Sari la conținut

Grupul posesorilor de SuzukiGS500


Thomas
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 6,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

' timestamp='1307176057' post='2865944']

salut .aveti idee ce dimensiune are semeringul ala de la schimbatorul de viteze?nu l-as demonta sa ma uit la el ca cine stie daca il gasesc prin zona si nu vreau sa stau cu gesy in garaj.ms mult

acelasi simering cred ca-mi trebuie si mie ... si-mi mai trebuie si asta post-24853-0-49360100-1307538737_thumb.jpg ... care aveti asa ceva ?! pls help

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare fosti camarazi:D

ce baterii aveti pe suzile voastre? noua proprietara a fostului meu GS [care ar fi vrut sa posteze, sa va intrebe, dar i-a fost frica, a auzit ca sunteti mari si rai, in special mihai2b3, desi eu i-am spus ca nici pe departe...]vrea sa isi ia alta baterie, de dimensiunile originale, fiindca cea pe care si-a luat-o ea nu se potriveste cu boxul GSului,are alte dimensiuni. daca aveti o baterie de GS functionala si care nu va foloseste, poate sa o dea la schimb pe cea pe care a cumparat-o ea. haideti, be nice, sa prinda curaj sa vina joia la academie ;)

P.S. bine mihai, poate vin si eu joi si las CBRul dupa colt, dupa cum mi-ai sugerat... :P

p.s. mi-e dor de consumul GSului in oras :((

Editat de Raisa_c
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare fosti camarazi:D

ce baterii aveti pe suzile voastre? noua proprietara a fostului meu GS [care ar fi vrut sa posteze, sa va intrebe, dar i-a fost frica, a auzit ca sunteti mari si rai, in special mihai2b3, desi eu i-am spus ca nici pe departe...]vrea sa isi ia alta baterie, de dimensiunile originale, fiindca cea pe care si-a luat-o ea nu se potriveste cu boxul GSului,are alte dimensiuni. daca aveti o baterie de GS functionala si care nu va foloseste, poate sa o dea la schimb pe cea pe care a cumparat-o ea. haideti, be nice, sa prinda curaj sa vina joia la academie ;)

P.S. bine mihai, poate vin si eu joi si las CBRul dupa colt, dupa cum mi-ai sugerat... :P

p.s. mi-e dor de consumul GSului in oras :((

 

 

va roooog din toata inimioara mea heeeelp! chiar as vrea sa nu mai am probleme cu suza si sa ma pot plimba in voie fara sa stau cu grija ca ma lasa in drum. mi-am cumparat o baterie pe gel ... dar care nu incape cum trebuie ( e pusa intr-o parte si nu e tocmai in regula ) . acum suza este la electrician s-o caute de scurt circuite, dar auzind-o cum face, a zis ca in proportie de 80% este de la baterie. asa ca, daca aveti vreo baterie originala ( sau care sa stea cum trebuie in box ) dau la schimb cu bateria pe care am cumparat-o !

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, stie cineva un site unde pot gasi far si stop aftermarket ce se potrivesc si la gs500? Si trebuie facute ceva modificari in cazul in care schimb farul cu unul mai mic? am vazut ca is o gramada de cabluri bagate in el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, stie cineva un site unde pot gasi far si stop aftermarket ce se potrivesc si la gs500? Si trebuie facute ceva modificari in cazul in care schimb farul cu unul mai mic? am vazut ca is o gramada de cabluri bagate in el.

 

gasesti si pe Louis daca arunci un ochi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, stie cineva un site unde pot gasi far si stop aftermarket ce se potrivesc si la gs500? Si trebuie facute ceva modificari in cazul in care schimb farul cu unul mai mic? am vazut ca is o gramada de cabluri bagate in el.

ce zici de asta ... iti place ?

post-24853-0-23875200-1308204084_thumb.gif

 

e luat de pe louis.de ... inca nu l-am pus, dar cam asa o sa vina.

Editat de mihai_2b3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce zici de asta ... iti place ?

post-24853-0-23875200-1308204084_thumb.gif

 

e luat de pe louis.de ... inca nu l-am pus, dar cam asa o sa vina.

