Sari la conținut

Postări Recomandate

am citit prin topic daor ca eu nu mai pot trece de pasul 5.E neaparat necesar ca imediat dupa pasul 4 sa fac pasul 5 sau mai pot astepta pana pun la punct motoru.E neaparat sa ii fac asigurare ca nu stiu cat va dura reparatia ?se poate face dupa ce "termin" motoru

Iata cum se procedeaza :

 

1) Cumparatorul impreuna cu vanzatorul merg la un agent autorizat (rulota , taraba "Acte Auto") si intocmesc un contract de vanzare-cumparare

 

Tot acolo va face donshoara o fisa de inmatriculare si o asigurare RCA pe minim 6 luni.

 

35...50lei fisa de inmatriculare+contract de vanzare-cumparare (in total)

 

100lei asigurare RCA (daca motorul are mai putin de 45cp)

 

2) Merge vanzatorul la administratia financiara de care apartine si i se pune o stampila pe fisa de inmatriculare (daca are ceva impozite , amenzi tre' sa le plateasca)

 

De la aceeasi administratie financiara vanzatorul va primi un certificat de cazier fiscal.

 

3) Domnul vanzator va scrie cu manutza lui pe certificaturl de inmatriculare la rubrica "Instrainat catre" , numele cumparatorului.

 

La rubrica "Data" , va scrie evident data la care s-a intocmit contractul de vanzare-cumparare.

 

Si se va semna dumnealui la rubrica "Semnatura"

Nota* certificatul de inmatriculare , cartea de identitate a vehiculului , un exemplar al contractului de vanzare-cumparare ,

 

certificatul de cazier fiscal al vanzatorului , fisa de inmatruculare , placuta cu numarul de inmatriculare , vehiculul si cheile

 

acestuia vor fi inmanate cumparatorului.

 

4) Cumparatorul merge in termen de 30 zile la administratia financiara de care apartine avand la el :carte de identitate (buletin) , carte de identitate vehicul , contract de vanzare-cumparare , certificat de inmatriculare (nu e obligatoriu dar e posibil sa vi-l ceara) , si un teanc mare de copii xerox dupa toate hartiile de mai sus.

 

Aici vi se va pune o stampila pe fisa de inmatriculare si vi se va inmana un "Proces verbal pentru stabilirea taxei asupra mujloacelor de transport"

 

5) Intre timp faceti o programare la RAR

 

Merge cumparatorul la RAR avand asupra lui : motoreta , cartea de identitate a vehiculului , certificatul de inmatriculare , carte de identitate (sau buletin) si pe o hartiuta notat numarul de ordine care i se da in momentul in care face programarea.

Nu uitati pixul !!!

 

Nota* Programarea se poate face , telefonic , on-line sau personal

 

La poarta la RAR i se va inmana o cerere pe care o completeaza pe loc si o hartie imbecila fara rost.

 

ATENTIE !!! Am fost la RAR pentru identificare si au facut aia circ cu mine vreo 3 ore ca motocicleta nu corespundea dpdv tehnic desi avea ITP valabil.

 

La RAR va mima un inginer inteligenta vreo 15 minute si daca totul e in regula veti primi un "Certificat De Autenticitate"

 

Pret: Aproximativ 75Lei

 

Atentie !!! Eu am avut ITP valabil....

 

Daca nu aveti ITP valabil va trebui sa-l faceti si nu stiu cat costa.

 

6) La CEC sau la BCR platiti "Taxa de inmatriculare aprox. 50 lei" si "Taxa pentru certificat de inmatriculare aprox. 30lei"

 

7) Cu toate aberatiile de mai sus mergeti la politie (pt. cei din Bucuresti Sos. Pipera Nr. 49) si cu suma de aprox. 40 Lei pentru Nr. aleator sau 85 Lei pt Nr. preferential

 

Nu uitati miile de copii xerox !

 

Si ultima chestiune , Cererea de inmatriculare , care se gaseste la politie sau on-line si care trebuie dactilografiata sau daca ai impimanta o faci personal si completezi cu atentie doar campurile indicate.

