Sari la conținut

Accident Grav Maramures


Purghy
 Share

Postări Recomandate

 

 

Citez de acolo....

"Oamenii legii au aflat din baza de date ca soferul Tamas Tar nu poseda permis de conducere si ca a implinit 18 ani chiar in luna aceasta. Nici soferul si nici pasagerul nu purtau casca de protectie pe cap si veste reflectorizante. In prezent, se fac verificari pentru a se stabili daca motocicleta era sau nu inmatriculata."

 

"Politistii au stabilit faptul ca accidentul s-ar fi produs pe fondul vitezei excesive, coroborate cu conditiile meteo de ploaie si ceata. "

 

"Accidentul s-a petrecut in jurul orei 6.40, la iesirea din Coltau. Tamas Tar (18 ani), din Coltau, conducea o motocicleta inspre Baia Mare. In saua bolidului se afla si Attila Kiss (22 ani), un amic al sau din aceeasi localitate. Cei doi tineri au fost gasiti in stare de inconstienta pe carosabil de un tractorist, la peste o suta de metri de locul impactului. "

 

 

Articolul pare bine facut, citate din declaratiile celui care i-a gasit, si celui care a sunat la Politie si Salvare.

 

7 fara 20 dimineata, conditii de ceata si posibil carosabil umed, pilot de 18 ani, fara permis, posibil fara experienta... posibila viteza de mers mare.... mai e nevoie de mai multi factori ca sa iasa o tragedie ?

 

Nu.. nu era un bolid, dar in asemnea conditii, ratarea unuei curbe , sau intrarea intr-un cap de pod, poate fi fatala si la 60 la ora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 112
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pana la urma, atunci cand experienta iti este sensibil aproape de 0, si un motor de 50 cmc poate deveni un bolid! Asa ca in conditiile date, termenul bolid este binevenit!

Celor doi, nu le prea poti dori sanatate cand unul are cel putin un picior amputat si celalalt inca nu se stie cum va fi! Le doresc sa isi indrepte Dumneze privirea catre ei! Au gresit si platesc...

 

P.S. Sau e doar ghinion? :-?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai probleme rasiste, sau te-ai gandit in general la motociclisti neechipati nici cu protectie nici cu creier?

 

Insanatosire pentru amandoi!

 

Am trecut de vreo doua ori peste topicul asta si am reusit sa ma abtin sa postez, mai ales ca m-am bagat si la celelalte doua accidente (Arad si Bistrita) cu parerile mele comuniste.

Dar cum vad ca degenereaza si asta cu RIPuri peste RIPuri nu pot sa trec mai departe.

Pe vremea cand frecventam forumul fara sa am mobra si nu prea intelegeam fenomenul, eram solidar cu motociclistii: vedeam intruniri, actiuni, demonstratii. Motociclistii sunt victime. Doar ca actiunile erau chiar pentru cei care le meritau, adica cei care chiar au fost victime. Insa acesti inconstienti, carne de tun, ne alimenteaza statisticile pe care nu ne sfiim sa le inaintam la ziare, politie, in discutii intre noi.

 

Asa ca propun impartirea forumului accidente in 3:

1) inconstientii (fara casca, fara carnet, sub 18 ani, cu motociclete neinmatriculate, care merg tare, care merg noaptea; orice combinatie merge)

Aici poate toata lumea sa dea RIPuri cu nemiluita si sa faca posturi, cine nu inghite asa ceva sa sara subforumul.

2) inconstientii de la 1 care au luat dupa ei oameni nevinovati

Aici ripurile vor fi si mai intense, si implicit posturile mai multe. Dar subforumul va servi si ca referinta unora ca mine de exemplu pentru a posta linkuri in diverse topicuri despre "soferii au ceva cu motociclistii", "motociclistii merg regulamentar in trafic, soferii nu", "motociclistii nu sunt vazuti pe strada", "motociclistii nu fac nici un rau si totusi...", nu mai enumar, stiti la ce ma refer.

