Sari la conținut

Honda NX650 Dominator


Postări Recomandate

sa stii ca asa cum tin eu Karoo-ul nu-l aud. K60-ul este muuuuult mai zgomotos.

 

cam 10.000km scot din karoo T. avantajul este ca ai tractiune pe orice teren ;)

 

cu tourance e periculos in noroi. nu are grip. k76 are mai mult grip in noroi pt ca are santurile dintre crampoane mai mari si mai intalte decat la tourence. oricum in namol cleios care se lipeste de roata nici pe Karoo nu faci mare treaba :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu stiam ca frecarea e mai mare daca e mai putin aer in roata, deci se uzeaza mai repede. aderenta scade cu cat e mai umflat. dar daca e cu mult sub limita minima de presiune in roata, o sa ai mari surprize chiar si in curbele care nu necesita concentrare maxima. cu alte cuvinte, baga aer cat a spus producatorul, pana mai e gratis datul la pompa. :D ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu propun sa facem o intalnire saptamanale de domi-uri.

mai schimbam o idee, un sfat, o piesa...

sa zicem vinerea, la academia militara? mai vorbim si de crashbarurile alea din cluj...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare baieti!

 

Mi-am achizitionat si eu un set de K60 pe care inca nu le-am montat ca mai trag putin de alea vechi la asfalt...

Pt domi72, ca intreba.... am luat prin comanda la heidenau si mi-au sosit in doua zile. 400 cauciucurile si 30 transportul.

 

Acum despre domi-ul meu. Am o chestiune ciudata. La rece vitezele se schimba brici insa dupa o perioada de circa 6km am probleme cu schimbul din prima intr-a doua si din a treia intr-a doua(in sensul ca nu intra decat fortat insa nu la fiecare schimbare ci..asa...parca ciclic). Uneori cand bag in prima caraie urat. Am incercat testul de ambreiaj marca Switch adica la 3200-3400 ture intr-a cincia am accelerat brusc. Dupa cateva secunde in care se forta sa urce a urcat bine in ture si tragea ok ceea ce am inteles ca arata o stare ok a discurilor de ambreaij. Aveti idee ce ar putea fi. Cineva zicea de pinionul de-a doua de la cutie.. ??!!??

 

O sa-l duc oricum la un service dar pana atunci as vrea sa stiu cam cati bani sa ma fac ca nu-i mai am....

 

Spor!

Editat de gabriell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare baieti!

 

Mi-am achizitionat si eu un set de K60 pe care inca nu le-am montat ca mai trag putin de alea vechi la asfalt...

Pt domi72, ca intreba.... am luat prin comanda la heidenau si mi-au sosit in doua zile. 400 cauciucurile si 30 transportul.

 

Acum despre domi-ul meu. Am o chestiune ciudata. La rece vitezele se schimba brici insa dupa o perioada de circa 6km am probleme cu schimbul din prima intr-a doua si din a treia intr-a doua(in sensul ca nu intra decat fortat insa nu la fiecare schimbare ci..asa...parca ciclic). Uneori cand bag in prima caraie urat. Am incercat testul de ambreiaj marca Switch adica la 3200-3400 ture intr-a cincia am accelerat brusc. Dupa cateva secunde in care se forta sa urce a urcat bine in ture si tragea ok ceea ce am inteles ca arata o stare ok a discurilor de ambreaij. Aveti idee ce ar putea fi. Cineva zicea de pinionul de-a doua de la cutie.. ??!!??

 

O sa-l duc oricum la un service dar pana atunci as vrea sa stiu cam cati bani sa ma fac ca nu-i mai am....

 

Spor!

 

salut

 

deci sa inteleg ca preturile de pe site sunt gresite? sau ti-au facut reducere? ca pe site asa scrie la preturi:

120/90 - 17 68T K60 Ron:246.48 +

90/90 - 21 54T K60 front Ron:178.48

-------------------

424.96

 

cat despre schimbatul de viteze.... ce ulei ai in motor? cand l-ai schimbat ultima data? si de cand sau dupa ce eveniment a inceput sa faca figuri?

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu propun sa facem o intalnire saptamanale de domi-uri.

mai schimbam o idee, un sfat, o piesa...

sa zicem vinerea, la academia militara? mai vorbim si de crashbarurile alea din cluj...

ahhhhh,,,,,,,,,de as avea un model,,,,,,,,as face singur,,,,atat crashbar, cat si cric,,,,,,,

asa,,,,,,parca mi-e cam tarsala,,,,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

 

deci sa inteleg ca preturile de pe site sunt gresite? sau ti-au facut reducere? ca pe site asa scrie la preturi:

120/90 - 17 68T K60 Ron:246.48 +

90/90 - 21 54T K60 front Ron:178.48

-------------------

424.96

 

cat despre schimbatul de viteze.... ce ulei ai in motor? cand l-ai schimbat ultima data? si de cand sau dupa ce eveniment a inceput sa faca figuri?

