Sari la conținut

Postări Recomandate

-Carte de Identitate si doua copii xerox

-Fisa de inmatriculare cu viza de la Administratia Financiara

-Act de proprietate (contract de vanzare-cumparare, factura)

-Tichet cu Inspectia Tehnica Periodica valabila si nota de identificare R.A.R.

-Copie R.C.A.

-Copie B.I. sau C.I.

-Cerere de inmatriculare

-Taxa de inmatriculare (Administratia Financiara)

-Taxa Certificat de Inmatriculare (B.C.R. sau C.E.C.)

-Dosar

 

Pentru cele aduse din exteriorul tarii:

-Acte de provenienta in original

-Declaratie vamala legalizata si o copie xerox

salut...am si eu o problema cu cumpararea unui motor din alt judet.cel care o vinde are toate actele in afara ca nu poate sa faca radierea fiscala deoarece atunci cind a cumparat-o ,vinzatorul nu i-a mai facut radierea fiscala deoarece avea o gramada de amenzi de platit.

eu la rindul meu vreau sa-i pastrez numerele si sa-i fac radierea fiscala pentru a o putea inregistra la financiar pe numele meu .

As dori sa stiu cum sa procedez pentru a nu a avea probleme la politie...amenzi etc pentru a o putea cumpara ,deoarece este clar ca treaba este incurcata tare.multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut...am si eu o problema cu cumpararea unui motor din alt judet.cel care o vinde are toate actele in afara ca nu poate sa faca radierea fiscala deoarece atunci cind a cumparat-o ,vinzatorul nu i-a mai facut radierea fiscala deoarece avea o gramada de amenzi de platit.

eu la rindul meu vreau sa-i pastrez numerele si sa-i fac radierea fiscala pentru a o putea inregistra la financiar pe numele meu .

As dori sa stiu cum sa procedez pentru a nu a avea probleme la politie...amenzi etc pentru a o putea cumpara ,deoarece este clar ca treaba este incurcata tare.multumesc.

 

si eu am cumparat motorul din alt judet, si nu am putut sa pastrez numerele, a trebuit sa o inmatriculez in judetul de domiciliu, cu numere din acel judet. poti sa ii platesti tu amenzile respectivului si primesti chestia aia fiscala de la primaria lui, si totul ar trebui sa fie in regula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am cumparat motorul din alt judet, si nu am putut sa pastrez numerele, a trebuit sa o inmatriculez in judetul de domiciliu, cu numere din acel judet. poti sa ii platesti tu amenzile respectivului si primesti chestia aia fiscala de la primaria lui, si totul ar trebui sa fie in regula.

DE ACORD .DAR CE TE FACI DACA ARE DE PLATA ZECI DE MILIOANE.ALTA CALE NU EXISTA PENTRU A REZOLVA.CEL DE LA CARE CUMPAR NU POATE SA O INSCRIE FISCAL PE NUMELE LUI SI APOI SA O RADIEZE?

Mesaj completat

DE ACORD .DAR CE TE FACI DACA ARE DE PLATA ZECI DE MILIOANE.ALTA CALE NU EXISTA PENTRU A REZOLVA.CEL DE LA CARE CUMPAR NU POATE SA O INSCRIE FISCAL PE NUMELE LUI SI APOI SA O RADIEZE?

o alta cale pentru a o cumpara pe numele meu fara sa mai fie radiata fiscal am gasit dar nu stiu daca e cea corecta>persoana de la care vreau sa o cumpar se duce la propietarul de drept care figureaza in certificat si o radiaza de la politie total.deci ea nu ar mai figura la cei de la finante ....nu stiu daca se cere la politie atunci cind vrea sa o radieze certificatul cu stampila de la fisc precum ca nu are datorii la fisc,nu e gajata ,etc.

deci daca puteti sa ma ajutati in problema asta fac cinste cu un backs de bere :ph34r: .

ps.cred ca aceasta problema au intilnit-o multi atunci cind au vrut sa cumpere o masina sau motocicleta dar nu au putut datorita problemelor la acte.eu sunt adeptul ideii ...de ce sa te legi la cap daca nu te doare...si cred ca multi sunt asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu inmatriculezi un autovehicul in 30 de zile de la semnarea contractului de vanzare cumparare se mai poate inmatricula mai apoi? care sunt consecintele?