 

Daca ai ceva dubii fa mai multe variante ca sa nu stai la coada de 15 X

Editat de cool.tronic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am o motocicleta adusa di Germania anul trecut, pe care nu am inmatriculat-o inca. Poate cineva sa-mi spuna cam cat costa? Toate actele, bineinteles. Am auzit ca ar costa cam 1200 RON. Mi s-a parut mult, dar cineva mi-a spus ca motorul necesita mai multe acte si chestii de facut(omologare, identificare, civ etc.) si ca de aceea ar costa atat. Stie cineva daca asa este? Nu prea am vazut preturi pe forum, mai mult acte necesare. Daca ar putea cineva sa posteze aici toti pasii inmatricularii cu tot cu acte si preturi actualizate ar fi excelent si cred ca multi i-am ramane profund indatorati. Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o motocicleta adusa di Germania anul trecut, pe care nu am inmatriculat-o inca. Poate cineva sa-mi spuna cam cat costa? Toate actele, bineinteles. Am auzit ca ar costa cam 1200 RON. Mi s-a parut mult, dar cineva mi-a spus ca motorul necesita mai multe acte si chestii de facut(omologare, identificare, civ etc.) si ca de aceea ar costa atat. Stie cineva daca asa este? Nu prea am vazut preturi pe forum, mai mult acte necesare. Daca ar putea cineva sa posteze aici toti pasii inmatricularii cu tot cu acte si preturi actualizate ar fi excelent si cred ca multi i-am ramane profund indatorati. Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e neaparat sa fac asigurarea atunci cand cumpar motocicleta? oricum nu vin cu ea pe roti ci transportata

Cand o cumperi nu. Inainte sa o inmatriculezi da.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o motocicleta adusa di Germania anul trecut, pe care nu am inmatriculat-o inca. Poate cineva sa-mi spuna cam cat costa? Toate actele, bineinteles. Am auzit ca ar costa cam 1200 RON. Mi s-a parut mult, dar cineva mi-a spus ca motorul necesita mai multe acte si chestii de facut(omologare, identificare, civ etc.) si ca de aceea ar costa atat. Stie cineva daca asa este? Nu prea am vazut preturi pe forum, mai mult acte necesare. Daca ar putea cineva sa posteze aici toti pasii inmatricularii cu tot cu acte si preturi actualizate ar fi excelent si cred ca multi i-am ramane profund indatorati. Multumesc anticipat.

 

1 Fa-ti programare la RAR tel 021 9672. Cartea RO (omologare,autenticitate,revizie)te costa 262,50 RON.

La RAR ai nevoie de actele originale ale motocicletei,fahrzeugbrief mare si cel mic.(cartea si talonul nemtesc.)Atentie,motocicleta trebuie sa fie in stare buna , tehnic si optic .

2 Mergi cu actul de vanzare -cumpare original la tradus (iti va trebui la admin. financiara pentru a lua motorul in evidenta.(aprox 30-40 ron)Atentie daca nu ai declarat(la fisc) cumpararea motocicletei in termen de 30 zile de la data trecuta pe contract ,pregateste ceva banuti pentru amenda.(vezi cum te descurci.)

Innainte de a merge la admin.financiara, fa-ti o fisa de inmatriculare (la orice birou care se ocupa cu acte auto) ,pe care cei de la fisc iti vor pune stampila (care atesta faptul ca motocicleta a fost luata in evidenta).

3. Platesti la CEC sau Posta, taxa talon si taxa inmatriculare moto (aprox. 82 ron ambele,nu mai stiu exact)

4.Asigurare obligatorie moto ,depinde de perioada (6luni,1 an )si de asigurator(aprox.120 -200 ron.)

5. La serviciul de inmatriculari ai nevoie de;

-actele originale ale motocicletei .

-contract vanzare -cumparare, original.

-fisa de inmatriculare cu stampila de la amin.financia.

-cele doua taxe (inmatriculare si talon).

-asigurare obligatorie.

-carte RO (original si copie),certficat autenticitate si talon revizie tehnica (obtinute de la RAR).

-taxa numar(aprox 20 ron).

-copie c.identitate (buletin),asigurare,si talon revizie tehnica.E bine sa faci un rand de copii dupa tote actele mai sus enumerate.

-numarul de circulatie original al motocicletei ,sau declaratie despre modul cum a fost adus motorul in tara,(pe remorca,in alt mijloc de transport).

 

Cam asta e tot,costul final pentru inmatriculare , nu cred ca depaseste 120-130 eur.

 

Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Etapele înmatriculării vehiculelor

pentru completarea dosarului în cazul înmatriculării/transcrierii vehiculelor

1.Regia Autonomă ?Registrul Auto Român ? în vederea omologării/autentificării vehiculului/ITP ? după caz;

2.Autoritatea Națională a Vămilor ? în cazul vehiculului importat din afara Uniunii Europene.

3.Obținerea tipizatelor Âşi completarea acestora (cerere, fiÂşă de înmatriculare, contract de vânzare-cumpărare)? în funcție de operația solicitată;

4.Organul fiscal competent al autorității administrației publice locale (DITL) ? pentru aplicarea vizei pe fiÂşa de înmatriculare sau pentru obtinerea certificatului de atestare fiscala, care atestă luarea in evidență a vehicului pentru plata taxei asupra mijloacelor de transport;

5.Achitarea taxelor:

? Autoritatea fiscală competentă - Trezorerie ? taxa pe poluare pentru autovehiculele aflate la prima inmatriculare in Romania;

? CEC/primarie/BCR ? taxa de înmatriculare, taxa certificat de înmatriculare, taxa autorizare provizorie, taxa autorizație de circulație provizorie;

6.Societate de Asigurări ? în vederea încheierii asigurării obligatorii de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de circulație;

7.fotocopierea documentelor originale ? unde este cazul;

8.Depunerea dosarului la ghiÂşeele serviciilor publice comunitare regim permise de conducere Âşi înmatriculare a vehiculelor din oraÂşele reÂşedință de județ /mun. BucureÂşti.

