Sari la conținut

Acident Minor ...


cao
 Share

Postări Recomandate

Joi seara mi-am primit un cagiva mito de 125 de ziua mea :D incredibil dar adevarat , nu mi-a venit sa cred , eram extrem de bucuros ... Lam incercat shi eu motoru mam plimbat cu el putin roata blocului ... momentan nu am permis in 29 am examenul :bigstar: Bun trecem mai departe ... ieri fratemiu ma batea la cap sa il las shi pe el sa mearga cu el ... A facut o tura .... a doua tura ... la a 3-a tura a inceput sa simta ce poate motoru .... cam pe la 60 la ora franeaza brusc .... pe jos pietris shi umed ... ii fuge roata de spate intr-o parte , reuseste sa redreseze motoru shi intra exact in niste paleti de lemn care ia facut praf ... Sincer am crezut ca da de pamant de nu se mai ridica ... nu mi-a venit sa cred a fost prima data in viata lui cand sa urcat pe un motor de viteza shi a avut precizie sa intre cu motorul in paletii aia de lemn ... nici nu avea casca in cap ... decat o pereche de blugi , adidasi , o bluza shi o geaca mai groasa care le-a facut praf :( motorul ... sa fisurat putin rezervorul dar lam facut la loc shi umpik zgariat pe lateral . A scapat foarte ieftin avand cont de faptul ca daca pica pe jos cand ia fugit spatele la motor se facea praf , ori daca o lua in dreapta era parcata masina lui ori shi intra in ea ... shi chiar nici nu vreau sa imi imaginez ce se putea intampla ori daca o lua in stanga erau niste containare de fier . Ii multumesc la Dumnezeu ca a reusit sa scape doar cu atat .... o mica zgarietura la picior shi ce a suferit motorul ... nu prea grav .

Asfalt uscat tuturor shi aveti grija cum mergeti cu motoarele ! Blitz :bigstar: Blitz

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper ca ai reusit sa citesti toata rubrica de accidente,si de incepatori.E bine sa constientizezi cat de multe pericole te pasc cand esti cu motoru.Eu nu am motor deocamdata,dar mergand cu conserva am vazut cat de multi dobitoci pot sa circule pe strazile noastre. Asa ca succes la examen, lasa gazu usor, si sa nu ai parte de experiente neplacute :bigstar: Asfalt uscat si bulan exagerat;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar stiu ca nu am procedat corect ca iam dat motoru altuiva ... dar totusi nu imi trecea prin cap ca el va baga viteza totusi mam gandit ca isi da seama ce il poate astepta tinand cont ca are 21 de ani ... Oricum motorul nu il voi mai da la nimeni shi astept cu mare drag sa imi iau carnetul deoarece vremea tot mai naspa se face :bigstar: Asfalt uscat tuturor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bafta la examen si sa fie invatatura de minte.

 

Motocicleta e mai periculoasa decat pare. Asadar nu uita ca e cadoul primit de tine, de care va trebui sa te ingrijesti ca de ochii din cap. Si deloc dat la amici care vor si ei o tura. fiindca sigur o sa dea cu ea pe jos. Chiar daca ei scapa ieftin, o sa te doara cand o sa-ti vezi motorul stricat.

 

E mobra ta, ai primit-o cadou, pe ea incepi frumoasa pasiunea a motociclismul, pe ea inveti mersul in trafic, pe ea pasesti in randurile motoristilor. E o chestiune strict personala intre tine si armasarul tau mecanic.

Nimeni, in afara de motociclisti, nu trebuie sa se bage intre voi aiurea. Nimeni sa nu-ti ceara motoru pt ture sau mai stiu eu ce, sa te roage la wheelie, burnout, plimbat pasageri fara casca.

 

Ai grija de fier, ca si el va avea grija de tine.

:bigstar:

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici ai foarte mare dreptate ,, Mr.Watt " . Eu astept cu sufletul la gura sa dau de examen deoarece nu mai prind vreme buna ... la Timisoara e un frig de ingheata shi sufletul in mine ... Aveti grija cum mergeti cu motoarele shi Asfalt Uscat !! :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am dat scuterul (pt mine tot motor este si ala) :bigstar: doar la 3 persoane. Prima are scuter si este oarecum obisnuita cu asa ceva, a doua are un magazin prin centru si dispune de ceva bani, plus ca este posesorul unei conserve de vreo 20.000 euro si al treilea este seful meu. Recunosc, la ultimii doi nu prea am avut emotii, mai ales ca m-au asigurat ca in caz de ceva imi cumpara altul la loc, insa la prima persoana, colegul meu de job, cel cu scuterul, am cam dardait de frica sa nu cada, pentru ca tipul nu condusese decat scutere miutze de genul Gopop sau kestii cam la jumatate din greutatea pe care o are al meu... cu alte cuvinte, mult mai usor de manevrat.

