Sari la conținut

Discutii Diverse Pt Sm


Road
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 437
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

intr-o saptamana 2 morti si un ranit grav

Eu nu sunt Raul :crack: , dar as dori sa zic ceva in legatura cu asta. Deja de un timp se cunoaste "reteta" impotriva accidentelor.

Acesta este 3 cuvinte: enduro, cross sau trial.

Mai ales ca in Satu Mare exista dealer KTM, cu service, cu piese pe stock si tot ce vrei.

In padure poti sa fii sigur ca nu o sa fie un sofer prost care sa iti taie calea. :bigstar:

 

Enduro:

Enduro.jpg

Cross:

motocross.jpg

Trial:

6ff8e6f4523b9c00472d53b28f5c-1-3.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da,dar ai sanse sa dai de un copac in padure sau nu se stie sa cazi si sa iti rupi gatul...

Eu in ultimele luni, si zic mai mult, in ultimii ani n-am auzit de nimeni, absolut nimeni care sa moara pe un motor de enduro (sau oarecare) in padure.

Din pacate nu putem zice acesta despre motociclistii de strada. :bigstar:

Editat de F_Krisztian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu in ultimele luni, si zic mai mult, in ultimii ani n-am auzit de nimeni, absolut nimeni care sa moara pe un motor de enduro (sau oarecare) in padure.

Din pacate nu putem zice acesta despre motociclistii de strada. :laugh:

Hai in BM sa-ti prezint cam 10...care au patzit-o... :crack:

Si vreo 3 au tije...gen ROBOCOP... :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai in BM sa-ti prezint cam 10...care au patzit-o... :crack:

Si vreo 3 au tije...gen ROBOCOP... :bigstar:

10 persoane au decedat? :laugh: :blbl:

Nu-mi vine sa cred. Cum s-a intamplat? Nu stiu cum de n-am vazut nici-o stire de R.I.P. si n-am auzit de la motociclistii despre asta.

Deci sa clarificam, nu cumva vorbesti despre persoane care au mers cu un motor gen enduro pe strada? Fiindca eu vorbesc de mersul in padure!

 

In legatura cu cele 3 tije: Cazaturi au fost si sunt intr-adevar. Dar, pe de alta parte stiu in SM biciclist care si-a rupt mana si stiu de oase rupte la fotbal. Deci acum daca cineva chiar nu vrea sa pateasca absolut nimic, atunci mai bine se apuca de sah. :blbl: Dar eu vorbesc acum despre decedati.

Editat de F_Krisztian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 persoane au decedat? :laugh: :blbl:

Nu-mi vine sa cred. Cum s-a intamplat? Nu stiu cum de n-am vazut nici-o stire de R.I.P. si n-am auzit de la motociclistii despre asta.

Deci sa clarificam, nu cumva vorbesti despre persoane care au mers cu un motor gen enduro pe strada? Fiindca eu vorbesc de mersul in padure!

 

In legatura cu cele 3 tije: Cazaturi au fost si sunt intr-adevar. Dar, pe de alta parte stiu in SM biciclist care si-a rupt mana si stiu de oase rupte la fotbal. Deci acum daca cineva chiar nu vrea sa pateasca absolut nimic, atunci mai bine se apuca de sah. :blbl: Dar eu vorbesc acum despre decedati.

Greseala mea, nu am citit klumea...nu au murit, au avut diferite evenimente in padure...

 

Acu ultima data, niste prieteni cu cross-uri au fost alergatzi de nishte tzarani cu drujbe si topoare... :crack:

 

Peste tot sunt riscuri, mai multe sau mai putzine...

 

Eu oricum raman la ideea mea tampita ca in orice accident sunt amandoi de vina...

 

Numai bine, :bigstar:

Raul

Editat de raulciurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit pe net filmulete cu cineva incercand sa faca wheelie, si vreau sa va arat aceste, fiindca:

de multe ori aud de la motociclisti ca cu un motor de trial e usor sa faci wheelie. Eu stiu ca asa se pare, dar nu-i chiar asa. Motocicletele de trial au greutatea in jos si in mijloc fiindca asa ii mai bun pentru sarituri (asta nu-i enduro unde greutatea e mai sus). Din acest motiv un pic se ridica mai greu intr-o roata, dar cand s-a ridicat atunci e usor sa pici pe spate (mai ales ca motorul e de 250 cmc, 2T). Un prieten bun a cerut de la mine motorul pentru o tura, si a incercat sa faca wheelie. Nu prea reusea sa-l ridica intr-o roata mai mult de un metru sau doua, iar odata cand a reusit sa-l ridica bine, atunci l-a tras prea in spate si a picat pe spate. Aproape ca s-a indoit toba si s-a rupt aripa de spate (de atunci nu mai dau nimanui imprumut motorul nici pentru o singura tura). Intr-un sens totusi au dreptate fiindca e mai usor sa mergi intr-o roata cu un motor de trial decat cu un GSX-R 1000. Dar si asa este nevoie de saptamani sau chiar luni intregi (!) sa inveti mersul intr-o roata. (Cu un scooter e mai usor fiindca nu-i agresiv motorul, iar frana de spate nu-i la picior ci ii la mana). Apropo sa nu uitam faptul ca pe motocicletele de stunt este pus wheelie bar (si pe motorul lui Lihor Adam este), cu care e mai greu sa pici pe spate, dar pe un motor de trial e imposibil sa pui wheelie bar (fiindca asa-i construit aripa de spate incat nu ai de ce sa prinzi bara de wheelie).

