Sari la conținut

Motociclist "accidentat" De Politia Harlau


orestte
 Share

Postări Recomandate

ptr ca mia placut intodeauna un om care are curaj sa spuna ca a gresit :ok: :huh: , "vrute si nevrute " alea trebuiesc sustinute de argumente . si te rog sa nu te iei de mama :D elena ceausescu :D ca daca nu era ea .... nu mai eram noi acum cu miinile pe taste , ne balaganeam elegant intr-un prezervativ aruncat pe o creanga . :crack:

Parerea mea e ca daca aveam mijloaele tehnice necesare (motocicleta) si daca as fi prins-o prin trafic pe Elana aia dat fiind ca oricum eram la anii nebuni ai tineretii/studentiei as fi calcat-o cu drag. si intr-o ocazie ca asta la vremea aia mi-as fi dorit sa am motocicleta cu atas sa stie sa mearga binisor si in marsarier sa dau de cateva ori peste ea inainte-innapoi-inainte-innapoi... Nu ca ma dau cocos, dar chiar ii uram pe aia de pe vremuri si chiar daca azi lumea in care traim e stramba de la globalizare e macar de 10 ori mai faina decat aia de pe vremea cand aproape totul era cenusiu. Dar cred ca cu tampeniile astea santem absolut off-topic, ca ce are Elena lui ceasca cu daramatul pe drum al unuia care mergea linistit prin localitate cu doar 106km/h fara numar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 901
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

bai tata...dar de ce nu a oprit mai nene mai?

 

ne tot plangem ca aia nu respecta legea...dar noi o respectam? te stii vinovat, opresti, chiar si nevinovat, la semnalul agentului scrie clar in lege, te opresti nene, are sa iti comenteze ceva, sa iti arate dovada, altfel el pica de prost...dar asa?

 

nu va mai agitati mai asa, va ascundeti numerele, treceti in viteza prin oras fara sa va ganditi ca, ma-sa, sare un copil pe strada in fata voastra si faceti o belea....la naiba, nu avem trasee de viteza in tara, asta e, pacat, dar VITEZA UCIDE naiba sa ne ia.

 

nu sunt de acord nici cu felul in care au procedat domnii politisti. daca aveam imagini clare cu accidentul si ce s-a intamplat fix dupa poate puteam sa ne dam cu parerea. Sunt mai multe fete ale unei povesti, fara informatii complete nu putem decat sa ne formam o parere daca nu gresita, cel putin incorecta.

 

ca sa rezum, daca omul oprea, nu se intampla asta. nu se ajungea aici.

 

suntem o tara de nemultumiti si de plangaciosi ca ne fura toata lumea, cand de fapt ne furam singuri. respectati ma-sa legea aia, ca de aia e facuta, sa fie respectata de toata lumea. si de noi si de ei. si nu va mai plangeti ca EI nu respecta legea atat timp cat NOI nu o respectam.

 

vrei sa fii rebel si sa nu respecti decat legea ta si sa fii anarhist...mergi mama la padure, acolo nu exista riscul sa rupi altuia gatul. esti responsabil numai de tine. Dar cand esti pe strada, esti obligat sa respecti legea, ca nu esti responsabil numai pt tine. mai sunt si altii in jurul tau.

 

Si din cum se agita micutul acolo jos cu genunchiul pe spate, mie mi se pare ca era destul de voios, poate de aia au scos baietii in exces de zel lantul si pistolul.

 

de la cel mai mic (noi, cei de rand) pana la cel mai mare (aia de sus de la guvernare) nu stim decat sa ne plangem ca suntem abuzati. ma duce cu gandul la ce am auzit azi la stiri cu fostul ministru al sportului, abuzat micutul ca nu mai e ministru si saraca fica-sa nu are unde sa stea sa-si termine faculta si ca legea care ii ridica chiria la apartamentul de protocol e proasta si abuziva.

 

mama ce m-am enervat. RESPECTATI LEGEA, anarhistii la padure, care vrea, sa mergem impreuna, ca si eu m-am saturat de tara asta de doi lei. care e de doi lei din cauza noastra.

 

total de acord

 

zeroo, naughty, packardb, pmoldovan...

putini "motoristi" cu capul pe umar pe aici...

e bine ca exista macar astia

:respect:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ma repet aici dupa 10-20 de pagini. Daca nu ai numar este contraventie daca ai piedut numarul sau daca ti-a fost furat si este infractiune daca pui un autovehicul in circulatie fara sa fie inmatriculat. Singura metoda prin care Politia poate sa faca diferenta dintre contraventie si infractiune in cazul asta e sa-ti confrunte seria de sausiu de pe talon cu aia de pe sasiul fierataniei (ca motocicleta nu are doua numere ca masina sa spui ca l-ai pierdut doar pe cel din spate), dar ca sa poata sa faca chestia asta primul lucru e sa te opreasca si tu sa le arati talonul. Daca nu vrei sa opresti, evident ca esti un potential infractor (adica fie motorul nu e inmatriculat fie ai dat intentionat placuta cu numarul jos ca tocmai l-ai furat, fie l-ai perdut dar esti suficient de bou sa nu opresti cand ei iti fac semn sa opresti si in acest ultim caz nu esti infractor dar esti prea prost ca sa conduci un vehicul pe 2 roti) si conform legii politia e indreptatita sa te opreasca prin orice mijloace (masinile le opresc uneori tragandu-le cu pistolul in cauciucul din spate, si nu cred sa existe ceva in lege sau regulament care sa le interzica sa faca acelasi lucru la cei super-bengosi si super-smecheri pe doua roti, asa ca am putea considera ca politia din Harlau a actionat finut ca nu a facut uz de arma ci doar l-a pleznit pe ala un pic cu Logan-ul).

 

 

am recitit de cateva ori avand banuiala ca glumesti ...

