Sari la conținut

Motorcycle Club & Riding Club Education


night81angel
 Share

Postări Recomandate

http://de.youtube.com/watch?v=vZQQSx5omvE

http://de.youtube.com/watch?v=5HYZ-jB6zJQ&...feature=related

 

 

Society creates rules to protect itself. Most men obey these rules. Some men do not. For those men, who do not, there are mechanisms in place to enforce the rules. But there are some men, who cannot be forced to obey any rule. Those men we call "Outlaws".

 

The enemy of the system is the individual.

 

 

 

Data: 4.7.1947

Locul: Hollister, California

Participanti: Boozefighters MC, Pissed Off Bastards MC, Galloping Gooses MC, Tophatters MC si multi altii...

 

 

O banala intilnire moto si cursele de rigoare, organizata de eterna American Motorcyclist Association (AMA), pe data de 4.7.1947, in Hollister, California, a fost "data peste cap" de aparitia unor cluburi si motociclisti, majoritatea veterani WW2, care au cam "ciufulit" acel semi-picnic steril, imbatindu-se crincen, facind galagie, organizind curse spontane, pe strazile orasului si prin imprejurimile lui, urinind public si tot restul de faradelegi ce oripilau "sobra" America a acelei perioade.

Nimic iesit din comun, am putea spune. Daca luam in considerare mentalitatea americana, din perioada post-belica, o sa ne dam seama de ce au stirnit, astfel de "maruntisuri", o asemenea reactie.

 

Hollister Riot, cum a fost numit in presa vremii.

 

post-17131-1215070953_thumb.jpg

 

Faimoasa fotografie, de mai sus,din LIFE Magazine, a fost trucata, de fapt. Cei doi reporteri, ai LIFE Magazine, au venit cu avionul, in Hollister, pt. a reliza ca tambalaul nu e asa de mare, precum se vehicula. Constientizind ca vor avea de justificat zborul scump cu avionul, distanta fiind usor de facut cu masina, in fata redactorilor, au trucat fotografia si au "inventat", sau, mai exact, au "infrumusetat", povestea.

Cam asta e, pe scurt, cum sta treaba.

 

Ulterior "scandalului" din Hollister, lumea sustine cum ca un reprezentant al AMA ar fi declarat, pt. a salva reputatia asociatiei, ca "99% dintre motociclisti sint cetateni ce respecta legea si doar 1% sint asemenea scandalagii si derbedei", adica "hoodlums and troublemakers". In plus, AMA a declarat ca nu va tolera asemenea specimene in rindurile sale si ca-i va expulza, din asociatie. In engleza formularea era "will outlaw such individuals", sau cam asa ceva. Accentul se pune pe "outlaw". Nu?

 

"To outlaw" nu inseamna si nu a fost spus, decit cu semnificatia de "a proscrie", "a denunta", "a condamna"... sau, in limbaj de forum, "a da <ban>" cuiva.

 

Alta chestie e ca nu exista nici o dovada palpabila, cum ca AMA, sau un reprezentant al AMA, ar fi declarat asa ceva.

 

 

MITUL s-a nascut si, asa cum scria cineva, "era o poveste atit de frumoasa, incit, daca nu era adevarata, merita inventata".

 

Dar ce ne-am face, noi biker-ii, fara toate exagerarile, trucarile si fabulatiile astea?

 

 

 

Revenind la berbecii nostri, se pare ca filmul FTW, caruia i se facea reclama cu filmuletele de la inceputul acestui topic, vrea sa exploreze o anumita idee si anume cea a Outlaw Bikers.

Nu este vorba de nelegiuitul si criminalul, pe care il asociem in general cuvintului "outlaw", ci, mai degraba, de individualistul, care incearca sa existe intr-un sistem ce-l considera element indezirabil. Este vorba despre cineva, care vrea sa-si urmeze visul, fiind sufocat de birocratie si de idiotii adicenti, ce se ascund in spatele sistemului. Este vorba despre cineva pus in fata deciziei de a renunta la tot in ceea ce crede, sau de a lupta intr-un razboi de necistigat.

