Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

fara ironie sau altceva... chiar sunt curios, cat costa sa schimbi la alta motocicleta (alta marca) kitul complet de abreiaj la reprezentanta si cu piese originale? Alte variante chiar nu ma intereseaza raspunsul ca nu ar fi relevant. (deci, repet: kitul complet cu tot ce presupune, manopera la reprezentanta si piese originale)

 

La cam toate celelalte motociclete pentru a schimba ambreiajul dai jos un capac, schimbi o serie de placi si arcuri si pui capacul la loc. La noi o faci bucatele ca sa ajungi la ambreiaj. Sunt absolut convins ca manopera e mult mai scumpa la BMW pentru operatiunea asta, la fel si pretul pieselor.

 

Nu prea cred totusi ca un ambreiaj de tine 150k, oricat de original ar fi. Cred ca 100k e deja putin optimist. Evident, nu zic ca nu sunt cazuri dar mai rare cred.

Al meu are 80.500km. O singura data, dupa foarte mult mers prin trafic am simtit ceva ciudat, maneta moale si fara "prag". Probabil doar il supraincalzisem. Dar cand am dat electromotorul jos si m-am holbat la ambreiaj, cel putin ochiometric, avea grosime suficienta pentru inca pe atat. Gandeste-te ca-i fix acelasi principiu si aceeasi tehnologie ca la toate masinile. Cand ai auzit ultima oara de un ambreiaj schimbat prematur (in mai putin de 150k km) la o masina cu care s-a mers normal? In plus, tipul ala care ajunsese cu R 1100 GS la 450.000 mile spunea ca nu l-a schimbat decat de 2 ori.

 

Si apropos, o fi ceva marketing hype cu discul ala ceramic de la Touratech, dar daca ar fi sa am nevoie de un astfel de schimb, pe ala l-as lua.

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@IceCube nu te lua dupa toti aiuriti care cum au iesit din tara si mai ales prin popoarele germanice cred ca au facut realizarea vieti lor - si de acolo poti sa iti iei teapa la fel de bine (vezi una recenta http://www.ukgser.com/forums/showthread.php?t=197963)

 

crezi ca primul propietar, roman fiind, dupa ce da 15000 euro pe o mobra o sa umble cu sarma sa regleze tacheti ?!?!

 

singura diferenta intre germania si romania este ca aia au o piata de cateva mii de ori mai mare ca in romania

 

ce iti pot recomanda este sa o iei de la primul propietar (din ro, de, uk etc. )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara ironie sau altceva... chiar sunt curios, cat costa sa schimbi la alta motocicleta (alta marca) kitul complet de abreiaj la reprezentanta si cu piese originale? Alte variante chiar nu ma intereseaza raspunsul ca nu ar fi relevant. (deci, repet: kitul complet cu tot ce presupune, manopera la reprezentanta si piese originale)

 

asta e treaba care mai mult de 2 ore nu dureaza, la o japo cum e a mea de exemplu.

 

nu am ajuns inca la asemenea operatiune si nu nici nu vreau sa ajung pre curand. habar n-am ce presupune un kit complet.

 

oricum remarca mea era fara lipsa de ironie ci doar o uimire la auzul sumei :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bate gandul sa achizitionez si eu un troleibuz d-asta, ceva sfaturi ? sa dau o fuga in germanica sau sa caut aici la noi ?

 

Thanks

 

Man incearca unul inainte ca o sa ai probleme cu el. Este motor foarte inalt. Eu am probleme si acum astept saua noua mai joasa. O sa vad atunci ce si cum.

 

Personal sunt inca extaziat de mobra asta. Nu imi vine sa cred ce bovis am fost ca nu am luat mai devreme.

Editat de Baiazid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiazide, cred ca-i mai mult problema de obisnuinta. M-am dat cu VFR-ul unui prieten si, lasand la o parte lipsa confortului, imi era foarte greu s-o las pe curbe, in consecinta le luam foarte incet si cu mare bagare de seama. Aceleasi curbe cu GSu' mi s-ar fi parut banale in schimb. O data ce inveti cum e distribuita greutatea, cum trebuie sa mergi ca sa nu ai parte de efect de cardan si cu lipsa aparenta a feelingului pe furca iti dai seama ca e, de fapt, foarte usor de controlat si ca poti depasi o gramada de vitezane pe un traseu virajat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am dat cu VFR-ul unui prieten si, lasand la o parte lipsa confortului, imi era foarte greu s-o las pe curbe, in consecinta le luam foarte incet si cu mare bagare de seama.

Dupa ce mi-am luat GS-ul nu am mai mers o buna bucata de vreme cu VFR-ul.

Am crezut ca s-a stricat ceva pe la suspensii, ca mergeam ca un incepator !

