Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

Postez in numele echipei Carpathian 2 Wheels Guide (site-ul proiectului) si vreau sa va cer o mana de ajutor.

In wekeendul acesta (17-18 Octombrie) o sa filmam pentru un clip de prezentare al ghidului si avem nevoie de inca doi motociclisti care sa apara in clip.

Cel mai important aspect este ca trebuie sa fie motociclete BMW, preferabil modele GS (1200/1150, 800 sau 650) si sa fie din apropierea Clujului.

 

Filmarile o sa aiba loc in depresiunea Rimetea, jud Cluj si in apropierea Cheilor Manastirii, pe drumul neasfaltat care le traverseaza.

O sa asiguram benzina, cazarea sambata noaptea si bautura de sambata seara.

Noi o sa plecam sambata dupa-masa din Cluj si stam pana duminica seara.

 

Daca sunteti interesati va rog sa imi scrieti pe privat.

 

Mersi,

Drumuri faine!

Calin

 

 

Filmariile au iesit foarte bine si a fost un wekeend pe cinste:

O parte din merit se datoreaza lui Svalt, Calin, Lovi si Dan (ultimii doi de la Transilvania Bikers)

 

Las si o imagine ca sa va faceti o idee ce am facut si pe unde am umblat:

 

12112281_10153625687514976_4511892345778

 

Alte poze o sa apara in curand aici: https://www.facebook.com/carpathian2wheelsguide

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt proaspat posesor de gs ...

 

Fara legatura cu plimbarea, doar ca info: vad ca la profil zici ca ai LC, in caz ca ai intrebari specifice pentru LC, exista tot la sectiunea asta topic separat dedicat LC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Sunt proaspat posesor de gs si ma gandeam in weekend daca este vremea frumoasa sa iesim la o plimbare in afara bucurestiului..doritori?

Hai sa vedem... Eu n-am nici o idee ... :stuck:

» Post actualizat in 21 Oct 2015 16:50

Fara legatura cu plimbarea, doar ca info: vad ca la profil zici ca ai LC, in caz ca ai intrebari specifice pentru LC, exista tot la sectiunea asta topic separat dedicat LC.

Heeei, fara bisericute si gasti separate, daa ? :-L :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Sunt proaspat posesor de gs si ma gandeam in weekend daca este vremea frumoasa sa iesim la o plimbare in afara bucurestiului..doritori?

 

de ce nu-ti faci topic separat cu plimbarea? e sectiune dedicata. nu-i mai simplu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze daca am postat gresit :) dar ma gandeam sa profitam de ult zile din sezon

Normal ca ai gresit. Aici se discuta numai treburi importante de genul cati bani arunc pe Touratech ca pe urma sa-mi tin moto in garaj, cat ma costa un Garmin de ultima generatie ca sa-mi arate drumul de la Arcul de Triumf la Casa Presei etc. Eu am intrebat cum sa-mi schimb amaratul ala de bec de pozitie si mi-a raspuns, normal, doar Luigi, care, culmea, nu are GS, ci LT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca ai gresit. Aici se discuta numai treburi importante de genul cati bani arunc pe Touratech ca pe urma sa-mi tin moto in garaj, cat ma costa un Garmin de ultima generatie ca sa-mi arate drumul de la Arcul de Triumf la Casa Presei etc. Eu am intrebat cum sa-mi schimb amaratul ala de bec de pozitie si mi-a raspuns, normal, doar Luigi, care, culmea, nu are GS, ci LT.

si daca la prima GSA 100000 km iar la a doua GSA 84000 km NU AM SCHIMBAT bec de pozitie

eram obligat sa ti raspund .......

ps. APROPO cat mai costa un garnin zumo 660 cu HARTA LA ZI PE BERCENI???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca ai gresit. Aici se discuta numai treburi importante de genul cati bani arunc pe Touratech ca pe urma sa-mi tin moto in garaj, cat ma costa un Garmin de ultima generatie ca sa-mi arate drumul de la Arcul de Triumf la Casa Presei etc. Eu am intrebat cum sa-mi schimb amaratul ala de bec de pozitie si mi-a raspuns, normal, doar Luigi, care, culmea, nu are GS, ci LT.

 

esti ranchiunos si nu-ti sade bine.

e topicul posesorilor de bmw r1200gs/a. sunt topicuri speciale pt calatorii.

frumos ar fi sa se mentina o ordine in postari sa poti parcurge topicul asta in caz ca ai nevoie de ajutor. din pacate nu e nici o sansa...

 

 

si frumos era, dupa ce ai schimbat becu ala sa scrii si pe forum daca tot ai cerut ajutoru. poate sunt unii care nu s-au lovit de problema (ca ianachim) si sa le fie mai usor in caz ca au nevoie.