 

Si vorba cuiva, femeia si masina nu se imprumuta... :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici ai foarte mare dreptate ,, Mr.Watt " . Eu astept cu sufletul la gura sa dau de examen deoarece nu mai prind vreme buna ... la Timisoara e un frig de ingheata shi sufletul in mine ... Aveti grija cum mergeti cu motoarele shi Asfalt Uscat !! :bigstar:

Ai o viata intrega sa tot mergi, nu te grabi si nu mai iesi fara permis, cind nu te astepti atunci poti fi prins chiar si linga bloc si incearca sa nu-i dezamagesti pe cei ce au avut incredere in tine si ti-au facut un asemenea cadou.

 

--- Mesaj completat în 15 Oct 2007 15:18 -------------

ai putea sa dai si masina ....... ca nevasta oricum se da (duce) singura :bigstar: :D

Cine nu stie a alege, cam asa pateste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Joi seara mi-am primit un cagiva mito de 125 de ziua mea :D incredibil dar adevarat , nu mi-a venit sa cred , eram extrem de bucuros ... Lam incercat shi eu motoru mam plimbat cu el putin roata blocului ... momentan nu am permis in 29 am examenul :blbl: Bun trecem mai departe ... ieri fratemiu ma batea la cap sa il las shi pe el sa mearga cu el ... A facut o tura .... a doua tura ... la a 3-a tura a inceput sa simta ce poate motoru .... cam pe la 60 la ora franeaza brusc .... pe jos pietris shi umed ... ii fuge roata de spate intr-o parte , reuseste sa redreseze motoru shi intra exact in niste paleti de lemn care ia facut praf ... Sincer am crezut ca da de pamant de nu se mai ridica ... nu mi-a venit sa cred a fost prima data in viata lui cand sa urcat pe un motor de viteza shi a avut precizie sa intre cu motorul in paletii aia de lemn ... nici nu avea casca in cap ... decat o pereche de blugi , adidasi , o bluza shi o geaca mai groasa care le-a facut praf :eek: motorul ... sa fisurat putin rezervorul dar lam facut la loc shi umpik zgariat pe lateral . A scapat foarte ieftin avand cont de faptul ca daca pica pe jos cand ia fugit spatele la motor se facea praf , ori daca o lua in dreapta era parcata masina lui ori shi intra in ea ... shi chiar nici nu vreau sa imi imaginez ce se putea intampla ori daca o lua in stanga erau niste containare de fier . Ii multumesc la Dumnezeu ca a reusit sa scape doar cu atat .... o mica zgarietura la picior shi ce a suferit motorul ... nu prea grav .

Asfalt uscat tuturor shi aveti grija cum mergeti cu motoarele ! Blitz ;) Blitz

 

 

 

 

 

 

 

"CINEVA ACOLO SUS..."Stii f bine la ce ma refer...

MA BUCUR F MULT CA A SCAPAT DE SPITALIZARE! e F USOR SA INTRI IN SPITAL,DAR MAI GREU E SA IESI... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare!!! daca mai vrei sa scapi de cineva... la fel sa faci!!! nici tu nu stii cam cu ce se mananca chestia asta pe 2 roti dar dai motorul unora care se urca pentru prima oara...

 

ai un mare noroc ca "ai primit cadou" asa ceva. unii trebuie sa munceasca din greu pentru pasiunea asta... nu zic ca e rau dar daca dadeai tu banii din buzunar sigur erai mai atent!!!

 

asa cum ai fost sfatuit mai sus poate imprumuti si prietena la fel... doar o tura in spatele blocului... dar tine minte:

"SPALATA NU-I CA NOUA!!!", intelegi tu ce vrei din asta, se aplica in ambele cazuri...

 

bafta la examen si asfalt uscat in continuare!

Editat de medevac106
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...