 

Din coincidenta, acest individ este un "custom motorcycle builder"... motiv in plus, sa ma intereseze filmul.

 

 

 

FTW

Editat de Roadkill_Himself
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 882
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ma refeream doar tangential, la acel film, in speranta ca va fi altfel, decit restul de biker movies de (cuvinte nasoale).

 

 

Se vehiculeaza, prin subcultura nostra, prin forumuri, etc., tot felul de termeni, se interpreteaza tot felul de prescurtari si se mistifica tot felul de asocieri de cifre, in majoritatea cazurilor fara sa prea mult habar ce inseamna acestea, sau ce sta in spatele lor.

 

Ideea era cea a unei discutii intre biker-i, pt. biker-i, despre biker-i, dincolo de sabloanele uzuale, dincolo de uleiuri, suruburi, piese si accesorii. The real deal, adica...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma refeream doar tangential, la acel film, in speranta ca va fi altfel, decit restul de biker movies de (cuvinte nasoale).

 

 

Se vehiculeaza, prin subcultura nostra, prin forumuri, etc., tot felul de termeni, se interpreteaza tot felul de prescurtari si se mistifica tot felul de asocieri de cifre, in majoritatea cazurilor fara sa prea mult habar ce inseamna acestea, sau ce sta in spatele lor.

 

Ideea era cea a unei discutii intre biker-i, pt. biker-i, despre biker-i, dincolo de sabloanele uzuale, dincolo de uleiuri, suruburi, piese si accesorii. The real deal, adica...

 

The real deal is to ride, daca ai timp sa discuti politica si sociologie inseamna ca nu te plimbi destul :bigstar:

 

Eu nu vreau sa fiu un motociclist de fotoliu, ca sa folosesc o expresie americana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

The real deal is to ride, daca ai timp sa discuti politica si sociologie inseamna ca nu te plimbi destul :bigstar:

 

Eu nu vreau sa fiu un motociclist de fotoliu, ca sa folosesc o expresie americana.

 

 

Clar... dar ma intreb daca "plimbatul" asta are un scop, o idee, o "poanta" macar, sau doar ne "plimbam"... asa, de amorul artei? Mintea se pune pe OFF, sau STAND BY, in timpul "plimbatului"? Ne timpeste, "plimbatul" asta, sau ne face necomunicativi?

 

 

Nu stiu ce fel de "motociclist" vrei sa fi tu. Eu, in schimb, am fost si voi fi BIKER... e o diferenta finuta, intre termeni. Vive la difference!

 

 

Poate ca "motociclistul" se masoara in si se defineste prin kilometrii, sau alte faze asemanatoare. Pt. a fi BIKER, chestiile astea sint insuficiente... parerea mea.

Editat de Roadkill_Himself
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

The real deal is to ride, daca ai timp sa discuti politica si sociologie inseamna ca nu te plimbi destul :bigstar:

 

Eu nu vreau sa fiu un motociclist de fotoliu, ca sa folosesc o expresie americana.

Cred ca te oxigenezi prea mult cu plimbarile si uiti sa mai si gasesti subiecte pt discutii in afara de cele de mecanica si cele tangente.

 

On Topic:FTW la care te referi este asta sau asta (nu-mi merge youtube la serviciu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On Topic:FTW la care te referi este asta sau asta (nu-mi merge youtube la serviciu?

 

 

A 2-a, doar ca, asa cum spuneam, filmul era doar tangential pomenit.

 

Ideea era de a vorbi despre Bikers/Outlaw Bikers si chestii de gen, pt. ca se ia mult prea des ca etalon, ceea ce se intimpla pe scena moto mioritica.

Editat de Roadkill_Himself
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde si despre care Bikers...

 

Daca se incepe cu mitul Hells Angels care a inceput sa devina mai comercial decat HOG poate fi catalogata deja ca fiind o discutie inutila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde si despre care Bikers...

 

Daca se incepe cu mitul Hells Angels care a inceput sa devina mai comercial decat HOG poate fi catalogata deja ca fiind o discutie inutila.

 

 

Exista mai multe feluri de bikers? Despre care crezi tu ca-i vorba?