 

ai scris clar ca neavand numar este o contraventie ... politia nu avea de unde sa stie ca este o contraventie sau o infractiune legata de punerea in circulatie a unei moto neinmatriculate ... astfel in acel moment legea nu acopera politia sa opreasca prin orice mijloace pe cineva ca sa isi comfirme o banuiala ... daca e contraventie sau infractiune. Dupa cum gandesti tu a nu opri e automat infractiune.Ei bine legea nu spune asta ... legea apara si un sofer care poate nu a vazut semnalul politistului ... si un posibil exces de zel nejustificat al autoritatilor astfel politaiul are voie sa opreasca cu orice mijloace doar cand este sigur de comiterea unei infractiuni de catre soferul motocicletei (in acest caz) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pmoldovan vs mau

 

Doua pareri decente din fiecare tabara. Sint curios e vreunu' care pe parcursul lecturarii acestui topic "tinar si nelinistit" a trecut dintr-o parte in alta. Adica la inceput sa fi fost de partea motoristului iar apoi sa considere ca politia a avut acoperire pt. ceea ce a facut sau invers?

 

pmoldovan vorbeste strict despre subiectul topicului iar tu (mau) vorbesti la modul general. In felul asta sigur nu se va ajunge la vreo concluzie de-aia as propune sa fie mutata discutia la Motociclisti in fiecare zi unde sa fie dezbatut de exemplu comportamentul "haiducilor" in trafic si daca acest comportament actioneaza in mod pozitiv sau negativ asupra imaginii motociclistului creata prin diferite actiuni de AMR si alte cluburi moto din tara. Ar fi bine insa sa nu uitam ca pina la urma toti sintem de aceasi parte a baricadei si sa ne respectam. In cazul acestui topic daca nu apar alte informatii mai bine se inchide ca deja devine plictisitor.

 

PS pt mau si nu numai :ok: : Daca ai rabdare sa recitesti telenovela sau sa asculti ce a declarat chiar personajul principal vei vedea/auzi ca omu' a vazut semnalul de oprire al politistului dar a refuzat sa faca acest lucru. Prima oara hai sa zicem ca nu l-a vazut (desi din declaratie pe mine nu m-a convins) dar a 2-a oara a spus clar ca a vazut masina politiei si a intors. (http://www.realitatea.net/162106_MARTOR-OCULAR---Politistii-au-oprit-un-motociclist-intrand-cu-masina-in-el-.html - "Versiunea lui Ionuț Ciprian Catargiu, motociclistul implicat în accident")

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pmoldovan vs mau

 

Doua pareri decente din fiecare tabara. Sint curios e vreunu' care pe parcursul lecturarii acestui topic "tinar si nelinistit" a trecut dintr-o parte in alta. Adica la inceput sa fi fost de partea motoristului iar apoi sa considere ca politia a avut acoperire pt. ceea ce a facut sau invers?

 

pmoldovan vorbeste strict despre subiectul topicului iar tu (mau) vorbesti la modul general. In felul asta sigur nu se va ajunge la vreo concluzie de-aia as propune sa fie mutata discutia la Motociclisti in fiecare zi unde sa fie dezbatut de exemplu comportamentul "haiducilor" in trafic si daca acest comportament actioneaza in mod pozitiv sau negativ asupra imaginii motociclistului creata prin diferite actiuni de AMR si alte cluburi moto din tara. Ar fi bine insa sa nu uitam ca pina la urma toti sintem de aceasi parte a baricadei si sa ne respectam. In cazul acestui topic daca nu apar alte informatii mai bine se inchide ca deja devine plictisitor.

 

PS pt mau si nu numai :ok: : Daca ai rabdare sa recitesti telenovela sau sa asculti ce a declarat chiar personajul principal vei vedea/auzi ca omu' a vazut semnalul de oprire al politistului dar a refuzat sa faca acest lucru. Prima oara hai sa zicem ca nu l-a vazut (desi din declaratie pe mine nu m-a convins) dar a 2-a oara a spus clar ca a vazut masina politiei si a intors. (http://www.realitatea.net/162106_MARTOR-OCULAR---Politistii-au-oprit-un-motociclist-intrand-cu-masina-in-el-.html - "Versiunea lui Ionuț Ciprian Catargiu, motociclistul implicat în accident")

Eu n-am de schimbat nimic pentru ca eu consider din principiu ca daca calci pe bec rau ca cetatean iti pierzi orice drept, si ma doare in cot daca legea din Romania prevede sau nu lucrul asta.

Eu am uitat foarte repede dupa examenul pentru A ce e penal, pentru ce se dau 6 puncte de penalizare, pentru de se dau 4 sau 3, eu tin bine minte oarecum vag doar ca ai dreptul sa faci aia, ca daca faci aialalta iei o amenda, si ca restul sunt raul intruchipat si nu ma intereseaza subiectul (si atata timp cat n-o fac nu am cum sa intru la multe puncte de penalizare sau la tampenii penale pentru ca pur si simplu astea nu pot sa existe sper eu)... Sigur nu sunt ingeras din Rai, asa ca mai calc si eu pe bec usor in sensul ca in localitate merg intre 1 si 89km/h in functie de conditiile de trafic (fara sa calc pietoni sau macar catei - cel putin pana acum - si imi doresc tot asa pana mai departe), dar de obicei franez la timp si daca franez prea brusc si dau de pamant fac "mea culpa" si ma rog sa prind in spate numai oameni in masini cat de cat bune care stiu sa franeze bine si la timp (pana acum am cazut o singura data - azi - dar asta nu e cine stie ce eveniment asa ca nu am facut mare zarva).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am de schimbat nimic pentru ca eu consider din principiu ca daca calci pe bec rau ca cetatean iti pierzi orice drept,

 

Ma inspaimanta modul de gandire al unora.Prietene,eu am trecut printr-o dictatura si crede-ma nu mai vreau alta.Se pare ca este mai simplu sa lupti pentru libertate decat sa le explici altora ce inseamna libertatea.

