Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

Ah - semnalizarile ramana un mister pentru mine (ii felicit inca o data pe bmw ca la LC au trecut la sistemul clasic cu un buton) - personal cand fac un sens giratoriu si ies pe a doua la dreapta ... simt ca imi trebuie a treia mana ca sa semnalizez dreapta si apoi sa dau cancel, mai ales la acel cancel (da, stiu ca se opreste singur dupa 15 secunde dar asta nu inseamna ca acel cancel e la indemana de apasat).

 

Saua oem - incomoda si gandita prost - prea lata in zona din fata mai ales daca stai mai aproape de rezervor - te obliga sa stai cu picioarele cracanate si te apasa saua cu atat mai mult fix pe nervii din zona pelvisului ... combinat cu vibratiile - o placere! - dar gasim si la asta o varianta de rezolvare.

 

Mai vedem ce zici de semnalizare dupa ceva timp.

Am deja doua sezoane pe LC (deci nu e vorba de obisnuinta) si inca regret amarnic semnalizarea clasica BMW. De fapt BMW a facut aici un mare pas inapoi cu asta.

 

Referitor la sa, nici eu nu m-am impacat deloc cu ea la vechiul GS, am luat de la Touratech si a fost perfecta. Si dupa ce am vandut motocicleta, am vadut si saua TT destul de bine, deci a meritat banii din plin.

Din fericire la LC nu am mai simtit nevoia s-o schimb, e buna din fabrica.

 

 

p.s. cred ca am inteles cu totii cum te chema, chiar e nevoie sa te semnezi si de cinci ori in acelasi post? si nu se scrie cu P mare? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mai vedem ce zici de semnalizare dupa ceva timp.

 

p.s. cred ca am inteles cu totii cum te chema, chiar e nevoie sa te semnezi si de cinci ori in acelasi post? si nu se scrie cu P mare? :)

:)))

salut,

probabil o sa imi imbunatatesc dexteritatea dupa ceva timp dar sigur nu o sa apreciez cele 3 butoane pentru semnalizare si mai ales cel de cancel.

au fost mai multe posturi dar unite intr-unul singur din motive de monolog.

si da, prefer sa imi scriu numele chiar de mai multe ori - de exemplu eu unul pe tine nu stiu cum te cheama si prefer in general sa stiu cu cine discut chiar daca in virtual.

Ma distreaza cand primesc mesaje private fara un nume - aceeasi senzatie ca atunci cand discut cu peretii.

... si da, de obicei imi scriu numele cu litera mica ca nu mi se pare ATAT de important.

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si da, prefer sa imi scriu numele chiar de mai multe ori - de exemplu eu unul pe tine nu stiu cum te cheama si prefer in general sa stiu cu cine discut chiar daca in virtual.

Ma distreaza cand primesc mesaje private fara un nume - aceeasi senzatie ca atunci cand discut cu peretii.

... si da, de obicei imi scriu numele cu litera mica ca nu mi se pare ATAT de important.

 

Eu vad lucrurile asa: pe un forum public, asta este realitatea, se scrie pe baza de nick-uri. Altfel, daca se cerea, ne puneam numele ca pe FB. Cand treci insa la privat (ex. PM) si mie mi se pare de bun-simt sa te semnezi, mai ales daca nu ai mai avut contact cu destinatarul, dar din pacate sunt si care nu o fac.

 

Pai daca tot nu e important, la ce te mai semnezi mereu? :) Sau... de ce nu ai scris Paul in nickname de la inceput?

Oricum, tind sa cred ca, de cand esti extrem de activ p-aici, cel putin pe acest topic, lumea sigur a inteles cum te cheama.

 

p.s. din intamplare, numele meu apare totusi in semnatura :D

 

Hai ca am luat-o off-topic, spor la accesorizat GS-ul! Eventual baga si niste poze s-o vedem cum arata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a, deci tu esti Vlad - sa traiesti! mai aflam - rand pe rand.

imi cer scuze in avans pentru cei agasati de faptul ca imi trec numele dupa fiecare post.

:)

 

numai bine,

paul

 

 

Eu vad lucrurile asa: pe un forum public, asta este realitatea, se scrie pe baza de nick-uri. Altfel, daca se cerea, ne puneam numele ca pe FB. Cand treci insa la privat (ex. PM) si mie mi se pare de bun-simt sa te semnezi, mai ales daca nu ai mai avut contact cu destinatarul, dar din pacate sunt si care nu o fac.

