Sari la conținut

Accident Pod Ciurel If-81-bum


mih
 Share

Postări Recomandate

Baiatul se afla intr-o stare stabila , respira foarte greu din cauza unei/unor coaste rupte. In schimb vreu sa urez celor dupa sensul opus cu xt-uri or whatever sa-mi sugeti p ula pentru simplu fapt ca ati preferat sa faceti wheelie in loc sa veniti sa vedeti in ce stare se afla baiatul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accidentul a avut loc in curba mirifica de la ciurel (sensul de mers spre crangasi). Baiatul mi-a spus ca i s-a taiat calea de catre o masina , martorii nu au vazut nimic deoarece el a plecat primul de la stop (banuiesc ca avea ceva viteze). Ca si posibilitati ar fi : ori a venit masina dinspre bifurcatia semanatoarea cu ciurel , el avand viteza combinata cu line of sight a pierdut controlul motorului , ori pur si simplu a pierdut controlul din cauza gumelor tocite in proportie de 90%.

Voi pune poze cand ajung acasa .

 

 

ps: Irascibil , ei s-au uitat la mine , le-am facut semn sa vina , au facut un wheelie si nu au mai venit . Erau parcate 2 motoare fix langa bara galbena de 41 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne poti da detalii legate de motocicleta, tip? Am dat un search pe forum la numarul de inmatriculare spus de tine si din pacate nu figureaza nimeni cu acest nr...Deci momentan nu prea stim despre cine e vorba.

Oricum insanatosire grabnica!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm, vad ca a spart gheata cineva si si pe sensul celalalt. cu opritul stai linistit.

am vazut si eu motocicleta avariata, masina cu platforma, cealalta motocicleta si masina de politie cand am trecut pe acolo cu tramvaiul. era julita pe stanga motocicleta.

insanatosire motoristului avariat si sa aiba mai multa grija data viitoare ca in acea zona se mai unda si de la primarie asfaltul, iar capacul de canal din dreapta aluneca rau de tot. :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si cine e baiatu ?

ps: sora-mea a trecut pe acolo dupa ce sa intamplat si mi-a spus ca el era pe bordura probabil se vaita de coaste , si avea tricou pe el , nu avea echipament sau la dat jos dupa .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Mih, sunt baiatu cu gsr-ul alb. Spune-mi te rog ce sti despre starea lui, ai fost la spital, ai idee la ce spital e, poti lua legatura cu baiatu care trebuia sa vina sa ia motoru ca sa putem afla mai multe detalii??? Nu stiu daca i-a taiat cineva calea sau ce s-a intamplat exact dar din ce spuneau martorii nu l-ar fi incomodat nimeni si mai stiu ca din cauza denivelarilor din asfalt din accea curba de kko daca vii de pe banda 1 si vrei sa treci pe banda 2 in curba acele denivelari te vor arunca spre parapet, si o stiu din propria experienta cand am executat aceasta manevra si am fost aruncat spre parapet dar norocul meu a fost ca nu aveam viteza si eram pe un enduro care mi-a permis sa trag putin de coarne cat sa nu dau in el. Acum nu spun ca el ar fi avut viteza sau ceva de genu dar...unele lucruri te surprind.....

 

Da-mi te rog un PM cu detalii despre starea lui. Merci.

 

Evrebody else: Ride safe si ezitati sa faceti manevre pe drumuri cu denivelari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pozele postate de Thomas vad ca baiatu inca are manusi si tind sa cred ca era doar in tricou cu geaca acasa pe umerash. Oricum ii urez sa se insanatoseasca rapid si Atentie la neatentie!

Editat de Dracushor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este la spitalul Municipal.

 

Martorii spun ca a plecat primul de la semafor si ca nu stiu ce s-a intamplat. Se vedea ca a acrosat ultimul gard protector al liniei de tramvai 41 (urma o portiune de garduri lipsa "aranjate" de vreo masina). Poate ca a avut bafta ca a lovit un gard ca altfel poate era aruncat chiar pe linia tramvaiului.

 

Baiatul era cooperant, constient de ceea ce i se intamplase. Nu am fost chiar langa el sa vad ce spune pt ca erau cei de la salvare si de la politie. Eu am ajuns in acelasi timp cu salvarea si doctorita era cam guraliva, tipa la cineva.

 

Mai multe detalii nu stiu daca poate oferi cineva intrucat motocicleta se afla pe trotuar pe cric, iar el era pe asfalt intins pe spate unde i s-au acordat primele ingrijiri de 2-3 minute dupa care a fost urcat in salvare.

 

Multa sanatate motociclistului si mai multa atentie pe viitor.

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pozele postate de Thomas vad ca baiatu inca are manusi si tind sa cred ca era doar in tricou cu geaca acasa pe umerash. Oricum ii urez sa se insanatoseasca rapid si Atentie la neatentie!

 

 

Domnule "Dracushor", dupa cum am mai spus, am fost acolo si iti pot spune sigur ca geaca de care pomenesti tu ca fiind acasa pe umeras il putea scapa decat de cele cateva julituri de pe maini si cele de pe solduri care se vindeca in cel mult 2 saptamani(am avut si eu...) dar sunt foarte sigur ca nici o geaca din lumea asta nu te poate scapa de niste coaste rupe...asa ca...hai sa nu mai dam vina pe lipsa echipamentului care oricum era inutil in aceasta situatie.

 

Insanatosire grabnica!

 

 

Signed

KMeleon

Editat de DarkIAngel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum am venit de la spitalul Municipal. starea lui este stabila : julit pe gat ,spate si genunchi. probleme la 2 3 coaste(nu se stie clar inca) 2 degete de la mana stanga rupte ........... si ceva probleme la splina.