 

P.S. Puteti sterge si postul asta.Vad ca se practica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi in jur de ora 11 am fost sunat de Ciprian.

Ciprian este baiatul pe care politistii l-au oprit in mod atat de violent la Harlau.

Am vorbit mult cu el la telefon si concluzia este clara. Este vorba de o rafuiala mai veche iar politistul a gasit un moment prielnic sa il infunde.

Cert este din declaratia lui Ciprian ca politistii stiau pe cine alearga. Deci iese din discutie faptul ca politistii au presupus ca este un criminal care se sustrage controlului. Deci stiau cine este si au vrut sa dea un exemplu. Eu nu cred ca acest lucru este legal. Oricum situatia este foarte incurcata din cauza conflictelor mai vechi dintre Ciprian si politistul care l-a oprit. DIn spusele lui se paree ca barajul nu prea a fost baraj si ca semnalele politistilor nu prea au fost semnale. Se pare ca martorii s-au cam retras. Acest lucru este tipic in tara noastra. Traim intr-o tara in care cetatenilor le este frica de legea ce ar trebui sa ii apere. Iar cei care reprezinta legea inspira teama. Pobabil acestea sunt reminescentele comuniste.

Ciprian mi-a spus ca o sa vina la Diaconescu. Vom afla probabil mai multe detalii atunci. Eu i-am recomandat un tribunal european fiindca stim bine cazul lui Alexx. Stim cu totii ca si parintii lui Alexx au fost la Diaconescu. Daca nu ma insel politistul care l-a omorat este si acum politist si probabil a fost mutrat verbal pentru fapta lui.

 

Eu ii doresc insanatosire grabnica fiindca pentru moment are mana si piciorul in ghips.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu de ce l-as crede pe acest Ciprian? Doar ca a vorbit cu tine la telefon? Tu ajungi la o concluzie CLARA prin telefon asa? Cat de bine il cunosti pe individ? Crezi absolut tot ce iti spune unu, doar pentru ca e motociclist? Unde sunt martorii? Cum au disparut ei, asa, din senin?

 

Restul intrebarilor la Diaconescu:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu de ce l-as crede pe acest Ciprian? Doar ca a vorbit cu tine la telefon? Tu ajungi la o concluzie CLARA prin telefon asa? Cat de bine il cunosti pe individ? Crezi absolut tot ce iti spune unu, doar pentru ca e motociclist? Unde sunt martorii? Cum au disparut ei, asa, din senin?

 

Restul intrebarilor la Diaconescu:D

 

:ok: :huh: asa cum unii militieni dau din taste mintind cu nerusinare si batind cimpii cu eleganta , asa si el poate sa il creada pe cel din hirlau , mi se pare absolut normal .pina una alta ipj iasi tace si nu da nimic publicului pentru lamurirea incidentului , asa ca militieni ciocu mic si joc de glezne .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi in jur de ora 11 am fost sunat de Ciprian.

Ciprian este baiatul pe care politistii l-au oprit in mod atat de violent la Harlau.

 

Se pare ca martorii s-au cam retras. Acest lucru este tipic in tara noastra. Traim intr-o tara in care cetatenilor le este frica de legea ce ar trebui sa ii apere. Iar cei care reprezinta legea inspira teama. Pobabil acestea sunt reminescentele comuniste.

 

Eu ii doresc insanatosire grabnica fiindca pentru moment are mana si piciorul in ghips.

 

Fratilor cati martori trebuiesc ? ,... ia intreaba aici cine a mai fost martor la incident, or sa apara citeva sute zic eu, citeva sute plus UNU, garantat !

 

Insanatosire grabnica Criprian !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand vreau sa spun ca nu am motocicleta dar am o mare pasiune pt. ele..... sunt cam tampit de fel si am decis sa mor de batranete si nu intr-un accident moto......de asemenea pt. motociclistii adevarati am o mare stima si incerc sa le fac loc in trafic si sa fiu cu ochii in patru dupa ei

 

acum cazul de fata:

1)116km/h in localitate(sa trecem peste ca toti o comitem)

2)fara nr de inmatriculare(ma indoiesc ca l-a pierdut subit)

3)nu opresti la semne....hai ca nu ai vazut semnele dar de ce dracu` te-ai intors subit la vederea masinii de politie?....banuiai tu ca se ia politia de tine degeaba

 

dupa parerea mea politia a procedat corect la oprirea lui....ce a facut pe urma cu incercarea de imobilizare si mi-e mi s-a parut depasit pt. ca oricum daca incerca in vreun fel sa fuga ii tranteau 2 bastoane si ii trecea cheful

 

acum va intreb si pe voi cum trebuia sa actioneze politia pt. oprire.....sa il roage frumos?sa alerge dupa el cateva sute de km?

 

acum sa vedem ce am gasit pe net *

 

Număr unic dosar: 1899/239/2006

Înregistrat în data de: 20.11.2006

Obiect dosar: furtul calificat (art. 209 C.p.)

Materia juridică: Penal

Stadiu procesual: Fond

Părți:

CATARGIU IOAN : Inculpat

CATARGIU I IONUĂ CIPRIAN : Inculpat

CATARGIU ANDREI : Inculpat

GĂINĂ CONSTANTIN : Parte civilă

INSPECTORATUL DE POLIĂIE IAÂŞI : Parte civilă

Zanini Gaetano : Parte vătămată

 

 

Număr unic dosar: 351/239/2008

Înregistrat în data de: 27.02.2008

Obiect dosar: plângere contravetionala

Materia juridică: Civil

Stadiu procesual: Fond

Părți:

Catargiu Ciprian Ionuț : Petent

I P J IAÂŞI SERVICIUL POLIĂIEI RUTIERE IAÂŞI : Intimat

I P J I IAÂŞI-S.P.R.-BIROUL DRUMURI EUROPENE ÂŞI NAĂIONALE-SECTOR HÎRLĂU : Intimat

 

 

*orice asemanare cu persoane reale este pur intamplatoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Franta au fost lupte de strada cnd o masina de politie a lovit o motocicleta pe care erau 2 pusti.