 

 

Insasi faptul ca pui in aceesi fraza HOG si HA, ca sa las la o parte comparatia aia aiurea, ma face sa cred ca nu le prea ai cu subiectul. Spune asta unui Angel si sigur o pui de-o spitalizare, in cel mai fericit caz.

 

Comercial in ce sens? Chiar ca nu pricep...

 

In afara de HA, mai stii v-unii?

Editat de Roadkill_Himself
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar... dar ma intreb daca "plimbatul" asta are un scop, o idee, o "poanta" macar, sau doar ne "plimbam"... asa, de amorul artei? Mintea se pune pe OFF, sau STAND BY, in timpul "plimbatului"? Ne timpeste, "plimbatul" asta, sau ne face necomunicativi?

 

E vorba de libertate, sa mergi cu vantul, cum era si intro reclama mult discutata HD, "just to see what's over the next hill".

E vorba de comunicare, sa cunosti oameni si sa legi relatii ce trec dincolo de barierele societatii.

E vorba de explorarea posibilitatilor, de a evada din rutina cotidiana pe care lumea incearca sa ti-o bage pe gat ca viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vorba de libertate, sa mergi cu vantul, cum era si intro reclama mult discutata HD, "just to see what's over the next hill".

E vorba de comunicare, sa cunosti oameni si sa legi relatii ce trec dincolo de barierele societatii.

E vorba de explorarea posibilitatilor, de a evada din rutina cotidiana pe care lumea incearca sa ti-o bage pe gat ca viata.

 

 

Libertatea, de care vorbesti, e de cumparat. Nu? Adica motocicleta, intretinerea si repararea ei, benzina,etc.....

 

Celelalte doua fraze tin de relatiile interumane, de hobbies si afinitati personale. De asa ceva e plin forumul si lumea. Nu faci decit sa te plimbi in cerc, prin cusca ce ti-a fost stabilita de sistem. Nu te minti singur.

 

 

 

Hmmm... Outlaw Bikers... poate ca e ceva, ce-i face sa-si bage "utilajele" in sistem si in societate, in loc doar sa evadeze periodic, preferabil prin week end, sau sa se asocieze cu cei asemeni lor si nu cu orice fraier venit de la 30.000 km ("plimbatul" defineste motociclistul, nu?)... si alte cele.

 

E vorba despre oameni, care nu se multumesc cu jumatati de masura. All, or nothing! Asta-i cojones-ul!

 

 

Good guys go to Heaven, bad guys go everywhere!!!

Editat de Blackrider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atentie la limbaj....recidiva se penalizeaza cu warn.protestele pe PM.

valabil pt cei vechi & noi,nu va mai atentionez,doar va mut/sterg posturile deplasate/plasate gresit.

Editat de Blackrider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar a sarit un rand de medicamente omul nostru.

 

Frate roadkill, oamenii aia 'cu oua' nu prea stau pe forumuri. Iar daca-ti iei ban pe motociclism.ro nu te transformi in outlaw. Ia si tu o pauza de la internet si mergi de violeaza o baba, dupa care vino inapoi si povesteste cum te-ai batut cu sistemul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Libertatea, de care vorbesti, e de cumparat. Nu? Adica motocicleta, intretinerea si repararea ei, benzina,etc.....

 

Nu poti ignora sistemul, fiindca traiesti in el, si fara sa vrei il hranesti.

 

Exact cum zici, prin simplul fapt ca, cumperi benzina de la pompa nu faci altceva decat sa contribui orbeste la el.

 

 

Hmmm... Outlaw Bikers... poate ca e ceva, ce-i face sa-si bage "utilajele" in sistem si in societate, in loc doar sa evadeze periodic, preferabil prin week end, sau sa se asocieze cu cei asemeni lor si nu cu orice fraier venit de la 30.000 km ("plimbatul" defineste motociclistul, nu?)... si alte cele.

 

E vorba despre oameni, care nu se multumesc cu jumatati de masura. All, or nothing! Asta-i cojones-ul!

 

Nu te amagii, nu exista nici "all" nici "nothing", toti plutim undeva intre, si mai devreme sau mai tarziu devii prins in aceeasi rutina, chiar daca muncesti 8 ore pe zi la birou sau vinzi droguri la colt de strada. Chiar daca nu vrei sa recunosti, e aceeasi chestie.