 

Înmatricularea permanentă sau Înmatricularea temporară

DOCUMENTE NECESARE :

a) cererea solicitantului. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare Âşi a altei persoane ce poate folosi vehiculul în virtutea unui drept legal - altul decât dreptul de proprietate, proprietarul va menționa explicit solicitarea în cerere, indicând Âşi datele acestei persoane (pe a doua fiÂşă de înmatriculare);

B) fiÂşa de înmatriculare a vehiculului - model tipizat stabilit conform reglementărilor legale - completată cu datele proprietarului Âşi având viza organului fiscal competent al autorității administrației publice locale. În cazul înscrierii pe certificatul de înmatriculare Âşi a altei persoane, se va depune Âşi o a doua fiÂşă de înmatriculare completată cu datele acesteia. În cazul înmatriculării temporare pentru export, nu este necesară viza organului fiscal competent al autorității administrației publice locale. Viza organului fiscal competent al autorității administrației publice locale de pe fiÂşa de înmatriculare se poate înlocui prin prezentarea Certificatului de atestare fiscală ;

c) cartea de identitate a vehiculului, eliberata de R.A.R., original Âşi în copie;

d) documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului sau remorcii, original Âşi copie;

e) actul de identitate al solicitantului, original Âşi copie. În situația persoanelor juridice se vor prezenta alături actul de identitate al delegatului Âşi copia documentului ce atestă dobândirea personalității juridice, denumirea Âşi sediul;

f) dovada efectuării inspecției tehnice periodice, aflată în termenul de valabilitate al acesteia, cu excepția autovehiculelor Âşi remorcilor noi;

g) copia documentului de asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse terților prin accident de circulație, aflată în termenul de valabilitate al acesteia;

h) dovada efectuării formalităților vamale de import definitiv sau temporar, în original sau copie legalizată a acesteia, doar pentru înmatricularea temporară, în cazul autovehiculelor Âşi remorcilor dobândite din afara comunității europene, în cazurile prevăzute de lege,;

i) dovada plății taxei de înmatriculare, stabilită potrivit legii (vezi Âşi secțiunea Taxe Âşi tarife);

j) dovada plății taxei de poluare pentru autoturisme Âşi autovehicule, stabilită potrivit legii (vezi Âşi secțiunea Taxe Âşi tarife);

k) dovada plății contravalorii certificatului de înmatriculare (vezi Âşi secțiunea Taxe Âşi tarife);

l) dovada plății contravalorii plăcuțelor cu numărul de înmatriculare (vezi Âşi secțiunea Taxe Âşi tarife);

m) certificatul de autenticitate al vehiculului eliberat de R.A.R., cu excepția vehiculelor noi, a autovehiculelor destinate competițiilor sportive Âşi a vehiculelor istorice;

n) procura specială, după caz.

Documentele originale prevăzute la lit. d) Âşi e) se restituie pe loc, după certificarea copiilor acestora.

Cartea de identitate a vehiculului se restituie odată cu predarea certificatului de înmatriculare a vehiculului Âşi a plăcuțelor cu numărul de înmatriculare.

ATENTIE !

În cazul vehiculului de proveniență străină care a fost anterior înmatriculat în alt stat Âşi care se înmatriculează pentru prima dată în România, solicitantul trebuie să prezinte, pe lângă documentele sus-menționate Âşi toate documentele de înmatriculare eliberate de autoritățile străine, în original, precum Âşi plăcuțele cu numărul de înmatriculare. Acestea se rețin Âşi se arhivează la Serviciul Inmatriculări, fiind posibilă emiterea, la cerere, a unei dovezi de reținere pentru a servi în fața autorității străine la radiere.

 

Persoana juridică solicitantă a înmatriculării trebuie să depună la serviciul public comunitar regim permise de conducere Âşi înmatriculare a vehiculelor competent, pe lângă documentele sus-menționate Âşi acte care să ateste dobândirea personalității juridice, denumirea, sediul Âşi reprezentantul legal, în copie.

Documentele se eliberează:

? pentru persoane fizice (personal sau prin împuternicit prin procură notarială), în baza documentului de identitate;

? pentru persoane juridice - delegație + act de identitate delegat.