Am dat-o unui prieten la o proba si mi-a zis ca n-are nimic, doar ca eu ma obisnuisem cu vaca! :laugh:

 

 

 

In alta ordine de idei, eu am cam 1,92m si sea joasa pe adventure. E putin scobita si desi am pus o perna de la Airhawk, tot mi se pare joasa !

Este careva interesat de un schimb de sei de 1150 adv ?

Atata doar ca n-as vrea sa fie modelul cu gri si rosu, ca eu am modelul "viespe" cu negru si galben si nu ar da bine deloc ! A mea e neagra complet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man incearca unul inainte ca o sa ai probleme cu el. Este motor foarte inalt. Eu am probleme si acum astept saua noua mai joasa. O sa vad atunci ce si cum.

 

Personal sunt inca extaziat de mobra asta. Nu imi vine sa cred ce bovis am fost ca nu am luat mai devreme.

 

 

Salut bre, din fericire am mers deja cu vreo 2 r1200gs, oricum o sa-i cumpar o sha mai scobita.. iar la greutatea mea, se mai lasa din suspensie :laugh:

 

Am primit un PM cu un troleibuz misto, vom vedea..

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut bre, din fericire am mers deja cu vreo 2 r1200gs, oricum o sa-i cumpar o sha mai scobita.. iar la greutatea mea, se mai lasa din suspensie :laugh:

 

Am primit un PM cu un troleibuz misto, vom vedea..

 

Bafta

 

Eu trec de la 1000rr la Senanatoare, tu de la zx10r la troleibuz. Interesante migrari :rock:

PS: sa vezi ce fain se ridica pe o roata!

 

Eu inca astept shaua din germania. Le dau termen pana luni sa o trimita daca nu reclam la paypal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu trec de la 1000rr la Senanatoare, tu de la zx10r la troleibuz. Interesante migrari :)

PS: sa vezi ce fain se ridica pe o roata!

 

Eu inca astept shaua din germania. Le dau termen pana luni sa o trimita daca nu reclam la paypal.

 

Baiazide, ai grija cu ridicatul pe o roata, nu exagera ca nu face bine la cardan ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Joi, pe pasul St. Gotthard, am vazut pt prima data un 1200GS din noua editie limitata "15ani de GS cu 4 supape" (pe cilindru, normal).

 

Pachetul, care in Germania costa 350euro, consta in: culoare alb-Alpin, saua bicolora si prorectii cilindru tip ADV, parbriz fumuriu, jante negre cu spite, prelungire aripa fata si un mic spoiler la radiatorul de ulei.

 

post-9546-1249902084_thumb.jpg

 

 

p.s. am eu impresia sau lipsete p-aici un topic dedicat posesorilor si celor interesati de R1100GS si R1150GS/ADV, care sunt nevoiti sa discute pe acest topic? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
p.s. am eu impresia sau lipsete p-aici un topic dedicat posesorilor si celor interesati de R1100GS si R1150GS/ADV, care sunt nevoiti sa discute pe acest topic? ;)

 

Vlad, nu ii opreste nimeni sa isi faca un topic al lor.

Posesorii de 1100 GS au topic :

BMW R 1100 GS - Informatii despre

In ceea ce ii priveste pe cei cu 1150 GS, personal, de pe forum, cunosc doar 6 - doi din Cluj (Taful si inca un amic de-al lui), unul din TM (Rove), unul din Bucuresti (Bronto, care de fapt l-a schimbat cu un Scarver), Bobita din Botosani si Grownuppunk

Later edit:

Acum m-am mai uitat pe forum - ar mai fi Budd. Si nu pot sa il uit pe un roman care din homeless prin Istanbul ajunsese, de-adevaratelea, posesor de 1150 Adventure in Anglia si incerca sa agate toate tipele de pe aici de pe forum, cu motorul si banii lui.

Dar cu el iti garantez ca nu se putea discuta chiar nimic :) .

Mesaj completat

Voi sunteti singurii cu topicul ridicat, fiindca ati fost cei mai multi si exista activitate pe el.

 

Repet, nu ii opreste nimeni sa isi faca topicurile lor.

Dar acestea nu se vor mentine pe prima pagina si nici nu le pot ridica la "sticky" daca nu exista activitate pe ele.

Si daca s-ar face, probabil ca oamenii, din necunostiinta, tot la voi ar scrie, fiindca sunteti mai usor de reperat pe prima pagina.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlad, nu ii opreste nimeni sa isi faca un topic al lor.

 

In ceea ce ii priveste pe cei cu 1150 GS, personal, de pe forum, cunosc doar 6

 

Evident ma gandisem la un topic comun 1100 si 1150GS pt ca din cate stiu dieferentele sunt destul de mici.

