Sari la conținut

Honda NX650 Dominator


Postări Recomandate

al meu e de vanzare , vreau sa plec din tara vara asta :love: si trebuie sa ma despart de el :love:

 

pai si dupa ce trece vara asta nu vii inapoi? ce are daca il pui "la iernat" peste vara? mai prinzi cateva zile/saptamani bune cand te intorci si apoi il ai la anul... :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

al meu e de vanzare , vreau sa plec din tara vara asta :love: si trebuie sa ma despart de el :love:

cum sunt lantul, discurile, telescoapele, carena?

Nu cred ca putem veni sa-l vedem weekend-ul asta, cred ca celelalt ... andr3i05 e interesat :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Switch, stiu ca abia l-am luat si imi pare rau ca n-am apucat sa ma folosesc de el , abia daca am facut 1000 km, cei mai multi doar in oras.

Yuk, am vorbit azi cu Andrei si il/va astept la test ride .

NUmai bine va doresc la toti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru customizatorii de ghidoane, ieri am descoperit ca ghidonul standard la Dominator e foarte asemanator cu Henry/Reed Bend-ul folosit de marii producatori (Renthal, Pro-Taper). Diferenta consta in faptul ca la ghidoanele Honda, extremitatile sunt ceva mai putin trase inapoi. Diferenta e minora. Orice ghidon custom pe dimensiunile Henry - Reed e bun la noi fara ajustari de cabluri.

 

EDIT: De unde iau si eu semnalizatoare pe LED in Bucuresti, preferabil cat mai curand?

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

becuri cu LED poti gasi si pe la orice tunning shop, poate chiar la piese auto, eu am incercat pe masina (le-am primit) si sunt aproape ok, marele dezavantaj, dupa parerea mea este ca se vad greu, mai precis, la stop se vad doar din spate, daca te dai putin in lateral nu prea se vede, ma gandesc ca ajuta sa se vada din lateral mai ales la semnalizari....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are cineva un cric de domi modelul 88 ala cu papucu de cauciuc ca sa nu intre in noroi?

 

cric din ala am io pe motor...dar laba de gasca aia de cauciuc s-a rupt cand am lasat motorul pe platoul de la sighisoara unde vroiau astia sa faca dracula park...a cazut in pamant moale ca io am uitat de el...femei multe la sighisoara si faine de te fac sa-ti rupi cricul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cric din ala am io pe motor...dar laba de gasca aia de cauciuc s-a rupt cand am lasat motorul pe platoul de la sighisoara unde vroiau astia sa faca dracula park...a cazut in pamant moale ca io am uitat de el...femei multe la sighisoara si faine de te fac sa-ti rupi cricul...

apai,,,,,mai bine cu cric si fara,,,,,,,laba, fie ea si de gasca :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:love: .................. oameni buni ! voi ce faceti cand se duce melcu de kilometraj ? se poate comanda pe undeva?

 

inainte sa comanzi plasticul ala rotund, uita-te in melcul de metal sa nu fie largit!!! asa era la mine si am luat mai intai ala carapacea aia de metal si dupa am luat pinionul ala alb de plastic. daca pui ala in melcul largit se termina in cateva zile iar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta nu mi-a placut mie niciodata la Honda. Inghesuiala asta si greutatea/imposibilitatea de a umbla la carebelitoare-bujii fara sa te chinui sau fara sa desfaci juma' de motocicleta.

La fosta mea Honda VT, bai frate ce chinuiala dracu sa ajungi la carburatoare, sa le reglezi, ce sa mai zic de scos si curatat ca dura montatul la loc cat de 3 ori demontanul+curatarea+reglarea, noroc ca nu trebuia facuta des (probabil asta e explicatia :) :love: ca nu tre' sa umbli des in ele). La Honda CBR 600 F alta chinuiala, ca dracu puse carburatoarele, ca dracu accesul la bujii, iti vine sa ii dai foc. :love:

La Zuzuki, desi nu arata probabil la fel de bine e cam acelasi sistem de la IJ Planeta 5 & alte "clasice". Adica carburatoarele dispuse perpendicular pe cilindru si paralele cu carterul, foarte foarte aerisit, cu surub de reglaj dinspre exterior frumos, putin supradimensionate repele, russian tehnology :love: Si vreau sa zic ca la DR-u din dotarea personala nu i-am desfacut niciodata carburatorul intr-un an de mers prin toate gaurile si bagate toate porcariile de benzine.

F...utu-i in gura de galbejiti cum au facut ei la Honda toate stramte sa incapa doar manutele lor mici acolo si sa ii injure europeanu' de fiecare data cand tre' sa faca ceva. Repet, noroc ca macar nu trebuie facut des odata ce e facut bine.

 

pai lui Soichiro Honda ii placeau alea stramte sa se potrivesca bine sa nu aiba joc deloc intre ''supape'', la evacuare , normal

Mesaj completat

Switch, stiu ca abia l-am luat si imi pare rau ca n-am apucat sa ma folosesc de el , abia daca am facut 1000 km, cei mai multi doar in oras.

