Sari la conținut

Yamaha Tenere 1200


Postări Recomandate

:wink: :kiss: :) :lol: :lol: cred ca ati auzit, citit , vazut inaintea mea-am primit un mail de la italieni , dca va vine sa credeti -YAMAHA TENERE 1200!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ce bmw ,africa, tiger si alte jucarii......ascult de bucurie creedence -jambalaya......cred ca o conving pe mama sa vinda casa , sa-mi iau yamaha asta , da' sa vad ce fac cu femeia[ nevasta ,pentru astia mai snobi] si cu cei cinci copilasi......cred ca un bordei ceva pe un deal, sau pe malu' garlii......ura :lol: :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai fi cautat putin pe google ai fi observat ca nu exista asa ceva.

Yamaha abia au fost in stare sa scoata tenere 660 / 2008, care in afara de design nu are nimic in plus fata de tenere din 1998. In zece ani nici un progres.

Daca vrei sa urmaresti evolutia moto de rally-raid uitate mai bine la BMW. Desi urasc firma asta ,astia n-au stat o clipa degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai fi cautat putin pe google ai fi observat ca nu exista asa ceva.

Yamaha abia au fost in stare sa scoata tenere 660 / 2008, care in afara de design nu are nimic in plus fata de tenere din 1998. In zece ani nici un progres.

Daca vrei sa urmaresti evolutia moto de rally-raid uitate mai bine la BMW. Desi urasc firma asta ,astia n-au stat o clipa degeaba.

 

 

tin sa te contrazic in legatura cu modelul 1998

-difera cadru, motor(4 valve la cel proaspat, 5 la precedentul), rezervorul e sub sea, suspensia, dublu disc, evacuarile(astea sunt cele care mi-au venit in cap in fho 5 secunde)

(sa nu deschidem subiectul "greutate si centru de greutate" )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Turist: da, nu exista inca, e un proiect pt 2009

prezentare in MCN:

 

N-am alta poza, si nu e facuta de mine (doh).

Farul ala e de-a dreptul hidos.. :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Turist: da, nu exista inca, e un proiect pt 2009

prezentare in MCN:

2264993978_7027f3414a_o.jpg

N-am alta poza, si nu e facuta de mine (doh).

as lua-o, as iubi-o....as dormi cu ea si pe ea si i-as lustrui piesele dupace as aduce-o plina de jeg!! :wink:

m-am indragostit!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In afara de faptul ca este o ,,metamorfoza" computerizata a noului 660 Tenere, nu stiu la ce ar trebuii acesti 1200 ccm ? Mi se pare o capacitate cilindrica prea mare, comparativ cu imaginea ,,firava" a bicicletei !

Clar ... BMW 1200 GS, are 1200ccm, dar si ,,bicicleta" spune acest lucru !

 

Adevarul este ca daca ai multi centimetri cubi la motor, ai cuplu mare, motorul nu merge ,,in 10000 ture", asa ca scade uzura !

Deci cilindreea mare insemna fiabilitate !

 

:wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare mi-e ca ST-ul asta de 1200 va fi un dual sport gen TDM, Varadero sau V-strom... si chiar daca nu, sigur nu va avea aceeasi bicicleta cu Tenere... motocicleta la jumatate de cilindree si mai putin de jumatate ca putere.

Aia 120 de cai preconizati, se preteaza mai mult pe asfalt, decat pe drumuri neamenajate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

WOW ! :cheers: Baditai monstrul :wave:

 

Da de ce dom'le nu iau ei motorul de tdm 850-900, ca il au deja cu arborele la 270 de grade

( ca la V2 90), bibilit putin la rapoarte si putere-cuplu, sa-l puna intr-un cadru beton cu suspensii din zilele noastre , si sa faca un enduroi serios ? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

WOW ! :angryfire: Baditai monstrul :angryfire:

 

Da de ce dom'le nu iau ei motorul de tdm 850-900, ca il au deja cu arborele la 270 de grade

( ca la V2 90), bibilit putin la rapoarte si putere-cuplu, sa-l puna intr-un cadru beton cu suspensii din zilele noastre , si sa faca un enduroi serios ? :angryfire:

 

Pentru ca este rai ! :baldy:

 

Necesitatea pt un enduro serios se pare ca este acoperita doare de BMW si KTM... Iar atat Honda cat si Yamaha nu au politica orientata spre bovine off-road, mare pacat, ar fi fost o alternativa grozava celor 2 , pe segmentul de piata respectiv :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...