Sari la conținut

Ajutor (Te-ai impiedicat? Arata-ne busteanul!)


piromaniakkk
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare la toata lumea. Am si eu o problema si va rog sa ma ajutati. Cum se poate vopsi echipamentul textil pentru ca mi s-a decolorat de la soare si spalari.

Mersiez mult.

nu stiu daca mai functioneaza carpatexul dar acolo vopseau materiale textile:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut , de unde imi pot cumpara si eu o carte pentru legislatie cat mai noua si mai explicita ? Eu am luat una de la un prieten dar nu-i prea buna , e prea veche ( 2009)

 

:unsure:

 

 

 

Edit: Sunt carti separate pt. A si B ?

 

 

Editat de alex.alexey
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , de unde imi pot cumpara si eu o carte pentru legislatie cat mai noua si mai explicita ? Eu am luat una de la un prieten dar nu-i prea buna , e prea veche ( 2009)

 

:unsure:

 

 

 

Edit: Sunt carti separate pt. A si B ?

 

este aceeasi legislatie si la A si la B,si carti poti sa-ti iei de la chioscurile de ziare,si nu prea are legatura ca e din 2009 ca legislatia e aceeasi

Editat de Virus3nd3r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , de unde imi pot cumpara si eu o carte pentru legislatie cat mai noua si mai explicita ? Eu am luat una de la un prieten dar nu-i prea buna , e prea veche ( 2009)

 

:unsure:

 

 

 

Edit: Sunt carti separate pt. A si B ?

]cum a mai spus si Virus ... legislatia este aceasi .... la inMedia au o carte cu CD si este undeva la 25 de lei

 

 

 

PS .. cine te-a minti ca nu e buna acea carte ? .... codul rutier s-a schimbat ultimadata prin 2007 ... deci . spor la invatat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , de unde imi pot cumpara si eu o carte pentru legislatie cat mai noua si mai explicita ? Eu am luat una de la un prieten dar nu-i prea buna , e prea veche ( 2009)

 

:unsure:

 

 

 

Edit: Sunt carti separate pt. A si B ?

Eu zic sa mai astepti putin pana intra Noul Cod Rutier si apoi te apuci de invatat ceva sigur.

Chestionarele cat A/B sunt diferite atat la continut cat si la nr de intrebari.

FLR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa mai astepti putin pana intra Noul Cod Rutier si apoi te apuci de invatat ceva sigur.

Chestionarele cat A/B sunt diferite atat la continut cat si la nr de intrebari.

FLR

 

 

 

 

da se mai schimba codul ????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma doare capul ...... l-am invatat pe asta de 2 ori .. in 2 ani diferiti .. si ptr A si ptr B ... la anu tre sa invat altul ... o mare magarie .................

 

LA MULTI ANI

Editat de R6 lover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani!!!

Salut baieti am si eu o rugaminte,trebuie sa i-mi inmatriculez si eu motorul si am nevoie pentru R.A.R. de o toba originala de CBR 600 F4 deoarece a mea este sport si am inteles ca sunt probleme cu tobele sport.Nu am nevoie urgent dar vreau sa ma interesez din timp!

Va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un an 2012 cat mai bun din toate punctele de vedere, in care sa va impliniti tot ceeace doriti. Totodata vin cu o rugaminte, daca stie careva un mester priceput la reparatie plastice, in special prinderile. Mentionez ca detin un Transalp 600/1995. V aMultumesc. Tel 0733988276.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani!!!

Salut baieti am si eu o rugaminte,trebuie sa i-mi inmatriculez si eu motorul si am nevoie pentru R.A.R. de o toba originala de CBR 600 F4 deoarece a mea este sport si am inteles ca sunt probleme cu tobele sport.Nu am nevoie urgent dar vreau sa ma interesez din timp!

Va multumesc

 

Pe a mea scrie mare in ambele parti "NOT FOR ROAD USE". Nu s-a uitat nici dracu la ea :) dar ma rog ... asta era prin aprilie. Nu cred ca s-a schimbat nimic intre timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un an 2012 cat mai bun din toate punctele de vedere, in care sa va impliniti tot ceeace doriti. Totodata vin cu o rugaminte, daca stie careva un mester priceput la reparatie plastice, in special prinderile. Mentionez ca detin un Transalp 600/1995. V aMultumesc. Tel 0733988276.

Salut Marian,

Langa tine,in Sacele este Lotzi :0723908691

Apeleaza cu toata increderea!

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Marian,

Langa tine,in Sacele este Lotzi :0723908691

Apeleaza cu toata increderea!

:cheers:

 

Salut Florin, si La Multi Ani! in anul in care am intrat. Multumesc mult pt nr de telefon al lui Lotzi( am si dus motorul la el). O seara buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si la multi ani!