 

Negarea nu e solutie, mai degraba pui sistemul la munca pentru tine, intro relatie de simbioza intre nevoile tale si slabiciunile celor din jurul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insasi faptul ca pui in aceesi fraza HOG si HA, ca sa las la o parte comparatia aia aiurea, ma face sa cred ca nu le prea ai cu subiectul. Spune asta unui Angel si sigur o pui de-o spitalizare, in cel mai fericit caz.

 

Comercial in ce sens? Chiar ca nu pricep...

 

In afara de HA, mai stii v-unii?

 

Ca sa zic asa... renumitii outlaws hells angels in acest moment au magazine legale in care vand portofele, curele si sepci cu HA, 81 si The Big Red Machine. Ba chiar mai mult, de outlaws ce au devenit le-a inchis politia pana si bordelul (maretul Yab Yum) din Amsterdam.

 

Pardon, macar HOG inca mai promoveaza un stil de viata. American, ce-i drept. Astialalti vand portofele. Si se bag cu pumnul in piept pe baza unui nume facut de bunicii lor. Care intr-adevar se numeau outlawz.

 

Cam asta era legat de comercial.

 

Iar pentru ca eu nu prea am legatura cu subiectul, te intreb pe tine... Daca tu stii ca HA sunt singurii, de ce ai mai deschis subiectul ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pardon, macar HOG inca mai promoveaza un stil de viata. American, ce-i drept.

 

HOG.. MEMBRI DE ONOARE A FIRMEY HARLEY ....FIX O LAIE de onoare..... sunt toti proprietari de harley majoritatea bogatasi si full de bani ...ce se dau cu harleyul duminica si nu iasa cu motorul cind ploua ....am cunoscut multi ce sut in HOG si nici unul nu mia exprimat nimic din lumea BIKERILOR.... sunt o adunatura de oameni ce primesc patalamaua hog cind is ia un harley...oricare poate intra in HOG... eu personal nu am nici o parere buna despre ei, sunt oameni falsi ce incerca sa imite VIATA DE A FII BIKER . . .

 

ASTA E PAREREA MEA HOG SUCKS ...... oameni ce fac bilute si numa cu nasul pe sus unmbla, unii dintre ei ce sunt bogati ...ia sami iau si io un harley ca e la moda ca se uita MIZDELE dupa mine pe strata.....multi dintre ei habar nu au ce e sa mergi cu motorul pe un drum laturalnic....citez pe unu de aici din spania....AAAA DACA TRE SA MERGEM SI PE DRUM DE PAMINT EU NU VIN ACOLO SA BEM O BERE CA MI SE PRAFUIESTE MOTORUL.....WHAT ???? :crack: :bigstar: :laugh:

 

AIM SORRY HOG = BIKERI DE CARTON.....

 

Parerea mea .....respect parerea tuturor....ce am spus mai sus este din experienta proprie si vorbit cu multi memrbrii HOG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HOG.. MEMBRI DE ONOARE A FIRMEY HARLEY ....FIX O LAIE de onoare..... sunt toti proprietari de harley majoritatea bogatasi si full de bani ...ce se dau cu harleyul duminica si nu iasa cu motorul cind ploua ....am cunoscut multi ce sut in HOG si nici unul nu mia exprimat nimic din lumea BIKERILOR.... sunt o adunatura de oameni ce primesc patalamaua hog cind is ia un harley...oricare poate intra in HOG... eu personal nu am nici o parere buna despre ei, sunt oameni falsi ce incerca sa imite VIATA DE A FII BIKER . . .

 

ASTA E PAREREA MEA HOG SUCKS ...... oameni ce fac bilute si numa cu nasul pe sus unmbla, unii dintre ei ce sunt bogati ...ia sami iau si io un harley ca e la moda ca se uita MIZDELE dupa mine pe strata.....multi dintre ei habar nu au ce e sa mergi cu motorul pe un drum laturalnic....citez pe unu de aici din spania....AAAA DACA TRE SA MERGEM SI PE DRUM DE PAMINT EU NU VIN ACOLO SA BEM O BERE CA MI SE PRAFUIESTE MOTORUL.....WHAT ???? :crack: :bigstar: :laugh:

 

AIM SORRY HOG = BIKERI DE CARTON.....

