Sari la conținut

Honda NX650 Dominator


Postări Recomandate

salutare

 

am o problema cu semnalizarea: mai precis nu mai merge..

releul ticaie mai des decat normal si cam atat; in rest nu face nimic...

sa schimb releul? e scump unul?

 

numai bine ;)

Atata timp cat releul ticaie,nu cred ca el este de vina.Verifica un pic fisele becurilor sa nu fie oxidate.Verifica masa releului.(poate nu face contact cum trabuie)Becurile sunt conform cu originalul ?

Mesaj completat

salutare

 

am o problema cu semnalizarea: mai precis nu mai merge..

releul ticaie mai des decat normal si cam atat; in rest nu face nimic...

sa schimb releul? e scump unul?

 

numai bine :D

Atata timp cat releul ticaie,nu cred ca el este de vina.Verifica un pic fisele becurilor sa nu fie oxidate.Verifica masa releului.(poate nu face contact cum trabuie)Becurile sunt conform cu originalul ?

Mesaj completat

,,ori are astia problame cu saitu ori vad eu dublu" :D :P

Mesaj completat

ori din cauza ca nu am gasit Ciucas fara alcool :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

O intrebare catre cei care au schimbat discurile de ambreiaj:

E suficient sa desfac doar capacul marcat cu galben? sau trebuie sa desfac tot capacul de motor cu suruburile marcate cu albastru?

Nu de alta, dar sa nu iau garnitura aiurea

 

trebuie sa desfaci toate suruburile (alea marcate cu albastru); capacul ala cu galben e doar un ornament; garnitura poti sa iti faci tu din carton; la mine tine, cel putin deocamdata (vreo 800 km de cand am desfacut) si nu curge. garnitura, indiferent daca o faci tu sau daca cumperi una, iti recomand sa o ungi cu un pic de vaselina inainte sa o pui :D spor!

 

Atata timp cat releul ticaie,nu cred ca el este de vina.Verifica un pic fisele becurilor sa nu fie oxidate.Verifica masa releului.(poate nu face contact cum trabuie)Becurile sunt conform cu originalul ?

Mesaj completat

,,ori are astia problame cu saitu ori vad eu dublu"

 

 

am rezolvat, mersi :laugh: am postat mai sus ca problema era de la blocul de comanda cu contactele oxidate. dar am incercat si un releu de dacie si intr-adevar e o varianta buna ;) merge bine si e mai ieftin (daca vrei sa te apuci sa modifici putin instalatia)

 

@ switch - daca e de pus releul de dacie se poate si fara sa tai mufa:) pregatesti 3 fire cu cate un papuc mama si unul tata pe capete, si cele mama pe pui pe releu iar din cele tata tai un pic si le bagi in mufa si apoi dai cu banda neagra frumos ca sa nu iasa si ca sa nu intre apa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ switch - daca e de pus releul de dacie se poate si fara sa tai mufa:) pregatesti 3 fire cu cate un papuc mama si unul tata pe capete, si cele mama pe pui pe releu iar din cele tata tai un pic si le bagi in mufa si apoi dai cu banda neagra frumos ca sa nu iasa si ca sa nu intre apa

Asa poti sa iei cu 2 lei o mufa cu 3 pini, de 1 leu 6 papuci si de restu de bani pana la 4 lei ceva fire si izolir... si cu o bere ti-ai facut singur adaptor. Alternativ, iei o mufa cu 3 pini folosita si o adaptezi. Te costa timpul pierdut.

 

 

@fba: Vorbeste cu Hekate :laugh: Bateria ei statuta peste iarna inca mai claxona intens. In rest, la achizitionarea unei baterii noi, ai reducere daca o predai pe cea veche; deci mai greu cu bateriile SH ;)

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa poti sa iei cu 2 lei o mufa cu 3 pini, de 1 leu 6 papuci si de restu de bani pana la 4 lei ceva fire si izolir... si cu o bere ti-ai facut singur adaptor. Alternativ, iei o mufa cu 3 pini folosita si o adaptezi. Te costa timpul pierdut.

 

 

@fba: Vorbeste cu Hekate :laugh: Bateria ei statuta peste iarna inca mai claxona intens. In rest, la achizitionarea unei baterii noi, ai reducere daca o predai pe cea veche; deci mai greu cu bateriile SH ;)

 

 

multam frumos, am facut asta deja

am zis totusi sa fiu vizibil si pentru alte baterii in cazul in care nu o mai are

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

 

am o problema cu semnalizarea: mai precis nu mai merge..

releul ticaie mai des decat normal si cam atat; in rest nu face nimic...

sa schimb releul? e scump unul?

 

numai bine :laugh:

salut

sa sti ca am avut aceeasi pb,,,,ai un scurtcircuit

de regula,,,,,la soclul unui bec este

daca vrei, pot sa iti expli mai pe larg,,,,0749275812

andrei

numa bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa desfaci toate suruburile (alea marcate cu albastru); capacul ala cu galben e doar un ornament; garnitura poti sa iti faci tu din carton; la mine tine, cel putin deocamdata (vreo 800 km de cand am desfacut) si nu curge. garnitura, indiferent daca o faci tu sau daca cumperi una, iti recomand sa o ungi cu un pic de vaselina inainte sa o pui :laugh: spor!