 

Duplicat al certificatului de înmatriculare

- în cazul pierderii/furtului/deteriorării ?

(art.13 din Ordinul MAI nr.1501/2006)

DOCUMENTE NECESARE:

a) cererea solicitantului;

B) cartea de identitate a vehiculului (original Âşi copie);

c) certificatul de înmatriculare deteriorat, după caz;

d) dovada plății contravalorii certificatului de înmatriculare ? 30 lei (vezi Âşi secțiunea Taxe Âşi tarife);

e) actul de identitate al solicitantului, în original Âşi în copie.

În cazul persoanelor juridice, pe lângă documentele sus-menționate se solicită Âşi copia certificatului de înregistrare a societății, delegația Âşi actul de identitate delegat.

Documentul original prevăzut lit. e) se restituie pe loc, după confruntarea cu copia. Cartea de identitate a vehiculului se restituie odată cu predarea duplicatului certificatului de înmatriculare al vehiculului.

Documentele se eliberează pentru:

? persoane fizice (personal sau prin împuternicit prin procură notarială), în baza documentului de identitate;

? persoane juridice - delegație + act de identitate delegat.

 

În cazul pierderii, furtului, schimbării numelui sau deteriorării certificatului de înmatriculare sau de înregistrare, proprietarul vehiculului respectiv este obligat să solicite autorității competente eliberarea unui nou certificat de înmatriculare sau de înregistrare, în condițiile stabilite de autoritatea competentă, in termen de 30 de zile de la data declararii pierderii sau furtului, de la data schimbarii numelui ori de la data constatarii deteriorarii, dupa caz.

Proprietarul de autovehicul sau remorcă, cu domiciliul, sediul ori reÂşedința în România, este obligat:

a) să declare autorității emitente pierderea, furtul sau distrugerea certificatului de înmatriculare, în cel mult 48 de ore de la constatare;

B) să depună imediat la autoritatea emitentă originalul certificatului de înmatriculare, dacă, după obținerea duplicatului, a reintrat în posesia acestuia.

 

Transcrierea transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul

(art.8 din Ordinul MAI nr.1501/2006)

DOCUMENTE NECESARE:

a) fiÂşa de înmatriculare a vehiculului - model tipizat stabilit conform reglementărilor legale - completată cu datele proprietarului Âşi având viza organului fiscal competent al autorității administrației publice locale. În cazul înscrierii pe certificatul de înmatriculare Âşi a altei persoane, se va depune Âşi o a doua fiÂşă de înmatriculare completată cu datele acesteia. În cazul înmatriculării temporare pentru export, nu este necesară viza organului fiscal competent al autorității administrației publice locale. Viza organului fiscal competent al autorității administrației publice locale de pe fiÂşa de înmatriculare se poate înlocui prin prezentarea Certificatului de atestare fiscală ;

B) cartea de identitate a vehiculului, eliberara de R.A.R. , în original Âşi în copie xerox;

c) documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului sau remorcii, în original Âşi în copie xerox;

d) actul de identitate al solicitantului, în original Âşi în copie xerox. În situația persoanelor juridice se vor prezenta alături actul de identitate al delegatului Âşi copia documentului ce atestă dobândirea personalității juridice, denumirea Âşi sediul;

e) dovada efectuării inspecției tehnice periodice, aflată în termenul de valabilitate al acesteia, cu excepția autovehiculelor Âşi remorcilor noi;

f) copia documentului de asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse terților prin accident de circulație, aflată în termenul de valabilitate al acesteia, încheiată pe numele noului proprietar;

g) certificatul de înmatriculare al fostului proprietar, în care acesta a înscris (pe verso CI, în rubrica specială) transmiterea dreptului de proprietate;

h) plăcuțele cu numărul de înmatriculare, dacă noul proprietar are domiciliul, reÂşedința sau sediul pe raza altui județ decât al fostului proprietar;

i) dovada plății taxei de înmatriculare, stabilită potrivit legii (vezi Âşi secțiunea Taxe Âşi tarife);

j) dovada plății contravalorii certificatului de înmatriculare (vezi Âşi secțiunea Taxe Âşi tarife);

k) dovada plății contravalorii plăcuțelor cu numărul de înmatriculare (vezi Âşi secțiunea Taxe Âşi tarife) cu excepția cazului în care acestea se păstrează pe vehicul de la vechiul proprietar;

l) certificatul de autenticitate al vehiculului, cu excepția autovehiculelor destinate competițiilor sportive Âşi a vehiculelor istorice, pentru cazurile stabilite de reglementările în vigoare;

m) procura specială, după caz.

Documentele originale prevăzute lit. d) Âşi e) se restituie pe loc, după confruntarea copiilor cu acestea.