 

Parerea mea .....respect parerea tuturor....ce am spus mai sus este din experienta proprie si vorbit cu multi memrbrii HOG

 

 

Tu nu-i vezi ca habar nu au despre ce-i vorba? Biker-ii din generatia noastra mai stiau, nu aveau probleme "sa se murdareasca pe maini", ii durea in p u l a de echipamente de firma, de ce stiu eu ce casti, de ABS si alte cacaturi, fara de care astia noi nu-si pot inchipui mersul pe motocicleta. Aia vechi nu se vaicareau atita, ca ce gunoaie sint conservarii si bla-bla-bla. Prapaditii astia noi zici ca-s cuconitze de pension, ca biker-i nu-i poti numi oricum.

 

Daca-ti mai aduci aminte, aia vechi mai stiau sa chefuiasca crincen, faze pt. care, astia noi, nu prea au cojones necesare, ca sa fi facut fata.

 

Mai ti minte Gheorgheni '98? Nu n-am vaitat ca ploua cu galeata, ca nu aveai apa calda sa te speli (am facut dus cu apa rece), ca trebuia sa te c a c i in ceva indefinibil, in nici un caz toaleta si asa mai departe. Primadonele astea, de acum, numai in vaicareli si comentarii o tin.

 

Nu ti-e clar ca astia n-au vazut, in viata lor marunta, niciodata un Angel, sau un Bandido, sau whatever? Vorbesc din filme si rahaturi culese din net si intelese gresit, sau deloc.

 

Crezi ca majoritatea astora, ar face fata printre 1%-ers? Nici nu zic ca "ma indoiesc", pt. ca sint sigur ca n-ar face.

 

Dupa cite se vede, Romania nu este de interes, pt. cluburile mari. Nimeni nu se intreaba de ce? Las' ca o sa sara "durii" de c u r in sus, cum ca-i bine asa si ca nu ne vindem la straini, sau mai stie p u l a ce cretinisme. Macar propriii nostri 1%-ers daca i-am avea, sau propriile noastre "cluburi mari"... nimic.

 

Asta lasind la o parte faptul ca mai tot fraierul isi pune cite o emblema pe spate si face pe durul de ocazie, sa mai sperie ceva babe, la semafor, sau sa mai impresioneze ceva jigodii cu tzitze, din categoria "succes la teze", fara sa aibe cel mai mic habar ce inseamna un BACKPATCH si cum se cistiga dreptul de a purta asa ceva.

 

Toti sint biker-i, sint ciumegi, sint "duri", dar fara cele mai mici notiuni despre subcultura "Biker".

 

Este o stare de fapte, care, sincer, ma face sa am o parere din ce in ce mai proasta, despre motociclismul si motociclistii din Romania.

 

 

 

Exceptiile, de la cele scrise mai sus, se cunosc si se recunosc, deci nu mai trebuie sa le numesc.

 

 

 

 

@Blackrider: Chiar ca nu inteleg ce avea topic-ul meu de-a face cu Motorcycle Club & Riding Club Education. Ma lamuresti?

 

 

 

FUCK THE WORLD!

Editat de Blackrider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am intrebat eu de ce nu sunt interesate cluburile mari de Romania. Si daca ar fi, nu prea sunt Harleyuri pe la populatie.Sau ma insel? :blbl:

 

Hai sa-ti mai zic de ce nu cred ca prinde cel putin pentru moment, un 1% in Romania. In Vest sistemul impune mult mai multe restrictii ca in Romania si sunt multi care aduna frustrari pe tema asta. In Romania poti sa faci ce vrei cand vrei. Eu cand ajung in tara dau petreceri monstru cu prietenii mei. Crezi ca se supara cineva? NU. Si vecinii or sa faca un tambalau extrem saptamana viitoare. Ma supar? NU. Eu in Romania nu simt ''restrictiile'' de aici.