nu se intampla nimik,io am inmatriculat o dupa 2 luni de la semnarea contractului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut .as dori si eu sa ma ajute cineva.as vrea sa cumpar o motocicleta ...yamaha fzr 600 din alt judet si as dori sa stiu ce pasi trebuie sa urmez pentru a cumpara motorul .contractul de vinzare cind il fac inainte sau dupa ce ii face radierea fostul propietar>?cu ce acte trebuie sa plec eu pentru a fi in regula si a putea sa o inmatriculez acasa?in general stiu ,dar as vrea un sfat de la cineva care s-a lovit de aceste lucruri.multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. as dori sa ma ajute cineva cu cateva indicatii ...cumpar o jawa de la un prieten si vreau sa o inmatriculez pe numele meu...si cu toate indicatiile de aici nu am inteles in jur de ce suma am nevoie pt a o inmatricula...am foaia de radiere semnata..mai trebuie radiata...nu stiu cate taxe trebuie platite, la rar, itp ,asigurare...si ce a mai ramas de platit...nu vreau nr preferential...

daca este cineva in vs care sa vina cu un sfat ar fi super

in vs vreau sa o inmatriculez... am un pont ca la iesirea inspre zona industriala as putea face itp-ul

nu stiu cati bani am nev in total ca sa pot rula legal cu jawa

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut .as dori si eu sa ma ajute cineva.as vrea sa cumpar o motocicleta ...yamaha fzr 600 din alt judet si as dori sa stiu ce pasi trebuie sa urmez pentru a cumpara motorul .contractul de vinzare cind il fac inainte sau dupa ce ii face radierea fostul propietar>?cu ce acte trebuie sa plec eu pentru a fi in regula si a putea sa o inmatriculez acasa?in general stiu ,dar as vrea un sfat de la cineva care s-a lovit de aceste lucruri.multumesc.

Cred ca este nevoie de contract C-V la radiere. La radiat iti da dovada ca e ok dpdv financiar. Pleci cu contract CV, dovada aia, cartea, talon in care a trecut proprietar ca a instrainat vehicul. Apoi nu mai ai treaba cu proprietarul. Atat tin minte.

Editat de Falkenberg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dak jawa este inmatriculata cu itp valabil atunci t duci la rar ii faci identificare, platesti asigurare, o inregistrezi la primarie, platesti la cec taxa de talon.

nu mai stiu kre sunt preturile dar o sa te coste maxim cam 400-500 max. Cel mai mult t costa asigurarea ~200 si identificarea ~90

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!Am niste probleme in ceea ce priveste inmatricularea unui motor. Am cumparat un Suzuki GSX 400 E din 1982 de la un baiat din sibiu care si-a adus motorul din germania si nu la inmatriculat pe numele lui.Motorul a stat la el in garaj mai mult de un an.Singurul act pe care mi la inmanat cand l-am cumparat motorul de la el este brief-ul mare. Cum rezolv cu declaratia vamala si trebuie sa platesc ceva amenda? :D Multumesc anticipat de raspunsuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tre sa ai actu vanzare cumparare cu sibianu, si actu de vanzare cumparare al sibianului cu persoana din germania

 

DOCUMENTE NECESARE PENTRU INMATRICULAREA VEHICULELOR PROVENITE DIN IMPORT

• Carte de identitate a vehiculului avand aplicata folia de secretizare original si copie xerox

• Fisa de inmatriculare cu viza directiei fiscale de pe raza localitatii de domiciliu semnata de proprietar (si stampilata in cazul persoanelor juridice)

• Cerere de inmatriculare (cu indicarea delegatului in cazul persoanelor juridice)

• Document de proprietate (factura, contract de vanzare cumparare) original si copie xerox

• Chitanta sau declaratie vamala de import definitiv original sau copie xerox legalizata

• Document de provenienta

• Document de identitate solicitant sau delegat (B.I. sau C.I.) original si copie xerox

• Tichetul de asigurare obligatorie original si copie xerox

• Tichetul de verificare tehnica

• Dovada de plata a taxei de inmatriculare (Trezorerie sau Directia Taxe si Impozite a localitatii de domiciliu)

• Dovada de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare (CEC sau BCR)

• Codul fiscal si certificatul de inmatriculare la Registrul Comertului, copie xerox in cazul in care solicitantul este persoana juridica

