Sari la conținut

Simeringuri Furca - Mentenanta, Prevenire, Inlocuire


Postări Recomandate

intrebare: un joc mic(bataie simtita in mansoane) in furca in momentul in care ma balansez fata-spate cu frana pusa inseamna cuzineti buliti sau rulmenti de jug? sau pot fi ambele?

 

multam! alte simptome n'am observat, nu curge nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 200
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

PS nr. n: suruburile de la "menghinele" care tin amortizoarele nu sint acoperite nici ele de cele 2 chei si n-am avut probleme. Ce zice stulewa de mi se pare o aiureala, daca as vedea un ansamblu a carui functionare sa depinda in asa hal de precizia cuplului m-ar convinge ca-i proiectat prost. Da' am si renuntat la pretentia ca cineva sa-si explice vreodata lucrurile pe care le scrie si sa nu se comporte ca si cum l-am cunoaste toti personal si am fi obligati sa-l credem pe cuvint. Si sa nu se iste shitstorm daca incraznesti sa ceri vreo explicatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare: un joc mic(bataie simtita in mansoane) in furca in momentul in care ma balansez fata-spate cu frana pusa inseamna cuzineti buliti sau rulmenti de jug? sau pot fi ambele?

 

multam! alte simptome n'am observat, nu curge nimic

Discurile de frina? :)

 

Sau placutele care nu stau fixe in etrieri :D

Sau asa.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare: un joc mic(bataie simtita in mansoane) in furca in momentul in care ma balansez fata-spate cu frana pusa inseamna cuzineti buliti sau rulmenti de jug? sau pot fi ambele?

 

multam! alte simptome n'am observat, nu curge nimic

 

rulmentii de la jug, mai strange piulita. daca dupa ce strangi dispare jocul dar ghidonul se roteste in hopuri trebuie sa-i schimbi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa revenim la subiect si sa va prezint pompa mea vacumetrica cu care am facut nivelul de ulei(112mm cazul meu) in caz ca nu aveti altceva.

Si nu va faceti griji nu are nici un gust uleiul de furca desi nu as fi vrut sa aflu:)

post-73620-0-11024000-1393644021_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

salutare , am si eu un gsxr . am schimbat semeringurile ai uleiul ca la carte ! nu am probleme cu ele , nu imi curg semeringurile dar la amortizorul drept imi curge ulei prin partea de jos , chiar deasupra suportuluu de prindere a rotii si a aripei ... stie cineva , se poate demonta de acolo, are vreo garnitura ceva ? curge chiar prin partea de jos a jambei culisante ... e aiurea ca mo se duce pe disc ... multumesc pentru eventualele raspunsuri ! stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am si pozat atunci, pe 25 martie. :D

 

10002927_10203112057539972_649358579_n.j

 

971577_10203112057779978_472970491_n.jpg


» Post actualizat in 04 Jul 2014 07:08

salut.

am un prieten care vrea sa schimbe uleiul in furci, dar nu vrea sa le desfaca de tot sa schimbe si semeringurile.

ce recomandat pentru spalarea a uleiului vechi?

 

De ce nu-i zici sa faca asa cum m-ai sfatuit si tu in primavara, pe langa restul colegilor? Eu am schimbat totul (fara simerigurile de praf), e cel mai sanatos asa. ;)

 

 

@george m. daca vrei sa nu mai ai treaba cu furcile 2 ani, le dai jos, le faci bucati si le cureti bine. pui semeringuri noi si ulei nou si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu un semering care imi curge, si am vreo 2-3 intrebari. recunosc, nu am citit toate paginile. pot sa il repar doar pe ala care curge (stiu, sunt zgarcit :-))). indiferent de raspunsul la prima intrebare, puteti sa-mi recomandati un service/persoana care sa-mi faca reparatia relativ ieftin si bine? sunt din bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai Jumba, arata si mie un studiu in care a explodat o furca pt ca s-a contaminat uleiul nou cu ulei vechi.

 

Asa vrajeala aveti in voi... sunt 2 tevi una in alta cu un (cuvant urat) cu gaurele pe post de amortizor si 1 arc. Nu se curata domle, trebe dezasamblata complet si frecate cu periuta pe interior.

 

acum na, depinde si ce vrei sa faca suspensia, eu sunt mai pretentios, curat shimurile si mecanizmele de reglare a compresiei si reboundului . eu am nevoie de o suspensie buna, altfel imi rup gura pe rauri sau radacini ;)

studiu n-am de unde sa iti arat pt ca nu stau sa rascolesc pe niet :) n-a zis nimeni ca explodeaza furca doar ca NU MAI LUCREAZA IN PARAMETRII.

dinamometricaeste necesara la strangerea pe jug deoarece daca strangi prea tare vei deforma tubul si asta va afecta direct cuzinetul daca nu il va si bloca. un kit de reparatie de wp costa 70euro si include simeringuri cuzineti si inca niste elemente de etansare. de ce sa ma complic si sa nu le schimb?!???

 

te saluta mecanicu lu' peste !

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu un semering care imi curge, si am vreo 2-3 intrebari. recunosc, nu am citit toate paginile. pot sa il repar doar pe ala care curge (stiu, sunt zgarcit :-))). indiferent de raspunsul la prima intrebare, puteti sa-mi recomandati un service/persoana care sa-mi faca reparatia relativ ieftin si bine? sunt din bucuresti.

 

www.ieftinsibun.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

am schimbat ieri la un ducati monster semeringurile de ulei (all balls) si uleiu si vad ca azi curg.

ce mi s-a parut ciudat la montaj e ca semeringurile noi au intrat foarte usor in tubul exterior al telescopului desi pe semeringurile vechi (nok) erau scrise aceleasi dimensiuni cu cele noi.

de unde poate fi problema ? montaj gresit (desi ma cam indoiesc, ca nu e prima oara cand fac asta la o furca usd) sau semeringuri naspa ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am schimbat ieri la un ducati monster semeringurile de ulei (all balls) si uleiu si vad ca azi curg.

ce mi s-a parut ciudat la montaj e ca semeringurile noi au intrat foarte usor in tubul exterior al telescopului desi pe semeringurile vechi (nok) erau scrise aceleasi dimensiuni cu cele noi.

de unde poate fi problema ? montaj gresit (desi ma cam indoiesc, ca nu e prima oara cand fac asta la o furca usd) sau semeringuri naspa ?

Am asa o vaga impresie ca le-ai pus invers ... trebuier sa fie cu scrisul spre exterior.

» Post actualizat in 10 Aug 2014 11:08

nici una, nici alta. cuzinetii...

Nu curg de la cuzineti de pe o zi pe alta.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit-o si eu, semeringuri Athena... cand am luat mobra, curgea cel din dreapta, am inlocuit semeringurile de ulei si praf, curatata complet furca, montat tot la loc... dupa scurt timp a dat usor pe la cel din stanga si acum din ce in ce mai mult. Nu aveau uzura/joc cuzinetii, tuburile nu au zgarieturi in zona de lucru (nici macar unele fine). Eu tind sa cred ca sunt semeringurile de proasta calitate si e "la noroc" sa nimeresti unul prost la cateva seturi. Urmatorul set, la iarna, o sa fie oem. Ocazie cu care o sa pun si un ulei mai gros, 15 probabil, acum avand 10.

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...