Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

Vlad, incercam o paralela 11xx/1200, pentru ca divulgaritatea umanistica unui om s-ar putea retusa pe un blastom ale nonsalantei nonconformistice intr-un "nancalvin",numai ca aceasta republistica interumana s-ar putea repudia pe un anumit tronson umanitar. As vrea ca totul in aceasta zi a unui prohod pe care divinitatea interumana se putea codifica. O impartasanie pura s-ar putea restructura pe un anumit discomfort plurirenascentistic umanitar...

 

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vlad, incercam o paralela 11xx/1200, pentru ca divulgaritatea umanistica unui om s-ar putea retusa pe un blastom ale nonsalantei nonconformistice intr-un "nancalvin",numai ca aceasta republistica interumana s-ar putea repudia pe un anumit tronson umanitar. As vrea ca totul in aceasta zi a unui prohod pe care divinitatea interumana se putea codifica. O impartasanie pura s-ar putea restructura pe un anumit discomfort plurirenascentistic umanitar...

 

Aaaa, pai daca stiam de la inceput, era altceva, abia acum am inteles. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre km nu are rost sa discutam, toti stim ca nu sunt reali.Mobrele arata si functioneaza impecabil.

 

 

BMW tine istoricul de service pentru orice motoreta/masina/utilaj. Baza de date la care au acces persoane autorizate.

Ai seria - se poate verifica. Sau mergi cu vanzatorul de manuta la ei si ti se confirma/infirma poezia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlad, incercam o paralela 11xx/1200, pentru ca divulgaritatea umanistica unui om s-ar putea retusa pe un blastom ale nonsalantei nonconformistice intr-un "nancalvin",numai ca aceasta republistica interumana s-ar putea repudia pe un anumit tronson umanitar. As vrea ca totul in aceasta zi a unui prohod pe care divinitatea interumana se putea codifica. O impartasanie pura s-ar putea restructura pe un anumit discomfort plurirenascentistic umanitar...

 

 

:)

 

orice ai fumat ruleaza si mie una!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu in cazul particular al motocicletei tale dar daca generalizezi, gresesti mult. Eu ma refer la motocicletele din Germania de exemplu.

Din Germania a fost adusa oricum..dar nu are importanta asa cum am spus mai sus.Iar chestia cu 5000km pe an, nu stiu ce sa zic..eu am facut mai mult de 5000 cu BMW'ul, in contextul in care ies cu el numai o data pe saptamana (dumnica) cand fac o plimbare de 200-250 km..dar mai merg si cu suzi iar sambata este pt KTM indiferent de anotimp sau de vreme.

Multumesc tuturor pt raspunsuri..cred ca 12gs va fi pana la urma.Motivul este unul pur subiectiv, mai pe scurt imi place mai mult cum arata :grinbandit:

Editat de rob_debruce
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BMW tine istoricul de service pentru orice motoreta/masina/utilaj. Baza de date la care au acces persoane autorizate.

Ai seria - se poate verifica. Sau mergi cu vanzatorul de manuta la ei si ti se confirma/infirma poezia.

 

Cu conditia ca proprietarul/proprietarii sa fi facut toate reviziile la o reprezentanta bmw

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din Germania a fost adusa oricum..dar nu are importanta asa cum am spus mai sus.Iar chestia cu 5000km pe an, nu stiu ce sa zic..eu am facut mai mult de 5000 cu BMW'ul, in contextul in care ies cu el numai o data pe saptamana (dumnica) cand fac o plimbare de 200-250 km..dar mai merg si cu suzi iar sambata este pt KTM indiferent de anotimp sau de vreme.

