Sari la conținut

Motorcycle Club & Riding Club Education


night81angel
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 882
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare,

 

Daca tot se vorbeste de noi, atunci de curiozitate trebuia sa veniti cei care nu ati fost la noi la intrunire. Suntem in Romania si"obiceiurile" noastre nu sunt momente sau motive de ras pentru unii sau altii.

In legatura cu sfaturile unora legate de cum tre sa te ...tzi la intruniri credem ca din postura lor sunt binevenite si de apreciat.

Acestea fiind spuse multumim pentru ele si promitem sa onoram cum se cuvine duduia daca se iveste prilejul.

 

Pana atunci va salutam si va dorim viata usoara.

 

Calin

Night Wolves Romania

 

* intrutotul de acord cu tine.

unul din motivele pentru care merg (mergeam) la intruniri era si asta: ca sa cunosc de-aproape oamenii, "fenomenul" - daca vrei. sa vad si sa aud cu propriile simturi. orice parere de pe forum este nefondata. si spun asta pentru ca am cunoscut oameni si din cluburi si din afara lor. cei din afara (am cateva exemple) au pareri bine definite despre club, le exprima ferm si categoric, in schimb cei din cluburi sunt mai rezervati, adica spun DOAR ce trebuie, cat trebuie.

 

pace! si fara suparare, popa ala e el imbracat in negru, da' n-are nici vesta, nici tatuaje, ...nici macar un piercing, nimic! :D

 

Cam liniste...

 

* tu de ce vrei glagie, te plictisesti?

 

Daca tot s-a incins topicul:

1. Remarcile facute la adresa "duduii" se incadreaza in trend-ul misoginismului cunoscut al unor MC-uri, sau e doar o amenintare? Nu a ras doar ea la faza cu popa si ar rade orice om cu mintea intreaga si satul de toate mascaradele cu soboare de dupa 90 incoace. Serios, ce v-a apucat? In plus, esti barbat - probabil - iar persoana de care te legi e o femeie... Suna ceva in mintea ta?

2. De ce tocmai Night Wolves? Sunt din Rusia, au simpatiii nationaliste de-ale lor, se bucura de gratiile guvernului lui Putin, parca iti vin in minte cuvinte cheie ca mafie rusa sau acronime gen FSB, KGB, deci cam ce v-a atras la ei? Orice raspuns gen "treaba noastra" va intari si mai mult banuielile, intr-o tara a zvonisticii, cum e a noastra...

3. Intr-un sens mai larg, oare nu pot exista cluburi serioase in Romania decat afiliate la "internationale" MC mondiale? Daca nu, de ce sa nu mergi pe mana unui MC original?

 

* topicul nu s-a incins deloc, dar ptr. ca te mananca in ...palma, iaca:

1. nu e nici un misoginism in remarca respectiva. BlackWidow a facut o remarca care duce fix catre asa o replica (si tu daca ai fi facut remarca aia, "mergi la intruniri sa te f***.", fii sigur ca ai fi primit exact acelasi reply.) no offence!

2. nu-ti mai pune intrebari d-astea existentiale. stai jos si cujeta. situatia geo-politica bla-bla-bla ...duce fix catre acest "trend". s-a terminat razboiul rece, trecem la razboiul caldutz ;)

3. daca puteau sa existe cluburi serioase 100% romanesti, ar fi existat pana acuma. raspuns: Romania nu are nimic "intern" (in afara de chestiile populare, traditii, etc.), de sine statator si unitar. ai auzit tu de mafia romana? nu, exista mafioti romani. de securitatea romana? hm..., eu stiu doar securisti romani. cum ar putea avea un club moto?

daca nu stii ruseste, roaga pe cineva sa iti traduca. NW mie mi se pare un club mai mult decat original. pana si chestia cu botezul si popa, ...e cea mai originala treaba (chiar daca e de ras!). sunt sigura ca pentru un ateu lucrurile astea sunt de neinteles, dar probabil ca la sovietici treburile astea tin de un cod si de conduita interna si ai grija daca mergi la o intrunire a lor (in Rusia, nu aici) sa nu razi cu gura pana la urechi...