M-am apropiat de un club cunoscut sa zic asa. :laugh: Ma duc odata pe saptamana cu carnita de acasa facem un gratar la club radem o bere chestii de genul asta. Nu mi se par nici pe departe oamenii care aveam impresia ca sunt. Sa nu iti imaginezi ca nu au joburi de la 8 la 6 iar faptul ca sunt 3, 4 care au un service moto sau auto si sunt ''independenti'' sa zic asa nu inseaman ca ceilalti nu au problemele lor. Or fi duri nu neg asta dar nu sunt cu nimic diferiti de niste romani de ai nostri cand vine vorba de petreceri. Dupa 4 ani de stat aici pot spune ca am gasit un grup cu care ma simt bine. Intr-adevar sunt diferiti de restul societatii (societatii de aici)dar in concluzie ce am crezut ca este normal in Romania aici se numeste Outlaw sau asta e perceptia mea. :crack:

Aici sunt Outlaw numai ca ma opresc cu motocicleta pe marginea drumului si pun cortul :blbl:

 

Cred ca te raportezi la valori diferite. Repet ce am spus mai sus se aplica la cele vazute de mine, in sudul Elvetiei.

 

Bafta :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu-i vezi ca habar nu au despre ce-i vorba? Biker-ii din generatia noastra mai stiau, nu aveau probleme "sa se murdareasca pe maini", ii durea in p u l a de echipamente de firma, de ce stiu eu ce casti, de ABS si alte cacaturi, fara de care astia noi nu-si pot inchipui mersul pe motocicleta. Aia vechi nu se vaicareau atita, ca ce gunoaie sint conservarii si bla-bla-bla. Prapaditii astia noi zici ca-s cuconitze de pension, ca biker-i nu-i poti numi oricum.

 

Daca-ti mai aduci aminte, aia vechi mai stiau sa chefuiasca crincen, faze pt. care, astia noi, nu prea au cojones necesare, ca sa fi facut fata.

 

Mai ti minte Gheorgheni '98? Nu n-am vaitat ca ploua cu galeata, ca nu aveai apa calda sa te speli (am facut dus cu apa rece), ca trebuia sa te c a c i in ceva indefinibil, in nici un caz toaleta si asa mai departe. Primadonele astea, de acum, numai in vaicareli si comentarii o tin.

 

Ei se plang ca ii uda ploaia la oua, in schimb tu te plangi ca mosii aia "nu mai sunt bikerii ca pe vremea mea".

 

Si buna dreptate are Connex, e vorba de scara de valori, sunt sigur daca mergi in Africa de sud, si umbli cu kalasnikovu pe umar, esti un motociclist oarecare, in schimb aici esti outlaw :bigstar: .

 

E o stare a mintii, daca o simti bine, daca nu, nu, dar nu are legatura cu faptele care le proliferezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1% vor veni si in Ro cat de curand,ca vrem ca nu vrem...doar urmariti scena MC de afara si vedeti cum se extind....treburile astea nu se fac "de azi pe maine".

nu e nevoie sa avem Hd ca sa intre la noi,insa da,mentalitatea de la noi inca nu e pt. MC,dar apele se limpezes incet incet.

eu zic ca cei care traiti in vest aveti o parere deformata despre ce se intampla in Ro,la fel cum si cei de aici au o parere deformata despre vest.

cred ca cei care traiesc in ambele locuri(adica muncesc afara periodic)si au timp de bikereala,sunt cei mai obiectivi.

 

 

ps:Ilie,daca nu vezi legatura dintre topicul pornit de tine si topicul asta,ai deschis subiectul degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am intrebat eu de ce nu sunt interesate cluburile mari de Romania. Si daca ar fi, nu prea sunt Harleyuri pe la populatie.Sau ma insel? :blbl:

 

Hai sa-ti mai zic de ce nu cred ca prinde cel putin pentru moment, un 1% in Romania. In Vest sistemul impune mult mai multe restrictii ca in Romania si sunt multi care aduna frustrari pe tema asta. In Romania poti sa faci ce vrei cand vrei. Eu cand ajung in tara dau petreceri monstru cu prietenii mei. Crezi ca se supara cineva? NU. Si vecinii or sa faca un tambalau extrem saptamana viitoare. Ma supar? NU. Eu in Romania nu simt ''restrictiile'' de aici.