 

As avea si eu nevoie de ajutor (sfaturi, imdrumari), am cumparat o motocicleta de la un tip (motocicleta fiind inmatriculata in alt judet, nu in Bv) insa proprietarul ei este altcineva care i-a vandut-o tipului respectiv dar acesta nu si-a trecut-o pe nume si a vandut-o la randul lui (si eu prost am luat-o), proprietarul am inteles ca nu ar mai fi prin tara (si nu reusesc sa dau de el) si nu stiu cum sa rezolv sa o trec pe numele meu ca nu imi convine sa o tin in garaj sau macar de as vide-o sa mai recuperez din bani...

Va rog mult, orice sfat, parere, e binevenita.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1325882743[/url]' post='3027415']

Salutare si la multi ani!

 

As avea si eu nevoie de ajutor (sfaturi, imdrumari), am cumparat o motocicleta de la un tip (motocicleta fiind inmatriculata in alt judet, nu in Bv) insa proprietarul ei este altcineva care i-a vandut-o tipului respectiv dar acesta nu si-a trecut-o pe nume si a vandut-o la randul lui (si eu prost am luat-o), proprietarul am inteles ca nu ar mai fi prin tara (si nu reusesc sa dau de el) si nu stiu cum sa rezolv sa o trec pe numele meu ca nu imi convine sa o tin in garaj sau macar de as vide-o sa mai recuperez din bani...

Va rog mult, orice sfat, parere, e binevenita.

 

Multumesc!

 

Ce acte ai la ea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cartea si talonul.

Si eu am avut o experienta asemanatoare dar cu putin ajutor din partea unor doamne dragute de la un birou de acte si 50 de lei am rezolvat-o relativ usor. Asa ca te sfatuiesc apeleaza la un birou si cu o mica "atentie" poate reusesti. Incearca in zona dorobanitlor-titulescu. Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cartea si talonul.

 

varianta 1.

faci contractul de vanzare cumparare intre tine si proprietarul initial, semnezi tu si un prieten.

(descarci formularele de pe site-ul prefecturii brasov.)

 

prietenul de mai sus ( ala care semneza contractul ) scrie pe talon " instrainat catre tine, la data de" si semneaza. tot el semneaza si pe fisa de inmatriculare.

cu fisa de inmatriculare te deplasezi la finantele de domiciliu ale proprietarului initial, pentru scoatere din evidenta...platesti impozitul aferent.

daca iti trebuie cazier fiscal s-ar putea sa-ti trebuiasca imputernicire. o face tot prietenul.

 

varianta 2.

o lasi asa. toate amenzile de radar ajung la proprietarul de drept si o sa te caute el sa rezolvati problema...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara CF (certificat fiscal !) de la primul vanzator n-o poti inmatricula !!! cauta-l si fa un contract cu el (probabil tre sa-i platesti si impozitul pana acum ). daca nu , mergi asa .sa nu scrii nimic pe talon ( instrainat catre) ca nu-i mai poti face verificare , si talonul ar mai fi valabil doar 30 de zile de la data scrisa !!!cauta un sfat si la un birou de inmatriculari !! bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1325937753[/url]' post='3027714']

varianta 1.

faci contractul de vanzare cumparare intre tine si proprietarul initial, semnezi tu si un prieten.

(descarci formularele de pe site-ul prefecturii brasov.)

 

prietenul de mai sus ( ala care semneza contractul ) scrie pe talon " instrainat catre tine, la data de" si semneaza. tot el semneaza si pe fisa de inmatriculare.

cu fisa de inmatriculare te deplasezi la finantele de domiciliu ale proprietarului initial, pentru scoatere din evidenta...platesti impozitul aferent.

daca iti trebuie cazier fiscal s-ar putea sa-ti trebuiasca imputernicire. o face tot prietenul.

 

varianta 2.

o lasi asa. toate amenzile de radar ajung la proprietarul de drept si o sa te caute el sa rezolvati problema...

 

Sergiu are dreptate, varianta 1 este cea mai simpla in cazul vrei sa o ai pe nume.

Varianta 2 este ok doar daca nu iti este frica sa te trezesti la un momendat ca te dai cu o mobra ce a fost declarata furata si sa te trezesti si fara motor si fara banii dati pe ea....

Recomand varianta 1!!!!

 

1325804265[/url]' post='3026804']

Salutare,

 

Mai are cumva cineva stickere din campania "atentie la motociclisti" sau din alta asemanatoare?

 

Merci,Vlad

 

Chiar nimeni nu mai are???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa nu aiba proprietarul initial datorii mari la stat ( impozite, amenzi etc ) ca nu se elibereaza fiscalul pana nu se platesc.

 

personal as merge pe varianta 2.

nu cred ca se risca proprietarul initial sa o declare furata mai ales ca a dat hartiile si mai e un intermediar la mijloc.

atata timp cat ai talonul si cartea e ca si cum ar fi motorul tau, mai putin impozite si amenzi.

 

:rolleyes:

 

ala de la care ai luat-o are contract, ceva cu primul?!

Editat de Sergiu_KB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...