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cria_p sunt de acord cu ceeace spui tu :ok:

 

* stiu :D

 

@Ancalagon - sa-ti mai dau un indiciu, ca tot ai adus vorba despre misoginismul din cluburi. cred ca remarca ta a venit dintr-o practica prost inteleasa sau gresit interpretata de "outsideri". cluburile moto nu promoveaza misoginismul. si nu, membrii nu sunt gay. club inseamna reguli stricte, disponibilitate maxima, forta fizica (in unele situatii), multe abilitati strict masculine. (ce te faci daca o femeie e membru in club si cand o cheama "patria" ea trebuie sa alapteze, ca tocmai a nascut?) ma refer aici la cluburi 1% sau ...p-acolo.

fie vorba intre noi... personal, am intalnit mai multi motociclisti misogini in comunitatea asta intre cei care nu sunt membrii nici unui club, ba chiar nu prea merg cu motocicleta.

 

uite, ce-ai zice tu daca intr-o seara ai intra intr-un bar de moto (club-house, sa zicem) si ai vedea in fatza, la tejghea, 4 fete (motocicliste) band bere si discutand cu barmanul (care poarta si el patch)? ...misogin, este? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia cu botezul si cu popa este de ras, dar nu e originala deloc. Sovieticii nu foloseau popii decat acolo unde trebuia - la munca in Siberia, unde in sfarsit erau utili...:lol: Rusia post-gorbaciovista insa a revenit ca si noi, din oportunism politic si masinatii oculte alimentate de nationalism, la o ortodoxie "nationala", panslavism pravoslavnic neo-tarist si alte ciudatenii ideologice bune pentru frustratii lor cu 4 clase; cred ca risti sa ti-o iei acolo si daca nu mergi neaparat la intalnirile lor de dnepro-uralisti, desi, la nivel individual, sunt de multe ori niste oameni dintr-o bucata. Dar aici vorbim de racilele politicii si efectele lor manipulatorii...

 

Stii foarte bine ce a vrut sa spuna Black Widow cu remarca respectiva - nu cred ca ar trebui pedepsita pentru asta cu un viol in grup de catre baietii de la Ex-Seth, coiotii noptii sau alte grupari de animale legendare care incep sa faca motociclismul sa para desprins din Cantemir. Esti de alta parere cumva? Daca asta e primul lucru care i-a venit in minte colegului de pe forum sau celor pe care poate ca ii reprezinta, e un pic cam nasol... No offence, either...

 

Daca romanii nu sunt in stare sa faca cluburi serioase 100% romanesti - cum zici - , ce te face sa crezi ca vor reusi sa mentina filiale de cluburi de 1% - sau surogatele lor "slavonice" - serioase de afara? Again, no offence...

 

HA a avut la inceputuri membrii full de sex feminin - o confirma chiar Sonny Barger. Nu am zis nicaieri ca a interzice membership-ul pentru femei inseamna ca bikerii 1% sunt gay. Nici nu cred ca ar fi multe candidate - Barger nici nu comenteaza prea mult subiectul, a fost in cazul lor o decizie luata prin consens la vremea respectiva si nu s-a mai revenit asupra ei. Poti aduce unele argumente in sprijinul excluderii femeilor dintr-un MC, poti justifica istoric asemanarile cu sistemul militar, dar poti si combate ideea la fel de bine. MC-urile nu sunt insa niste ONG-uri civice sau organizatii dupa reguli democratice, isi pot face regulile asa cum poftesc. Sensul in care am folosit eu misoginismul era strict legat de remarcile nepotrivite la adresa lui Black Widow. Pe langa asta, esti la fel de outsidera ca si mine. No offence, again...