Daca era suspect intr-un jaf armat cu luare de ostateci in plina desfasurare actiunea politiei era pe deplin justificata. Daca murea berbecul?

 

Din punctul meu de vedere a fost o executie in piata publica!

Cei care incalca legea trebuiesc prinsi si judecat intr-un proces nu omorati in plina strada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

acum sa vedem ce am gasit pe net *

 

Număr unic dosar: 1899/239/2006

Înregistrat în data de: 20.11.2006

Obiect dosar: furtul calificat (art. 209 C.p.)

Materia juridică: Penal

Stadiu procesual: Fond

Părți:

CATARGIU IOAN : Inculpat

CATARGIU I IONUĂ CIPRIAN : Inculpat

CATARGIU ANDREI : Inculpat

GĂINĂ CONSTANTIN : Parte civilă

INSPECTORATUL DE POLIĂIE IAÂŞI : Parte civilă

Zanini Gaetano : Parte vătămată

Număr unic dosar: 351/239/2008

Înregistrat în data de: 27.02.2008

Obiect dosar: plângere contravetionala

Materia juridică: Civil

Stadiu procesual: Fond

Părți:

Catargiu Ciprian Ionuț : Petent

I P J IAÂŞI SERVICIUL POLIĂIEI RUTIERE IAÂŞI : Intimat

I P J I IAÂŞI-S.P.R.-BIROUL DRUMURI EUROPENE ÂŞI NAĂIONALE-SECTOR HÎRLĂU : Intimat

*orice asemanare cu persoane reale este pur intamplatoare

asa, si...?

 

care-i legatura cu ce s-a intamplat? cu atat mai mult cu cat multi sustin ca necesitatea de a-l opri (astfel) s-a datorat faptului ca nu stiau cine e, ca putea fi bin laden...

sau stiau? stiau si ca are dosare?

dar nu de aia vroiau sa il opreasca, ci pt. ca avea viteza si nu avea numere si .. .nu vroia sa opreasca la semnal. sau nu? :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand vreau sa spun ca nu am motocicleta dar am o mare pasiune pt. ele..... sunt cam tampit de fel si am decis sa mor de batranete si nu intr-un accident moto......de asemenea pt. motociclistii adevarati am o mare stima si incerc sa le fac loc in trafic si sa fiu cu ochii in patru dupa ei

 

acum cazul de fata:

1)116km/h in localitate(sa trecem peste ca toti o comitem)

2)fara nr de inmatriculare(ma indoiesc ca l-a pierdut subit)

3)nu opresti la semne....hai ca nu ai vazut semnele dar de ce dracu` te-ai intors subit la vederea masinii de politie?....banuiai tu ca se ia politia de tine degeaba

 

dupa parerea mea politia a procedat corect la oprirea lui....ce a facut pe urma cu incercarea de imobilizare si mi-e mi s-a parut depasit pt. ca oricum daca incerca in vreun fel sa fuga ii tranteau 2 bastoane si ii trecea cheful

 

acum va intreb si pe voi cum trebuia sa actioneze politia pt. oprire.....sa il roage frumos?sa alerge dupa el cateva sute de km?

 

acum sa vedem ce am gasit pe net *

 

Număr unic dosar: 1899/239/2006

Înregistrat în data de: 20.11.2006

Obiect dosar: furtul calificat (art. 209 C.p.)

Materia juridică: Penal

Stadiu procesual: Fond

Părți:

CATARGIU IOAN : Inculpat

CATARGIU I IONUĂ CIPRIAN : Inculpat

CATARGIU ANDREI : Inculpat

GĂINĂ CONSTANTIN : Parte civilă

INSPECTORATUL DE POLIĂIE IAÂŞI : Parte civilă

Zanini Gaetano : Parte vătămată

Număr unic dosar: 351/239/2008

Înregistrat în data de: 27.02.2008

Obiect dosar: plângere contravetionala

Materia juridică: Civil

Stadiu procesual: Fond

Părți:

Catargiu Ciprian Ionuț : Petent

I P J IAÂŞI SERVICIUL POLIĂIEI RUTIERE IAÂŞI : Intimat

I P J I IAÂŞI-S.P.R.-BIROUL DRUMURI EUROPENE ÂŞI NAĂIONALE-SECTOR HÎRLĂU : Intimat

*orice asemanare cu persoane reale este pur intamplatoare

 

 

 

ma ala a comis CONTRAVENTIE nu INFRACTIUNE..folositi DEX sa vedeti ce inseamna...are partea lui de vina...da...

..nu pot accepta felul in care a fost oprit..daca intre timp venea alt motor negru...driver costumat ..la fel..ca nu s unicate motoarele si echipamentele..si intra in unu nevinovat..pt ca politia nu e in stare sa deosebeasca motocicleta de moped...nu mai bateti campii si va dati in stamba si(iar "si") va faceti de kko pe forum

