Sari la conținut

Grupul posesorilor de SuzukiGS500


Thomas
 Share

Postări Recomandate

multumesc de ajurot, la mine cuiul pontou e bun... am observat ca imi este fisurata membrana din spatele robinetului de benzina...si cred ca merge benzina pe vacum...vineri imi ajunge membrana...va mai dau vesti dupa... multumesc de ajutor si drumuri bune

 

multumesc de ajurot, la mine cuiul pontou e bun... am observat ca imi este fisurata membrana din spatele robinetului de benzina...si cred ca merge benzina pe vacum...vineri imi ajunge membrana...va mai dau vesti dupa... multumesc de ajutor si drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

multumesc de ajurot, la mine cuiul pontou e bun... am observat ca imi este fisurata membrana din spatele robinetului de benzina...si cred ca merge benzina pe vacum...vineri imi ajunge membrana...va mai dau vesti dupa... multumesc de ajutor si drumuri bune

pai daca e fisurata membrana mai mult ca sigur asta e cauza.....

Editat de khazar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca e fisurata membrana mai mult ca sigur asta e cauza.....

 

 

sper sa fie numa iatat...acum astept sa-mi aduca membrana...

 

oricum mersi mult de ajutor si de informatii...numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce an e motorul tau? Al meu e din 95 si cand l-am cumparat statuse pe dreapta 3 ani si avea destule probleme mai mici sau mai mari. Cele mai mari fiind carburatorul drept si faptul ca imi curgea ulei din furca...direct pe discul de frana.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce an e motorul tau? Al meu e din 95 si cand l-am cumparat statuse pe dreapta 3 ani si avea destule probleme mai mici sau mai mari. Cele mai mari fiind carburatorul drept si faptul ca imi curgea ulei din furca...direct pe discul de frana.....

 

 

al meu e 94, o mers super, nu am avut absolut nici o problema pana ce l-am scos anul asta

de o inceput sa faca figuri alimentarea....

are acum 30 de mii de kg...:moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-a intamplat mie mah, acu' vre-o 2 ani. Cred ca se agatase cablul de la acceleratie sau cablul de la soc. Si-a revenit singur... dupa cateva momente.

 

Hai noroc, apropos, long time no see!

 

Craniutza :moto:)

 

Mah, nu cred ca era de la cablu de acceleratie, pentru ca daca lecam de pe loc, scadea turatia. Adica daca o bagam in viteza si dadeam drumul la ambreiaj incepea sa se miste si scadea turatia. Daca stranjeam ambreiajul, iar urca de nebua in ture...

cred ca vrea mai des plimbare!

Missed you too, honnnneyyyyy!

 

 

 

PS: mah, cam multi zic ca li s-au bulit GS-urile...le-o fi trecut timpul?

Aveam impresia de fiabilitate / indistructibilitate la GS-urile aste simple si robuste :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au fost ele candva indestructibile,dar azi anii+kilometrii isi spun cuvantul.Azi apare o problema,maine o rezolvi si poimaine alta noua isi face loc pe bietul gs...

Cat despre intrunire,e buna ideea,si bine ar fi sa o stabiliti intr-un weekend din vara,ca sa nu dardaim,ca pe la Brasov si Sibiu nu e tare placut cortul in alta perioada a anului.

@kanguru:ne bucuram ca ai identificat problema si ca o poti rezolva.Nu credeam ca se poate asa ceva,dar uite ca am fost contrazis :wacko: :moto:

Sanatate,numai bine! :wacko: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au fost ele candva indestructibile,dar azi anii+kilometrii isi spun cuvantul.Azi apare o problema,maine o rezolvi si poimaine alta noua isi face loc pe bietul gs...

Cat despre intrunire,e buna ideea,si bine ar fi sa o stabiliti intr-un weekend din vara,ca sa nu dardaim,ca pe la Brasov si Sibiu nu e tare placut cortul in alta perioada a anului.

@kanguru:ne bucuram ca ai identificat problema si ca o poti rezolva.Nu credeam ca se poate asa ceva,dar uite ca am fost contrazis :) :moto:

Sanatate,numai bine! :wacko: B)

 

sper sa se rezolve, vineri imi vine membrana...va mai tin in legatura si dupa

oricum sper sa-si revine, ca mor cand stiu ca sta parcata si nu pot iesi cu ea...numai bine si asfalt uscat tuturor :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La iesirea din Brasov catre buc. este un camping dragut "Darste " se numeste acolo din cate stiu au mai fost intalniri moto au si locuri pt cort au si casute mici pe la 50-55 lei si casute mari.. pt pretentiosi :wacko: cautati pe net si gasiti tot despre locatie. E destul de ok.

