Sari la conținut

1 Mai 2008 - Vama Veche


ambidextru
 Share

Postări Recomandate

Eu am fostul acolo, cu aproape toata lumea din Dac Motors. De asta si spun ca nu imi pasa foarte tare daca vine si altfel de populatie, pentru ca nu ne amestecam cu ei. Zona in care vom campa va fi una a motociclistilor si vom incerca sa facem astfel incat sa fim doar noi acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 131
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Io unu nu mai calc in vama de 1 mai, cate zile oi avea. Anu trecut a fost de cosmar. Cu chiu cu vai am reusit sa parchez motoru in curtea unei gazde pe care o stiam dar care nu mai avea locuri nici sa arunci un ac. Drept care am baut pan la 5 dimineata, singuru lucru de care-mi mai aduc aminte e ca am bagat sacul foto sub cap si am adormit pe-o banca. Surpriza placuta a fost dimineata. Doi motociclisti din Pitesti m-au pazit ca sa nu fiu evacuat cu farasul odata cu sticlele goale, in afara terasei. Nu-i cunosteam, doar ne-am salutat in seara dinainte, am schimbat cateva cuvinte si atata tot. Unul dintre ei vazand ca eram tot aproape de coma alcoolica mi-a adus o cafea. De abia atunci m-am uitat mai cu atentie la ei. Fara mari posibilitati financiare dar bolnavi de microbul moto si cinstiti cu pasiunea lor. Cu niste geci jerpelite, cu unghiile un pic jegoase de la inevitabila surubareala a motoarelor, ciufuliti, obositi si calarind comuniste, simson parca, pareau scapati din The Wild One. Ei sunt si acum singura amintire placuta din vama de 1 mai.

In rest, parca a fost invazia lacustelor. La un moment dat m-am oprit sa ma incalzesc la un foc de pe plaja si cu toate ca eram beat mi-am dat seama ca ceva nu era in regula cu focul ala pentru ca se ardeau banci si mese, cozi monumentale la orice bar, oameni claie peste gramada. Dimineata, munti de gunoaie. N-am de ce sa ma mai intorc acolo vreodata, mai ales de 1 mai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vama nu mai poate fi salvata,in cativa ani vor aparea hoteluri din ce in ce mai mari si mai luxoase.Mortul de la groapa nu se mai intoarce.

Daca vreti cu adevarat salbaticie locatii sunt fara numar din Delta pana la Vama.Dar ma indoiesc ca multi dintre cei care tipa ca vor sa fuga de civilizatie o pot face cu adevarat.

Oricum va urez succes in demersul vostru!

Parerea mea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fostul acolo, cu aproape toata lumea din Dac Motors. De asta si spun ca nu imi pasa foarte tare daca vine si altfel de populatie, pentru ca nu ne amestecam cu ei. Zona in care vom campa va fi una a motociclistilor si vom incerca sa facem astfel incat sa fim doar noi acolo.

asa sa-ti ajute..........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut revelionu pe plaja in vama.

 

..s-a mai schimbat unpic. cand am ajuns acolo...noapte fiind nu am observat...dar cand am plecat...

s-au daramat toate tarabele de pe dreapta(cum iesi) (nu-s sigur daca au trantit si piratii)...chestia e ca e ditai fundatia in loc de gherete si mi-e 'frica' sa ma gandesc pt ce e fundatia aia...

 

oricum ar fi...pe 1 mai intru calare in vama!

 

PS..cand aj acasa pun si cateva poze

Editat de ..IcemaN..
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut revelionu pe plaja in vama.

 

..s-a mai schimbat unpic. cand am ajuns acolo...noapte fiind nu am observat...dar cand am plecat...

s-au daramat toate tarabele de pe dreapta(cum iesi) (nu-s sigur daca au trantit si piratii)...chestia e ca e ditai fundatia in loc de gherete si mi-e 'frica' sa ma gandesc pt ce e fundatia aia...

 

oricum ar fi...pe 1 mai intru calare in vama!

 

PS..cand aj acasa pun si cateva poze

 

tu vorbesti serios omule?!?!?!?! parca am mai vazut si eu ceva schimbari asta vara, dar nu m-am prins!

stiu ca era un ditamai hotelul in constructie undeva vis-a-vis de "Corsarul"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca nu-s cele mai clare poze...sunt facute in mers, din masina, de femeia care inghetase...dar se intelege ideea.

