Sari la conținut

Accident Mortal Bucuresti - 12/10/2007


sp33d_fr3ak
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 206
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cum, deci tipul nu avea permis dar se dadea de luni de zile cu moto prin oras fara nici o greata??? :eek: Mi se pare ca tipa cu masina este cea mai ghinionista din toata povestea asta. Restul , inconstienta pe toata linia (da, din pacate si pasagera care accepta sa mearga cu iubitul fara permis si casca si cu viteza). Ramai stupefiat de atata nepasare. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru tuningboy si Enduristul: bravo, ati punctat excelent cateva lucruri. Intr-adevar, si nu cred ca poate nega cineva, ponderea cea mai mare a accidentelor in care sint implicati motoristi este clar "in favoarea" celor cu sport si ss. Poate asta ar trebui sa dea de gandit celor in cauza...

 

ATENTIE, ca sa nu primesc injuraturi in mod gratuit: afirmatia mea nu se aplica TUTUROR posesorilor de SS, bineinteles ca nu vreau sa generalizez - asa cum mi se pare o prostie la fel de mare sa generalizezi si sa spui ca toti taximetristii sint cretini, toti soferii de TIR sint cretini, toti conservarii sint cretini sau toti motociclistii sint dementi etc

 

Hai sa lasam ipocrizia la o parte si sa recunoastem ca cea mai mare parte a accidentelor moto se petrec din cauza vitezei mult prea mari a motoristilor!!

 

Ca a mers cu 130 sau 90, sau 80, ce conteaza?? A mers peste limita legala... atentie, este limita LEGALA, ea trebuie respectata daca vrei ca ulterior sa poti ridica pretentii cu fruntea sus.

 

Iar daca aceasta depasire a limitei de viteza este dublata si de faptul ca nu avea A-ul.. consider ca nu mai e nimic de comentat...

 

Ca situatie de viata este intr-adevar groaznic ce s-a intamplat, probabil ca aproape toti am pierdut pe cineva drag intr-un fel sau altul... dar strict ca situatie MOTO, cred ca Gabi a gresit: viteza mare (chiar daca a fost "doar" 80) si fara permis A (daca e adevarat ca nu are permis).

 

A mai spus cineva in acest topic, foarte corect, oare ce se intampla daca se descoperea ca soferita nu are permis.. ma gandesc oare cate vorbe crunte s-ar fi scos, cati viteji ofensati de "campania de eradicare a motociclistilor" s-ar fi constituit ad-hoc in"potere de linsaj", cati ar fi impartit din nou oamenii in "motociclisti" si "ceilalti" si multe altele???

 

 

 

Un om normal, conservar de 10 ani, in curs de a obtine si A-ul, prin urmare ma astept la reply-uri de genul "tu nu ai carnet asa ca nu ai dreptul sa vorbesti" - cine vrea sa faca asta sa o faca, eu mi-am expus doar o parere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ca a mers cu 130 sau 90, sau 80, ce conteaza?? A mers peste limita legala... atentie, este limita LEGALA, ea trebuie respectata daca vrei ca ulterior sa poti ridica pretentii cu fruntea sus.

 

 

 

Nu cred ca cineva care alearga ca bezmeticul ,chiar se grabeste sa ajunga la ora fixa undeva.Am vazut destule cazuri in care dupa o goana nebuna omul se da jos de pe motor sa fumeze o tigara,ori se asaza la o terasa si asteapta o juma de ora sa-i vina o pizza.Si atunci ma intreb de ce atata graba?Normal ca din teribilism.Mie imi este suficient ca pot sa fiu mereu primul la semafor.E un privilegiu pe care nu il am cand sunt cu masina.Si mereu ajung mai repede chiar mergand regulamentar.

Mai sunt unii care se pun la mintea unui conservar cu masina puternica care vrea sa mearga mai tare decat el.Si atunci incepe o lupta absurda.Conservarul nu intelege ca nu are cum sa bata un motociclist chiar daca are Ferrari, iar vitezistul nostru se pune la mintea lui.