 

;)

 

Mda. Eu am luat cauciucurile acum maxim doua saptamani si erau inca pe preturile vechi. Ce m-a deranjat este ca am comandat cauciuc fatza k60 m+s si mi-au dat m+c. Mie imi placea mai mult profilul de la cel m+s.

 

Uleiul.... hm. L-am schimbat de curand. Inainte am avut motul 300V full sintetic , dubluester 10W40 , acum (2 saptamani) am pus 15W50. O fi de la asta???

Editat de gabriell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu propun sa facem o intalnire saptamanale de domi-uri.

mai schimbam o idee, un sfat, o piesa...

sa zicem vinerea, la academia militara? mai vorbim si de crashbarurile alea din cluj...

Pai hai sa discutam despre intalnirea saptamanala acum, cu ocazia intalnirii anuale! Te bagi? Uite detalii in semnatura mea. ;)

Mesaj completat

Salutare baieti!

 

Mi-am achizitionat si eu un set de K60 pe care inca nu le-am montat ca mai trag putin de alea vechi la asfalt...

Pt domi72, ca intreba.... am luat prin comanda la heidenau si mi-au sosit in doua zile. 400 cauciucurile si 30 transportul.

 

Acum despre domi-ul meu. Am o chestiune ciudata. La rece vitezele se schimba brici insa dupa o perioada de circa 6km am probleme cu schimbul din prima intr-a doua si din a treia intr-a doua(in sensul ca nu intra decat fortat insa nu la fiecare schimbare ci..asa...parca ciclic). Uneori cand bag in prima caraie urat. Am incercat testul de ambreiaj marca Switch adica la 3200-3400 ture intr-a cincia am accelerat brusc. Dupa cateva secunde in care se forta sa urce a urcat bine in ture si tragea ok ceea ce am inteles ca arata o stare ok a discurilor de ambreaij. Aveti idee ce ar putea fi. Cineva zicea de pinionul de-a doua de la cutie.. ??!!??

 

O sa-l duc oricum la un service dar pana atunci as vrea sa stiu cam cati bani sa ma fac ca nu-i mai am....

 

Spor!

Merci de info. Oricat s-ar fi scumpit (din cauza de TVA), tot va trebui sa-mi cumpar saptamana viitoare. Cand o sa vrei sa le schimbi, o sa-ti pot recomanda un service de roti moto. :D

 

Cat despre problema ta la cutie... testul pe care l-ai facut iti indica daca patineaza sau nu ambreiajul. Insa in cazul tau pare a fi o uzura a ambreiajului (nu neaparat la discuri). Un mecanic e in masura sa iti spuna mai multe. Mai stiu un Domi cu o problema asemanatoare, insa iti spun sigur ca schimbatul uleiului nu a rezolvat-o (atata timp cat este vorba despre un defect).

Mesaj completat

ahhhhh,,,,,,,,,de as avea un model,,,,,,,,as face singur,,,,atat crashbar, cat si cric,,,,,,,

asa,,,,,,parca mi-e cam tarsala,,,,,

O sa ai ocazia sa vezi model (self-made) cu ocazia intalnirii nationale. Acolo vei putea studia pe indelete crashbar-ul si suporturile laterale de bagaje facute de FreeRider :D

Editat de Dominator72
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai hai sa discutam despre intalnirea saptamanala acum, cu ocazia intalnirii anuale! Te bagi? Uite detalii in semnatura mea. ;)

Mesaj completat

 

o sa fiu la panoniaring cu rosbk, altfel veneam eu sigur...

intre timp eu tot zic ca se poate face o mica adunare vinerea dupa amiaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor,

 

Iata si cateva modele de tricouri dupa cum am promis. Am avut timp doar de 5 modele. Daca nu plac nimanui mai lucram si mai venim cu cateva.

 

Iata si linkul : http://s989.photobucket.com/albums/af16/scoobydooro/ . Fiecare model are poza pentru sigla fata si spate si un numar atasat de la 1 la 5.

 

Ce ziceti supunem la vot daca va place ceva ?

 

Astept critici ;)

 

 

Toate cele bune.

 

P.S. Nu ezitati sa aruncati cu pietre in mine daca nu am facut treaba buna :D

 

P.S.2 Se supune la vot si in cealalta parte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astept critici ;)

 

Daca nu te superi...niste pareri:

 

Cea cu stema aia parca ar fi sigla unei echipe de fotbal...

 

Cealalta (1) mai interesanta, dar as mai simplifica-o. Adica sa nu fie foarte incarcata de prea multe elemente (fara motocicleta, spre exemplu, ar fi mult mai faina).

Doar pareri... sa nu te superi

Spor!

Editat de gabriell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma supar deloc. Multumesc frumos pentru pareri. Astept si alte pareri sau critici si poate finalizam un model sa le avem facute la dominatoriada.

 

Toate cele bune

 

 

 

 

Daca nu te superi...niste pareri:

 

Cea cu stema aia parca ar fi sigla unei echipe de fotbal...

