Sari la conținut

Totul despre Casco si Full Casco


X-tremeRUN
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 345
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu e treaba celor de la B&S Motors....tu iti alegi pe cine vrei.... :rolleyes:

 

Sunt doua variante:

1.daca platesc eu din buzunar reparatia la B&S Motors si pe urma imi recuperez paguba de la asigurator, atunci asa e cum zici tu.

2.daca nu vreau sa am de a face cu hatisul actelor aferente reparatiei-despagubirii, ci doar sa duc motocicleta in service, sa platesc fransiza si la sfarsit sa-mi iau motorul reparat, atunci asiguratorul trebuie sa fie agreat de service;altfel te trimit la plimbare sau iti cer banii tie, urmand ca tu sa te descurci cu asiguratorul(ceea ce nu e de dorit!).

 

Merci oricum pentru info.O sa verific ambele "capete"! :rusinica:

 

pai...cam atata reprezinta....aproximativ 9-10 %....dar este full casco,fara fransize.....

 

10% e super pret!La altii am auzit ca te duce la cel putin 15%!

Editat de PNL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei interesati sa-si asigure motorul, am reusit sa gasesc prin InkBroker asigurare CASCO la UNITA.

Conditiile nu-s prea grozave:prima de asigurare la furt, avarii si vandalism e de aprox. 10%/an din valoarea asigurata, fransiza la avarie e de 196 Euro/avarie(cam mare!!), iar la furt total e de 10%.

Vestea buna(pentru detinatorii de Suzuki):B&S Motors se inteleg bine cu Unita(pana la proba contrara).

 

Bafta si asftalt uscat!

Editat de PNL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare am o mare PROBLEMA...

 

Peste 2 luni o sa imi cumpar un gsx-r 1000 k8 (optiunea mea nu dati cu pietre) si vreau sa fie asigurata full CASCO. Ma puteti ajuta cu o lista de firme, va rog !

 

Nu as vrea sa ies cu ea pana nu ii fac casco, deci e urgenta rugamintea :laugh:

Editat de iuliano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prea multe firme de asigurari care sa incheie CASCO pentru motoare nu o sa gasesti, asa ca oferta pe piata este destul de limitata si putin tentanta, pentru tine, ca si asigurat! :lol: Cu alte cuvinte incearca sa te descurajeze, gasind tot felul de motive si apeland la prime de asigurare si fransize uriase!Dar chiar si in conditiile astea, eu zic ca merita sa cauti. :lol:

 

Eu am incheiat ieri la UNITA o asigurare CASCO pentru motorul meu!Fata de ce am scris in postul anterior(bazat pe oferta lor!), s-au schimbat destule...in defavoarea mea! :lol:

 

Mai multe detalii pentru cei interesati:

 

1.valoarea asigurata scade astfel: cu 5% pentru motoare mai vechi de 6 luni, cu 15% pentru motoare cu vechimea intre 1 si 2 ani(aici mi-au incadrat motorul, desi nu are inca un an), cu 25% pentru motoare cu vechimea intre 2 si 3 ani, cu 35% pentru motoare cu vechimea intre 3 si 4 ani, samd...scade atat de mult dupa 5 ani valoarea asigurata(cu 46%!), incat nu se mai merita s-o asiguri:platesti o gramada de bani pentru nimic... :lol:

2.prima de asigurare la furt, avarii si vandalism este in jur de 11% din valoarea asigurata, pe an bineinteles!

3.fransize:furt total 15%, daune partiale si furt partial 2%, daune totale 0%.La fiecare eveniment exista o fransiza de 100 Euro la care se adauga procentele mentionate anterior.

 

Cam asta ar fi in linii mari treaba cu CASCO la UNITA.De altii nu m-am lipit, fie ca nu te accepta decat cu toata flota din parcarea blocului(cum ar fi Allianz), fie ca te obliga sa-ti asiguri si casa (BCR ASIGURARI), samd.

 

Daca gasiti oferte mai bune la alti asiguratori, dati de veste!

 

Bafta!

Editat de PNL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Potzi face casco cu plata primei de asigurare in 4 transhe dupa care in momentul in care nu plateshti o prima de asigurare politza se anuleaza. Plateshti, trece sezonul, nu mai plateshti shi la anul faci din nou ( dar la alta firma de asigurari)

:cheers:

 

si dupa ai facut caza asta la toate firmele care fac casco cf?:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare am o mare PROBLEMA...

 

Peste 2 luni o sa imi cumpar un gsx-r 1000 k8 (optiunea mea nu dati cu pietre) si vreau sa fie asigurata full CASCO. Ma puteti ajuta cu o lista de firme, va rog !

 

Nu as vrea sa ies cu ea pana nu ii fac casco, deci e urgenta rugamintea :cheers:

 

 

www.fata-asigurari.ro

 

face parte din grupul generali. NU este Generali Romania dar face parte din grup.

 

tel:021-2300041

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fata si carpatica asig sunt singurele pe piata cu casco fara fransiza, carpatica are doar la motoare fransiza de 20% din dauna in caz de accident.

Unita nu-mi place, as incerca Omniasig sau Allianz. are cineva acolo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fata si carpatica asig sunt singurele pe piata cu casco fara fransiza, carpatica are doar la motoare fransiza de 20% din dauna in caz de accident.

Unita nu-mi place, as incerca Omniasig sau Allianz. are cineva acolo?

 

te inseli in privinta fransizei la FATA asigurari e 20% in caz de totala(furt) si 3% avarie partiala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fransize in momentul de fatza la Alliantz: 30 % furt total/ dauna totala, 4% furt partial/ dauna partiala

 

UNITA SA

Fransize: 15 % furt total; 0% dauna totala; 2% furt partial; 0% dauna partiala

Nota: plata se poate face integral cu reducere 10%, semestrial sau trimestrial

 

ASIBAN SA:

Fransize: 20 % furt total/ dauna totala; 5% furt partial/ dauna partiala

Nota: plata se poate face integral cu reducere 5%, semestrial sau trimestrial

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu mi-am facut CASCO la unita . prima de asigurare e de 12% din valoarea motorului , fransiza de 15% pentru furt total si ei mi-au spus ca 140 euro fransiza pentru orice dauna , dar pe contract este trecuta doar 15% pentru furt , iar pentru daune totale si partiale nu au trecut nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Am o intrebare ce poate suna stupid,dar CASCO asigura reparatia motocicletei cand aceasta cedeaza cu de la sine putere ? :burnout: (uzura)

 

 

daca o dai in stalp da :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze daca suna stupid intrebarea insa nu am avut tangente cu asigurarile pana acum.

 

Exista o firma unde pot face Casco iar agentul sa se deplasese la locatia unde este motoreta?!?

Editat de BlackLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze daca suna stupid intrebarea insa nu am avut tangente cu asigurarile pana acum.

 

Exista o firma unde pot face Casco iar agentul sa se deplasese la locatia unde este motoreta?!?

 

 

 

ma pregatesc sa fac si eu casco. din cate stie eu exista. dai pe google la search RCA IEFTIN si intra pe site ul rca ieftin.ro si dai la casco, ai acolo cerintele dai mail si astepti oferta lor. bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Totul despre Casco si Full Casco

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...