..din ce stiu de la martori toti erau in grup..nu avea cum radarul sa l ia numai pe el ..cand toti mergeau cu 50km/h..el sa aiba 116....daca o sa fie data caseta vreodata, asta daca mai exista se vede clar ce a fost acolo..dar intra prea multi in kko..si gata ..nu l cunosc pe motorist, nu am nici in clin nici in maneca cu el..si sincer nici nu ma intereseaza persoana lui...felul in care au actionat m a lasat masca....cum zicea cineva pe forum..."cioclii sa se abtiza"

in rest la toti va doresc ce e mai bun :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor treaba este veche si acolo a fost vorba de o razbunare!ca sa puteti intelege am so iau de la inceput! in decursul lunii octombrie-noiebrie acest agent de circulatie pe nume paulet mia trimis prin posta acasa 3 procese verbale unde eram sanctoinat pt zgomot si anvelope uzate ale motocicletei.in ultimul proces verbal chiar am fost acuzat de neoprire la semnal!cand au ajuns acele procese verbale in mana la mine deja termenu de a putea sa le contest era expirat deoarece eu plecasem un pic in italia si cand mam intors prietene mea mia dat acele procese verbale in care eu nu eram de fata si nu semnam la nici unul dintre ele.vazand asta am mers la acest politist si lam intrebat despre acestea dar el a inloc sami explice provenienta si motivarea lor a inceput sa ma ameninte ca debia de acum in colo o sa am probleme cu el.atunci am mers la politia hirlau unde am vorbit cu seful politiei de acolo si iam explicat cele relatate mai sus.acesta a facut copii la acele procese verbale si mia zis ca o sa vorbeasca cu el ca sa rezolve problema.ba mai mult am mers si la seful de la rutiera hirlau unde la fel iam explicat cele intamplate.acesta din urma

 

--- Mesaj completat în 04 Apr 2008 21:10 -------------

fratilor treaba este veche si acolo a fost vorba de o razbunare!ca sa puteti intelege am so iau de la inceput! in decursul lunii octombrie-noiebrie acest agent de circulatie pe nume paulet mia trimis prin posta acasa 3 procese verbale unde eram sanctoinat pt zgomot si anvelope uzate ale motocicletei.in ultimul proces verbal chiar am fost acuzat de neoprire la semnal!cand au ajuns acele procese verbale in mana la mine deja termenu de a putea sa le contest era expirat deoarece eu plecasem un pic in italia si cand mam intors prietene mea mia dat acele procese verbale in care eu nu eram de fata si nu semnam la nici unul dintre ele.vazand asta am mers la acest politist si lam intrebat despre acestea dar el a inloc sami explice provenienta si motivarea lor a inceput sa ma ameninte ca debia de acum in colo o sa am probleme cu el.atunci am mers la politia hirlau unde am vorbit cu seful politiei de acolo si iam explicat cele relatate mai sus.acesta a facut copii la acele procese verbale si mia zis ca o sa vorbeasca cu el ca sa rezolve problema.ba mai mult am mers si la seful de la rutiera hirlau unde la fel iam explicat cele intamplate.acesta din urma la fel mia spus ca o sa vorbeasca cu el deoarece mai are niste reclamatii la adresa lui.la circa o luna acest politist sia gasit masina marca dacia 1300 incendiata in fata casei si atunci in mintea lui bolnava ma banuit pe mine.a vorbit cu un coleg deal lui care ala fusese pe la trupele de interventie sa vina sa ma rezolve.acesta a venit intro seara cu inca 5 cu o masina care avea aplicate folie pe toate geamurile.asta se intampla pe data de 1 decembrie 2007 cand am observat masina politiei rutiere care era condusa de acest paulet si care mergea in spatele acelei masini care nu avea nr de inmatriculare atat in fata cat si in spate.pe la orele 01 cand am parcat masina pt a merge sa beau un suc cu colegii mei de la echipa de fotbal la care joc baietii care erau in masina au venit si miau distrus masina cu pietre.cand mam intors la circa 20 minute in timp ce ma deplasam spre autoturism am auzit strigand la mine de un cunoscut spunandumi ca niste indivizi miau lovit masina si au fugit cu o masina fara nr si folie pe geamuri.atunci am sunat repede la 112 unde am cerut politia si leam zis sa opreasca acea masina in traffic dar binenteles nu au fost gasiti.a doua zi am mers la statia petrom hirlau unde ii vazusem acea masina inainte sa-mi sparga masina.am luat inregistrarile si am facut plangere la parchet de pe langa tribunalul iasi unde cei in cauza au recunoscut cele savarsite dar fara a spune cine ia pus sa o faca.politistul care a lovit si el masina a fost dat afara.pana la urma ceilalti cinci baieti dintre care doi minori au declarat ca au fost adusi cu pretext la hirlau unde sau intalnit cu un prieten al acelui politistcu care erau iar acesta din urma ia rugat pus sai faca un serviciu si anume sami distruga mie masina.acestia au cazut deacord vazand ca un politist care era in serviciul rutier le cere sa faca o asemenea fapta si daca totul iesea bine aveau sa fie rasplatiti.au mers impreuna la politia hirlau unde acest paulet lea adus doi pari de circa 1 metru jumatate ca sami loveasca masina.ua luat parii dar iau aruncat undeva in zona statii petrom unde au fost si filmati deoarece nu le ere comod in masina pt ca erau lungi iar ei erau 6 de toti si gasisera o metoda mai buna si anume cu pietre.au stat in statia petrom pana cand au primit unda verde de la acest paulet care ma urmarit de la ora 9 pana la 01 cand am parasit autoturismul si ia chemat pe baieti sami faca masina.acestia au venit si au tras cu pietre spargandumi geamurile si caroseria.am depus plangere si impotriva acestui paulet pt instigare la distrugere dar omu are prea multe relatii!in data de 25-12-2007 in timp ce mergeam cu masina prin centrul orasului am observat ca acest paulet il lovea pe un tanar cu genunchii pt al baga in masina politiei.atunci am scos tel marca nokia n95 si am inceput sal fotografiez dar acesta a venit si ma lovit peste tel unde la dat de pamant si a inceput sa ma ameninte ca ma baga el la puscarie sau imi face el felul.am mers din nou la parchet unde iam facut din nou plangere pt distrugere si amenintare dar la fel ca prima oara omul avand relatii nu sa luat nici o masura impotriva lui.acum am ajuns si in zioa accidentului unde am iesit cu moto deplasanduma spre botosani.prin localitatea maxut intro curba stransa la stanga intimp ce treceam cu viteza si eram aplecat pe partea stanga a motocicletei am observat doar pt o fractiune de secunda o masina de politie care era oprita pe partea dreapta a drumului in afara carosabilului.nu am vazut nici un politist deoarece intradevar aveam viteza si nici nu am putut vedea daca era politia rutiera sau rurala.am mers circa 11km unde mam intalnit cu