Eu daca vad ca are cineva ambitii d-astea cu mine il ridiculizez lasandu-l sa ma depaseasca iar la semafor trec usor pe langa el,ajung frumusel in fatza ,blochez banda lui si incerc sa par cat mai plictisit.Ba chiar ma fac ca nu vad semaforul cand se face verde si plec agale de pe loc spre disperarea celui in cauza.Daca reuseste iar sa ma depasasca pateste acelasi lucru iar si iar...

Concluzia e ca graba nejustificata poate sa loveasca crunt.

Recunosc ca am alergat si eu,dar justificat.Odata fugeam de ploaie iar alta data fugeam de noapte ca am viziera fumurie.Dumnezeu m-a pazit pana acum si sper sa o faca in continuare,ceea ce va doresc si voua.

Cineva de pe forum avea un citat care mi s-a parut sublim:

NU ALERGA NICODATA MAI REPEDE DECAT POATE INGERUL TAU SA ZBOARE!

Editat de Enduristul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:ok::)) e o mica diferenta atunci cand alergi un 600/ 900 fata de un 125 / 400 si dupa parerea mea in buc. nu ai unde ca sunt semafoare cel mult din 500 in 500 m si stradute de unde sa sara iepurele la greu .eu am facut scoala pe motor maricel (500 cc) nu am cazut niciodata dar..............dupa ce mi-am luat motorul meu 150 cc sa schimbat situatia ,acum stiu sa fac cazaturi si pe stanga si pe dreapta si multe altele , iar daca mi-as lua unul mai mare probabil as vi si eu vedeta pe acest topic . parerea mea este sa nu mai dam vina pe mort sau pe sofer sau pe amandoi ca nu suntem in masura de asa ceva ci doar sa spunem ce concluzii tragem noi din greselile care pe multi i-au costat viata. concluzia care am traso eu : indiferent cum conduci si ce conduci vezi ca ai doar o VIATA nu trece prin ea cu viteza pt ca ai sa ajungi mai repede la DESTINATIE ..................... Editat de adolf_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un om normal, conservar de 10 ani, in curs de a obtine si A-ul, prin urmare ma astept la reply-uri de genul "tu nu ai carnet asa ca nu ai dreptul sa vorbesti" - cine vrea sa faca asta sa o faca, eu mi-am expus doar o parere.

 

Taci tu, ca nu esti singurul conservar cu B-ul de 10 ani, fara permis categ. A... calare momentan pe un scutrica de mai mare frumusetea... :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Circulat cu moto fara cat A, circulat fara casca, bravo, mai aveti si obraz sa spuneti ca nu ar trebui comentat?

 

Daca cea de la volan nu avea permis, tot asa de "blanzi" erati in a comenta si a vedea ca "ce vina avea, mergea doar fara permis si fara casca, saracul" ? Lasati ipocrizia deoparte si priviti matur problema. Ca nu e de gluma.

 

P.S. Nu stiu ce culpa comuna ar da Politia cand el circula pe drum public fara permis. Chiar sunt curios si o sa ma interesez daca e asa.

 

 

No comment......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu

[...]

..si mor de curiozitate cati dintre Dvs. si-au inceput pasiunea moto si mersul pe motocicleta in cadrul scolii sau dupa ce au obtinut A-ul.

 

Pasiunea nu are nici o legatura cu mersul fara permis. Si daca tot te mananca sa mergi fara permis fa-o fara pasager, macar nu bagi si pe altul in pamant/spital.

Pasiunea pentru motor a inceput pentru mine in secunda cand am facut prima tura de poligon cand am inceput cursurile de A, deci poti adauga +1 la borderou, :ok:

 

tot

[...]

...despre soferita...sa rada cat mai are timp...mai bine s-ar ruga sa se faca alexandra bine...e sangele meu ...si daca scapa de justitie nevinovata doar ca GABI (odihneasca-se in pace )... nu avea A...

 

Imi pare rau de sora ta, sper sa se faca bine cat mai repede si sa ramana fara sechele.

Nu ai deloc dreptate soferita nu are nici o vina. Incearca tu sa te asiguri dintr-o masina in traficul urban, unde limita de viteza este de 50km/h, contra unui dement care circula cu viteza mare.