3) oamenii care mor fara nici o vina din cauza altora: a se vedea Ela si Traian

Surprinzator, categoria asta e cea mai mica in pondere. Aici se vor posta si RIPuri, dar se vor organiza si actiuni, strangeri de fonduri, participari la inmormantare, solidaritatea acolo unde este nevoie de ea.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut de vreo doua ori peste topicul asta si am reusit sa ma abtin sa postez, mai ales ca m-am bagat si la celelalte doua accidente (Arad si Bistrita) cu parerile mele comuniste.

Dar cum vad ca degenereaza si asta cu RIPuri peste RIPuri nu pot sa trec mai departe.

ai trecut dar n-ai citit nimic. nu a murit nimeni in acest accident, nu exista nici un RIP in acest topic.

si doar 2 posturi cu "insanatosire grabnica". chiar s-a comentat la obiect: cauzele accidentului, mod de relatare jurnalistica.

 

 

 

 

 

--- Mesaj completat în 20 Jan 2008 23:36 -------------

Asa ca propun impartirea forumului accidente in 3:

1) inconstientii (fara casca, fara carnet, sub 18 ani, cu motociclete neinmatriculate, care merg tare, care merg noaptea; orice combinatie merge)

2) inconstientii de la 1 care au luat dupa ei oameni nevinovati

3) oamenii care mor fara nici o vina din cauza altora

se poate stabili vina pe forum? si daca accidentul are cauze care se suprapun?

de ex.: impact intre motociclist cu viteza, fara casca dar avand prioritate si auto fara prioritate?

 

nu asta e ideea. orice accident poate fi comentat (cauze, conditii, consecinte, ce e de facut). si daca cineva a murit (chiar daca a gresit) nu vad ce te deranjeaza ca altii pun un RIP - poate l-au cunoscut, poate nu (dar nu au nimic de zis in plus).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oribil e parca totusi prea putin spus. nu vreau sa par lipsit de suflet. asa ca o sa tac si nu-mi spun parerea. in plus, pe toti ne paste un accident. e foarte riscant,, foarte probabil.

 

poate credeti ca voi sunteti "chibzuiti, echilibrati, folositi echipament, ca riscul e minim".. eu zic sa va mai ganditi. eu imi vand capra la primavara. tara asta e prea inapoiata pentru acest hobby minunat. prefer linistea si siguranta relativa a unei masini decat adrenalina si "viata traita la maxim" pe 2 roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate credeti ca voi sunteti "chibzuiti, echilibrati, folositi echipament, ca riscul e minim".. eu zic sa va mai ganditi. eu imi vand capra la primavara. tara asta e prea inapoiata pentru acest hobby minunat. prefer linistea si siguranta relativa a unei masini decat adrenalina si "viata traita la maxim" pe 2 roti.

 

Prin 1994, un prieten care avea un IJ transformat in chopper, ne-a uimit pe toti cand si-a vandut motorul si si-a luat Oltcit. Balmajea el ceva in genul lu' Spectrus, dar nimeni nu a avut urechi sa auda... Il dadea la acea vreme cu 1200 USD... :laugh: Bine, acum nu este o regula, dar este mare adevar in vorbele de mai sus... :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sanatate si noroc celor doi, ce sa mai zic, nu pot sa dau cu pietre, imi aduc aminte de felul in care era sa o sfarsesc si eu, aveam un Voshod, prima mea motoreta, cand dorind sa-mi arat muschii am ambalat-o si am intrat pe o roata intr-un copac.Aveam 20 ani, mai eram cu un prieten pe motoreta.., am avut mult noroc, cat despre casca, protectii, ce erau acelea?!, si au mai fost..,dar norocul, numa norocul a facut sa nu dau coltul.De aceea va spun, la inceputuri, pana se castiga experienta, ne trebuie Noroc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oribil e parca totusi prea putin spus. nu vreau sa par lipsit de suflet. asa ca o sa tac si nu-mi spun parerea. in plus, pe toti ne paste un accident. e foarte riscant,, foarte probabil.

 

poate credeti ca voi sunteti "chibzuiti, echilibrati, folositi echipament, ca riscul e minim".. eu zic sa va mai ganditi. eu imi vand capra la primavara. tara asta e prea inapoiata pentru acest hobby minunat. prefer linistea si siguranta relativa a unei masini decat adrenalina si "viata traita la maxim" pe 2 roti.