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca la prima GSA 100000 km iar la a doua GSA 84000 km NU AM SCHIMBAT bec de pozitie

eram obligat sa ti raspund .......

ps. APROPO cat mai costa un garnin zumo 660 cu HARTA LA ZI PE BERCENI???

:10: :10: :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze daca am postat gresit

 

N-a zis nimeni ca ai gresit, eu doar te-am facut atent ca exista si topic specific de LC pentru eventuale intrebari sau probleme in viitor.

» Post actualizat in 22 Oct 2015 15:18

sunt topicuri speciale pt calatorii.

 

Aici ai si... nu ai dreptate. Poate omu' avea chef de plimbat cu "frati de suferinta" cu GS-uri, sa povestesti despre acelasi tip de moto etc.

De exemplu cam toti pe care eu ii cunosc acum de pe forumul asta au GS-uri :D

 

Normal, nu trebuie exagerat sa transformi topicul asta intr-unul de plimbari dar poti da un semnal si apoi sa continui pe privat, cred eu...

» Post actualizat in 22 Oct 2015 15:20

NU AM SCHIMBAT bec de pozitie

 

Nici eu... deci ce as fi putut spune?? Am schimbat insa in cei cca 40.000km pe dohc doua de faza de intalnire, la primul a durat mai mult pana am prins ideea iar la al doilea max 1min. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti ranchiunos si nu-ti sade bine.

e topicul posesorilor de bmw r1200gs/a. sunt topicuri speciale pt calatorii.

frumos ar fi sa se mentina o ordine in postari sa poti parcurge topicul asta in caz ca ai nevoie de ajutor. din pacate nu e nici o sansa...

 

 

si frumos era, dupa ce ai schimbat becu ala sa scrii si pe forum daca tot ai cerut ajutoru. poate sunt unii care nu s-au lovit de problema (ca ianachim) si sa le fie mai usor in caz ca au nevoie.

Tot cu el ars umblu, ca mu-mi intra mana pe dedesubt si mi-e lene sa-i dau jos bordul.

Dar si-a luat si omul un GS, e mandru, si voi il trimiteti la plimbare. Intamplator mai am un BMW, F650 Funduro, si mai discut cu oamenii de pe acolo. Si cu aia de pe Aprilia. Pe niciunde nu am vazut atata rautate ca aici. Te doare mana sa-i scrii omului bun venit si sa simta primit in comunitate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot cu el ars umblu, ca mu-mi intra mana pe dedesubt si mi-e lene sa-i dau jos bordul.

Dar si-a luat si omul un GS, e mandru, si voi il trimiteti la plimbare. Intamplator mai am un BMW, F650 Funduro, si mai discut cu oamenii de pe acolo. Si cu aia de pe Aprilia. Pe niciunde nu am vazut atata rautate ca aici. Te doare mana sa-i scrii omului bun venit si sa simta primit in comunitate?

 

madaline, bine ai venit, s-o stapanesti sanatos!!! nu-s posesor de 1200, doar de 1150 gsa, dar sper sa primesti urarile mele :))

si sa stii ca nu e rautate, e relax fata de alte topicuri, o sa vezi in timp. baietii astia nu-s atat de reci si distanti cum par.

multi oameni de calitate aici, o sa te convingi cu timpu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

madaline, bine ai venit, s-o stapanesti sanatos!!! nu-s posesor de 1200, doar de 1150 gsa, dar sper sa primesti urarile mele :))

si sa stii ca nu e rautate, e relax fata de alte topicuri, o sa vezi in timp. baietii astia nu-s atat de reci si distanti cum par.

multi oameni de calitate aici, o sa te convingi cu timpu.

Merci de urari! E de patru ani, nu de acum si nu era vorba de mine, ci de omul care si-o luase de curand. Cunosc destui posesori de 1200, stai linistit, si stiu ca unii sunt chiar ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Madaline,nu-i cam amara cafeaua?

Daca nu te-as cunoaste...

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma iese cineva cu omu' , ca asta ne-a intrebat... ? ...fara sa o dam pe becuri ,topicuri, modele and shit !


» Post actualizat in 24 Oct 2015 11:14

/index.php?/topic/732537-actiune-comemorativa-bogdan-gigina-ccmr/

Editat de shpixy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Servus,

Am o mica problema, intrerupatorul de la farurile de ceata refuza sa "basculeze" in pozitia inchis, l-am desfacut si e mica bucata de plastic a crapat, practic de iecare data cand apas pe buton se largeste si nu reseste sa faca acel "click". Am fost la BMW, trebuie sa-mi schimbe tot intrerupatorul (cu tot cu cablu), cost 85Euro +timpul de lucru, ma rog, o sa merg la ei ca ultima solutie, intrebarea mea e daca gasesc asa ceva pe aici?