 

Pai daca tot nu e important, la ce te mai semnezi mereu? :) Sau... de ce nu ai scris Paul in nickname de la inceput?

Oricum, tind sa cred ca, de cand esti extrem de activ p-aici, cel putin pe acest topic, lumea sigur a inteles cum te cheama.

 

p.s. din intamplare, numele meu apare totusi in semnatura :D

 

Hai ca am luat-o off-topic, spor la accesorizat GS-ul! Eventual baga si niste poze s-o vedem cum arata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri



PS - cauciucul din care sunt facute mansoanele pentru GS este de cocos. In plus nu imi plac pentru ca sunt prea inguste ca diametru.

 

ia si cumpara un bandaj pentru rachetele de tenis, eu am si sunt foarte multumit de ele, doar ca trebuie sa le schimbi in fiecare sezon...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 



PS - cauciucul din care sunt facute mansoanele pentru GS este de cocos. In plus nu imi plac pentru ca sunt prea inguste ca diametru.

 

ia si cumpara un bandaj pentru rachetele de tenis, eu am si sunt foarte multumit de ele, doar ca trebuie sa le schimbi in fiecare sezon...

:) merci. citisem pe undeva de acea solutie insa prefer o varianta permanenta gen grip puppies (pe langa celelalte avantaje se mai reduc si micro-vibratiile din ghidon).

 

fain. nu ma asteptam sa fie asa ieftin transportul din uk in ro ... salvam 5 euro :)

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alternativa la grip puppies ar fi si Grip Buddies, care-s din neopren nu spuma. Erau foarte laudate pe ADVRider, eu am luat anul trecut pentru un prieten si e foarte multumit de ele. Le-am gasit in UK: http://nippynormans.com/f650stf650csf650gsf650-dakar/grip-buddies-vibration-elimination-grip-covers-all-bmw-models-plus-some-ducatihonda-kawasaki-suzuki-and-yamaha

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alternativa la grip puppies ar fi si Grip Buddies, care-s din neopren nu spuma. Erau foarte laudate pe ADVRider, eu am luat anul trecut pentru un prieten si e foarte multumit de ele. Le-am gasit in UK: http://nippynormans.com/f650stf650csf650gsf650-dakar/grip-buddies-vibration-elimination-grip-covers-all-bmw-models-plus-some-ducatihonda-kawasaki-suzuki-and-yamaha

Merci! Sigur cele de la wunderlich nu or sa tina o vesnicie ...:)

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot esti la capitolul accesorii, recomand si prelungirea de aripa fata:

http://nippynormans.com/mudguard-extenders/machineart-avant-fender-extender-r1200gsadv-all-years

merci si de asta. deocamdata o astept pe cea de spate.

Apoi o sa urmeze zona pasagerului - manerele de prindere le-au gandit cu dosul - prea in spate si prea sus - pasagerul sta cu mainile spre spate si cu coatele flexate - destul de neplacut. Am vazut ca givi mai face un suport de topcase SR689 care are inclus si manerele laterale pentru pasager - si cel putin din poze par putin mai jos si putin mai in fata ... sper sa fie ok.

In plus o sa fie nevoie si de un kit coborare scarite pasager ... din aceleasi motive de comfort.

 

numai bine,

paul

Editat de ivanp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci si de asta. deocamdata o astept pe cea de spate.

Apoi o sa urmeze zona pasagerului - manerele de prindere le-au gandit cu dosul - prea in spate si prea sus - pasagerul sta cu mainile spre spate si cu coatele flexate - destul de neplacut. Am vazut ca givi mai face un suport de topcase SR689 care are inclus si manerele laterale pentru pasager - si cel putin din poze par putin mai jos si putin mai in fata ... sper sa fie ok.

In plus o sa fie nevoie si de un kit coborare scarite pasager ... din aceleasi motive de comfort.

 

numai bine,

paul

 

frate da multe mai modifici :)))

la mine doamna nu se atinge de manerele de prindere, le-am si dat jos. pozitia e destul de lejera si se tine doar de mine (bine, eu am 1150gsa).

o poza cu invinuita nu pui?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma ajuta si pe mine cineva cu o lista cu operatiile de service care se fac la 30.000 km?