un grup de motociclisti care doar pe unul il cunosc si anume cristi.mam intors dupa ei si mergeam inapoi spre hirlau.inainte de a intra in orasul hirlau cu circa 3km iam depasit pe acesti motociclisti si am mers spre hirlau.cand am ajuns in locul unde era masina politiei cand am trecut cu ceva timp in urma am vazut ca aceasta lipseste.mergand mai departe am observat la circa 300m in fata mea o masina de politie care executa manevra inainte inapoi in mijlocul soselei iar atunci miam zis sa ma intorc ca sa evit o eventuala sanctionare.am intors si nu am mers 150m cand mia aparut in varful unei pante o masina de politie care mergea pe sensul ei iar cand sa apropiat de mine a intrat frontal in mine fara nici o ezitare.stiu ca la un moment dat mergeam prin aer cu capu in jos unde mam lovit de un mal de pamant si aruncat din nou in strada.in urmatoare clipa am auzit srigand politia si mam trezit cu acest paulet peste mine care incerca sa ma incatuseze.atunci am realizat ca ce sa intamplat nu a fost un accident ci o razbunare.avand casca si cagula in cap acestea imi ingreunau respiratia foarte tare iar atunci miam smuls mainile din mainile politistului miam scos manusile casca si cagula ca sa pot respira.in timpul asta ajunsesera si motociclistii care au inceput sa filmeze cele intamplate.cat am stat acolo jos politistul imi reprosa ca stie sigur ca motocicleta nui inmatriculata si ca am belito.deci omul era informat ca am motocicleta radiata si trecand cu viteza pe langa el a stiut ca ma voi intoarce si sa ascuns undeva la un restaurant ca eu sa nul pot vedea in timp ce ma voi intoarce.a stat circa 12 minute ascuns acolo si cand am trecut a iesit si omu la iveala numai ca eu trecusem si plecasem mult in fata lui.aia care circa facuse baraju ia dat prin statie ca mam intors si el fiind prea concentrat la instinctul de razbunare a uitat ca trebuie sami faca semn sa opresc sau ca putea sami faca un baraj oprind masina dea latul soselei a intrat direct si fara nici o ezitare in mine.cand mam intors cu motocicleta la vederea asazisului baraj aveam un drum lateral stanga pe unde puteam sa fug daca aveam cu adevarat intentia asta sau in cel mai rau caz ma dadeam jos de pe moto si fugeam pri curtea unui om lasand moto parcat pe strada si nicidecum nu riscam macar sal zgarii pt ca era totul pt mine si platesc rate la el pana in 2010,asa cum vam zis accidentul a fost intentionat deoarece avea ocazia sa se razbune stiind ca moto era radiata care intradevar era radiata dar aveam nr provizorii care mai erau valabile inca 2 zile.de ce nau dat astia inregistrarile video de la radar mai ales impactul si daca nu avea viteza nui sarea airbag-ul la logan.vedeti ca pe inregistrarea video bastonul reflectorizant este pus pe bord iar masina nu are in functiune vreu semnal luminos sau sonor.acuma cica sunt nustiu ce infractor ca am nustiu cate dosare si ca eu am intrat in el.va spun ca nu sunt cheie de biserica si nu am decat un dosar care e in recurs la iasi.acest politist mai are probleme si cu altii dar omu are pe cineva sus tare si eu era sa raman nenorocit pe viata ca mintea lui diabolica asa a crezut ca este bine!am stat in spital o saptamana si am ligamentele rupte la genunchiul drept care va necesita operatie deci no sa mai joc nici fotbal un timp.sunt invitat la dan diaconescu si acolo voi spune mai multe.in zioa cand am iesit din spital staeam in centrul orasului pe un scaun iar acest politist a oprit masina politie cu care isi continua serviciul si a inceput sa rada.cum credeti voi ca mam simtit eu cand tocmai a inceput vara iar mie mia fost distrusa motocicleta ba mai mult mi sa facut si dosar penal pt accident.cand vezi ca toti musamalizeaza ce sa intamplat si ba mai mult vor sa te scoata si vinovat va spun sigur ca incepi sa ajungi la disperare si nu stii ce sa faci!iam facut acu si o a 3 plangre pt tentativa de omor si distrugere sperand macar acum sa mi se faca dreptate. :(

 

 

--- Mesaj completat în 04 Apr 2008 21:22 -------------
apropo am dus nr de inmatriculare si documentele la politie.nr imi cazuse cu ceva timp inainte de accident pt ca era nr din ala mare de autoturism si nu era prins bine deoarece era provizoriu.a fost gasit de cineva prinl oras si predat prietenei mele care are un magazin in centrul orasului.vreau sa va mai zic ca orasul e mic iar centrul are o lungime de circa 300m si si sunt doar cateva blocuri deci toata lumea ma cunoaste pt ca sunt singurul motociclist din oras

 

--- Mesaj completat în 04 Apr 2008 21:26 -------------

1. mentionez ca NU EU am filmat si NU am fost prezent (cel care a filmat se numeste Cristi si e din Botosani, era in gasca de 5-6 motoare care venea spre Iasi),iar cand am afirmat "prietenii" ma refeream la motociclisti (nu ma cunosc cu cel accidentat, ci doar cu cel care a filmat), relatarea de mai sus este a celui care a filmat care m-a rugat sa pun filmul pe net pt ca ei erau in iasi si nu aveau acces la internet

2. dupa ultimile noutati se pare ca exista un conflict intre el (zmeul local) si comunitatea locala si l-au cam "ars"

3. speram sa fie singurul caz de acest gen

 

Uetd8i2MO44

 

