Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

E luată de mine ,pe numele meu cu CvC de la italian persoana fizica . O inmatriculez pe numele meu.

atunci iti trebuie adeverinta de la ANAF. ce zice colegul mai sus este cazul in care ai luat-o de la un intermediar de la care ai factura / CVC, situatie in care e practic cumparata din Romania

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok . Mulțumesc pt. răspunsuri . O să dau o fugă la Anaf .

» Post actualizat in 07 Nov 2017 11:34

Revin cu noutăți .Am depus actele la Anaf ,durează 7 zile . WTF... Și taxa de poluare se calcula în 3-5 zile . Așa mut dureza o vericare dacă sunt sau nu plătitor de TVA ? A mers mai bine la impozit , am luat viza pe loc . Aici zice Tanti " trebuia să vă dau amenda,au trecut 30 zile de la dobândire " .Ok ,dar știți cât durează o programare la Rar? . Anul asta nu mai e loc... M-a iertat .Acum aștept cele 7 zile ,nasol ca expiră și autorizația provizorie si stau pe bara ....

» Post actualizat in 07 Nov 2017 11:45

Birocrația să trăiască !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut!

 

Daca vand un motor nefunctional unei persoane, care nu stiu cand o va inmatricula si daca o va mai inmatricula, cum ma asigur ca cererea de radiere fiscala pe care o depun la primarie, in baza contractului de vanzare-cumparare, isi va produce efectele si nu voi mai plati impozit pentru motor?

 

Mersi!

Editat de ystapa666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti raspunsese cineva foarte ok pe topicul pe care il deschisesei (si care a disparut in mod miraculos).

Pe scurt, nu depui o cerere de radiere fiscala ci depui un exemplar din contractul de vanzare-cumparare (care se face in 5 exemplare si este un tipizat pe care il gasesti la taxe locale). In momentul inregistrarii vanzarii ai scapat de impozit si gata. Poate eventual sa ia amenda noul proprietar daca nu o inscrie la taxe locale la el. Tu ai terminat treaba odata cu intregistrarea vaznarii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti raspunsese cineva foarte ok pe topicul pe care il deschisesei (si care a disparut in mod miraculos).

Pe scurt, nu depui o cerere de radiere fiscala ci depui un exemplar din contractul de vanzare-cumparare (care se face in 5 exemplare si este un tipizat pe care il gasesti la taxe locale). In momentul inregistrarii vanzarii ai scapat de impozit si gata. Poate eventual sa ia amenda noul proprietar daca nu o inscrie la taxe locale la el. Tu ai terminat treaba odata cu intregistrarea vaznarii

 

Multam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei din Bucuresti care ati fost sa inmatriculati ceva cu programare, trebuie facut ceva special?

Adica mai trebuie luat bon sau ceva?

Doar ma prezint la ghiseul pentru programati online la ora respectiva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

La ghișeul pentru programări online nu știu prea bine, însă am avut parte săptămâna trecută de vizite acolo și pot spune că pentru București nu stai mai mult de 40-45 de minute la orice ghișeu.

Am "prins" maxim 30 de numere de ordine înaintea mea.

În orice caz, înainte să te duci la ei, trage o tură pe la tantile alea de peste drum să te asiguri că nu-ți lipsește mai știu eu ce copie/cerere/etc.

 

Sporuri nebănuite,

Alex

 

 

Pentru cei din Bucuresti care ati fost sa inmatriculati ceva cu programare, trebuie facut ceva special?
Adica mai trebuie luat bon sau ceva?
Doar ma prezint la ghiseul pentru programati online la ora respectiva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am fost astazi, aveam toate actele la dispozitie si chiar mai multe, aveam si hartia de la ITP dar nu a fost nevoie ca e ITP-ul trecut in talon. Dar sunt pe sistemul mai bine sa fie decat sa lipseasca.

 

Aveam programare de la 11:00, am ajuns la 10:30. Intreb la ghiseu, unde nu era nimeni, daca pot fi luat, a zis sa astept putin ca cei de dinainte nu au avut complet si ii asteapta.

Stau frumusel, sunt luat cu 20 de minute inainte de programare. Verificate actele, numar daca e disponibil. Platit taxe direct acolo (35 lei talonul, 17 lei numarul si 45 lei combinatia).

 

Totul ca la carte. Foarte civilizata treaba si pare ca avem sperante pentru o lume mai buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut colegi.Vreau sa cumpar un motor dar proprietarul nu l- a inmatriculat si la politie,doar la fisc.In talon nu e completata rubrica instrainat catre..Cum se procedeaza in astfel de cazuri?Ce acte trebuie sa-mi dea?Multu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

contract semnat stampilat intre cel din carte si el, contracte semnate si stampilate intre el si tine, certificat, civ, numaru de inmatriculare. Tu te duci si o iei in evidenta cu contract dintre tine si el, apoi sa ai toate actele la inmatriculare.

Astia care isi cumpara motociclete dar nu le inmatriculeaza pentru 100lei 50lei numaru +50 asigurarea sunt niste topiti.

Editat de Andrei-LKY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

contract semnat stampilat intre cel din carte si el, contracte semnate si stampilate intre el si tine, certificat, civ, numaru de inmatriculare. Tu te duci si o iei in evidenta cu contract dintre tine si el, apoi sa ai toate actele la inmatriculare.

Astia care isi cumpara motociclete dar nu le inmatriculeaza pentru 100lei 50lei numaru +50 asigurarea sunt niste topiti.

GRESIT

 

trebuie facut contract intretine si cel care ATENTIE o are in fisc. chiar daca a fost vanduta la inca 10 si nu este scoasa din fisc de cel care o detine la financiar restul contractelor sunt degeaba. FARA FISC O POTI LUA IN EVIDENTA INSA NU O POTI INMATRICULA.

nu trebuiesc stampile decat daca este inmatriculata / urmeaza inmatriculata doar de catre persoane juridice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca a zis bine si colegul Andrei.La fisc o are cel care mi-o vinde.Nelamurirea mea e legata acum de rubrica din talon care trebuie completata si semnata.?

Editat de fara roti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salutari

Am venit acum vreo 4 luni din UK cu masina, remorca si 2 motociclete. Daca cu masina si motocicletele treaba e cat de cat ok in privinta inmatricularii in Ro, cu remorca ma lovesc de niste probleme.

In UK, remorcile sunt vazute ca niste accesorii atasate masinii, de unde si posibilitatea ca remorca in sine sa nu aiba serie pe ea(cum e cazul meu). Ca sa elimin dubiile, in UK, numarul de inmatriculare a masinii e si al remorcii. Treaba e total legala atata timp cat ai stopuri, numar de inmatriculare si nu arata ca si cum ai scos-o de la fiare vechi(rugina, cauciucuri vechi etc)

Acum vine si intrebarea magica: neavand serie stantata, acte sau numar de inmatriculare propriu, cum as putea sa o inmatriculez? Remorca e luata legal de pe eBay si am pastrat pana si legatura cu fostul proprietar(ca o precautie, nu se stie daca oi avea nevoie de el)

Orice sfat e binevenit, eu fiind pe dinafara cu legislatia romana

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...