nu poti sa inmatriculezi mobra fara asigurare :)

 

 

ce inseamna "fiscal" in cazul de fata?

s-o ia in evidenta la taxe si impozite

Editat de gogO.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult de raspunsurile prompte :peace:

@Metal Heart: "fiscal" inseamna luarea in evidenta la taxe si impozite (apropos de nume, varianta de la Accept sau cea de la Dimmu?)

 

As mai avea o intrebare: am citit de prin alte topicuri/forumuri ca motoreta ar trebui radiata de fostul proprietar si sa apara pe o hartie ca s-a facut radierea. Merge inmatriculata si fara radierea asta?

 

Cheers!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai nou de anul asta a intrat in vigoare si dovada radierii fiscale de catre fostul proprietar ( nu si de pe carte,dar ultimul care a avut-o la fisc) ...nu mai e doar chestia aia cu facutul contract,iti dau fiscal valabil,cartea si talonul si pa......eu sunt exact in aceeasi situatie,motorul l-am vandut sambata trecuta,i-am dat fiscal de pe numele meu,dar mi-a retrimis hartoagele innapoi fiindca mai nou se cere si fisa radiere stampilata si semnata de la taxe si impozite a ultimului vanzator (care elibereaza si fiscalul),pe langa fisa de inmatriculare ,plus 3 contacte de vanzare-cumparare in original stampilate si semnate de acelasi organ fiscal mentionat si retrimise innapoi cumparatorului sa o introduca la fisc.si astea toate facute pana expira fiscalul,valabil doar in luna eliberarii....romania cucului bine facut.....si ca sa iti raspund la intrebare,sigur nu merge inmatriculata fara radierea aia,altfel nici eu nu ma trezeam cu actele din nou pe cap....am stat acum 10 zile 3 ore la cozi ptr un formular si un fiscal fiindca e nebunie cu noua lege a impozitelor pe locuinte si pfa,si e omor la toate agentiile fiscale.

Editat de mad_max_86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De radiat nu a zis nimeni nimic acu o luna cand am fost eu sa imi schimb numerele.doar ca trebuie sa o treci in fiscal pe tine pentru asigurarea in vederea inmatricularii, o taxa de 37 de lei la cec si una de 76 de lei parca la taxe si impozite.

Faci o cerere apoi la taxe si impozite, te duci la inmatriculari cu toate chitantele si cam asta e.si sa ai copii dupa toate hartiile cand ajungi la tanti la ghiseu la taxe si impozite ca sa nu te intoarca si sa stai iar la cozi :)

Editat de fratzyk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca astea-s particularitati.

Eu acu 2 saptamani mi-am luat numere si nici vorba de asa ceva.

Am avut strict contract de vanzare cumparare si fiscalul omului.

am zis ca o fi eu cu capul...sau or fi aia de la primaria bacau...(eu fiind in constanta)....zilele trecute am reinnoit rca-ul la masina la o firma care se ocupa si de inmatriculari auto/moto si ghici...mi-au confirmat cele cerute in plus ca s-a modificat de anul acesta...deci??cumva fiecare judet are mai nou propriile legi si cerinte? aparent da , ca in evul mediu,cu cnezate si voievodatele fiecarui baron local si legile cu interpretarea proprie

Editat de mad_max_86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura problema este cu fiscalul care este valabil o perioada determinata. Asta inseamna ca esti la mana functionarului, care poate sa-ti accepte asa, sa-ti dea amenda, sau sa-ti ceara un fiscal nou.

In rest ...ce au spus colegii

Asa patii eu cu-n nene functionar care nu vroia sa accepte fiscalul expirat, degeaba i-am spus eu ca-i decedat si nu am cum face rost de unul nou.dupa multa cearta si nervi, am ajuns in biroul sefului care a inteles situatia si-i spusese lu' nenea functionar sa-mi accepte actele.

Oricum, am fost intr-o situatie asemanatoare, numai ca in cazul meu proprietarul A nu era in Australia ci decedat, iar situatia am rezolvat-o relativ usor(exceptand faza de mai sus).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiscalul in cazul instrainarii, atesta ca LA MOMENTUL VANZARII nu existau datorii. Acel termen de valabilitate este pentru alte situatii pus acolo, daca intampinati dificultati pe tema asta solicitati sa vorbiti cu alta persoana mai avizata.

Acel document nu trebuie sa ateste ca ACUM nu are datorii, ci la momentul vanzarii.

Am fost cu fiscal mai vechi de un an si nu am avut probleme, nici la impozite, nici la politie.


​Daca de exemplu astazi cumpar un motor, omul imi da fiscal. Totul ok, fara datorii, numai ca eu nu am timp sa ma duc sa pierd o zi pe acolo si trece timpul, imi aduc aminte abia peste 6 luni. Dar intre timp omul a luat 7 amenzi si nu le-a platit, ce ar insemna, ca eu nu imi mai pot transcrie bunul? NU!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru persoane juridice nu ma pronunt. Petru persoane fizice, in Bucuresti, acu 2 saptamani, doar cv si fiscal.

Ca noutate, fata de anul trecut, la vanzare , vanzatorul achita impozitul integral, chiar daca vanzarea se face in ianuarie sau februarie ...

nici o pers juridica...sunt pers fizica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Am cumparat o motocicleta din Italia, prin intermediul unei firme din Romania care se ocupa cu asa ceva.

Vreau sa stiu daca pe judetul Ilfov este nevoie ca actele in limba italiana sa fie doar traduse la o firma de traduceri, sau e nevoie sa fie si legalizate ?E acelasi sediu ca si in Bucuresti(unde e nevoie doar de traducere), dar la institutiile din Roamania ma astept la orice.

A 2-a intrebare este daca am nevoie neaparat de Certificato di proprieta ?

Am doar o hartie in care se specifica ca : E' stato prodotto un Certificato di proprieta Digitale ------tine loc de original ? Il traduc si pe acesta ?(este in italiana)

Ca sa fiu mai excat am primit de la respectiva firma urmatoarele documente:

Carta di Circolazione

O hartie in care se specifica ca : E' stato prodotto un Certificato di proprieta Digitale(specifica o adresa de net si are un cod pe ea de bagat pe pagina aia

Factura din Italia(e nevoie sa o traduc si pe aceasta)

Factura de Romania pe numele meu.

Cartea de identitate romana

Un cartonas galben cu ITP si o Foaie cu ITP

Certificat de autenticitate RAR

CMR(o declaratie)

Copie certificat de inregistrare firma de unde am cumparat motorul

Certificat fiscal al frimei de unde am cumparat motorul

Certificat garantie motor.

 

Multumesc anticipat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva daca imi trebuie la inmatriculare dovada de la fisc ca nu s-a recuperat taxa de mediu? stiam ca la motoare nu se plateste dar cine mai stie ce au astai in cap la inmatriculari.

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...