 

post-16462-0-98453800-1446490919_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am desfacut buton DINALA, dar ce am desfacut pana acum, am reusit sa repar/inlocuiesc.

Daca e dinala rotund, cum e la restul butoanelor de pe ghidon (semnalizare. claxon, etc) se poate inlocui.

 

Daca nu, nu ai loc sa bagi niste lipici cu glue gun, ala se intareste si nu o sa iti mai permita sa se largeasca cand apesi ;) Sau macar sa faci cu glue gun-ul un fel de cadru in jurul lui, intarindu-l ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o mica problema, intrerupatorul de la farurile de ceata refuza sa "basculeze" in pozitia inchis, l-am desfacut si e mica bucata de plastic a crapat, practic de iecare data cand apas pe buton se largeste si nu reseste sa faca acel "click". Am fost la BMW, trebuie sa-mi schimbe tot intrerupatorul (cu tot cu cablu), cost 85Euro +timpul de lucru, ma rog, o sa merg la ei ca ultima solutie, intrebarea mea e daca gasesc asa ceva pe aici?

 

La dohc am avut si eu problema asta... desi nu foloseam niciodata butonul (nu am vazut niciodata motivul pt care NU as merge cu ele aprinse), la un moment dat butonul nu mai ramanea fixat in pozitia aprins (si implicit farurile). Am intrebat aici la service cat costa, mi-au zis cca 35€ dar nu mi-au zis si ca manopera bate pe la 60-70€ (aici e cam 120€/h). Ma rog, dei m-a costat cam 100€ cu totul.

Acuma na, dupa aproape 40.000km trebuia sa se strice ceva :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(nu am vazut niciodata motivul pt care NU as merge cu ele aprinse), l

 

Pt ca deranjeaza pe cei de pe contrasens? Daca luminile sunt de ceata sunt menite sa patrunda prin ceata pt a te face mai vizibil. (apropos, farurile de ceata nu trebuie sa-ti lumineze calea pe timp de ceata, ci sa te faca mai vizibil, la fel ca stopul de ceata).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am desfacut buton DINALA, dar ce am desfacut pana acum, am reusit sa repar/inlocuiesc.

Daca e dinala rotund, cum e la restul butoanelor de pe ghidon (semnalizare. claxon, etc) se poate inlocui.

 

Daca nu, nu ai loc sa bagi niste lipici cu glue gun, ala se intareste si nu o sa iti mai permita sa se largeasca cand apesi ;) Sau macar sa faci cu glue gun-ul un fel de cadru in jurul lui, intarindu-l ;)

 

Multumesc Dan. Am incercat cum mi-a trecut prin cap, am pus un zip-tie foarte subtire si l-am strans, am lipit - nu tine. Prea mult spatiu nu am, dar nici nu am incercat cu un glue-gun.Mi-a trecut si mie prin cap sa fac ceva tresa metalica, dar tija aia e piramidala si cum ziceam, spatiul este foarte putin.... Am zis ca poate gasesc pe undeva un buton nou, traim noi intr-o societate de consum dar asta e bataie de joc, nu consum, sa arunci practic tot intrerupatorul si cablurile doar pentru un plastic de 1Euro care a plesnit...

 

La dohc am avut si eu problema asta... desi nu foloseam niciodata butonul (nu am vazut niciodata motivul pt care NU as merge cu ele aprinse), la un moment dat butonul nu mai ramanea fixat in pozitia aprins (si implicit farurile). Am intrebat aici la service cat costa, mi-au zis cca 35€ dar nu mi-au zis si ca manopera bate pe la 60-70€ (aici e cam 120€/h). Ma rog, dei m-a costat cam 100€ cu totul.

Acuma na, dupa aproape 40.000km trebuia sa se strice ceva :D

Asta fac si eu acum, am lasat butonul in pozitia aprins dar imi cam mananca bateria... Si pe frigul asta se duce ca naiba, acum cateva zile credeam ca ma lasa in drum...IN plus eu fac drumuri scurte.. O data pe saptamana o pun la incarcat dar ma ma uit dupa o noua baterie; acum am un Odyssey 535 de 3 ani dar parca nu face banii, "fosta" tot atat a tinut si nu a costat 175E, aveti vreo recomandare pentru mine?

 

Pt ca deranjeaza pe cei de pe contrasens? Daca luminile sunt de ceata sunt menite sa patrunda prin ceata pt a te face mai vizibil. (apropos, farurile de ceata nu trebuie sa-ti lumineze calea pe timp de ceata, ci sa te faca mai vizibil, la fel ca stopul de ceata).

 

Eu mi-am luat amenda in Austria pentru ca mergeam cu farurile de ceata aprinse si de atunci sunt cuminte

Editat de M a v e r i c k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...