Cartea de identitate a vehiculului se restituie odată cu predarea certificatului de înmatriculare al vehiculului Âşi a plăcuțelor cu numărul de înmatriculare.

Certificatul de autenticitate prevăzut la litera ?l?, nu se mai solicită în următoarele cazuri:

? la terminarea contractului de leasing, atunci când emiterea unui nou certificat se efectuează pe numele utilizatorului, respectiv persoana care este deja înscrisă în vechiul certificat;

? la preluarea contractului de leasing de către alt utilizator;

? în cazul solicitării emiterii unui certificat de înmatriculare pe numele unei persoane fizice din aceeaÂşi familie cu a titularului anterior (familia are un patrimoniu comun), precum Âşi în cazul moÂştenirilor;

? în cazul în care cerficatul de înmatriculare se emite ca urmare a comasării, divizării, reorganizării sau fuzionării a două sau mai multe persoane juridice.

Persoana juridică solicitantă a transcrierii transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul trebuie să depună la serviciul public comunitar regim permise de conducere Âşi înmatriculare a vehiculelor competent, pe lângă documentele sus-menționate Âşi acte care să ateste dobândirea personalității juridice, denumirea, sediul Âşi reprezentantul legal, în copie.

Documentele se eliberează:

? pentru persoane fizice (personal sau prin împuternicit prin procură notarială), în baza documentului de identitate;

? pentru persoane juridice - delegație + act de identitate delegat.

 

În cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se înscriu în evidentele autorităților competente simultan cu menționarea încetării calității de titular al înmatriculării a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operațiuni Âşi emiterea unui nou certificat de înmatriculare, noul proprietar este obligat să solicite autorității competente transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, în termen de 30 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului.

 

Eliberarea unui nou certificat de înmatriculare

- ca urmare a modificării unor date înscrise în acesta -

(art.14 din Ordinul MAI nr.1501/2006)

DOCUMENTE NECESARE :

a) cererea solicitantului;

B) cartea de identitate a vehiculului, cu modificările tehnice operate de Regia Autonomă ?Registrul Auto Român? (original si copie) ? daca modificările se referă la vehicul;

c) fiÂşa de înmatriculare a vehiculului, vizată de organul fiscal competent al autorității administrației publice locale numai în cazul modificărilor ce se referă la schimbarea: domiciliului titularului, a reÂşedinței cetățenilor străini, a sediului în cadrul aceluiaÂşi județ, schimbarea motorului cu un altul de capacitate cilindrică diferită;

d) vechiul certificat de înmatriculare - original;

e) dovada plății contravalorii certificatului de înmatriculare ? 30 lei;

f) actul de identitate al solicitantului, în original Âşi în copie.

Documentul original prevăzut lit. f) se restituie pe loc, după confruntarea copiei cu acesta. Cartea de identitate a vehiculului se restituie odată cu predarea noului certificat de înmatriculare a vehiculului.

În cazul solicitării atribuirii unui alt număr de înmatriculare, se vor depune în plus față de documentele sus-menționate, plăcuțele cu vechiul număr de înmatriculare, dovada de plată a contravalorii celor noi Âşi, după caz, a tarifului legal de atribuire a unei combinații preferențiale a numărului de înmatriculare.

În cazul în care proprietarul vehiculului intenționează transferarea dreptului de proprietate a vehiculului Âşi optează pentru păstrarea combinației numărului de înmatriculare, poate solicita atribuirea unui alt număr de înmatriculare cu depunerea documentelor sus-menționate, dacă cererea pentru păstrarea combinației Âşi cererea privind transcrierea transmiterii dreptului de proprietate nu sunt depuse concomitent la serviciul public comunitar regim permise de conducere Âşi înmatriculare a vehiculelor competent să înmatriculeze vehiculul. Proprietarul ce solicită păstrarea combinației de număr de înmatriculare asigură Âşi păstrarea fizică a plăcuțelor cu numărul de înmatriculare.

Documentele se eliberează pentru:

? persoane fizice (personal sau prin împuternicit prin procură notarială), în baza documentului de identitate;

? persoane juridice - delegație + act de identitate delegat.

 

Autorizația de circulație provizorie

(art.15 din Ordinul MAI nr.1501/2006)

Până la înmatriculare, serviciile publice comunitare regim permise de conducere Âşi înmatriculare a vehiculelor competente - autorizează provizoriu circulația autovehiculelor Âşi a remorcilor neînmatriculate, pentru o perioadă ce nu va depăÂşi 30 de zile, dar nu mai mult de data la care expiră asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de autovehicule.