 

 

 

 

va multumesc tuturor celor care l-ati ajutat si ati fost de fata .......... mai ales baiatului cu F4 albastru cu alb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In curba aia era s-o mierlesc si eu urat de tot. Cunosc curba, o parcurg de 5 ori pe saptamana. Situatia a fost foarte asemanatoare: venind dinspre Militari spre Crangasi, plec primul de la stop dintre doua conserve, dau gaz puternic(mai mult decat trebuia) sa ma inscriu pe banda a 2-a inainte sa se bage ala cu conserva. Ma uit in oglinzi sa ma asigur ca ma pot inscrie pe banda. Se apropie curba... mai franeaza daca poti. Frana fata + spate 'in sprituri' fara sa blochez rotile, vad ca se apropie gardul galben, marginea drumului prafuita bine... aveam doua variante: ori franez in linie dreapta cat pot, si ma infig in gard relativ usor, ori ma inclin cat pot la viteza aia si incerc iau curba cu riscul de a pierde aderenta si a ma tavalii. Am ales varianta 2 si am scapat doar cu o MARE sperietura :angryfire:, dar situatia a fost una limita pentru mine.

 

Sanatate baiatului de pe IF-81-BUM!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa sanatate omului, timpul le vindeca pe toate.

Tavalelile in curbe sunt printre cele mai nasoale si se pot lasa urat de tot. Praf, guri de canal, borduri, masini parcate, pomi, stalpi, camioane care au propriul cod rutier, soferi indobitociti de atata stat pe scaun si nu in ultimul rand starea deplorabila a spitalelor...Stiti voi ce trebuie sa faceti. Ganditi-va unde NU vreti sa ajungeti. Mai usor cu viteza in oras, lasati-va marja de siguranta atat pentru voi cat si pentru idiotii din trafic, nu o mai forjati aiurea doar pentru ca vedeti in fata 50 de metri de drum liber. In oras nu sunt autostrazi , orice line dreapta se termina mai devreme sau mai tarziu. De regula se termina cam brusc. Motorul ar trebui sa fie motiv de bucurie nu de durere. Ma doare inima ca pe langa celelalte rahaturi din traficul asta infect de zi cu zi multi dintre noi realmente ne-o tragem singuri, ne-o cautam cu lumanarea. Sezonul de abia incepe, e pacat sa-l terminam mai devreme. Luati-o mai usor oameni buni nu mai bagati gaz aiurea in linie dreapta ca sa va varsati in prima curba. Si nu ma refer aici la accidentul asta in mod special pentru ca nu stim inca ce s-a intamplat de fapt ci la zecile de cazaturi care vor urma in vara asta. Si cand spun zeci, am senzatia ca sunt optimist. Cum a dat un pic caldura strazile s-au umplut de Rossi dornici sa dea tot ce au mai bun pe strazile din Bucuresti. Ganditi inainte sa va suiti pe motor unde vreti sa ajungeti si asigurati-va ca ajungeti intregi si nevatamati. Asta ar trebui sa fie adevarata bucurie si nu motorul urland la maxim cand se face verde la semafor.

Eram alaltaieri la spital asteptand rezultatul radiografiei de la o operatie de acum 8 luni (tija), cand a trecut, in viteza ce e drept, prin fata mea o targa pe care era un baiat cu o masca de oxigen pe fata si cizme speed in picioare...Si am jurat (cred ca a mia oara) ca nu o sa mai ajung niciodata pe brancarda aia. Cel putin pentru mine, o data a fost deja prea mult, pur si simplu nu-mi mai permit...Daca noi nu avem grija de noi, nimeni nu o sa aiba. Ride safe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca am vazut zeci de accidente in curba aia de la Ciurel si pe un sens si pe altul, dar mai ales pe cel spre Pasajul Lujerului.

Au fost zeci de stiri pe toate canalele cu accidentele de acolo ani intregi si lumea tot si-o fura. Se stie de ce se produc, deoarece asfaltul este inclinat inspre afara curbei si nu drept sau spre interiorul curbei, cum ar fi normal, iar cand este umed sau ceva nisip se derapeaza foarte usor.

Acolo ar trebuii pusa o camera video ca am avea la ce sa ne uitam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au fost 2 accidente in acelasi loc?

Cand am trecut cu tramvaiul seara, pe 11.04.2008, pe sensul opus, catre Lujerulului, pe la ora 21:45-22:00, bagau in salvare pe o targa un motociclist, imediat dupa curba de la ciurel, pe sensul de mers catre crangasi. Dar din pozele voastre vad ca e ziua, ce spuneti voi. A mai fost unul?

Cel vazut de mine era cat de cat ok, probabil ceva probleme cu picioarele.

Era parcat pe trotuar un BMW negru, un logan rosu de radar si inca una de politie cu insemne si salvarea. Mai mult nu am apucat sa vad....

Dubios!

 

 

PS: cu riscul de a fi macabru, nu ma pot abtine sa nu gadesc ca s-au apucat politistii de facut reconstituiri

Editat de HONDANEGRU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai sa aloce Primaria niste bani la un "baiat destept" care sa faca panta curbei cum trebuie. Daca se poate (si asta e cel mai plauzibil), la acelasi "baiat destept" care a facut-o aiurea.

Fratilor din AMR, puneti pe lista toate locurile nasoale pe care le aflati si sa facem un memoriu la primariile din Bucuresti inclusiv la primaria capitalei.Acum este momentul fiind inainte de alegeri .Memoriu la guvern, Politie peste tot, sa mai indrepte naibii ceva. Si nu uitati de raspunderea in cazul unui accident provocat fara contact fizic intre motor si conserva. Ar trebui sa-i tinem numai in marsuri tot timpul pentru a mai indrepta cite ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...