 

 

si eu m.am hotarat de maine VAND

1. amanta ca ma oboseste prea mult si pot sa fac stop cardiac

2. portmoneu ca.l vad gol si.mi crapa inima

3. pisica ca ma tot zgarie si pot sa fac infectie si sa mor

4. PE MAMA ca m.a nascut si o SA MOR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu m.am hotarat de maine VAND

1. amanta ca ma oboseste prea mult si pot sa fac stop cardiac

2. portmoneu ca.l vad gol si.mi crapa inima

3. pisica ca ma tot zgarie si pot sa fac infectie si sa mor

4. PE MAMA ca m.a nascut si o SA MOR

:blink:

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe toti oamenii din satul ala ii cheama 'Tar' sau asa-si spun ei unul celuilalt? Motociclistu Tar, tractoristul Tar, unu pica pe jos cu motorul, celalalt vine din spate si-l culege. O fi rude?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, sunt nou aici dar m-am gandit a trb sa stiti ce se intampla. Baietii sunt relativ bine. mai grav e cu Tamas care NU are piciorul amputat. Ii lipseste o bucata de os din picior (femur) piciorul drept. daca in 3 sau 4 zile nu se infecteaza se va face o reconstructie osoasa si sa speram ca va fi bine. Mai are piciorul stang rupt. tibia. Ati are piciorul drept rupt si e lovit la fata. amandoi sunt constienti. stiu ce s-a intamplat. Dureri nu va mai spun. la stiri s-a exagerat. erau constienti. ati inca a sunat un prieten ca au avut accident. AMANDOI SUNT MAI BINE. nu va doresc la nici unul din voi ce au patit ei, dar comentarii de genul selectie naturala. mai ganditi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa le dea Dumnezeu sanatate. e nasol ce s-a intimplat. suntem abia in ianuarie, la inceputul anului, si uite cite drame au fost deja pe soselele patriei. puteau sa o pateasca mai rau. de aia e bine sa iti iei "protectia" si cind iesi dupa piine.

 

 

salut, sunt nou aici dar m-am gandit a trb sa stiti ce se intampla. Baietii sunt relativ bine. mai grav e cu Tamas care NU are piciorul amputat. Ii lipseste o bucata de os din picior (femur) piciorul drept. daca in 3 sau 4 zile nu se infecteaza se va face o reconstructie osoasa si sa speram ca va fi bine. Mai are piciorul stang rupt. tibia. Ati are piciorul drept rupt si e lovit la fata. amandoi sunt constienti. stiu ce s-a intamplat. Dureri nu va mai spun. la stiri s-a exagerat. erau constienti. ati inca a sunat un prieten ca au avut accident. AMANDOI SUNT MAI BINE. nu va doresc la nici unul din voi ce au patit ei, dar comentarii de genul selectie naturala. mai ganditi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E placut sa vezi ca unora chiar le pasa. baietii astia merita sa fie bine. daca vreti o sa va tin la curent cu ce se intampla cu ei. indiferent daca e bine sau rau. Baieti si fete mersi de sprijinul moral. Si ganditiva bine la ce faceti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate maxima celor 2!!! cat pentru cei care au in cap numai selectie naturala..si alte minuni...no coment...e gandirea lor...insa daca gandesc asa ar trebui sa pastreze pentru ei..sa nu mai posteze si gata...sincer acum..1000 de vb..nu fac nik...faptul e consumat. Sa speram ca o sa se faca bine.