La sibiu stiu un camping nemtesc adica e administrat de o nemtoaica si conditiile si tot is cam asa.. de fapt e la vro 10 km de sibiu in Cisnadioara super civilizat si linistit si retras Numa bun de primit o dramada de motociclisti galagiosi si pusi pe chefuiala :moto:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La iesirea din Brasov catre buc. este un camping dragut "Darste " se numeste acolo din cate stiu au mai fost intalniri moto au si locuri pt cort au si casute mici pe la 50-55 lei si casute mari.. pt pretentiosi :wacko: cautati pe net si gasiti tot despre locatie. E destul de ok.

La sibiu stiu un camping nemtesc adica e administrat de o nemtoaica si conditiile si tot is cam asa.. de fapt e la vro 10 km de sibiu in Cisnadioara super civilizat si linistit si retras Numa bun de primit o dramada de motociclisti galagiosi si pusi pe chefuiala :moto:)

 

pot numai sa confirm aceste lucruri.

 

PS: ce concediu am tras, asa-i? 2 gesy in carpati!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

al meu e 94, o mers super, nu am avut absolut nici o problema pana ce l-am scos anul asta

de o inceput sa faca figuri alimentarea....

are acum 30 de mii de kg...:moto:

 

GS 500, din 1994, cu "doar 30.000" km ??

Fara suparare, eu nu pot sa cred ca o motocicleta a facut doar 30.000 km

in 15 ani. Cred ca poti sa inmultesti linistit cu 2 sau chiar mai mult ca sa afli

numarul real de km. Cred ca media e minim 5.000 km pe an..

Cred ca, intretinuta cum trebuie, motocicleta asta poate sa depaseasca 100.000 lejer :wacko:

(Daca-mi aduc aminte Thomas spunea ca GS-ul lui ajunsese la "varsta" asta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GS 500, din 1994, cu "doar 30.000" km ??

Fara suparare, eu nu pot sa cred ca o motocicleta a facut doar 30.000 km

in 15 ani. Cred ca poti sa inmultesti linistit cu 2 sau chiar mai mult ca sa afli

numarul real de km. Cred ca media e minim 5.000 km pe an..

Cred ca, intretinuta cum trebuie, motocicleta asta poate sa depaseasca 100.000 lejer :wacko:

(Daca-mi aduc aminte Thomas spunea ca GS-ul lui ajunsese la "varsta" asta)

 

 

eu din cate stiu, de la cine l-am luat nu a fost umblat la kilometraj si motorul ere foarte bine intretinut cand l-am luat...a fost a lui o fata... daca e sa aiba mai multi km, asta e oricum merge foarte bine si pana acum nu am avut nici o problema cu el...(poza e de anul trecut)...

 

cum as putea sa vericif sau sa aflu daca are mai multi km??? mesi mult si asfalt uscat tuturor :moto:

post-45327-1241686346_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu din cate stiu, de la cine l-am luat nu a fost umblat la kilometraj si motorul ere foarte bine intretinut cand l-am luat...a fost a lui o fata... daca e sa aiba mai multi km, asta e oricum merge foarte bine si pana acum nu am avut nici o problema cu el...(poza e de anul trecut)...

 

cum as putea sa vericif sau sa aflu daca are mai multi km??? mesi mult si asfalt uscat tuturor :moto:

 

.....................................................................................................................................................................................................

 

si inca ceva...luni mi-a fost data jos chiuloasa de la motor, pt ca dupa atatea probleme cu alimentarea s-a ajuns si la concluzia ca nu functioneaza supapele bine (ceea ce nu a fost de vina) si am desfacut si motorul...si sa stii ca pistoanele si cilindrii chiar arata bine, nu prezinta uzura...chiar a spus baiatul ce a lucrat la motor ca arata foarte bine, asa ca nu stiu ce sa zic daca poate avea km cam cat zici tu..... in fine, daca stii vreo metoda sa verific, as incerca-o... mersi mult, numai bine :wacko:

Editat de kanguru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GS 500, din 1994, cu "doar 30.000" km ??

Fara suparare, eu nu pot sa cred ca o motocicleta a facut doar 30.000 km

in 15 ani. Cred ca poti sa inmultesti linistit cu 2 sau chiar mai mult ca sa afli

numarul real de km. Cred ca media e minim 5.000 km pe an..