 

gizaz!!!!! astia chiar s-au pus pe vama! gata s-a terminat jmekeria, se renunta la corturi si stuf si se trece la termopane si apa calda. oricum, asta vara, mai prin august, am ramas masca sa vad cate incepusera sa se schimbe fata de ultima data cand am fost, adica prin iunie... in max doi ani nu cred ca o sa mai existe nimic din ceea ce stiam odata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar ce ziceti de mers in 2 Mai in golfulet? :wink:

 

LE: am fost cam off-topic, scuze

Oricum prin vama trec si eu chiar daca sunt sanse foarte mari sa campez in 2 mai :P

Editat de psycho_vox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"la pirati" ink mai este, dar unr. 2-3 ani vama va arata k orice statiune de pe litoral, hoteluri, cluburi...am auzit k deja este facut planul urbanistic :blink::(:laugh:

 

Inca mai era anul trecut la stuf dar cine stie intre timp??? Pacat ca s-au inchis toate baruruile faine Epava, The Jack. La pirati este singurul in care se mai asculta ceva muzica buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa fiu rau dar vama se va moderniza oricum fie ca vrem fie ca nu

asta este oameni bun geaba comentam noi pe aici

 

 

 

acum pentru cei de la DAC MOTORS suntem cativa(momentan 6-7) nebuni din giulesti teoretic venim si noi sper ca nu va deranjeaza daca ne campam langa voi :blink: :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

nu vreau sa fiu rau dar vama se va moderniza oricum fie ca vrem fie ca nu

asta este oameni bun geaba comentam noi pe aici

acum pentru cei de la DAC MOTORS suntem cativa(momentan 6-7) nebuni din giulesti teoretic venim si noi sper ca nu va deranjeaza daca ne campam langa voi :bigstar: :bigstar:

 

 

Sunteti bineveniti, evident ca nu ne deranjeaza. Am tot citit aici pareri pro si contra. Mi se tot spune ca in Vama se construieste, ca Vama se schimba pe zi ce trece. Voi aveti impresia ca spuneti ceva nou? Toata lumea stie asta. :bigstar: Ideea e ca mie unul nu imi pasa, am sa merg si am sa pun cortul acolo unde l-am pus si anul trecut, iar daca cineva (alti turisti sau autoritatile locale) o sa aiba o problema cu asta, facem o actiune de protest instant :bigstar: . Am inteles ca multi dintre voi nu agreati ideea de a mai veni in Vama. Stiu asta, multa lume e de parere ca nu mai merita sa mergi in Vama. Dar nu de asta am deschis acest topic. Topicul asta e pentru cei care raman in continuare fideli Vamii. Si va asigur eu ca vor fi multi care vor merge. Si inca ceva: asa cum a propus si Radosu'... haideti sa nu cumparam nimic din Vama. Mancarea o puteti lua de acasa, sau din Mangalia. Si bautura le fel. Ar putea fi felul nostru de a protesta impotriva a ceea ce tinde sa devina Vama Veche.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mah...ar mai fi o locatie...

se numeste corbu, si este la cativa km de navodari. este o plaja "virgina". am zis si anul trecut, dar "voi" :batman, batman...

partea mai nasoala este ca nu sunt utilitati. deci cine merge acolo, asculta muzica la masina, doarme in cort, si isi face nevoile in natura. este misto locul si pentru enduristi.

http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...l%3Dro%26sa%3DG

http://209.85.129.104/search?q=cache:3tNKF...;cd=1&gl=ro

 

 

si knd ma gandesc k am facut armata in corbu.am vazut poza din link aia cu intersectia de la intrarea in comuna acum e un semn kre indik plaja

ehhhhheeee atunci aveam de mers 4 km pe jos in directia aia. da tot pe atunci k am facut aia 4 km de m-am saturat am avut timp sa vad si plaja, era goala taranii din corbu si din comunele vecine veneau acolo isi spalau caii si se mai balaceau si ei odata cu animalele.

banieisc k atunci era raiul pe pamant, acu o sa se strice si locatia asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. avem cu cine sa bem o bere pe plaja. macar noi doi sigur o sa fim!!!! :bigstar: :bigstar: :bigstar:

 

 

Poate ati vazut ca si anul trecut, tot prin luna Decembrie, am deschis un topic similar. Fac asta din timp, ca sa nu se spuna ca s-a citit acest topic "prea in scurt". So... care nu va faceti alte planuri si intentionati sa veniti cu motoarele la mare de 1 Mai 2008, postati aici, sa stim pe cine contam, daca avem cu cine sa bem o bere pe plaja... :bigstar: :bigstar: :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiam traditia lui ambidextru inca de anul trecut de a face topic despre 1 mai in Vama Veche. Anul acesta inca de la primele posturi stiam ca vor aparea si gica contra. E normal, insa ceea ce nu inteleg eu e de ce va agitati atat.