Yuk, am vorbit azi cu Andrei si il/va astept la test ride .

NUmai bine va doresc la toti!

 

pai daca abia l-ai luat...nu e vina ta ca ai luat pielea de pe cumparator...cu banii aia luam unu si jumatate din ala...azi m-am dat cu el dar chiar ai profitat de cineva care nu cunoaste in domeniu...disc fata crepat tot, contatt praf, buson rez. de dacie, sha de ural, cadru si motor serii de la lotto diferite, pinion spate fara zmalt...pacat ca nu am putut sa vin ca nu-ti dadeam pe el decat 1000, nici un caz 1500!!!

Mesaj completat

stai ca si telescoapele curg!!! macar de nu minteai omul!!! nu ca a curs ulei pe ele de la friptura...

 

scuze dar nu m-am abtinut si nici nu ma abtin cand vad asa ceva!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inainte sa comanzi plasticul ala rotund, uita-te in melcul de metal sa nu fie largit!!! asa era la mine si am luat mai intai ala carapacea aia de metal si dupa am luat pinionul ala alb de plastic. daca pui ala in melcul largit se termina in cateva zile iar...

 

 

:love: ma tot gandesc... ce sa se largeasca acolo ca nu-i decat melcu ala turnat . treaba care am observat-o eu e ca acel plastic are un joc in carapace si ca el tinde sa iasa in afara cand se angreneaza . poate sa se largeasca sau sa se corodeze de la vaselina melcu ala ? bun si daca e largit cum zici ce-i de facut?

Mesaj completat

cric central se poate pune pe domi? sau de unde as putea sa fac rost de unul pt cand am de facut revizia...etc?

 

 

 

am vazut pe nemtalai pe ebay... dar de ce nu-ti faci sau cumperi un suport sa-l ridici ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:love: ma tot gandesc... ce sa se largeasca acolo ca nu-i decat melcu ala turnat . treaba care am observat-o eu e ca acel plastic are un joc in carapace si ca el tinde sa iasa in afara cand se angreneaza . poate sa se largeasca sau sa se corodeze de la vaselina melcu ala ? bun si daca e largit cum zici ce-i de facut?

Mesaj completat

 

 

 

 

am vazut pe nemtalai pe ebay... dar de ce nu-ti faci sau cumperi un suport sa-l ridici ?

 

melcul de metal se largeste in unele situatii daca apuca ceva pe acolo sa nu calce unde trebuie...oricum e o frecare acolo cand nu functioneaza cum trebuie iar la turatie se tot mareste. eu asa am avut. s-a dilatat de la frecare( caldura), s-a largit melcul si degeaba puneam pinion plastic nou. trebuia totul. fara cablu. 27 euro a fost second pe e bay. acum 2 ani. de atunci nici o treaba cu el daca l-am curatat des si uns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut pe nemtalai pe ebay... dar de ce nu-ti faci sau cumperi un suport sa-l ridici ?

 

zici tu ceva, cand am un pic de timp iau un flex si un aparat de sudura si imi fac un cadru ceva pe care sa il ridic :love: :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zici tu ceva, cand am un pic de timp iau un flex si un aparat de sudura si imi fac un cadru ceva pe care sa il ridic :love: :love:

 

 

eu mi-am luat teava patrata de 30 si de 25 intra una in alta faci o constructie gen scaun cu patru picioare atat ca picioarele sunt defapt doua tevi una in alta ca sa culiseze .teva de 25 are o platforma de lemn (partea superioara) iar aia de 30 care-i pe pamant are legaturi sudate intre ele ..... la final mergi la auto-moto,praktiker si iti iei un cric hidraulic din ala mic cu 35 lei . trebe facute niste socoteli ,desen...etc dar nu-i complicat si e foarte sanatos .... a si mai poti da si niste gauri in teva aia de 25 ptr blocare - siguranta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

melcul de metal se largeste in unele situatii daca apuca ceva pe acolo sa nu calce unde trebuie...oricum e o frecare acolo cand nu functioneaza cum trebuie iar la turatie se tot mareste. eu asa am avut. s-a dilatat de la frecare( caldura), s-a largit melcul si degeaba puneam pinion plastic nou. trebuia totul. fara cablu. 27 euro a fost second pe e bay. acum 2 ani. de atunci nici o treaba cu el daca l-am curatat des si uns.

 

 

Mda, ce sa zic oricum multam de avertizare ca de altfel l-as fi montat asa . O sa rumeg problema!