Cred ca, intretinuta cum trebuie, motocicleta asta poate sa depaseasca 100.000 lejer :moto:

(Daca-mi aduc aminte Thomas spunea ca GS-ul lui ajunsese la "varsta" asta)

 

nu va mirati calaretilor ca un motor are mai putini km-ii decat se crede ca e media. Am avut si eu sezon cu numai 2000km si niciodata nu se stie cine cat a facut. Doar nu vrei sa desfaci numai pentru asta motorul sa vezi uzura, eu nu l-as desface. Gesy al meu e din '96 si cica 31k km-ii. Daca asa e sau nu, o sa vada urmatorul proprietar, eu unul nu am avut probleme.

 

Eu zic sa fim rezonabili si sa incercam sa ne dam seama de fiecare caz in parte.

 

ASFALT USCAT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat-o de la un tip care nu făcuse 1000 de Km într-un an. Deci se prea poate să aibă doar atât.

Pe mine mă bate gândul să-mi iau chopper și să folosesc GS-ul doar în București, așa că peste 10 ani s-ar putea să nu aibă prea mulți km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu zic ca nu se poate si asa ... La kilometrajele mecanice chiar nu ai cum sa-ti dai seama daca a fost dat inapoi sau nu .

Aici nu e vorba numai de GS-uri, majoritatea motocicletelor vechi au kilometrajele date inapoi :moto: ..

 

Conteaza pana la urma cat de bine a fost intretinuta suzi, deci starea tehnica..

Editat de mdvd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haideti ca nu vreau sa starnesc o cearta sau povesti naspa pe tema asta, daca o fi dat inapoio o fi, daca nu si mai bine....oricum ce conteaza cel mai mult e sa fim multumiti cu ce avem, ca sa ne putem bucura de placerea de a conduce pe doua roti...

sper sa ne intalnim cu totii cum se zicea undeva in centrul tarii, un week-end si poate o sa bem si niste beri impreuna.... :moto:

 

numai bine si asfalt uscat tuturor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aloooo.....bucuresteni...nu va anuntati prezenta la intalnirea de vinerea? Sau vreti sa faceti vreo intrare surpriza...?! /index.php?...t&p=1870262

 

Eu vin!Voi fi la ora19:00 in parcarea de jos de la Academia Militara.

Va astept pana pe la 19:30.Oricum, pe la 20:00 cel mai tarziu, o tai usurel spre casa, ca am o "treaba" de rezolvat mai pe seara... :wacko:

 

Ne vedem acolo! :wacko:

 

Mihai, tu vii cu bicla pana la urma? :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vin!Voi fi la ora19:00 in parcarea de jos de la Academia Militara.

Va astept pana pe la 19:30.Oricum, pe la 20:00 cel mai tarziu, o tai usurel spre casa, ca am o "treaba" de rezolvat mai pe seara... :blink:

 

Ne vedem acolo! :angry:

 

De la serviciu vin direct acolo (s-ar putea sa ajung ceva mai devreme).

Editat de arrakis2oo6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La iesirea din Brasov catre buc. este un camping dragut "Darste " se numeste acolo din cate stiu au mai fost intalniri moto au si locuri pt cort au si casute mici pe la 50-55 lei si casute mari.. pt pretentiosi :blink: cautati pe net si gasiti tot despre locatie. E destul de ok.

La sibiu stiu un camping nemtesc adica e administrat de o nemtoaica si conditiile si tot is cam asa.. de fapt e la vro 10 km de sibiu in Cisnadioara super civilizat si linistit si retras Numa bun de primit o dramada de motociclisti galagiosi si pusi pe chefuiala :angry:)

 

Nu e chiar asa usor . Proprietarii cer sume foarte mari . Cei din Brasov chiar au renuntat sa mai faca intrunirea acolo pentru ca trebuiau sa plateasca pentru a inchiria locatia cateza zeci de mii de euro (din cate am inteles eu ) si au ales Prejmer pentru a face intrunirea (parca cea de anul trecut).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am o întrebare. Datorită faptului că-mi curge un telescop pe față, am ajuns la concluzia că e posibil să se fi stricat garnitura datorită faptului că furca față e deosebit de moale, iar la frânări mai violente o dau peste cap. Dacă tot trebuie să intervin să schimb semeringurile, m-am gândit să pun Âşi niÂşte arcuri mai tari pe față. Ați schimbat careva arcurile stock ? Ce mi-ați recomanda să pun ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...