--- Mesaj completat în 04 Apr 2008 21:10 -------------

fratilor treaba este veche si acolo a fost vorba de o razbunare!ca sa puteti intelege am so iau de la inceput! in decursul lunii octombrie-noiebrie acest agent de circulatie pe nume paulet mia trimis prin posta acasa 3 procese verbale unde eram sanctoinat pt zgomot si anvelope uzate ale motocicletei.in ultimul proces verbal chiar am fost acuzat de neoprire la semnal!cand au ajuns acele procese verbale in mana la mine deja termenu de a putea sa le contest era expirat deoarece eu plecasem un pic in italia si cand mam intors prietene mea mia dat acele procese verbale in care eu nu eram de fata si nu semnam la nici unul dintre ele.vazand asta am mers la acest politist si lam intrebat despre acestea dar el a inloc sami explice provenienta si motivarea lor a inceput sa ma ameninte ca debia de acum in colo o sa am probleme cu el.atunci am mers la politia hirlau unde am vorbit cu seful politiei de acolo si iam explicat cele relatate mai sus.acesta a facut copii la acele procese verbale si mia zis ca o sa vorbeasca cu el ca sa rezolve problema.ba mai mult am mers si la seful de la rutiera hirlau unde la fel iam explicat cele intamplate.acesta din urma la fel mia spus ca o sa vorbeasca cu el deoarece mai are niste reclamatii la adresa lui.la circa o luna acest politist sia gasit masina marca dacia 1300 incendiata in fata casei si atunci in mintea lui bolnava ma banuit pe mine.a vorbit cu un coleg deal lui care ala fusese pe la trupele de interventie sa vina sa ma rezolve.acesta a venit intro seara cu inca 5 cu o masina care avea aplicate folie pe toate geamurile.asta se intampla pe data de 1 decembrie 2007 cand am observat masina politiei rutiere care era condusa de acest paulet si care mergea in spatele acelei masini care nu avea nr de inmatriculare atat in fata cat si in spate.pe la orele 01 cand am parcat masina pt a merge sa beau un suc cu colegii mei de la echipa de fotbal la care joc baietii care erau in masina au venit si miau distrus masina cu pietre.cand mam intors la circa 20 minute in timp ce ma deplasam spre autoturism am auzit strigand la mine de un cunoscut spunandumi ca niste indivizi miau lovit masina si au fugit cu o masina fara nr si folie pe geamuri.atunci am sunat repede la 112 unde am cerut politia si leam zis sa opreasca acea masina in traffic dar binenteles nu au fost gasiti.a doua zi am mers la statia petrom hirlau unde ii vazusem acea masina inainte sa-mi sparga masina.am luat inregistrarile si am facut plangere la parchet de pe langa tribunalul iasi unde cei in cauza au recunoscut cele savarsite dar fara a spune cine ia pus sa o faca.politistul care a lovit si el masina a fost dat afara.pana la urma ceilalti cinci baieti dintre care doi minori au declarat ca au fost adusi cu pretext la hirlau unde sau intalnit cu un prieten al acelui politistcu care erau iar acesta din urma ia rugat pus sai faca un serviciu si anume sami distruga mie masina.acestia au cazut deacord vazand ca un politist care era in serviciul rutier le cere sa faca o asemenea fapta si daca totul iesea bine aveau sa fie rasplatiti.au mers impreuna la politia hirlau unde acest paulet lea adus doi pari de circa 1 metru jumatate ca sami loveasca masina.ua luat parii dar iau aruncat undeva in zona statii petrom unde au fost si filmati deoarece nu le ere comod in masina pt ca erau lungi iar ei erau 6 de toti si gasisera o metoda mai buna si anume cu pietre.au stat in statia petrom pana cand au primit unda verde de la acest paulet care ma urmarit de la ora 9 pana la 01 cand am parasit autoturismul si ia chemat pe baieti sami faca masina.acestia au venit si au tras cu pietre spargandumi geamurile si caroseria.am depus plangere si impotriva acestui paulet pt instigare la distrugere dar omu are prea multe relatii!in data de 25-12-2007 in timp ce mergeam cu masina prin centrul orasului am observat ca acest paulet il lovea pe un tanar cu genunchii pt al baga in masina politiei.atunci am scos tel marca nokia n95 si am inceput sal fotografiez dar acesta a venit si ma lovit peste tel unde la dat de pamant si a inceput sa ma ameninte ca ma baga el la puscarie sau imi face el felul.am mers din nou la parchet unde iam facut din nou plangere pt distrugere si amenintare dar la fel ca prima oara omul avand relatii nu sa luat nici o masura impotriva lui.acum am ajuns si in zioa accidentului unde am iesit cu moto deplasanduma spre botosani.prin localitatea maxut intro curba stransa la stanga intimp ce treceam cu viteza si eram aplecat pe partea stanga a motocicletei am observat doar pt o fractiune de secunda o masina de politie care era oprita pe partea dreapta a drumului in afara carosabilului.nu am vazut nici un politist deoarece intradevar aveam viteza si nici nu am putut vedea daca era politia rutiera sau rurala.am mers circa 11km unde mam intalnit cu