Alin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, sunt nou aici dar m-am gandit a trb sa stiti ce se intampla. Baietii sunt relativ bine. mai grav e cu Tamas care NU are piciorul amputat. Ii lipseste o bucata de os din picior (femur) piciorul drept. daca in 3 sau 4 zile nu se infecteaza se va face o reconstructie osoasa si sa speram ca va fi bine. Mai are piciorul stang rupt. tibia. Ati are piciorul drept rupt si e lovit la fata. amandoi sunt constienti. stiu ce s-a intamplat. Dureri nu va mai spun. la stiri s-a exagerat. erau constienti. ati inca a sunat un prieten ca au avut accident. AMANDOI SUNT MAI BINE. nu va doresc la nici unul din voi ce au patit ei, dar comentarii de genul selectie naturala. mai ganditi.

presupun ca esti din sat cu ei, deci cand/daca stii mai multe despre ei, posteaza aici. ma bucur ca sunt mai bine, daca presa a exagerat, poti si lor sa le dai date mai exacte.

de pilda intra pe www.emaramures.ro, e un ziar electronic, cu sediul in Baia Mare, poti posta direct pe site-ul lor sau ai date de contact acolo.

http://emaramures.ro/

ce motocicleta aveau baietii (cmc)? din pacate, dupa ce iese din spital pe conducator il asteapta un dosar penal :blink: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

presa can eat my ..... au facut mai mult rau decat bine. exagerari precum picioare taiate, smulse, amputate. va dati seama ce socuri au produs cu treburile astea. unii au aflat din presa. au aflat prostii. Afirmatii de genul "ultima cursa". pe voi v-am vazut discutand de treaba asta si am vrut sa stiti ce s-a intamplat cu baietii. atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, sunt nou aici dar m-am gandit a trb sa stiti ce se intampla. Baietii sunt relativ bine. mai grav e cu Tamas care NU are piciorul amputat. Ii lipseste o bucata de os din picior (femur) piciorul drept. daca in 3 sau 4 zile nu se infecteaza se va face o reconstructie osoasa si sa speram ca va fi bine. Mai are piciorul stang rupt. tibia. Ati are piciorul drept rupt si e lovit la fata. amandoi sunt constienti. stiu ce s-a intamplat. Dureri nu va mai spun. la stiri s-a exagerat. erau constienti. ati inca a sunat un prieten ca au avut accident. AMANDOI SUNT MAI BINE. nu va doresc la nici unul din voi ce au patit ei, dar comentarii de genul selectie naturala. mai ganditi.

Sati putin ca nu inteleg: avea permis?, echipament minimal sigur nu! dimineata pe mazga ??

Atunci de ce nu selectie naturala?? Bine ca nu accidentat si pe altcineva ca atunci se chema altfel.

Fereasca dumnezeu de asemenea ''parteneri'' de trafic. Prin alte tari se face puscarie pentru asemenea infractiuni, si se mai si platesc serviciile medicale.

Le doresc multa sanatate dar... nici un respect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai fratilor .... avem o problema .....MARE.

Ca nu poate sa nu iti fie mila de cineva lovit, bine ..... e OK. Ti se face mila si de un animal lovit, cu atat mai mult pentru un om.

 

DAR:

1. din ce a aparut pana acum prin gazete si pe la TV rezulta ca e vorba de un plod pe care nu l-a batut tat-su suficient cu parul, pentru ca NU AVEA CE SA CAUTE FARA PERMIS PE MOTOCICLETA !!!!!!!

2. Rubrica este de ACCIDENTE in cadrul sectiunii "MOTOCICLIST IN ROMANIA" ...... era vorba de vreun motociclist in accidentul asta si nu m-am prins eu ?????

3. Incetati sa mai scrieti aiureli care sa faca din copii scapati din mana de catre parinti, niste adevarati EROI in ochii celor din anturajul lor.

 

Nu este nimic eroic in ce au facut, ba chiar este un exemplu negativ in primul rand, care trebuie moderat ca atare. Asemenea eroi nu vor intelege niciodata nimic nici din fapta lor, nici din durerea pe care o pricinuiesc apropiatilor lor care chiar sufera cand patesc ceva.

Orice act impotriva legii SE PEDEPSESTE !!!! Daca vreti sa va dati cu parerea, scrieti mai bine pentru ZEROURI de genul asta fara carnet, care sunt pedepsele pe care le risca facand asemenea acte de bravada si schilodind si pe altii pe langa ei.

Abia asta ar fi o atitudine a AMR pe un asemenea topic, nu numai de anuntare a unui accident. Este totusi rubrica de accidente de motocicleta ale motociclistilor, nu anunturi matrimoniale.

Editat de alex73
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...