 

Salutare, cand il monetezi trebuie modificate prinderile? si dilema mea ii ce fac cu cablurile din far? acolo is toate legaturile , din cate am obs in poza is izolate si camuflate pe langa cadru. nu ma injurati ca pun intrebari tampite dar as vrea sa fac si eu modificari la motocicleta si cat de cat singur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, cand il monetezi trebuie modificate prinderile? si dilema mea ii ce fac cu cablurile din far? acolo is toate legaturile , din cate am obs in poza is izolate si camuflate pe langa cadru. nu ma injurati ca pun intrebari tampite dar as vrea sa fac si eu modificari la motocicleta si cat de cat singur

cu prinderile vezi dupa ce-ti iei farul sau masori distanta dintre prinderi si iei un far pe dimensiunea masurata cu +/- 1-2cm ca prinderile alea se pot roti nitel in jurul amortizoarelor. in poza - firele sunt decupate d-aia nu le vezi :lol: ca ele acuma atarna dar o sa le bag prin farul asta nou. nu prea ai cum sa cumperi ceva "after market" pentru o motocicleta care sa se potriveasca la fix...aici nu includem chestiile de siguranta gen discuri frana, furtune frama, rulmenti si alte chestii d-astea; "briz briz-urile" le potrivesti cum poti. eu ma gandeam ca tre sa ascund firele alea + inca vreo 2 instalatii xenon pe acolo si momentan n-am nici o idee cum as putea face asta. dar vedem ce-o iesi...revin cu poze cand o fi gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravos natiune...toata lumea face "feis lifting-uri" la gs-uri si eu stau cu motoru vomitat prin tot garaju...si tot nu-mi dau seama ce are de zdrongane =))

 

P.S: si eu vreau sa-mi pun faruri de streetfighter,dar parca tot imi e mai bine cu xenon pe farul original sincer sa fiu.

Editat de lipton_gs5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare! de azi nu-mi mai merge turometrul, din senin. N-am cazut cu ea, nu am bruscat/forjat motorul. pur si simplu,plec de pe loc, si nu se ridica turometrul, vitezometrul functioneaza. Se poate repara? imi trebuie un bord nou cu totul? nu ma pricep. astept ajutorul vostru si sfaturile voastre. multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca s-a rupt cablul. De reparat nu prea mai merge doar schimbat.

[/q

multumesc, azi am verificat cablu si era desfacut, avea piulita de prindere desfacuta, de sub turometru. s-o fii desfacut singura de la vibratii, sau s-a jucat cineva la ea cat timp statea parcata. Oricum, trebuia sa ma uit de la inceput la asta, n-am facut-o din prostie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam off topic,dar mi-am facut in sfarsit azi ITP-ul (timpul nu-mi permitea din cauza serviciului) si de azi sunt calare :D

Cam tarziu ,dar mai bine mai tarziu decat .... I just love my GS :D

Asfalt uscat ! :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

how to build a crashbar for Suzuki GS500E

recomand doar pentru cine este interesat, are vointa si un minim de cunostinte si nu ii este frica sa se murdareasca pe maini.

inainte de toate, m-am interesat cum arata acest "crashbar" si la ce foloseste.post-42710-0-89777900-1309277060_thumb.jpg urmatorul pas: cine le fabrica, cine le comercializeaza si cam cat costa?

crashbarul se afla pe ambele parti ale motorului si are rolul de a proteja motorul in cazul in care acesta este culcat :hurt: iar o laterala este formata din 2 tevi( una are forma literei C iar cealalta are forma literei J) in total 4 tevi de metal indoite si taiate la dimensiunile potrivite si evident cat mai simetric stanga-dreapta (S-D)

am gasit pe Louis produsul, pentru GS, varianta naked la 126euro. tot aici am gasit si acest pdf ca sa-mi fac o idee mai clara cum as putea sa-l construiesc.

materia prima: o teava de 20mm grosime cu o lungime 210cm pe care am umplut-o cu nisip si am inalzit-o pana la incandescenta cu o butelie si arzatorul de porc :D mai departe am reusit sa-mi fac 2 role, in care, am introdus teava inrosita si am indoit din mai multe incercari masurand de fiecare data unghiul potrivit.post-42710-0-39079400-1309278181_thumb.jpg post-42710-0-55759900-1309278205_thumb.jpg

post-42710-0-22829900-1309278556_thumb.jpg post-42710-0-50657000-1309278612_thumb.jpg

am taiat dintr-un platband de 3mm grosime 6 segmente a cate 5cm fiecare si am dat cate o gaura de 10,5 pentru a se potrivi cu prezoanele de pe motor

urmatoarea problema de care m-am lovit au fost chiar prezoanele de pe motor, care sunt prea scurte pentru a putea baga amandoua crashbarurile (S-D), asadar am dat fuga la Brick si am luat o tija filetata de 10mm la 1m lungime (7lei) (eu am gasit doar cu pas normal, daca gasiti cu pas de 1.25 e si mai bine).