DOCUMENTE NECESARE:

a) cererea solicitantului;

B) dovada încheierii unei asigurări obligatorii de răspundere civilă pentru prejudicii produse terților prin accidente de autovehicule, în termenul de valabilitate a acesteia, pe numele solicitantului;

c) dovada plății taxei de autorizare provizorie a circulației ? 7 lei (vezi Âşi secțiunea Taxe Âşi tarife);

d) copii ale documentelor care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra vehiculului;

e) actul de identitate al solicitantului, în original Âşi în copie, sau, în cazul persoanei juridice, documentele care să ateste dobândirea personalității juridice, denumirea Âşi sediul, în copie;

f) dovada plății contravalorii plăcuțelor cu număr provizoriu ? 40 lei (se achita la ghiÂşeu);

g) dovada plății contravalorii autorizației de circulație provizorie ? 13 lei (vezi Âşi secțiunea Taxe Âşi tarife);

h) copia declarației vamale pentru vehiculele provenite din afara UE la care se solicită înmatricularea în România, cu excepția primei autorizări.

Vehiculului căruia i s-a acordat autorizație de circulație provizorie - i se pot atribui succesiv, în aceleaÂşi condiții, mai multe autorizații provizorii care nu pot cumula mai mult de 90 de zile.

Autorizația de circulație provizorie dă dreptul titularului acesteia de a circula numai pe teritoriul României.

Autorizația de circulație provizorie Âşi plăcile aferente se eliberează pe loc la ghiÂşeu.

AUTORIZAREA PROVIZORIE

de societățile abilitate să comercializeze vehicule noi sau societățile de leasing.

(art.17 din Ordinul MAI nr.1501/2006)

Autorizațiile de circulație provizorie pot fi eliberate în alb societăților abilitate să comercializeze vehicule noi sau societăților de leasing care dețin spațiu special amenajat pentru expunerea vehiculelor Âşi au un volum mediu de vânzări de cel puțin 5 vehicule într-un interval de o lună.

Eliberarea autorizațiilor de circulație provizorie - se efectuează în baza următoarelor documente:

a) cererea solicitantului;

B) copii de pe facturile fiscale de vânzare Âşi jurnalul de vânzări al societății din care să rezulte că aceasta a comercializat un număr de vehicule care să justifice acordarea autorizațiilor de circulație provizorie;

c) dovada plății taxei de autorizare provizorie a circulației;

d) documentele care să ateste dobândirea personalității juridice, denumirea, sediul Âşi reprezentantul legal, (în copie certificată conform cu originalul);

e) dovada plății contravalorii plăcuțelor cu număr provizoriu;

f) dovada plății contravalorii autorizației de circulație provizorie.

Documentele sus-menționate se prezintă anual, cu ocazia primei solicitări de eliberare a autorizațiilor de circulație provizorie.

Persoanele juridice vor completa ulterior autorizațiile pe numele propriu sau al clienților, numai pentru vehiculele noi, comercializate de acestea. Fiecare autorizație va fi însoțită de asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de autovehicule.

 

Radierea din circulație a vehiculelor

(art.24 Âşi 25 din Ordinul MAI nr.1501/2006)

Cazurile în care proprietarii sunt obligați să solicite radierea în termen de 30 de zile, sunt:

a) vehicul dezmembrat, casat sau predat unei unități specializate în vederea dezmembrării;

B) scoaterea definitivă din România a vehiculului;

c) declararea furtului vehiculului;

Proprietarii de vehicule înmatriculate pot solicita Âşi radierea din circulație la cerere, făcând dovada deținerii unui spatiu în vederea depozitarii acestuia. Această radiere nu permite Âşi scoaterea din evidența fiscală.

Documentele în baza cărora se poate solicita radierea vehiculelor sunt următoarele :

? certificat de înmatriculare ? original (în cazul pierderii/furtului, declarația din care să rezulte pierderea sau furtul certificatului de înmatriculare) ;

? plăcuțe cu număr de înmatriculare (în cazul pierderii/furtului, declarația din care să rezulte pierderea sau furtul plăcilor cu număr de înmatriculare) ;

? cartea de identitate a vehiculului (doar pentru vehiculele înmatriculate după 1 iulie 1993),

? fiÂşa de înmatriculare cu viza organului fiscal competent al autorității administrației publice locale, stabilită potrivit legii, ori a certificatului de atestare fiscală,

? documente care atestă faptul că a intervenit una dintre următoarele situații (dezmembrare, export, furt, depozitare in spatiu propriu).

? document de identitate (original si copie);

? trei exemplare certificat de radiere completat.

În cazul vehiculelor înmatriculate anterior datei de 1 iulie 1993, care dețin certificate de înmatriculare Âşi numere de înmatriculare modele vechi sau care au o vechime de fabricație mai mare de 30 de ani, radierea se poate efectua în baza unei declarații pe propria răspundere a titularului înmatriculării ori a moÂştenitorilor legali ai acestuia, care să ateste că vehiculul a fost dezmembrat sau retras definitiv din circulație Âşi nu mai circulă pe drumurile publice.

