Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images



PS - cauciucul din care sunt facute mansoanele pentru GS este de cocos. In plus nu imi plac pentru ca sunt prea inguste ca diametru.

 

ia si cumpara un bandaj pentru rachetele de tenis, eu am si sunt foarte multumit de ele, doar ca trebuie sa le schimbi in fiecare sezon...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 



PS - cauciucul din care sunt facute mansoanele pentru GS este de cocos. In plus nu imi plac pentru ca sunt prea inguste ca diametru.

 

ia si cumpara un bandaj pentru rachetele de tenis, eu am si sunt foarte multumit de ele, doar ca trebuie sa le schimbi in fiecare sezon...

:) merci. citisem pe undeva de acea solutie insa prefer o varianta permanenta gen grip puppies (pe langa celelalte avantaje se mai reduc si micro-vibratiile din ghidon).

 

fain. nu ma asteptam sa fie asa ieftin transportul din uk in ro ... salvam 5 euro :)

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alternativa la grip puppies ar fi si Grip Buddies, care-s din neopren nu spuma. Erau foarte laudate pe ADVRider, eu am luat anul trecut pentru un prieten si e foarte multumit de ele. Le-am gasit in UK: http://nippynormans.com/f650stf650csf650gsf650-dakar/grip-buddies-vibration-elimination-grip-covers-all-bmw-models-plus-some-ducatihonda-kawasaki-suzuki-and-yamaha

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alternativa la grip puppies ar fi si Grip Buddies, care-s din neopren nu spuma. Erau foarte laudate pe ADVRider, eu am luat anul trecut pentru un prieten si e foarte multumit de ele. Le-am gasit in UK: http://nippynormans.com/f650stf650csf650gsf650-dakar/grip-buddies-vibration-elimination-grip-covers-all-bmw-models-plus-some-ducatihonda-kawasaki-suzuki-and-yamaha

Merci! Sigur cele de la wunderlich nu or sa tina o vesnicie ...:)

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot esti la capitolul accesorii, recomand si prelungirea de aripa fata:

http://nippynormans.com/mudguard-extenders/machineart-avant-fender-extender-r1200gsadv-all-years

merci si de asta. deocamdata o astept pe cea de spate.

Apoi o sa urmeze zona pasagerului - manerele de prindere le-au gandit cu dosul - prea in spate si prea sus - pasagerul sta cu mainile spre spate si cu coatele flexate - destul de neplacut. Am vazut ca givi mai face un suport de topcase SR689 care are inclus si manerele laterale pentru pasager - si cel putin din poze par putin mai jos si putin mai in fata ... sper sa fie ok.

In plus o sa fie nevoie si de un kit coborare scarite pasager ... din aceleasi motive de comfort.

 

numai bine,

paul

Editat de ivanp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci si de asta. deocamdata o astept pe cea de spate.

Apoi o sa urmeze zona pasagerului - manerele de prindere le-au gandit cu dosul - prea in spate si prea sus - pasagerul sta cu mainile spre spate si cu coatele flexate - destul de neplacut. Am vazut ca givi mai face un suport de topcase SR689 care are inclus si manerele laterale pentru pasager - si cel putin din poze par putin mai jos si putin mai in fata ... sper sa fie ok.

In plus o sa fie nevoie si de un kit coborare scarite pasager ... din aceleasi motive de comfort.

 

numai bine,

paul

 

frate da multe mai modifici :)))

la mine doamna nu se atinge de manerele de prindere, le-am si dat jos. pozitia e destul de lejera si se tine doar de mine (bine, eu am 1150gsa).

o poza cu invinuita nu pui?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma ajuta si pe mine cineva cu o lista cu operatiile de service care se fac la 30.000 km?

Io banuiesc ca se face exact ce s-a facut si la 10.000.

 

Nu uita si de lichidul de frana ca este important, la maxim doi ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate da multe mai modifici :)))

la mine doamna nu se atinge de manerele de prindere, le-am si dat jos. pozitia e destul de lejera si se tine doar de mine (bine, eu am 1150gsa).

o poza cu invinuita nu pui?

Salut,

 

Este obisnuita sa se tina de manere de la celelalte mobre. La GS distanta dintre pasager si "sofer" este mai mare si gradul de nesiguranta este un pic mai mare din acest motiv. evident tine si de obisnuinta dar si obisnuinta are o limita.

poze chiar nu am dar o sa fac.

 

Eu sunt curios ... Cat o sa meraga cu ea...

cu pasagera sau cu mobra? :) Daca cu pasagera - merg cam 2/3 din numarul de km cu pasagera si pentru mine confortul ei este la fel de important ca si confortul meu daca nu chiar mai mult tinand cont de faptul ca pentru ea motociclitul nu este o pasiune atat de mare ca la mine.

Oricum ea se leaga mult mai mult de motociclete decat mine si inca nu a trecut peste schimbare. Inca se gandeste ca sunt sanse sa ne reintoarcem la vechea mobra desi eu tot bat gura ca nu si nu si ca o sa fie mult mai ok cu GS - atat ca siguranta cat si ca confort.