Multumesc tuturor pt raspunsuri..cred ca 12gs va fi pana la urma.Motivul este unul pur subiectiv, mai pe scurt imi place mai mult cum arata :grinbandit:

 

de ce ti ai lua un " ursulet" si nu ti ai lua o " pisicuta"

 

daca ai prieten mecanic sau tu te pricepi si ai ceva sedevistica

ia un model mai vechi

 

daca doar te urci si ii dai gaz si nu te pricepi la frecat fiarele ia ceva nou de dus mai mult in service

 

de ce nu iei un 990 adv sau un 1200 tenere

doar ca arata " mai frumos " pe mine nu m ar face sa dau banii

 

daca a fost un proprietar serios macar cei 2 ani de garantie ar trebui sa apara pe o carte de service

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu conditia ca proprietarul/proprietarii sa fi facut toate reviziile la o reprezentanta bmw

 

La cat de avion imi pare motoreta asta nu cred ca se poate face treaba buna la ea in fata blocului. Si nu cred ca iti iei bmw ca sa o intretii apoi la reprezentanta ktm.

 

La cat costa motoreta asta chiar si second cartea de service care sa corespunda cu istoricul de servis e musai sa fie,..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce ti ai lua un " ursulet" si nu ti ai lua o " pisicuta"

 

daca ai prieten mecanic sau tu te pricepi si ai ceva sedevistica

ia un model mai vechi

 

daca doar te urci si ii dai gaz si nu te pricepi la frecat fiarele ia ceva nou de dus mai mult in service

 

de ce nu iei un 990 adv sau un 1200 tenere

doar ca arata " mai frumos " pe mine nu m ar face sa dau banii

 

daca a fost un proprietar serios macar cei 2 ani de garantie ar trebui sa apara pe o carte de service

Ianachim, nu sunt mecanic dar am prieteni mecanici.. pana acum nu am avut probleme cu motoarele mele asa ca nu a fost nevoie. Drept ca mi-am luat motoarele pt ca mi-au placut. KTM 990 adv este de asemenea una dintre optiunile mele, am gasit unul din 2008 la acelasi pret cu 1150 adv dar nu am vazut nici una live si din ce am citit despre el si mi s-a spus despre el, este o mobra fenomenala. Yamaha arata bine, este un motor foarte bun dar depaseste cu mult bugetul meu. Am ales BMW'ul pt ca am deja unul si stiu ce inseamna. Asa ca trebuie sa ma decid intre 1150 si 1200. Pana la urma cred ca va conta mai mult aspectul financiar decat ce imi place mie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va cumparati placute Ferodo la 1200... vedeti ca nu bate codul de pe site cu ce aveti voi nevoie. FDB 2124 is mai lungi cu vreo 3 4 mm decat slotul din etrier, asa ca aveti nevoie de FDB 2125 ;) Platinum sau ST.

Editat de Dan Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi unde faceti reviziile si cine este taticul lor la mecanica? tre sa fac revizia de 10000km si as vrea sa fie cineva in tema.....nu mai am cunostinta de persoane cu experienta la service-ul din Buc.

Multam!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-ti fie teama, mergi cu incredere la Bavaria - testerul pe care il au ei nu-l gasesti pe toate drumurile!

 

Daca nu tii neaparat la diagnoza - care este inclusa in costul reviziei si CARE SPUNE MULTE DESPRE PARAMETRII MOTORULUI - un ulei si un filtru de ulei le poti schimba singur, acasa.

In plus, daca motorul are o singura axa cu came, trebuie sa stii sa-i reglezi jocul la supape.

 

Tu chiar crezi ca la numarul de bucati - atat GS cat si RT (politie) - vandute, pentru baietii de acolo reviziile mai sunt un semn de intrebare?

 

Cu cat platesti mai putin daca te duci la "un cineva care le stie pe toate" ? Se merita oare?

In plus - ca si la masini de altfel - la revanzare o carte de service stampilata la zi ... face destul de mult!

 

In general, in Romania mersul la service - atat la motociclete cat si la masini - este comparabila cu vizita la doctor: mergi doar atunci cand nu mai poti, sau - mai trist - cand e prea tarziu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de acord cu TAU

bavaria mai ales daca e moto in grantie

 

dar daca vrei sa faci o plimbare

 

...budapesta service autorizat BMW

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va cumparati placute Ferodo la 1200... vedeti ca nu bate codul de pe site cu ce aveti voi nevoie. FDB 2124 is mai lungi cu vreo 3 4 mm decat slotul din etrier, asa ca aveti nevoie de FDB 2125 ;) Platinum sau ST.