Certificatul de radiere se eliberează pe loc, la ghiÂşeu.

 

Furnizarea unor noi plăcuțe de înmatriculare

cu număr de înmatriculare în locul celor deteriorate / pierdute / furate

Comanda plăcuței/plăcilor se solicită la ghiÂşeele Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere Âşi Inmatriculare a Vehiculelor, prezentând următoarele documente:

? declarație privind pierderea/furtul sau deteriorarea plăcuței/plăcilor;

? documentul de identitate (original Âşi copie);

? certificatul de înmatriculare (original Âşi copie);

In cazul persoanelor juridice, pe lângă documentele sus-mentionate se solicita Âşi delegația precum Âşi actul de identitate al persoanei delegate.

Contravaloarea plăcilor diferă în funcție de tipul plăcuței Âşi se achită direct la ghiÂşee:

Placa tip A - 20 lei/buc. (autoturisme);

Placa tip B - 23 lei/buc. (alte categorii);

Placa tip C - 17 lei lei/buc. (motociclete);

Noile plăcuțe se eliberează pe baza prezentării documentului de identitate ? persoane fizice/delegației-persoane juridice Âşi a chitanței de plată a contravalorii plăcilor. De asemenea, plăcile deteriorate se prezintă la ghiÂşeu în vederea distrugerii acestora.

ELIBERARE DOCUMENTE :

Documentele se eliberează:

? pentru persoane fizice (personal sau prin împuternicit prin procură notarială), în baza documentului de identitate;

? pentru persoane juridice - delegație + act de identitate delegat.

FURNIZARE DE DATE

In conformitate cu prevederile art.2 din Hotărârea nr.2337/2004 privind stabilirea taxelor pentru furnizarea datelor din Registrul Național de evidență a permiselor de conducere Âşi certificatelor de înmatriculare Âşi din registrele județene Âşi al municipiului BucureÂşti de evidență a permiselor de conducere Âşi certificatelor de înmatriculare Âşi a Legii nr.348/2005 privind denominarea monedei naționale, pentru furnizarea datelor privind propria persoană (adeverințe, copii documente arhiva, etc.) este necesar? achitarea unei taxe de furnizare date - în valoare de 1 leu, pentru fiecare informație/înregistrare solicitat?.

Informațiile se solicită personal sau prin poÂştă fiind însoțite de copia documentului de identitate.

Editat de viespu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-au disperat astia cu hartiile lor asa ca postez si eu cam ce am aflat...sper ca nu-i bai.....

tot pe site gasiti faq:

http://www.drpciv.ro/info-portal/searchPub...?resetForm=true

 

unde ( in sfarsit ) scrie clar exact ce ne trebuie cand cumparam sh inmatriculata:

 

"Care sunt documentele necesare înmatriculării unui autovehicul înmatriculat anterior în România?

 

a) cererea noului proprietar. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare Âşi a altei persoane care poate folosi vehiculul în virtutea unui drept legal, altul decât cel de proprietate, proprietarul va menționa solicitarea explicită în cerere;

:) fiÂşa de înmatriculare a vehiculului, al cărei model este stabilit conform reglementărilor legale, semnată de fostul Âşi noul proprietar, vizată de organele fiscale competente ale autorităților administrației publice locale. În cazul fostului proprietar al vehiculului se poate depune certificatul de atestare fiscală emis de autoritățile administrației publice locale, situație în care nu mai este necesară depunerea fiÂşei de înmatriculare. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare Âşi a altei persoane, se va depune Âşi fiÂşa de înmatriculare completată cu datele acesteia;

c) cartea de identitate a vehiculului, în original Âşi în copie;

d) documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului sau remorcii, în original Âşi în copie;

e) actul de identitate al solicitantului, în original Âşi în copie. În situația în care în certificatul de înmatriculare urmează a fi înscrisă Âşi o altă persoană, se va prezenta actul de identitate sau, după caz, documente care să ateste dobândirea personalității juridice, denumirea Âşi sediul, în copie;

f) dovada de efectuare a inspecției tehnice periodice, în termenul de valabilitate al acesteia;

g) copia documentului de asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de circulație, în termenul de valabilitate al acesteia;

h) dovada de plată a taxei de înmatriculare;

i) certificatul de înmatriculare al fostului proprietar în care acesta a înscris transmiterea dreptului de proprietate;

j) plăcuțele cu numărul de înmatriculare, dacă noul proprietar are domiciliul, reÂşedința sau sediul pe raza altui județ decât al fostului proprietar;

k) dovada de plată a contravalorii certificatului de înmatriculare;

l) dovada de plată a contravalorii plăcuțelor cu numărul de înmatriculare, cu excepția cazului în care acestea se păstrează de către noul proprietar;

m) certificatul de autenticitate al vehiculului, cu excepția autovehiculelor destinate competițiilor sportive Âşi a vehiculelor istorice, pentru cazurile stabilite de reglementările în vigoare;

n) procura specială, după caz.

o) persoana juridică solicitantă a transcrierii transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul trebuie să depună la serviciul public comunitar regim permise de conducere Âşi înmatriculare a vehiculelor competent Âşi acte care să ateste dobândirea personalității juridice, denumirea, sediul Âşi reprezentantul legal, în copie.

