Sari la conținut

Hayabusa!dream Come True!motorul Meu Nr 10 ...


emylyo
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 174
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aveti mare dreptate la capitolul km.Motivele ar fii urmatoarele-am redus la maxim plimbarile din cauza riscului la care ma expun,nu mai merg prin oras,nu merg in fiecare zi cu atatia cai preferand masina pentru confort,consum redus si siguranta,criza ne-a afectat pe toti si am avut de ales intre a da motorul sau sa il tin si sa merg mai putin cu el.iN REST NUMAI DE BUNE.10000KM DECENT ZIC EU.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti mare dreptate la capitolul km.Motivele ar fii urmatoarele-am redus la maxim plimbarile din cauza riscului la care ma expun,nu mai merg prin oras,nu merg in fiecare zi cu atatia cai preferand masina pentru confort,consum redus si siguranta,criza ne-a afectat pe toti si am avut de ales intre a da motorul sau sa il tin si sa merg mai putin cu el.iN REST NUMAI DE BUNE.10000KM DECENT ZIC EU.

 

 

Salut...nu tre sa te justifici fiecare are motivele lui. Mi-ar place sa iau mobra de la oameni ca tine, respecti mobra,investesti in ea dar nu prea o folosesti :D .

 

ps...La Multi Ani !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca 10000 de km pe an sunt destui ,nu stiu de ce zic unii ca o tii ca bibelou dar ai destui km,oricum dublu fata de mine :D

Editat de NASU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

anul trecut am facut 11000 cu cioroiu..

anul asta sunt subtire 3000...de mile.... ( app..ai zis ca ai un kilometraj ...:agree:... in km ...zi un pret...sa stiu si eu cu ce viteza merg)+ vre-o mie km cu enduro

eu cand am drumuri mai lungi sau mai rapide iau mobra..mie imi consuma mai putin decat conserva...

........

si uite cum se mira copii de ce ai postul sus de 2 ani :)

Editat de octavius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru urari.Sa dea Dumnezeu sa auzim numai de bune ca de rele suntem satui toti!

Mesaj completat

Azi i-am facut inspectia tehnica de 2 ani.Are 19500 km si a trecut RAR cu sistemul Yoshimura fara nici macar o problema.Dupa 2 sezoane pe busa pot spune ca nu prea iti mai trebuie nimic.Au incetat durerile de spate provocate de firebladeul anterior.

Mesaj completat

Nu am mai fost de ceva timp pe la aceasta sectiune.Azi am bagat moto in revizie generala.Am schimbat deja uleiul cu Motul 300vFactory Dubluester si filtru de ulei kn,filtrul de aer kn este la spalari multiple si asteapta ungerea,dar pana atunci i-am pus unul nou original ca este cam mult praf pe afara si la propriu si la figurat.Urmeaza sa schimb lichidul de frana fata-spate cu Castrol dot4,verific placutele de frana sa vad in ce stadiu sunt,degresez etrierii si discurile,lantul de spalat si uns,o verificare de furtune pe sub rezervor,spalat,polisat si gata de sezon.Voi face si posta poze noi la momentul oportun.

Mesaj completat

Nu am mai fost de ceva timp pe la aceasta sectiune.Azi am bagat moto in revizie generala.Am schimbat deja uleiul cu Motul 300vFactory Dubluester si filtru de ulei kn,filtrul de aer kn este la spalari multiple si asteapta ungerea,dar pana atunci i-am pus unul nou original ca este cam mult praf pe afara si la propriu si la figurat.Urmeaza sa schimb lichidul de frana fata-spate cu Castrol dot4,verific placutele de frana sa vad in ce stadiu sunt,degresez etrierii si discurile,lantul de spalat si uns,o verificare de furtune pe sub rezervor,spalat,polisat si gata de sezon.Voi face si posta poze noi la momentul oportun.Am dat alarma jos pentru ca nu mai face aserviciu-dupa ce aiesit din garantie a picat-calitate Taiwan.

Mesaj completat

Intre timp motocicleta a facut aproape 25000 de km si este in mintile ei.Nu am avut evenimente neplacute din fericire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Cum mai trece vremea.Motocicleta a implinit 10 ani de cand a iesit pe poarta fabricii si 7 de cand ruleaza pe strazi.Din fericire este in stare f buna de functionare si in afara de consumabile nu a cerut nimic altceva.Are acum 27000km si in iarna asta inca hiberneaza la mine in garaj.Multumesc lui Dumnezeu ca nu am avut niciun incident si eu si moto ne apropiem de sfarsitul 2011 fara probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Emylyo

 

La 27.000km poate sa aibe si "100 de ani",normal ca e in stare buna,1 e japoneza 2 nu are km la bord,pentru varsta ei.