Eu una abia astept sa vina 1 mai, zilnic mai scad o zi...apropo: mai sunt 91 de zile! :bigstar: E primul an in care ajung cu motocicleta de 1 mai in VV, imi doresc asta de cand mi-am luat primul motor. E ca o dorinta veche si o mica traditie de care nu vreau sa scap. VV cu timpul s-a cam distrus, sau mai exact spiritul vamei s-a cam dus, insa asta e si motivul pentru care vreau in continuare sa merg in vama in fiecare an: de ce sa plec in alte statiuni, daca eu acolo ma simt bine, daca acolo s-a format o traditie, un obicei, pentru ca aparut comertul de'a turismul (hoteluri/terase), pentru ca au aparut diferite "muzici" pe care le displac? de ce sa dau voie ca acestea sa continue sa acapareze locurile noastre vechi...NU, voi continua sa merg, pentru ca acolo am amintiri vechi si superbe, pentru ca acolo ma simt cu adevarat libera de civilizatia asta din ce in ce mai rea! Nici o alta statiune sau alta tara, nu imi poate oferi sentimentul acesta de libertate ce mi-l ofera VV.

Unde in alta statiune vin bikerii de f multi ani, in fiecare an de 1 mai, in grupuri cu bagaje doldora pe motor? unde in alta parte poti sa iti pui cortul unde vrei tu, cu mici exceptii, pe plaja, langa mare...? Unde in alta parte poti sta si face foc de tabara pe plaja? Unde in alta parte poti manca cea mai buna pizza diavola daca nu "La canapele"? Unde in alta parte poti intra cu motorul pe plaja fara sa se ia nimeni de tine? Iar intrebarile continua.

Cine nu cunoaste toate astea, nu cunoaste distractia si prietenia din vama veche, sa nu vina! nu avem nevoie de comentarii rautacioase...daca vreti lux, mergeti in grecia, mamaia, etc.

Topicul asta e pentru cei ce au amintiri placute in vama si stiu sa se distreze!

 

Sa vina 1 mai si sa plecam la drum! :bigstar:

 

IMG_3739.3.jpg

 

Miha_927_IMG_0138.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul, nu sunt un ahtiat dupa Vama Veche, pentru ca totul s-a stricat acolo. Mi-e frica de ce o sa vad anul asta... Am sa rog un prieten din Constantza sa faca poze la Vama, recente, sa vedem ce s-a mai construit, sa stim cum o sa fie anul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

boicotul propus de Rados nu are cum sa mearga Cristi !

ptr ca vor fi cel mult 50 de insi care il vor urma si nu vor cumpara nimic din Vama insa toti ceilalti cateva sute/mii o vor face .

 

as mai vrea sa vad un moto/rokist cu chef ca a ramas fara tigari si sta fara ele sau se suie pe motor si merge sa si ia din Mangalia .

sa fim seriosi.

 

nici nu se va simti .

ori va obisnuiti cu gandul ori va mutati.

 

ideea este ca acolo unde merg cu prietenii ma simt bine chiar daca una sau alta nu-s exact asa cum as vrea eu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

SA NE VEDEM CU BINE ATUNCI...PARTY,PARTY..ABIA ASTEPT

RIDE ON BROTHERS...RIDE ON..:)

 

--- Mesaj completat în 24 Feb 2008 01:34 -------------
TOT DE 1 MAI FACEM SI UN PARTY IN EFORIE....PT MAI MULTE DETALII INTRATI SI VOI PE WWW.SEAWOLVES.RO

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

boicotul propus de Rados nu are cum sa mearga Cristi !

ptr ca vor fi cel mult 50 de insi care il vor urma si nu vor cumpara nimic din Vama insa toti ceilalti cateva sute/mii o vor face .

 

as mai vrea sa vad un moto/rokist cu chef ca a ramas fara tigari si sta fara ele sau se suie pe motor si merge sa si ia din Mangalia .

sa fim seriosi.

 

nici nu se va simti .

ori va obisnuiti cu gandul ori va mutati.

 

ideea este ca acolo unde merg cu prietenii ma simt bine chiar daca una sau alta nu-s exact asa cum as vrea eu .

 

 

IN SFARSIT UN OM CU CAPUL PE UMERI! M-AM DISTRAT COPIOS CAND AM CITIT DESPRE PLANURILE VOASTRE DE BOICOT, VREAU SA SPUN CA IDEE MAI TAMPITA CA ASTA NU AM AUZIT DE MULT...

NE VEDEM IN VAMA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IN SFARSIT UN OM CU CAPUL PE UMERI! M-AM DISTRAT COPIOS CAND AM CITIT DESPRE PLANURILE VOASTRE DE BOICOT, VREAU SA SPUN CA IDEE MAI TAMPITA CA ASTA NU AM AUZIT DE MULT...

NE VEDEM IN VAMA

 

Bravo maxule :jump: :haha: ^_^

perfect adevarat!!!! :D ne vedem in vama de 1 mai :) :) :P o sa fim toti acolo stai linistit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...