 

 

sa ma p...s pe el de ferodo

la primul gsa am pus pe spate si mi au mancat discul ATENTIEEEEE

 

pentru spate la bmw gsa sunt identice cu cele de pe fata de la KTM 950/990

 

dar nu as mai pune nici gratis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva care sunt diferentele intre 1200gs din 2006 si cel din 2007, de genul celor care se pot vedea intr-o fotografie, pentru ca cele tehnice le-am gasit pe internet.Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa ma p...s pe el de ferodo

la primul gsa am pus pe spate si mi au mancat discul ATENTIEEEEE

 

pentru spate la bmw gsa sunt identice cu cele de pe fata de la KTM 950/990

 

dar nu as mai pune nici gratis

Pai depinde de care Ferodo :) Eu numa ferodo pun de cand am boxere (80k km+) si nu am avut griji de genul. Da, mananca discul, da nu era nimic iesit din comun.

Cum zic, ferodo pentru BMW, din ce m-am documentat eu, este Platinum si ST - sintered. Eu doar platinum foloseam si poate de aia nu am avut neplaceri ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu as mai folosi Ferodo. Am schimbat la un moment dat si in 2-3 mii de km o placuta s-a tocit complet iar cealalta numai cateva zecimi. Cand le-am demontat cea tocita prematur era moale" ca creta "(cacofonie pt caliatatea de kakat), cealalta cu duritatea normala a unei placute. Ambalajul placutelor original si made in italy pe ele, dar bag mama-n foc ca erau China. Etrierul respectiv nu avea nici o problema functionand perfect inainte si dupa cu alte modele de placute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa zic... pareri si pareri. :)

 

Conteaza si in ce regikm le folosesti, banuiesc. Daca esti tot cu picioru pe frane normal ca apar neplaceri :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva care sunt diferentele intre 1200gs din 2006 si cel din 2007, de genul celor care se pot vedea intr-o fotografie, pentru ca cele tehnice le-am gasit pe internet.Mersi.

 

Optic nu au existat diferente intre 2004 si 2007 inclusiv, abia dupa facelift-ul din 2008.

Poate doar anumite culori existente sau nu in anumiti ani.

 

Inteleg ca te-ai documentat dar atentie ca 2006 este un an "tricky"; in august/septembrie 2006 au aparut deja modelele 2007 si desi prima inmatriculare este 2006, pot fi ambele variante. Diferenta mare dupa cum stii a fost ca la modelul 2007 au scos controversatul sistem de amplificare a fortei de franare si a aparut optional computerul de bord.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa zic... pareri si pareri. :)

 

Conteaza si in ce regikm le folosesti, banuiesc. Daca esti tot cu picioru pe frane normal ca apar neplaceri :)

In cazul meu doar una dintre placute avea probleme. Nu aveam cum sa-i grabesc sfarsitul printr-o proasta sau agresiva utilizare. Pur si simplu rebut de fabricatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa zic... pareri si pareri. :)

 

Conteaza si in ce regikm le folosesti, banuiesc. Daca esti tot cu picioru pe frane normal ca apar neplaceri :)

 

 

stii ca e f ciudat

desi trag 90% frana de fata pentru ca sistemul cupleaza si spatele

iar direct picior folosesc doar cand e strict nevoie

 

placutele de spate se uzeaza de 2 ori mai repede...... decat cele de fata

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

placutele de spate se uzeaza de 2 ori mai repede...... decat cele de fata

Sa fie oare pentru ca pe fata ai doua discuri si pe spate numai unu? Si placutele de pe fata is mai mari ca alea de pe spate, ca si suprafata zic :)

 

Nu iti fa griji, asa schimb si eu, un set pe fata 2 pe spate ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...