• Contravaloarea placilor cu numere de inmatriculare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, el nu a primit nimic....inafara de brief... am citit pe alt forum, ca acea declaratie este doar pt moto aduse din tari non-UE...oare asa o fi?si daca nu a primit nici el, cum pot face rost?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal..

am tot pus intrebari ce trebuie facut si ce doc am nevoie...blah..

jawa e inmatriculata pe numele altuia...are itp expirat si nu are asigurare...

vrea sa o trec pe numele meu si nu stiu ce trebuie mai intai facut...

itp-ul este primul pas? dar de contractul vanzare cumparare cand trebuie facut? trebuie sa am contractul gata inainte de itp ca atunci cand ma duc la inspectie sa in acte sa figureze numele meu?

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Am o motocicleta adusa di Germania anul trecut, pe care nu am inmatriculat-o inca. Poate cineva sa-mi spuna cam cat costa? Toate actele, bineinteles. Am auzit ca ar costa cam 1200 RON. Mi s-a parut mult, dar cineva mi-a spus ca motorul necesita mai multe acte si chestii de facut(omologare, identificare, civ etc.) si ca de aceea ar costa atat. Stie cineva daca asa este? Nu prea am vazut preturi pe forum, mai mult acte necesare. Daca ar putea cineva sa posteze aici toti pasii inmatricularii cu tot cu acte si preturi actualizate ar fi excelent si cred ca multi i-am ramane profund indatorati. Multumesc anticipat.

 

Salut Uite azi am finalizat si eu inscrierea ,in aceasi situatie ca tine ,Moto Germania adusa anul trecut ,Rar la mine ceva figuri ca etsemodificata (dar am avut actele de la firma care a afacut asta si asta a costat 3 ore din viata ),Putin scandal la administratiea finaciara ,unde am dat declaratie ca am adus motorul in tara anul asta( ca sa nu platesti penalitati) .Dupa care la notar sa dai declaratie pe proprie raspundere ca ai adus motorul cu masina ta (asta in cazul in care nu ai avut numere provizorii de germania ) sau cu o masina dar trebuie talon si propietar cu tine .Mergi la o baraca (sunt pe drapta cum mergi la politie ) Acolo fac oamenii aia tot dosarul ,chitantele la cec ,si mergi la ghiseu .Si cam asta este Totul asa dureaza cam o zi maxim ,in functie de programarea la rar .

Bafta Si sa avem asfalt uscat .

Mesaj completat

Salut Uite azi am finalizat si eu inscrierea ,in aceasi situatie ca tine ,Moto Germania adusa anul trecut ,Rar la mine ceva figuri ca etsemodificata (dar am avut actele de la firma care a afacut asta si asta a costat 3 ore din viata ),Putin scandal la administratiea finaciara ,unde am dat declaratie ca am adus motorul in tara anul asta( ca sa nu platesti penalitati) .Dupa care la notar sa dai declaratie pe proprie raspundere ca ai adus motorul cu masina ta (asta in cazul in care nu ai avut numere provizorii de germania ) sau cu o masina dar trebuie talon si propietar cu tine .Mergi la o baraca (sunt pe drapta cum mergi la politie ) Acolo fac oamenii aia tot dosarul ,chitantele la cec ,si mergi la ghiseu .Si cam asta este Totul asa dureaza cam o zi maxim ,in functie de programarea la rar .

Bafta Si sa avem asfalt uscat .

 

 

Mii de scuze Pret total ,400 ron

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Salut.

Am gasit o comunista din intamplare la un pret bun, dar are numere vechi.

Se mai pot inmatricula motocicletele cu numere vechi?

Ce actre trebuie ?

Omul a zis ca are toate actele ea doar ca trebuie schimbate numerele.

Daca a mai reusit cineva sa inmatriculeze motociclete cu nr de inmatriculare vechi, il rog sa imi spuna ce trebuie facut, daca se merita, si cam cat costa.

Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te duci la RAR cu actele vechi si cu motocicleta cat mai aproape de starea originala, si aia iti fac CIV. Nu stiu exact daca iti cer si un contract de vanzare -cumparare intre tine si proprietarul din acte, dar nu te costa nimic sa-l faci. Daca motocicleta nu mai e in starea originala, sau sunt probleme la seriile de pe cadru, atunci incepe balciul... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...