Si ea este nevinovata chiar daca pustiul ala avea permis: AVEA VITEZA!!! VITEZA UCIDE!!! Toti nervii indreapta-i spre prietenul tau: A FOST UN INCONSTIENT CRIMINAL, CA MULTI PUSTI CRETINI CARE CIRCULA PE SS-URI FARA PERMIS SI CU VITEZA!!!!! TU NU REALIZEZI CA DIN CAUZA LUI S-A INTAMPLAT TOT!!!! NU ERA SORA TA, PUTEA SA FIE ALTA FATA!!!!

Uite-te pe forum la accidentele cu morti si fa o statistica sa vezi cati au murit pe SS-uri, cati ani aveau si cata experienta in spate.

 

Sanatate multa Alexandrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui sa-ti stergi comentariul asta din acest topic !!!! Poate era mai indicat sa scrii astfel de povetze in alte topicuri... ce de exemplu cel in care mi-ai sters mie un asfel de comentariu si cand te-am rugat sa stergi restul comentariilor, nu ai mai vrut. Voiam doar sa justific anumite chestii pe care le-am spus si pe care unii nu le-au inteles cum trebuie!!!

 

P.S. Scuze de off-topic dar nu m-am putut abtine pentru ca baiatul este moderator si, din punctul meu de vedere, nu o face cum trebuie !!!

 

On topic: Multa sanatate fetei si sa uite ce a fost. Are o viatza care trebuie traita.

 

 

@patraulea: dar de ce crezi ca post-ul lui Thomas e offtopic? Nu sintem pe un forum de motociclism??

 

Mie mi se par offtopic toate comentariile de genul "rip", "ce-a fost a fost" etc - mi se pare de la sine inteles ca toata lumea regreta ce s-a intamplat, bineinteles ca toti simpatizam cu rudele si prietenii celor decedati, totusi una peste alta astea nu sint decat niste generalitati care nu aduc nici o informatie concreta despre ceea ce ar trebui facut pe viitor.

 

Am fost sfatuit, ca viitor motociclist incepator, sa intru pe topicul de Accidente, sa mai invat cate ceva, dar in proportie de 90% nu vad decat "rip-uri", speculatii, dat cu presupusul la greu sau certuri intre anumiti forumisti pe care deja am inceput sa-i invat. Prea putin se dau informatii clare si la obiect.

 

Inca o data, nu vreau sa par insensibil la durerea provocata de aceste accidente, toti dorim insanatosirea celor accidentati, dar uneori se pierde din vedere ca aici e un forum pentru motociclisti, creat pentru ca incepatorii, si numai, sa invete lucruri practice, sa invete ce sa faca, ce sa nu faca sau ce ar fi trebuit sa faca!!!

 

Asfalt uscat tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@patraulea: dar de ce crezi ca post-ul lui Thomas e offtopic? Nu sintem pe un forum de motociclism??

 

Mie mi se par offtopic toate comentariile de genul "rip", "ce-a fost a fost" etc - mi se pare de la sine inteles ca toata lumea regreta ce s-a intamplat, bineinteles ca toti simpatizam cu rudele si prietenii celor decedati, totusi una peste alta astea nu sint decat niste generalitati care nu aduc nici o informatie concreta despre ceea ce ar trebui facut pe viitor.

 

Am fost sfatuit, ca viitor motociclist incepator, sa intru pe topicul de Accidente, sa mai invat cate ceva, dar in proportie de 90% nu vad decat "rip-uri", speculatii, dat cu presupusul la greu sau certuri intre anumiti forumisti pe care deja am inceput sa-i invat. Prea putin se dau informatii clare si la obiect.

 

Inca o data, nu vreau sa par insensibil la durerea provocata de aceste accidente, toti dorim insanatosirea celor accidentati, dar uneori se pierde din vedere ca aici e un forum pentru motociclisti, creat pentru ca incepatorii, si numai, sa invete lucruri practice, sa invete ce sa faca, ce sa nu faca sau ce ar fi trebuit sa faca!!!

 

Asfalt uscat tuturor

 

N-am vrut niciodata sa intru in polemici pe site-urile moto dar daca asta e esentialul pe aici trebuie sas fim toti la fel, suntem motociclisti, nu ?!!!