Mesaj completat

eu mi-am luat teava patrata de 30 si de 25 intra una in alta faci o constructie gen scaun cu patru picioare atat ca picioarele sunt defapt doua tevi una in alta ca sa culiseze .teva de 25 are o platforma de lemn (partea superioara) iar aia de 30 care-i pe pamant are legaturi sudate intre ele ..... la final mergi la auto-moto,praktiker si iti iei un cric hidraulic din ala mic cu 35 lei . trebe facute niste socoteli ,desen...etc dar nu-i complicat si e foarte sanatos .... a si mai poti da si niste gauri in teva aia de 25 ptr blocare - siguranta.

post-49611-1271536703_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zici tu ceva, cand am un pic de timp iau un flex si un aparat de sudura si imi fac un cadru ceva pe care sa il ridic :love: :love:

Dupa ce mi-am luat motoreta, mi-am cumparat si un stander (un "lift") care m-a costat acum 2 ani vreo 120 de lei. Evident, este pentru KTM. Motiv pentru care nu intra sub Domi, decat in anumite conditii (ori urc roata din spate pe mai multe scanduri sau pe trotuar, iar altcineva introduce stander-ul sub scut, dar cu ceva indemnare si atentie mai reusesc si singur), ori ridic motoreta pe cric - sub care pun o scandura - respectiv, o suspend pe cric si roata fata si o rog pe fica-mea aia mare sa introduca stander-ul sub motoreta... Pentru uns lantul (sau orice operatie presupune ridcarea rotii spate), e suficient sa pozitionez corect stander-ul si motoreta ramane ridicata de spate. Daca actionez si "liftul" ridic si fata (util cand vrei sa schimbi gumele: le dai jos si mergi cu ele la vulcanizare).

 

Oricum, ca idee, se poate crea un stand (fix) care poate fi introdus sub motor (utilizand manevra de ridicare pe cric + un prieten, copil din dotare etc :love: ) astfel incat sa salti motoreta atat de spate, cat si de fata. Poate fi facut inclusiv din lemn (evident, o constructie mai zdravana).

 

Oricum, nu se jusifica investitia intr-un cric central; mai ales pentru cei care vor sa mai iasa de pe asfalt, pe un traseu mai accidentat (de exemplu Transalpina), deoarece micsoreaza garda la sol si poate crea probleme urate in anumite situatii. (De exemplu, un prieten cu un Transalp - model prevazut cu "urechi" pentru motarea cricului central, a reusit sa agate un bolovan pe Transalpina si s-a cam intins pe jos, cu tot cu pasagera si bagaje...)

Mesaj completat

pai daca abia l-ai luat...nu e vina ta ca ai luat pielea de pe cumparator...cu banii aia luam unu si jumatate din ala...azi m-am dat cu el dar chiar ai profitat de cineva care nu cunoaste in domeniu...disc fata crepat tot, contatt praf, buson rez. de dacie, sha de ural, cadru si motor serii de la lotto diferite, pinion spate fara zmalt...pacat ca nu am putut sa vin ca nu-ti dadeam pe el decat 1000, nici un caz 1500!!!

Mesaj completat

stai ca si telescoapele curg!!! macar de nu minteai omul!!! nu ca a curs ulei pe ele de la friptura...

 

scuze dar nu m-am abtinut si nici nu ma abtin cand vad asa ceva!!!

 

Urat, foarte urat! Si, in plus, sa mai si povestesti si pe-aici cu amaratul de cumparator (ma refer la vanzator, nu la Dodomotox). Nu ma asteptam la asa ceva din partea unui motociclist, mai ales din zona Tg. Mures (dar nu conteaza de unde esti, conteaza sa fii sincer). Macar spuneai "vand o cazatura; cine-i priceput, o poate face sa mearga si sa se bazeze pe ea"... Pacat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut ma bate gandu sa achizitionez o motocicleta enduro si ma gandesc la dominator si xt 600, eu detin o HONDA acum si parca nu as parasi marca , va cer si voua o parere spre ce ma indrumati :love: una la 1000 de euro acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Musai semnalizatoare LED?

Poti pune becuri LED in semnalele existente. Gasesti aici: http://www.totcedoresti.ro/anunt-796_ledur...ge_calitat.html

Musai semnale LED, ca alea se vad bine. Becuri LED in stop/semnalizare pt halogen e o prostie -- nu se vede mai nimic.

Mesaj completat

La 1000e nu prea ai cum sa gasesti ceva calumea. Nici XT600 si nici domi. Poti sa o iei in banii aia, nu zic nu, insa in 2 luni de zile vei baga bani in ea macar 3-400, sau vei ramane fara ea. Deci tot aia e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu cricul central la dominator, inteleg ca va descurcati cu tot felul de suporti, asa fac si eu ......acasa, dar ce se intampla cand avem o pana cine stie unde....

Si inca o intrebare: Mie mi se pare cam incomod ghidonul de dominator la drum lung in sensul ca ma doare spatele dupa cateva sute de km, a schimbat cineva ghidonul cu unul mai comod? (asta fara prea multe modofocari) Daca da, cum e, de care, si la ce pret?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...