Dupa ce am scos bornele de la baterie, am bagat aparatul de sudura in functiune si cu ajutorul "mosului":cheers: am punctat pe pozitie tevile de platband

post-42710-0-71235100-1309279554_thumb.jpg post-42710-0-95273800-1309279574_thumb.jpg post-42710-0-28078200-1309279611_thumb.jpg

am verificat sa ramana suficient spatiu intre crashbar si capacul lateral al motorului sa nu ma trezesc ca imi atinge pe undeva si am repetat figura (S-D)

am incercat sa fac un cordon de sudura frumos intre tevi, platband si tevi mai mult pentru aspect ca imediat dupa ce am punctat totul s-a rigidizat si credeti-ma ca e super strong. post-42710-0-00801700-1309279969_thumb.jpg mai departe totul tine de migaleala si de cat de mult iti doresti sa aibe un aspect cat mai frumos.

am pus mana pe bormasina + o perie de sarma si am dat rugina jos de pe tevi post-42710-0-32132900-1309280101_thumb.jpg iar unde nu am fost suficient de multumit ori nu am ajuns bine cu peria de sarma am insistat cu mult smilgher. post-42710-0-96931100-1309280265_thumb.jpg in cele din urma am luat un tub de spray negru si unu de lac. am degresat bine tevile am dat 3 maini de vopsea si 2 maini de lac.

rezultatul:

post-42710-0-31287500-1309280504_thumb.jpg post-42710-0-86899100-1309280524_thumb.jpg post-42710-0-40611600-1309280559_thumb.jpg

post-42710-0-79535100-1309280586_thumb.jpg post-42710-0-27917800-1309280621_thumb.jpg post-42710-0-07020700-1309280653_thumb.jpg

imi cer scuze pentru calitatea pozelor nu am avut la dispozitie decat camera telefonului, iar pentru cei care vor sa se apuce de treaba

SPOR!!!:friends:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru teraba pe care ai facut-o, arata foarte bine. Cat te-au costat materialele, sudura, si cate ore ti-a luat?

multumesc! tevile le aveam deja aruncate prin garaj sudura a fost facuta de mine si de taicamiu. practic singura cheltuiala a fost sprayul de vopsea si lac 15 lei+15lei si tija filetata inca 7lei un total de 37lei. treaba facuta in 2 zile cu (examene la facultate si plaja) deci undeva la un 10 ore... cred ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc! tevile le aveam deja aruncate prin garaj sudura a fost facuta de mine si de taicamiu. practic singura cheltuiala a fost sprayul de vopsea si lac 15 lei+15lei si tija filetata inca 7lei un total de 37lei. treaba facuta in 2 zile cu (examene la facultate si plaja) deci undeva la un 10 ore... cred ;)

 

foarte tare, mi-as face singur la orice ora, numai ca : * nu am garaj/ spatiu de lucru

* nu am ustensile necesare

* la cata experienta am eu cu aparatul de sudura ( zero) foarte posibil sa omor pe cineva sau sa dau foc la jumatate de cartier.

 

daca pe viitor te vei apuca sa faci tu asa ceva si pentru altii, evident contra cost, te rog sa anunti un pret pe care-l pretinzi, si noi poate vom fii fericiti sa incheiem un targ cu tine. eu am gasit un crash bar cu 350 lei nou la ambulanta moto. nu stiu sa zic daca e scump sau nu, dar daca se poate mai ieftin de ce nu.

 

felicitari pentru rezultat, arata foarte bine, sa speram ca tine la impact...uite ca mai sunt si meseriasi printre noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

how to build a crashbar for Suzuki GS500E

felicitari ... au iesit identice cu ale mele ... pe care am dat 100 euro; dar care si-au scos banii "pe ambele parti" :D

 

intre timp am terminat si eu cu surubaritul pe la motoreta si a iesit cam asa:

 

post-24853-0-99691400-1309420597_thumb.jpg

post-24853-0-52095000-1309420603_thumb.jpg

post-24853-0-44260600-1309420608_thumb.jpg

post-24853-0-21486700-1309420614_thumb.jpg

post-24853-0-36147100-1309420710_thumb.jpg

post-24853-0-49833200-1309420716_thumb.jpg

Editat de mihai_2b3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...