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Este obisnuita sa se tina de manere de la celelalte mobre. La GS distanta dintre pasager si "sofer" este mai mare si gradul de nesiguranta este un pic mai mare din acest motiv. evident tine si de obisnuinta dar si obisnuinta are o limita.

poze chiar nu am dar o sa fac.

 

cu pasagera sau cu mobra? :) Daca cu pasagera - merg cam 2/3 din numarul de km cu pasagera si pentru mine confortul ei este la fel de important ca si confortul meu daca nu chiar mai mult tinand cont de faptul ca pentru ea motociclitul nu este o pasiune atat de mare ca la mine.

Oricum ea se leaga mult mai mult de motociclete decat mine si inca nu a trecut peste schimbare. Inca se gandeste ca sunt sanse sa ne reintoarcem la vechea mobra desi eu tot bat gura ca nu si nu si ca o sa fie mult mai ok cu GS - atat ca siguranta cat si ca confort.

 

numai bine,

paul

http://www.bikeshop.ro/accesorii/anunturi-vanzare-accesorii-echipament-motociclete-bug+spoiler+nou+suzuki+sv650+%2c+pinten+carena+inferioara+%2c+nou+nemontat%2c+nevopsit+-239334.html parca ai intrebat de aripa spate suplimentara,el cred k face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am pus grip=puppy si imi plac. Sa vedem cat tin la frecat ! :)

stau fixe dupa ce le tragi peste mansoane? Se rotesc daca tragi mai tare de ele?

 

In alta ordine de idei mai tras azi o tura de 700km...soare, ploaie, lapovita, soare, aversa de ploaie...

tot mai mult imi place mobretul...incep sa nu mai simt atat vibratiile si saua incepe sa fie mai comoda tinand cont de faptul ca nu am simtit nevoia sa ma opresc din cauza curului amortit. in plus e distractie mare pe curbe ...

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..........

 

Hella 1NL 008 090 821

Sunt cu H1 (55W) si le gasesti usor in tara pe la 400 lei

 

Interesant este ca acst cod Hella este EXACT cel folosit de Touratech unde costa 300 euro!! E drept la Touratech mai are in plus o protectie inutila din tabla gaurita :)

 

Trebuie sa-mi ajunga un set de Hella 1NL 008 090 821 , DAR H3. Nu le voi mai utiliza si le pun la vanzare. Daca e cineva interesat, pretul este de 300 RON (proiectoare, becuri, cabluri, releu) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stau fixe dupa ce le tragi peste mansoane? Se rotesc daca tragi mai tare de ele?

 

 

Da, stau fixe. Pe uscat nu am reusit sa le bag si le-am dat cu fas-fas de geamuri pe interior

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, stau fixe. Pe uscat nu am reusit sa le bag si le-am dat cu fas-fas de geamuri pe interior

Merci!

 

Mi-a ajuns si mie sambata senzorul de nivel - a trebuit calibrat ca sa indice corect si dupa calibrare indica corect (cel putin 2 rezervoare a indicat corect).

Vedem "cat tine".

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alea aurii sunt doar pt LC. Mai ales daca le ai pe cele standard de GS, ti le recomand. Eu le am de la inceput si imi plac tare mult, adica sunt facute cu cap.

Daca vrei, ti le pot comanda si eu aici la dealer (pretul similar ca pe site, probabil si cu -10% discount pe care ii am eu) si ti le trimit prin cineva la Sibiu dar trebuie sa te misti/hotarasti f repede.

 

KHK, mersi pentru disponibilitate. Intre timp am fost pe la snowbordeala prin "zonele reci" care ard buzunarele asa ca trebuie sa mai aman "investitiile". :)

Probabil gasesc alta varianta, local in .ro, ca sa nu te mai complic. Multumesc inca odata.

 

g.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Paul, vis-a-vis de inaltatoarele Rox pe care le pomenesti mai jos, ai gasit cumva un furnizor in Europa pentru ele?

Ca eu am cautat si n-am gasit decat site-ul lor din State (cu transport scump si livrare ce dureaza) si un site din UK unde ajunge toata distractia la cca 100 lire (pentru varianta 1R-P2PP).

 

Merci.

 

Salut,

......

1. imi trebuie inaltatoare de ghidon ca nu imi place pozitia - am de ales intre 2 variante - aia de la SW-Motech care le duce si spre in spate dar si varianta de la Rox (5.8mm) care mi se pare mai potrivita pentru ca sunt mai lungi si poate fi asezata in toate pozitiile - sper sa permita comenzile si conductele.

.....

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Bogdan,

 

Eu am luat din TM de la Paul Moto/paulmoto.ro - sunt aduse de la partseurope.eu, sunt in catalogul de street. Catalogul pare stufos dar se poate face "search".

(iti recomand sa te uiti tu in catalog si sa ii dai un telefon pentru pret).

... Vad ca esti din TM deci nu are rost sa zic ca ti le trimit eu.

 

numai bine,

paul

 

Paul, vis-a-vis de inaltatoarele Rox pe care le pomenesti mai jos, ai gasit cumva un furnizor in Europa pentru ele?

Ca eu am cautat si n-am gasit decat site-ul lor din State (cu transport scump si livrare ce dureaza) si un site din UK unde ajunge toata distractia la cca 100 lire (pentru varianta 1R-P2PP).

 

Merci.

Editat de ivanp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...