"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salutari la toti,unde gasesc si eu un model de vanzare cumparare pt un motor in italiana???am toate actele la el inafara de actu asta.cei de la traduceri legalizate mi-au zis,acum 2 ani,ca daca vin cu un model in italiana il traduc si e bun la orice politie din romanica.help!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

 

vreau sa cumpar o mobra. Este adusa din italia, are actele orginale la ea pe numele celui din italia, iar intre cumparator si cel din afara este o chitanta de mana facuta. e buna la ceva? ca vreau sa o cumpar de la cel care a adus-o din afara, dar mi-e frica, ca nu pot sa o inmatriculez la noi.

 

multumesc.

Numai bine!

Editat de Moonbeam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare!

ma intereseaza sa stiu daca am cumparat un motor, si ii pun in mana la smileysex.gif prietena mea fisa de inmatriculare stampilat, contractul, cartea de identificare, itp, identificare, si RCA in mana, poate sa completeze ea dosarul cu celelalte taxe si sa il depuna la politie, sau trebuie eu sa ma duc in persoana?

Editat de vlady_phx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

f) dovada de efectuare a inspecției tehnice periodice, în termenul de valabilitate al acesteia;

 

asta la ce se refera?

pe anexa certificatului de inmatriculare scrie data urmatoarei inspectii tehnice care e in 2010, mai trebuie ceva ? la ce dovada se refera? :?

 

taxele se platesc tot la inmatriculari sau la primarie? cererea se completeaza la inmatriculari?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

f) dovada de efectuare a inspecției tehnice periodice, în termenul de valabilitate al acesteia;

 

asta la ce se refera?

pe anexa certificatului de inmatriculare scrie data urmatoarei inspectii tehnice care e in 2010, mai trebuie ceva ? la ce dovada se refera? :?

 

taxele se platesc tot la inmatriculari sau la primarie? cererea se completeaza la inmatriculari?

 

Eu de curand am inmatriculat moto, iti trebuie doar certificatul cu itp-ul valabil, daca e pana in 2010 este ok.

Taxele se platesc la primarie si la CEC

La primarie platesti 2 taxe una de 52 lei parca si 20 lei (doar cea de 52 lei iti trebuie la inmatriculare)

La CEC una de 37 lei.

 

Succes !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu inmatriculezi un autovehicul in 30 de zile de la semnarea contractului de vanzare cumparare se mai poate inmatricula mai apoi? care sunt consecintele?

Am citit pe alt topic ca in 30 de zile trebuie doar s-o inregistrezi la Administratia Financiara pe rolul tau (vezi art 11.4 din OUG 195/2002), autentificarea si inmatricularea neavand termen (vezi sectiunea a 2-a, art 19-26 din Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002, si art 11.5-19 din OUG 195/2002). Nu sunt sigur de informatie, trebuie verificat daca nu exista si alte prevederi. :laugh:

Bafta!

PS. Amenda ar fi de 50 roni; cred ca se refera la inregistrarea pe rol....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare, ce stiti, actul de vanzare-cumparare cu italianul trebuie tradus si notificat de notar?

 

Doar traducere autorizata (de un notar autorizat de min justitiei), nu e nevoie si de legalizare la notar. Asta la sectorul 6, si din cate am inteles doar la un sector se cere si legalizare, insa nu stiu care e ala exact.

Mesaj completat

daca nu inmatriculezi un autovehicul in 30 de zile de la semnarea contractului de vanzare cumparare se mai poate inmatricula mai apoi? care sunt consecintele?

 

Se poate, insa iei o amenda de 50 RON, sau 25 RON la plata pe loc, la Administratia financiara, fiindca nu ai declarat-o in 30 zile.

 

Si mai nou Taxa de inmatriculare (Administratia Financiara) este de 52 RON, indiferent daca e moto sau auto, nu mai e 26 RON cum era inainte la moto. Iar taxa talon e 37RON la CEC.

Editat de LaurBalaur
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare, am si eu o honda cbr de 125cmc din 2004,am fost la un birou unde se ocupa oamenii de toata treaba in vederea inmatricularii si mi s-a spus ca nu il pot inmatricula fara brief-ul mare (e o foaie A4 de cul. verde cu datele motorului), este posibil?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...