Eu am 27.000km cu a mea dupa 2 ani si nu sunt asa de norocos ca tine la capitolul fiabilitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Am ajuns cu bine si la finele anului 2013 si ne apropiem de 36000km,din care vreo cateva mii cred ca sunt pe stander... :)) la cat am spalat la kitul de lant.Probleme nu prea am intampinat.In 2012 am rulat vreo 5000 cu Motul 7100 10w40 si 2013 cu 300v 10w40 restul de 4000km.Consumul de ulei a fost minim,insesizabil as spune.In toamna am facut totusi schimbul cu Castrol 10w50 syntetic pt ca se pare ca au inceput sa contrafaca Motulul si nu vreau surprize.Am folosit 3 sezoane Duralube din State,nu cel comercializat la noi si motorul se incalzeste mai greu.Am verificat ambreiajul si se prezinta excelent,adica are cotele din manual de nou.Am incercat combinatii de transmisie:foaie cu +3,apoi pinion -1 si moto a devenit sportiva pur sange.Salta fata foarte usor,rupea aderenta cu roata spate si motorul se tura foarte tare mergand mai mult in ture,dar plafonandu-se la top speed.Am trecut la pinion standard si treburile s-au mai linistit.A vazut insa 10000 de ture in treapta a-6-a si ceva km odata anul acesta.Noile placute Ebc hh pe fata se comporta excelent de 2 sezoane.Am renuntat la filtrul kn de aer definitiv-l-am strans in menghina pt a nu mai fii tentat sa il folosesc din cauza prafului.Nu credeam ca nu exista praf in vest si cand m-am convins am luat masuri.In toamna am desfacut toate mufele instalatiei si le-am dat un spray de contacte electrice preventiv.Bateria Volton cu gel este la hibernare si are 1 an jumate-cea veche a picat dupa intalnirea de la CT din 2012.Lantul este tot cel original si merge inca.Gumele trebuiesc schimbate-am rulat 2ani pe fata Pirelli Supercorsa Pro medium si si-a facut treaba necesita schimbat cu Diablo Roso din garaj .Spatele am schimbat cate unul pe an pe la 4-5000 kmpt ca sunt moi si am pe stoc Pirelii Supercorsa.Gumele moi fac toti banii pt cei cu rulaj de 6000 km an.Tentativa de a vinde motorul a esuat in nenumarate randuri.Nimeni nu a venit sa vada motorul.Numai mesaje,mailuri,rezervari,oferte de schimb cu cotete de masini sau oameni nehotarati care incercau prosteli.Am ajuns sa stau sa sun sa fac eu eforturi care ar fii trebuit sa fie bilaterale.Si am zis stop!Eu nu imi bat joc de munca mea si bunul meu.Moto ramane la mine in garaj si asteapta noul sezon.Ne vedem la anul viitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Care e in viziunea ta the next level?Din pacate nu joc nimic de noroc,just work.De hypersport am imbatranit si autobuzele de la Bmw nu sunt pe gustul meu.Poate vreo busa cu Brembo si abs ...

 

Nu mi-ai raspuns Jagi care este the next level in viziunea ta pt mine?Mentionez ca am 38 de ani(20 de motociclism),188cm si 92 kg(125 aveam acum un an) si sunt inca o fire sportiva si nu mi se dau mai mult de 33 ani.Deci?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Multumesc de sfat.La vremea la care am luat busa erau si cu 4500 si cu 5000e.Eu am dat 7500e pt ca era o moto la care pretul facea diferenta.As fii dat-o la un pret mai mic pt un upgrade,dar cand moto de upgrade este praf,nu pot da moto bun la pret de 600 si sa mai pun bani sa imi iau teapa cu mana mea.Desi nu e cazul pt ca am timp o sa intre in verificari vreo saptamana,itp si cheie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vine varaaaa sa plimbam vaciiile, vacuteles, vitiicile si restul :) bine ca o ai inca. enjoy. viata e scurta dar trece



Care e in viziunea ta the next level?Din pacate nu joc nimic de noroc,just work.De hypersport am imbatranit si autobuzele de la Bmw nu sunt pe gustul meu.Poate vreo busa cu Brembo si abs ...

Nu mi-ai raspuns Jagi care este the next level in viziunea ta pt mine?Mentionez ca am 38 de ani(20 de motociclism),188cm si 92 kg(125 aveam acum un an) si sunt inca o fire sportiva si nu mi se dau mai mult de 33 ani.Deci?

esti ok ? lu' jiji, mm , popescu le-au dat mai putin, pana in 5. cu ce ai facut de ti au dat 33 ?:-P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa mai vii de acasa..uite cum gandesc eu:e acolo..e in dotare..mi.se face de ea am incalecat.o si da.i bice! cand termin intra sub prelata si am uitat de ea sa nu imi fac rau..!e o dotare super smechera sa ai o motocicleta f buna cel putin asa vad eu treaba! ascult si eu baieti mai amarati care nu au noroc ca si mine si ai multumesc lui D-zeu ptr tot..in primul rand ptr sanatatea de fier pe care o am! man gandeste-te ca esti unul din norocosi..ia-o si asa!bafta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva poze de deschidere de sezon:o sa schimb si furtunul de ambreiaj cu o linie sport insertie metalica Trw,gume fata si spate si km

post-6602-0-90483300-1394826401_thumb.jpg

post-6602-0-85391900-1394826423_thumb.jpg

post-6602-0-20832200-1394826497_thumb.jpg

post-6602-0-82010500-1394826519_thumb.jpg

post-6602-0-78694800-1394826536_thumb.jpg

post-6602-0-02123900-1394826560_thumb.jpg

post-6602-0-77913200-1394826590_thumb.jpg

post-6602-0-61101500-1394826664_thumb.jpg

post-6602-0-98983100-1394826682_thumb.jpg

post-6602-0-43492200-1394826706_thumb.jpg

post-6602-0-73999500-1394826745_thumb.jpg

post-6602-0-89944300-1394826760_thumb.jpg

post-6602-0-70154500-1394826794_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am asigurare...nu ar fii o problema,dar am programat sa schimb si verific franele la masini,vf rulmenti,vaselina...dastea de sezon...si totusi...unde :) ca mai pot merge cu gumele de iarna?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Am regasit topicul cu vechea moto.Din 5 mai 2014 bucurs pe altcineva.Moto s-a dat prin prieteni si acum are45000 km si nu a avut probleme.Am intentionat sa-l cumpar,dar nu a fost de vanzare.Jagi nu am jucat la loto,dar prin munca am trecut la next level

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...