un grup de motociclisti care doar pe unul il cunosc si anume cristi.mam intors dupa ei si mergeam inapoi spre hirlau.inainte de a intra in orasul hirlau cu circa 3km iam depasit pe acesti motociclisti si am mers spre hirlau.cand am ajuns in locul unde era masina politiei cand am trecut cu ceva timp in urma am vazut ca aceasta lipseste.mergand mai departe am observat la circa 300m in fata mea o masina de politie care executa manevra inainte inapoi in mijlocul soselei iar atunci miam zis sa ma intorc ca sa evit o eventuala sanctionare.am intors si nu am mers 150m cand mia aparut in varful unei pante o masina de politie care mergea pe sensul ei iar cand sa apropiat de mine a intrat frontal in mine fara nici o ezitare.stiu ca la un moment dat mergeam prin aer cu capu in jos unde mam lovit de un mal de pamant si aruncat din nou in strada.in urmatoare clipa am auzit srigand politia si mam trezit cu acest paulet peste mine care incerca sa ma incatuseze.atunci am realizat ca ce sa intamplat nu a fost un accident ci o razbunare.avand casca si cagula in cap acestea imi ingreunau respiratia foarte tare iar atunci miam smuls mainile din mainile politistului miam scos manusile casca si cagula ca sa pot respira.in timpul asta ajunsesera si motociclistii care au inceput sa filmeze cele intamplate.cat am stat acolo jos politistul imi reprosa ca stie sigur ca motocicleta nui inmatriculata si ca am belito.deci omul era informat ca am motocicleta radiata si trecand cu viteza pe langa el a stiut ca ma voi intoarce si sa ascuns undeva la un restaurant ca eu sa nul pot vedea in timp ce ma voi intoarce.a stat circa 12 minute ascuns acolo si cand am trecut a iesit si omu la iveala numai ca eu trecusem si plecasem mult in fata lui.aia care circa facuse baraju ia dat prin statie ca mam intors si el fiind prea concentrat la instinctul de razbunare a uitat ca trebuie sami faca semn sa opresc sau ca putea sami faca un baraj oprind masina dea latul soselei a intrat direct si fara nici o ezitare in mine.cand mam intors cu motocicleta la vederea asazisului baraj aveam un drum lateral stanga pe unde puteam sa fug daca aveam cu adevarat intentia asta sau in cel mai rau caz ma dadeam jos de pe moto si fugeam pri curtea unui om lasand moto parcat pe strada si nicidecum nu riscam macar sal zgarii pt ca era totul pt mine si platesc rate la el pana in 2010,asa cum vam zis accidentul a fost intentionat deoarece avea ocazia sa se razbune stiind ca moto era radiata care intradevar era radiata dar aveam nr provizorii care mai erau valabile inca 2 zile.de ce nau dat astia inregistrarile video de la radar mai ales impactul si daca nu avea viteza nui sarea airbag-ul la logan.vedeti ca pe inregistrarea video bastonul reflectorizant este pus pe bord iar masina nu are in functiune vreu semnal luminos sau sonor.acuma cica sunt nustiu ce infractor ca am nustiu cate dosare si ca eu am intrat in el.va spun ca nu sunt cheie de biserica si nu am decat un dosar care e in recurs la iasi.acest politist mai are probleme si cu altii dar omu are pe cineva sus tare si eu era sa raman nenorocit pe viata ca mintea lui diabolica asa a crezut ca este bine!am stat in spital o saptamana si am ligamentele rupte la genunchiul drept care va necesita operatie deci no sa mai joc nici fotbal un timp.sunt invitat la dan diaconescu si acolo voi spune mai multe.in zioa cand am iesit din spital staeam in centrul orasului pe un scaun iar acest politist a oprit masina politie cu care isi continua serviciul si a inceput sa rada.cum credeti voi ca mam simtit eu cand tocmai a inceput vara iar mie mia fost distrusa motocicleta ba mai mult mi sa facut si dosar penal pt accident.cand vezi ca toti musamalizeaza ce sa intamplat si ba mai mult vor sa te scoata si vinovat va spun sigur ca incepi sa ajungi la disperare si nu stii ce sa faci!iam facut acu si o a 3 plangre pt tentativa de omor si distrugere sperand macar acum sa mi se faca dreptate. baldy.gif

 

 

--- Mesaj completat în 04 Apr 2008 21:22 -------------

apropo am dus nr de inmatriculare si documentele la politie.nr imi cazuse cu ceva timp inainte de accident pt ca era nr din ala mare de autoturism si nu era prins bine deoarece era provizoriu.a fost gasit de cineva prinl oras si predat prietenei mele care are un magazin in centrul orasului.vreau sa va mai zic ca orasul e mic iar centrul are o lungime de circa 300m si si sunt doar cateva blocuri deci toata lumea ma cunoaste pt ca sunt singurul motociclist din oras

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit topicul asat chiar in seara in care a fost deschis si am ramas socat de ceea ce am vazut, de modul cum te-a oprit politia. Daca tot zici ca mai ai inca 2 plangeri facute catre acest politist si nu a fost facuta dreptate si acuma ai facut-o pe a3-a ce ar fi daca l-ai da in judecata? Te-at costa ceva bani si timp dar macar ai face dreptate. Ceri pagube morale si materilae iar cu ceva maroti sigur o sa iti faci dreptate. Cine stie poate data viitoare scoate pistolu maniacu si trage in tine. Asta s-o fi uitat prea mult la filme de ii vin asa idei sa se ia de toata lumea si sa ii loveasca pe toti. Insanatosire grabnica :( si mult sex oral lui "Chuck Norris" asta din romania

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e nimic nou in aceste acte de coruptie din politia omana dar daca intradevar ai dreptate relatiile lui nu pot duce mai departe decat calea adevarului..... adevarul iese intotdeauna la iveala doar daca il cauti!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tipule, am un singur sfat, mergi pana la capat. sa ne spui cand mergi la diaconescu, sa sunam si noi. sa ne tii la curent cu ce se intampla, sa inteleaga organu ca legea nu e al lui si nu e un instrument de razbunari personale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te lasa.....daca dreptatea e de partea ta nu te lasa. Cunosc si eu atitudinea si mintea politistilor de orasel de provincie. Se cred zei...atotputernici. :burnout:

Mergi pana la capat, cere inregistrarea radar pt. ca avocatul tau are dreptul sa o vada. Foloseste-te de mass media nu te baza numai pe Otv. Singura ta sansa e opinia publica si sa faci campanie media impotriva acestui rebut al sitemului politienesc.

Succes, tine ne la curent si daca putem ajuta cu ceva.....nu ezita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...