Io banuiesc ca se face exact ce s-a facut si la 10.000.

 

Nu uita si de lichidul de frana ca este important, la maxim doi ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate da multe mai modifici :)))

la mine doamna nu se atinge de manerele de prindere, le-am si dat jos. pozitia e destul de lejera si se tine doar de mine (bine, eu am 1150gsa).

o poza cu invinuita nu pui?

Salut,

 

Este obisnuita sa se tina de manere de la celelalte mobre. La GS distanta dintre pasager si "sofer" este mai mare si gradul de nesiguranta este un pic mai mare din acest motiv. evident tine si de obisnuinta dar si obisnuinta are o limita.

poze chiar nu am dar o sa fac.

 

Eu sunt curios ... Cat o sa meraga cu ea...

cu pasagera sau cu mobra? :) Daca cu pasagera - merg cam 2/3 din numarul de km cu pasagera si pentru mine confortul ei este la fel de important ca si confortul meu daca nu chiar mai mult tinand cont de faptul ca pentru ea motociclitul nu este o pasiune atat de mare ca la mine.

Oricum ea se leaga mult mai mult de motociclete decat mine si inca nu a trecut peste schimbare. Inca se gandeste ca sunt sanse sa ne reintoarcem la vechea mobra desi eu tot bat gura ca nu si nu si ca o sa fie mult mai ok cu GS - atat ca siguranta cat si ca confort.

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Este obisnuita sa se tina de manere de la celelalte mobre. La GS distanta dintre pasager si "sofer" este mai mare si gradul de nesiguranta este un pic mai mare din acest motiv. evident tine si de obisnuinta dar si obisnuinta are o limita.

poze chiar nu am dar o sa fac.

 

cu pasagera sau cu mobra? :) Daca cu pasagera - merg cam 2/3 din numarul de km cu pasagera si pentru mine confortul ei este la fel de important ca si confortul meu daca nu chiar mai mult tinand cont de faptul ca pentru ea motociclitul nu este o pasiune atat de mare ca la mine.

Oricum ea se leaga mult mai mult de motociclete decat mine si inca nu a trecut peste schimbare. Inca se gandeste ca sunt sanse sa ne reintoarcem la vechea mobra desi eu tot bat gura ca nu si nu si ca o sa fie mult mai ok cu GS - atat ca siguranta cat si ca confort.

 

numai bine,

paul

http://www.bikeshop.ro/accesorii/anunturi-vanzare-accesorii-echipament-motociclete-bug+spoiler+nou+suzuki+sv650+%2c+pinten+carena+inferioara+%2c+nou+nemontat%2c+nevopsit+-239334.html parca ai intrebat de aripa spate suplimentara,el cred k face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am pus grip=puppy si imi plac. Sa vedem cat tin la frecat ! :)

stau fixe dupa ce le tragi peste mansoane? Se rotesc daca tragi mai tare de ele?

 

In alta ordine de idei mai tras azi o tura de 700km...soare, ploaie, lapovita, soare, aversa de ploaie...

tot mai mult imi place mobretul...incep sa nu mai simt atat vibratiile si saua incepe sa fie mai comoda tinand cont de faptul ca nu am simtit nevoia sa ma opresc din cauza curului amortit. in plus e distractie mare pe curbe ...

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..........

 

Hella 1NL 008 090 821

Sunt cu H1 (55W) si le gasesti usor in tara pe la 400 lei

 

Interesant este ca acst cod Hella este EXACT cel folosit de Touratech unde costa 300 euro!! E drept la Touratech mai are in plus o protectie inutila din tabla gaurita :)

 

Trebuie sa-mi ajunga un set de Hella 1NL 008 090 821 , DAR H3. Nu le voi mai utiliza si le pun la vanzare. Daca e cineva interesat, pretul este de 300 RON (proiectoare, becuri, cabluri, releu) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stau fixe dupa ce le tragi peste mansoane? Se rotesc daca tragi mai tare de ele?

 

 

Da, stau fixe. Pe uscat nu am reusit sa le bag si le-am dat cu fas-fas de geamuri pe interior

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +56000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +20000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...