Editat de F_Krisztian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Magazin nu stiu daca este. Sunt casti la KTM, dar ala sunt casti de enduro.

Dar eu recomand sa vorbesti cu Barna, are acest nickname pe forum. (/index.php?showuser=14165)

Aduce piese de motociclete, foarte repede, si la super pret. Eu am cumparat de la el, si eram super multumit.

Editat de F_Krisztian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

De vanzare Laptop Asus eeePC 701 ultraportabil, cu windows xp professional, cadou: card SDHC 4GB - 1000RON negociabil.

 

De vanzare PDA MIO P360 cu GPS, soft windows mobile, cadou: card SD 2 GB cu soft IGO FULL EUROPE.

 

PM me daca va intereseaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar nu se incadreaza intre celelalte topicuri, dar...dat fiind ca mi-o venit vremea sa ma insor, am stat in cumpana in alegerea vehiculului pentru dus mireasa. Cum limuzina nu e tocmai potrivita pentru noi, ramane caleasca si motoru. Singura problema (deja au inceput...) e ca pe doua roti o sa fie cam greu cu mireasa mea. Si asa m-am gandit io in mintea mea ca daca doua roti nu-i destul, atunci fie 3!

 

Asadar pentru 4 octombrie 2008 caut sa inchiriez (sau poate gasesc unul care ma ajuta doar pentru distractie...) un motor in stare buna cu atas (de trike nu stiu daca poate fi vorba...ca nu stiu pe nimeni sa aiba unul prin salaj - iar in Zalau nici atat).

 

Astept eventuale sugestii sau numere de telefon de la cei care ma pot ajuta.

 

Mersi mult!

 

Rock and Ride!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare baieti.Am un Suzuki bandit de 600 si vreau sa imi schimb semeringurile si sa imi curat carburatorul.Stie careva unde as putea sa ma duc aci in Sm.Astept raspunsuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

azi venind acasa de la tara, pe podul decebal in partea dreapta a somesului a fost o adunatura de motociclisti, o masina si inca una de politie, nu stie nimeni ce sa intamplat? nam mai vrut sa intorc ca n`aveam unde... sper sa nu fie ceva grav, din cate am vaz era doar un chopper intors langa bordura da nu rasturnata... :P

 

stiti careva pe cineva care mi`ar putea scoate limitatorul dintr`o honda? :makeout: pls

:makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
salutare baieti.Am un Suzuki bandit de 600 si vreau sa imi schimb semeringurile si sa imi curat carburatorul.Stie careva unde as putea sa ma duc aci in Sm.Astept raspunsuri

 

Parc Industrial Vetis , Il cauti pe Dl. Szabi

 

azi venind acasa de la tara, pe podul decebal in partea dreapta a somesului a fost o adunatura de motociclisti, o masina si inca una de politie, nu stie nimeni ce sa intamplat? nam mai vrut sa intorc ca n`aveam unde... sper sa nu fie ceva grav, din cate am vaz era doar un chopper intors langa bordura da nu rasturnata... :rolleyes:

 

stiti careva pe cineva care mi`ar putea scoate limitatorul dintr`o honda? :cheers: pls

:laugh:

 

 

Chopperul intors langa bordura a facut accident , sau a intrat pe contrasens si masina din sens opus l`a evitat si a dat in altceva , nu mai stiu exact , ca nu m`am prea interesat , scuze pentru raspunsurile intarziate dar nu am mai intrat de ceva vreme pe forum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Site cineva un mechanic in SM care imi poate scoate un surub rupt?

 

Surubul tine discul de la frana de spate, si s-a rupt cand am vrut sa-l scot, si a ramas o bucata din el in butucul de spate. Nu a ramas afara nici un mm din surub, deci nu pot sa-l prind nicicum. Mi-ar trebui un mechanic care face o gaura mica in surub, il fileteaza invers, baga un surub mic cu filet invers si desface totul. Nu stiu cum se numeste chestia asta, dar presupun ca stiti despre ce-i vorba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Site cineva un mechanic in SM care imi poate scoate un surub rupt?

 

Surubul tine discul de la frana de spate, si s-a rupt cand am vrut sa-l scot, si a ramas o bucata din el in butucul de spate. Nu a ramas afara nici un mm din surub, deci nu pot sa-l prind nicicum. Mi-ar trebui un mechanic care face o gaura mica in surub, il fileteaza invers, baga un surub mic cu filet invers si desface totul. Nu stiu cum se numeste chestia asta, dar presupun ca stiti despre ce-i vorba.

fa-o tu...nu e asa dificil, daca ai o bormasina... si un burghiul, cu 2-3 mm mai mic in diametru...ti-l potzi scoate singur...Bafta... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Parc Industrial Vetis , Il cauti pe Dl. Szabi

 

 

 

 

Chopperul intors langa bordura a facut accident , sau a intrat pe contrasens si masina din sens opus l`a evitat si a dat in altceva , nu mai stiu exact , ca nu m`am prea interesat , scuze pentru raspunsurile intarziate dar nu am mai intrat de ceva vreme pe forum

 

@Jock3r69 Chopperul era un Harley Davidson V Road nou!!! Podul are 4 bezni in total, dacia papuc era pe banda 1 ,motorul pe banda 2 langa bordura, dacia nu a observat motociclistul si a intrat in el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...