 

Ideea a fost urmatoarea: un astfel lde post am scris eu intr-un alt topic insa acest moderator mi-a sters topicul respectiv pe motiv de offtopic (te asigur ca acolo era mai ontopic decat aici)!!! Am asteptat acest post al lui si i-am atras atentia ca al meu (cu aceleasi "povetze") nu a fost valabil si implicit a fost sters !!! ...Insa, cand vine din partea unui moderator, este valabil !!! La asta m-am referit cand am spus ca nu-mi place cum face treaba de mderator !!!

 

Poate ca trebuia sa completez ca postul respectiv era adresat doar persoanei respective...

 

 

P.S. Ca sa vedeti cat de jalnic am ajuns... sa ne scoatem ochii la rubrica accidente...

Editat de patraulea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OT:

Diferenta majora a fost ca in cazul tinerilor ucisi de basculanta pe Plevnei ai adus la cunostinta opiniei publice o barfa(flame mai pe scurt) cum ca motociclistul nu avea permis, fapt infirmat si de prieteni/rude si de Politie. Postul respectiv ti l-am sters si ti-am explicat pe PM sa nu te mai bazezi pe barfe si RadioŞanţ.

Postul meu de care te-ai legat acum reprezinta o concluzie personala legata de lipsa permisului, fapt confirmat de prieteni/rude.

 

Daca tu poti sa tragi un semn = intre aceste 2 situatii, ai o problema majora.

Si cu asta am incheiat subiectul acesta aici. Din bun simt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OT:

Diferenta majora a fost ca in cazul tinerilor ucisi de basculanta pe Plevnei ai adus la cunostinta opiniei publice o barfa(flame mai pe scurt) cum ca motociclistul nu avea permis, fapt infirmat si de prieteni/rude si de Politie. Postul respectiv ti l-am sters si ti-am explicat pe PM sa nu te mai bazezi pe barfe si RadioÂŞanț.

Postul meu de care te-ai legat acum reprezinta o concluzie personala legata de lipsa permisului, fapt confirmat de prieteni/rude.

 

Daca tu poti sa tragi un semn = intre aceste 2 situatii, ai o problema majora.

Si cu asta am incheiat subiectul acesta aici. Din bun simt.

 

 

 

OMULEEEEEEEEE................

 

 

Ti-am trimis si PM in care ti-am spus ca nu e vb de accidentul de pe Plevnei, ci despre topicul cu scuterul furat si gasit la militzianul in Chitila cand mi-ai sters un post cu aceeasi idee pe care o expui tu aici !!!!

 

De ce acolo era offtopic si aici este ontopic?!!! In fond si la urma urmei este vorba despre aceeasi idee !!!

 

De ce cand o spui tu, este valabila... si cand o spun altii nu e valabila ?!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ca este periculos sa fi pilotezi o motocicleta prin Bucuresti.

 

O moto nu poate fi pilotata prin Buc, nici chiar de un pilot... pt. ca Bucurestiul nu este circuit. Putem cel mult sa le conducem...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand a ajuns in camera de garda baiatul avea sanse aproape zero...unul dintre diagnostice fiind popularul "explozie de organe"...Practic shi-a rupt tot un el...Motorul se cumpara usor...Rabdarea se cumpara greu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-i ierte! Daca e adevarat ca baiatul a iesit de pe aleea Ucea in Luica si i-a dat 150, ma indoiesc sincer, pt ca Ucea e la 100, max 200m de locul coliziunii, adica REsita cu Luica, dar si 100km/h e acelasi lucru, chiar si 60km/h am patit-o, am zburat 10m dar nu am intalnit nici un obstacol, costumul nu am mai ales nimic din el.Pacat pt tineri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Asa e TuPacPeSubMotor... zilnic tot felul de accidente... cred ca si remarca ta aici este tot un accident... RIP!

 

 

Adevarat grait-ai hondaxx!!!

 

Mai Shacur....lasa-ne ma tata...eu intru p-acilea sa invat cate ceva util!!! Nu mai da tu cu tifla...Reintra cu sfaturi peste vreo 9-10 ani..Te rog eu!!Termina de baut lapticul, asteapta sa se uste cerneala pe buletin(sau carte de identitate) si mai discutam dupa...Sunt 100% convins ca liniutele alea de sub nick-ul tau de 3 lei nu te vor invata sa mergi pe motor...:)....

Editat de shuvyx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...