 

Nu era vorba de galagie, doar intrebam pe cineva de ce ar face pasul respectiv; chiar nu vad ce ar avea niste romani in comun cu un club rusesc - intr-atat incat sa ii devina vasali. Si stiu si ruseste, btw...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* bey, ai tendinta sa poluezi topicul asta si sa ma "tragi" si pe mine in ...actiune. dar eu nu-ti spun decat atat:

 

din ce am observat eu, fara nici o suparare, tu incerci sa profiti de orice ocazie ca sa-ti afirmi ideile, principiile, opiniile pe care ti le-ai format pe criteriile alese de tine (nu discut), dar care se refera la subiecte (teme) universale destul de delicate si care, dealtfel, nu se discuta in public. uneori nici cu cei mai buni prieteni. ci se urmeaza ca si linii de conduita in viata. atat. religia, preferintele sexuale, sovinismul - despre astea vorbesc. si nu, nu sunt subiecte tabu, numai ca din respect si din dorinta de a nu deranja pe altii, eu prefer sa nu mai discut astfel de lucruri decat in privat si cu oameni care au o anumita lejeritate in a-si expune si argumenta opiniile.

eu sper ca baietii de la "Ex-Seth, coiotii noptii sau alte grupari de animale legendare" sa nu se simta jigniti de exprimarea ta, pentru ca, desi nu apartin nici unui astfel de grup, daca mi s-ar adresa cineva asa, clar i-as cauta drumurile sa vad pe unde se duce si pe unde vine...

 

si acum sa revenim la subect ;)

eu rad in continuare de poza aia cu popa, dar in nici un caz nu as rade de un membru care adera la un club cu reguli, coduri, obiceiuri, practici care nu sunt pe intelesul meu. mai ales daca sunt pe teritoriul lui, invitat de el. si aici aplic ce a spus Sobolanul mai inainte. respecta si vei fi respectat, rasul este sanatos, fiecare motocicleta e cea mai frumoasa pentru posesorul ei si, presupun, toate femeile clujene se duc la intruniri sa se f*** :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Ancalagon Black Widow a ridicat-o la fileu de numa' numa', sa fim seriosi... Fara intentia de a suna rautacios, nu ati vazut inca mai nimic la nivel de intruniri. De exmplu oamenii de aici http://www.jesusbikers.org/ sunt prezenti la orice intrunire majora din vest inclusiv 1% cu ditamai standul. Nu am vazut niciodata sa fie luati la misto si nici dati afara in suturi. Cine este interesat de asta, vorbeste cu ei, cine nu, nu. Daca voi vedeti altfel situatia...

Referitor la clubul ''rusesc'' se vede cu ochiul liber in general, ca, in momentul in care un club devine international are cel mult origini intr-o anumita tara. Ca fapt divers, Germania are mai multi membrii 1% decat charterele US adunate si situatia asta nu se refera numai la un singur club care isi are originile in US.

Raman in continuare la parerea mea ca ''atacurile'' de orice natura nu isi au locul pe forum. Daca intrati pe orice guestbook al unui club serios nu o sa gasiti niciodata ''Noi sa traim, suntem cei mai tari'' , m..e X, m..e Y. Astea isi au locul cel mult pe youtube unde se trezesc toti carnatii sa comenteze.

 

Nu o sa insist cu chestia asta,pina la urma fiecare face cat il duce capul...

 

Bafta :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cria, nu subiectele sunt sensibile, ci oamenii cu reguli sii prejudecati in loc de creier; sau doar cu muschi. Nu sunt ideile mele, le poti gasi si in Declaratia Universala a Drepturilor Omului. S-a si murit pentru ele, daca tot ne-am pierdut simtul umorului si am devenit dramatici. In opinia ta Black Widow si cu mine suntem pe lista de hit-man-i? I'm trembling...

Parca aveai simpatii in directia altui club... Sau m-am inselat? Na zdarovia!

Cred ca si barbatii clujeni se duc cu unele intentii non-biblice pe la intalniri; poate chiar si fetele "da Bucuresti"... U never know... Sau poate se duc doar pentru o binecuvantare, o spovedanie, ceva...