 

Cealalta (1) mai interesanta, dar as mai simplifica-o. Adica sa nu fie foarte incarcata de prea multe elemente.

Doar pareri... sa nu te superi

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Cam scumput si din pacate pentru modele dupa 97 nu au ;) .

 

Dilly parca avea la 2.4 mil lei cu tot cu transport cam acelasi model dar tot pentru '91

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar merge adaptat cumva pana la urma dar e cam scump totusi . Eu am gasit parbrize de scuter foarte mari ( din alea care acopera toata fata la scuter la 50 ron bucata ) din care poti sa iti faci ce forma vrei dar nu stiu cu ce sa le tai .

post-10898-1279521811.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vei gasi curbat pe forma domi-ului. Poate doar sa ai bafta mare tu.

 

Cel mai simplu: suflanta de aer cald si plexiglas de 3 sau 4 la juma de metru patrat, taiat cu flexu, netezit muchiile si apoi mulat intr-o matrita la 100'. Matrita pot face eu, dar n-am suflanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man, pe mine ma bate gandul sa dau jos parbrizul. Tot vantul mi-l arunca in casca si parca stau cu capul in dreptul unei turbosuflante. M-am ridicat in scaritze si am mers asa cred ca 500m la 90 la ora. Lnisteeee. Doar o adiere blanda. Cum ma asezam in sa cum incepea urgia.

 

Singurul avantaj este ca nu iei vantul in piept si pribabil creste putin aerodinamica si la mers pe ploaie nu m-am udat pe piept apa fiind data pe langa. Ma bate gandul sa incerc sa mai pun inca un deflector sau cum s-o numi bucatica aia de plexi pus peste parbriz, sus...

 

 

Asa... a vazut cineva cric central la domi?? Intreb pt ca m-am tot uitat in ce suruburi ar putea fi prins si nu prea mi-am dat seama. Ar fi doar cele in care vine prins amortizorul... sau pe-acolo ceva... In rest nu prea am vazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa... a vazut cineva cric central la domi?? Intreb pt ca m-am tot uitat in ce suruburi ar putea fi prins si nu prea mi-am dat seama. Ar fi doar cele in care vine prins amortizorul... sau pe-acolo ceva... In rest nu prea am vazut.

Iesi mai ieftin de 35e daca ti-l faci singur? Daca te uiti ceva mai in urma (2-3 pag) o sa vezi ca incercam sa ne strangem mai multi sa luam la dominatoriada niste cricuri :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iesi mai ieftin de 35e daca ti-l faci singur? Daca te uiti ceva mai in urma (2-3 pag) o sa vezi ca incercam sa ne strangem mai multi sa luam la dominatoriada niste cricuri :D

 

 

Pai am vazut ca faceti liste pentru cricuri, parbrize, crash-uri... Dar mi s-a parut ca citesc si ceva de genul "sa mearga unul cu un nx la x-ulescu la fabrica sa vada cum poate fi facut..." Deci, intrebam daca ati vazut vreunul cu cric central pt ca poate mergeti la baieti si spun aia... nu merge nene.. Nu am unde sa-l pun... :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai am vazut ca faceti liste pentru cricuri, parbrize, crash-uri... Dar mi s-a parut ca citesc si ceva de genul "sa mearga unul cu un nx la x-ulescu la fabrica sa vada cum poate fi facut..." Deci, intrebam daca ati vazut vreunul cu cric central pt ca poate mergeti la baieti si spun aia... nu merge nene.. Nu am unde sa-l pun... :(

 

Ideea e ca exista niste modele dar e nevoie de o motocicleta ca sa nu stai dupa aia sa dai gauri sau sa pilesti la el 2 zile ca sa poti sa il prinzi . :D .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e nevoie ma duc EU acolo, fac sablon pe motoru meu si pe baza lui se mai fac inca 10 la fel. Tocmai ca sa nu se duca fiecare cu motoru, facem lista aia.

 

@dragos11 -- daca vrei ceva de la baietii de la cluj, baga-te pe lista si vorbim pentru toti odata. Oricum pretul exact il aflii doar cand baietii au terminat munca de proiectare, de aia e si trecut cu aproximatie la ei pe site.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e nevoie ma duc EU acolo, fac sablon pe motoru meu si pe baza lui se mai fac inca 10 la fel. Tocmai ca sa nu se duca fiecare cu motoru, facem lista aia.

 

@dragos11 -- daca vrei ceva de la baietii de la cluj, baga-te pe lista si vorbim pentru toti odata. Oricum pretul exact il aflii doar cand baietii au terminat munca de proiectare, de aia e si trecut cu aproximatie la ei pe site.

 

Eu le am dat mail si le am pus si modelul pe care l am postat aici cu niste mici modificari ( inca o teava intre partile orizontale ) si mi au raspuns ca il fac doar ca au nevoie de moto iar pretul 50 euro . Oricum daca ajungi pe acolo ma au si pe mine in vedere ,dar poti sa ma treci si pe mine in lista ca sa vezi exact cati vrem din astea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...