M-am apropiat de un club cunoscut sa zic asa. :laugh: Ma duc odata pe saptamana cu carnita de acasa facem un gratar la club radem o bere chestii de genul asta. Nu mi se par nici pe departe oamenii care aveam impresia ca sunt. Sa nu iti imaginezi ca nu au joburi de la 8 la 6 iar faptul ca sunt 3, 4 care au un service moto sau auto si sunt ''independenti'' sa zic asa nu inseaman ca ceilalti nu au problemele lor. Or fi duri nu neg asta dar nu sunt cu nimic diferiti de niste romani de ai nostri cand vine vorba de petreceri. Dupa 4 ani de stat aici pot spune ca am gasit un grup cu care ma simt bine. Intr-adevar sunt diferiti de restul societatii (societatii de aici)dar in concluzie ce am crezut ca este normal in Romania aici se numeste Outlaw sau asta e perceptia mea. :crack:

Aici sunt Outlaw numai ca ma opresc cu motocicleta pe marginea drumului si pun cortul :blbl:

 

Cred ca te raportezi la valori diferite. Repet ce am spus mai sus se aplica la cele vazute de mine, in sudul Elvetiei.

 

Bafta :bigstar:

 

 

Partial corect.

 

 

 

Ei se plang ca ii uda ploaia la oua, in schimb tu te plangi ca mosii aia "nu mai sunt bikerii ca pe vremea mea".

 

Si buna dreptate are Connex, e vorba de scara de valori, sunt sigur daca mergi in Africa de sud, si umbli cu kalasnikovu pe umar, esti un motociclist oarecare, in schimb aici esti outlaw :blbl: .

 

E o stare a mintii, daca o simti bine, daca nu, nu, dar nu are legatura cu faptele care le proliferezi.

 

 

Nu ma pling de nimic, baiete, ci depling anumite chestii.

 

Pdv si pdv.

 

 

 

1% vor veni si in Ro cat de curand,ca vrem ca nu vrem...doar urmariti scena MC de afara si vedeti cum se extind....treburile astea nu se fac "de azi pe maine".

nu e nevoie sa avem Hd ca sa intre la noi,insa da,mentalitatea de la noi inca nu e pt. MC,dar apele se limpezes incet incet.

eu zic ca cei care traiti in vest aveti o parere deformata despre ce se intampla in Ro,la fel cum si cei de aici au o parere deformata despre vest.

cred ca cei care traiesc in ambele locuri(adica muncesc afara periodic)si au timp de bikereala,sunt cei mai obiectivi.

 

 

ps:Ilie,daca nu vezi legatura dintre topicul pornit de tine si topicul asta,ai deschis subiectul degeaba.

 

 

In primul post am dat semnificatiile in care a fost folosit termenul "outlaw" initial, frate. Nu-i clar?

 

Restul e discutabil.

 

 

PS: Te rog sa-ti revizuiesti atitudinea. Sa raminem la nick-uri. Ce zici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e undeva la mijlocul afirmatiilor lui connex si TheFatBob. Parerea mea, of course :bigstar:

 

 

Nu... the truth is somewhere out there, Scully.

 

 

 

There must be some kind of way out of here... parerea mea.

Editat de Roadkill_Himself
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@The Fat Bob

este foarte bine ca se extind si or sa ajunga si in Romania. Cum ai spus este inevitabil. In mod cert vor gasi mult mai multa libertate cei ce vor vizita Romania decat la ei acasa si spun asta zic eu in cunostinta de cauza.

Ce am uitat sa spun si mi se pare mult mai ingrijorator este ca cel mai apropiat ca varsta de mine membru/support/hang around cel putin aici, era cam cu 10 ani mai mare. Am mai prins ceva discutii pe forumuri pe aici in care se plangeau ca tinerii nu mai sunt interesati de asa ceva. Abia aici cred ca venim la problema care il macina pe Roadkill :crack:

 

Bafta :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...