 

Multumesc de ajutor!

Daca zici ca tie iti merge cu garnitura de carton, o sa-mi fac si eu una, ca doar am experienta de la Dacia 1300 si Moskwitch ;)

Joi seara ma apuc de lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

 

a facut careva schimb de ulei la furca ? Mi-am luat doar un litru de ulei si cand sa pun in furca am vazut ca trebuie cate 592 cc in fiecare amortizor.

 

Oare merge si cu 500 grame /amortizor ?

 

altfel tre sa fac iarasi comanda de ulei, alt comision la curier etc :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

 

a facut careva schimb de ulei la furca ? Mi-am luat doar un litru de ulei si cand sa pun in furca am vazut ca trebuie cate 592 cc in fiecare amortizor.

 

Oare merge si cu 500 grame /amortizor ?

 

altfel tre sa fac iarasi comanda de ulei, alt comision la curier etc :(

Nu merge. Daca e prea putin, furca se va comporta ciudat. Apropo, esti sigur ca 1cc = 1mL de ulei?

 

 

 

 

Se poate si crash-bar-uri, insa trebuie sa se stranga doritori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

 

a facut careva schimb de ulei la furca ? Mi-am luat doar un litru de ulei si cand sa pun in furca am vazut ca trebuie cate 592 cc in fiecare amortizor.

 

Oare merge si cu 500 grame /amortizor ?

 

altfel tre sa fac iarasi comanda de ulei, alt comision la curier etc :(

 

 

ulei din ala gasesti in orice magazin moto sau de piese auto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu merge. Daca e prea putin, furca se va comporta ciudat. Apropo, esti sigur ca 1cc = 1mL de ulei?

 

 

1cc=1ml. Dar nu neaparat 1ml=1g. Decat daca este vorba de apa distilata la 4C. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate si crash-bar-uri, insa trebuie sa se stranga doritori.

 

si,,,,cam cat ar fi un crash-bar?

www.heavyduties.ro

 

Pret luat de la ei de pe site (eu nu i-am intrebat): 40-80e. La domi complexitatea e medie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate si crash-bar-uri, insa trebuie sa se stranga doritori.

 

si,,,,cam cat ar fi un crash-bar?

 

vorbeste cu user Yuk (sb) de pe forum. are o yamaca tenere si a facut el asa ceva. a iesit ca din fabrica.

Mesaj completat

Ce-mi place domi-ul asta :( ...

 

pt. mine e incredibil de naspa motorul ala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ziceti de ideea unor tricouri personalizate pentru noi , posesorii de dominatoare? Daca suntem destui care am dori ma pot interesa de preturi si pot face niste modele (grafice)

 

In alta ordine de idei dupa cum am vorbit si cu switch haideti sa facem o lista cu cei ce dorim parbrize poate poate gasim pe cineva sa ni le faca. E posibil ca , cu cat suntem mai multi sa fie mai bine.

 

Toate bune tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa facem o lista cu doritori de 'diverse'. Preturile sunt orientative doar. Va rog sa va treceti pe lista doar daca intentionati sa achizitionati produsele intr-o luna doua.

 

Parbriz: intre 30 si 50 de euro

Crashbar: intre 40 si 80 de euro

Suporti laterali: 50 sau 80 de euro

Cutii: 100 euro bucata

Cric central: 35-40 de euro

 

 

Voi incepe eu cu ceea ce stiu deja:

 

Parbriz: freerider

Crashbar mic (doar la motor jos): switch

Crashbar mare (motor + carene):

Cric central: switch, EmilianRKS

Suporti laterali:

Cutii:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu tricourile. Mi-a venit ideea asta de la cei din arad. Mi s-a parut foarte fain ca la adunarile lor de joi sau la ture toti sa poarte triocurile cu insemnele clubului lor. Noi de ce nu am putea? In legatura cu preturile : eu m-am interesat la gall print si cereau 46 lei/bucata cu tricoul lor (un a4 pe spate si o sigla mica pe piept). Daca gasiti undeva mai ieftin ar fi si mai bine.

 

Mai este cineva in afara de mine caruia ii surade ideea ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu tricourile. Mi-a venit ideea asta de la cei din arad. Mi s-a parut foarte fain ca la adunarile lor de joi sau la ture toti sa poarte triocurile cu insemnele clubului lor. Noi de ce nu am putea? In legatura cu preturile : eu m-am interesat la gall print si cereau 46 lei/bucata cu tricoul lor (un a4 pe spate si o sigla mica pe piept). Daca gasiti undeva mai ieftin ar fi si mai bine.

 

Mai este cineva in afara de mine caruia ii surade ideea ?

SUBSCRIU

e interesanta ideea

asa se accentueaza mai mult senzatia apartinerii la un grup,,,,,,,

numa bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...