Black Widow, unde cerem azil politic, ca ne mananca lupii?:lol:

 

I'm outta here...

Editat de Ancalagon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* bun, n-ai inteles idea, d-aia ma bucur ca esti "out of here". in alte vremuri, mi-ar fi parut rau.

 

ca sa exemplific, poate pentru cei care incearca de fiecare data sa faca "teribilisme" pe seama unor chestiuni delicate (nu in sensul de fragile, iar creierii si muschii nu au nici o influenta aici - ele sunt asa, ptr. ca nu sunt general acceptate si pentru ca sunt alegeri personale care nu se justifica).

deci,

poate tocmai pentru ca simpatizez cu un anumit club sau pentru ca imi exprim mereu deschis "agreementul" pentru aceste actiuni legate de cluburi, am o viziune mai larga despre ce inseamna atitudinea fatza de un club si intr-un club. de aici si respectul (sau simpatia) pe care aleg sa il acord unui club, nu pe baza de practici, reguli si legende, ci prin ceea ce reprezinta pentru mine contactul cu acel club: oamenii.

 

sper totusi ca peste timp, faptul ca de acum motociclistii din Romania vor fi "divizati" pe criterii ...geografice, sa nu reprezinte un motiv de discordie si de intriga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca or sa aiba curaju sa il caute(si fac pariu ca nici pe ea) sunt prea lasi ,stau ascunsi in casa cu vestele puse in cui sau sub lacat si le poarta doar la iesirea din oras,sau daca sunt in numar mai mare si au militie in zona (probabil ca de aia li se spune coiotii noptii) ...dar oricum , de la gradul de papagal la coiot,e ceva ,nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Obersturmfuhrer

bă măciaulin aici discută oamenii mari, pleacă in scarmaz cu copy/pastele tau si polueaza alt topic/forum/cartier/metrou/statie ratb/scara de bloc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Connex, tu esti pe bune? Bagi cu aierele de superioritate si vorbesti numai balarii. Compari un MC cu un popa chemat la binecuvantari?!

Si ce are de-a face daca Germania ar avea intradevar mai multi outlaw decat lumea toata? Te-ar face pe tine mai credibil? Nu inteleg!

Poate nici eu nu am habar de intruniri, ca veci nici macar nu am auzit(ce sa zic de vazut) de popa chemat la un biker rally sau party.

Doi la mana, atacurile si conflictele sunt parte mare din viata de biker. Pe orice forumuri sau oriunde o sa intre bikeri o sa fie conflicte indiferent de mediul de exprimare. E treaba lor si daca nu te priveste nu comentezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atacurile si conflictele sunt parte mare din viata de biker. Pe orice forumuri sau oriunde o sa intre bikeri o sa fie conflicte indiferent de mediul de exprimare. E treaba lor si daca nu te priveste nu comentezi.

 

te luminez ca nu intelegi nimic... :wink:

biker-ul din Romania e calm,pacifist,intoarce si celalalt obraz dupa ce ia o palma...

Editat de Saracie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Connex, tu esti pe bune? Bagi cu aierele de superioritate si vorbesti numai balarii. Compari un MC cu un popa chemat la binecuvantari?!

Si ce are de-a face daca Germania ar avea intradevar mai multi outlaw decat lumea toata? Te-ar face pe tine mai credibil? Nu inteleg!

Poate nici eu nu am habar de intruniri, ca veci nici macar nu am auzit(ce sa zic de vazut) de popa chemat la un biker rally sau party.

Doi la mana, atacurile si conflictele sunt parte mare din viata de biker. Pe orice forumuri sau oriunde o sa intre bikeri o sa fie conflicte indiferent de mediul de exprimare. E treaba lor si daca nu te priveste nu comentezi.