Sincer, cred ca sunt mai multi posesori, unii mai "timizi" sau care scriu rar. (de exemplu, daca nu fac o confuzie, mai era @cristescu cu un 1150 galben cumparat de la Viena)

 

Normal, isi pot deschide singuri, nu e treaba mea mai ales ca nu sunt posesor, am fost doar putin surprins ca nu au in topicurile principale (ca si 1200 sau 650) un topic al lor,in ciuda faptului ca 1100/50GS sunt destul de "populare" si reprezentative pt segmentul enduro-touring.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Am sa imi fac timp saptamana aceasta si am sa iau la periat acest topic, urmand a muta in topicul posesorilor de 1100 Gs posturile referitoare la acest model.

La fel voi proceda si in cazul in care va aparea un topic pentru 1150 GS/GSA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.hexcode.co.za/

 

Vroiam sa intreb daca si-a luat cineva un GS-911. Un review, o parere. Este destul de scump si nu stiu daca se merita

am vazut si filmuletul pe youtube cu unealta asta, pare buna; daca se merita sau nu, tu stii cat de departe de civilizatie iti planifici calatoriile, sau daca te apuci tu sa mesteresti la ea; daca tot e in garantie, eu zic ca nu se merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt cine este interesat de sisteme de navigatie, a aparut noul BMW Navigator IV ce are la baza performantul Garmin zumo 660 Europa. In plus a fost dotat cu un suport special care contine si 4 butoane ajutatoare iar softul a fost upgradat pt posesorii de BMW.

Una dintre facilitatile interesante mi se pare posibilitatea de a schimba rute intre 2 posesori, foarte simplu, via bluetooth.

 

http://www.navigadget.com/index.php/2009/0...ad-navigator-iv

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt cine este interesat de sisteme de navigatie, a aparut noul BMW Navigator IV ce are la baza performantul Garmin zumo 660 Europa. In plus a fost dotat cu un suport special care contine si 4 butoane ajutatoare iar softul a fost upgradat pt posesorii de BMW.

Una dintre facilitatile interesante mi se pare posibilitatea de a schimba rute intre 2 posesori, foarte simplu, via bluetooth.

 

http://www.navigadget.com/index.php/2009/0...ad-navigator-iv

Pret?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pret?

 

Ooo... salut Raul! Nu am mai auzit nimic de tine...

 

Pretul, am inteles in jur de 700. Nu-i putin dar e totusi cam cel mai performant pe piata la ora actuala. Si nu m-ar mira la anu' sa se mai ieftineasca.

Mesaj completat

Pare cam "de strada". Nu cred ca face fata la praf, trante, ploi sau vibratii ca un Garmin GPS 60CSx.

 

Acum nu stiu la ce chinuri sau conditii extreme vrei tu sa supui saracul aparat... dar mi-e greu sa cred ca nu este suficient de rezistent. Modelele anterioare au fost destul de apreciate in lumea "adventurierilor"... si nu pare asta sa fie mai prejos.

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am dat pe AmcKart. Tourance-uri cu aproape 20.000km au ajuns pana la capat. Atat doar ca am dat de atatea ori cu crash-bar-ul de asfalt incat incepuse sa mi se faca mila. Senzatia insa era aproape orgasmica. Poze cu "damage-ul" mai tarziu sau maine :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

In urma unei intemplari nefericite - un prieten a dat saua spate la gs1100-le meu jos si nu a mai incuiat-o cand a pus-o la loc, am pierdut-o :( . Are careva o sa de 1100gs de pasager care nu o mai foloseste? Am mare nevoie, deoarece 80% din drumurile mele calare pe motor le fac cu prietena in spate, sau poate cunoasteti pe careva care are :cheers:

 

Cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doua intrebari am pus la www.r1200gs.info/forum

 

1. http://r1200gs.info/forum/showthread.php?t=1589

2. http://r1200gs.info/forum/showthread.php?t=1595

 

Nu le mai relatez aici ca nu are sens sa duplic posturile. Daca v-ati intalnit cu aceste 2 probleme, da-ti un reply pls.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doua intrebari am pus la www.r1200gs.info/forum

 

1. http://r1200gs.info/forum/showthread.php?t=1589

 

Da, ambreajul miroase daca-l patinezi. Nu prea mi se intampla pe asfalt, dar in padure da. L-am patinat la un moment dat, la inceput, pe niste frunze, asa de rau ca mirosea pe o raza de 50m. N-are nimic nici acum. Tot ce este de facut este sa nu mai patinezi ambreajul.

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

1. dap, ambreiajul. baietii aia doi de pe r1200gs.info au raspuns la obiect. nu uita ca la tramvaiul asta ambreiajul este uscat spre deosebire de motoarele cu care erai tu obisnuit. :cheers:

 

2. motor rece? motor cald? supapele sunt corect reglate?

daca ai emotii, du-te peste baietii din service si spune-le sa verifice ambii cilindri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...