 

Daca TU nu ai auzit, nu inseamna ca nu exista. Esti detinatorul adevarului suprem sau care este faza? Hai aici la vara http://www.freewheelsleretour.com/ si o sa vezi... Lumea reala este diferita de imaginea proiectata de voi, cu ce ati vrea sa fie, dupa chipul si asemanarea voastra. La faza cu Germania incercam sa dau o replica vis-a vis de ''rusesc''. Ai probleme cu procesarea sau citesti ceva si intelegi ce vrei?

Atacurile si conflictele sunt in viata reala nu pe internet. Pe orice forum de motociclism discutiile sunt neutre vis a vis de cluburi sau asa ar trebui sa fie. Este de bun simt chestia asta.

 

Intr-o oarecare masura ma priveste chestia asta mai mult decat iti imaginezi...este si motivul pentru care urmaresc ce se intampla in tara din punct de vedere MC.

 

Bafta :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-i cu linkul ala? Sa inteleg ca este blagoslovire intre poker run si burnout sau intre tricouri ude si striptease? Atunci merci, nu doresc sa vin la asa rally. Sunt mai multe feluri de raliuri, si daca la unele vine popa, se plimba politia printre standuri si canta corul catedralei din localitate asta nu inseamna ca sunt reprezentative si nu rade lumea cu poponeata de ele. Iara bagi aiere. Daca ai ceva de zis spune, daca nu lasa aburii ca nu se uda nimeni! Si faza cu realitatea de dincolo de intelegerea "noastra" las-o pentru baietii de la bloc de la tine sau la cine prinde. (Parca ma acuzai pe mine ca frizez in detinatorul adevarului). Interesele tale ma lasa rece, precum si basinile in cap. Repet, ai de spus, spune, daca nu nu-ti obosi dejtele degeaba ca nu merita.

Oricum aierele de impaciuitor de net si intratul in problemele altora nu-s respect! Iar daca razi de o faza care ti se pare pe buna dreptate hilara , nu este disrespect. ca tot eram la "educatie MC"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au contraire, mon capitaine... Era doar o aluzie la faptul ca rusii s-au luat dupa americani si dispretuiesc orice alta motocicleta inafara de cele facute in tara lor. Americanii le spun la japoneze derogativ "rice-burners", iar rusii "ceainice"; prostii nationaliste greu de inteles la rusi, a caror motociclete sunt toate copii dupa BMW si DKW.

Dincolo de prostia umana insa, toate motocicletele au farmecul lor si ar fi regretabil sa existe doar cateva tipuri "nationale". Chiar Barger afirma ca daca ar fi infiintat acum HA ar fi folosit probabil altceva - sau si altceva - decat HD.

De cand ma gandesc si eu sa vanez un MT16...

 

Right, Shobolane... Chiar voiam sa intreb in ce sens foloseste mciaulih dictonul acela latin, pentru ca in contextul discutiei nu e foarte clar. Cine divide pe cine si cine doreste sa stapaneasca pe cine? Sunt cativa pe aici care ne iau drept "wet behind our ears", insulta "the lady-bikers" sau - the strangest category - femei misogine... Iar rasul, evident, n-a omorat inca pe nimeni - ridendo castigat mores, pentru fanii limbilor moarte ( mai bune, evident, decat cele date in kur...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* pfuaa! ce probleme aveti si voi!...

eu nu mai gasesc bilete la Rock the City (abia astazi am aflat ca voi putea sa merg) si voi va dati de ceasul mortii cu popi, sageti, limbi si educatie. uuff!

 

ce as vrea eu... exista vreun club, vreo comuniune de bikeri p-aicea care poate sa ma ajute? vreau doo bilete la ziua a2-a zi ziua a3-a. platesc cash! poate merg si la vreo intrunire, dar undercover :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

* eu n-am nici un handicap, nici un complex, nici un defect fizic deranjant, sunt o persoana sanatoasa, multumita de mine. crezi ca imi dau aia bilet? fac si reducere?! ...daca da, da-mi un hint, te rog. cum sa-i conving ca ma incadrez??

btw., am specificat ca vreau la ultimele doua zile (sambata si duminica), nu vreau full pass. mai cauta!

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...